Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik St-28 Pid A Palenie Drewnem


szymoszek1986

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów.

 

Otóz posiadam piec marki Dworek Olkusz MZN 29kw i od paru dni wymieniłem stary sterownik st-28 na ten sam model tylko z algorytmem pid. Mam dom o powierzchni 250m2 nieocieplony, ok 80m podłogówki. Z racji dostępu do drzewa(sosna) tym własnie opałem opalam dom. Pytanie moje jak skonfigurować w/w sterownik żeby jak najoptymalniej palić drzrewem. Zdaje sobie sprawe, że najlepiej najwydajniej bylo by palić na miarkowniku ciągu czy uchylając drzwiczek ale czesto jestem w pracy i żona jest zmuszona do palenia w piecu a jak wiemy paląc drzewem dosć często trzeba dokładać do niego.Paliła wcześniej na uchylonych drzwiczkach ale zdarzało się jej dość mocno przeciągnąć temperature na piecu i zraziła sie do tego typu palenia. Stąd moje pytanie jak ustawić opcje w sterowniku żeby palić drzewem jak najwydajniej i najdłużej. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy masz piec typowo na drzewo czy po prostu wszystkopalny... Z pid na pewno temp Ci nie przeciągnie na drzewie i stałopalność tez sie wydłuzy. Miej jednak świadomość tego że sosna to jedno z najmniej polecanych drzew do opalania we wszystkich rodzajach pieców ze względu na duża żywicznośc a co za tym idzie osmalanie, wydzielanie się kondensatów i innego rodzaju dziadostwa na wymienniku pieca i kominie. Drewno jest paliwem długopłomieniowym, spalającym sie szybko i wydzielacjącym przy tym duze ilości energii która idzie w komin ( przydał by się bufor ciepła) posiadając sterownik z pid masz ta przewage ze wentylator zjedzie Ci do 1%mocy przy osiągnieciu ustalonej temp spalin na czopuchu i drewno zacznie sie po prostu "kisic" do czasu az nie zjedzie temperatura na czopuchu  i ponownie nie uruchomi sie wentylator, i tak w kółko... Co do ustawień sterownika to ustaw sobie na drewno, i w poszczegłonych ustawieniach czy to instalatora czy tez serwisowych w sterowniku  zmniejsz na pewno takie wartości jak max wentylatora( fabrycznie jest chyba na 170 zjedź z tym na 120 albo i mniej) , min wentylatora ( fabrycznie chyba jest 35 albo 40, tez zjedź z tym do 20 albo i mniej) , zmien tez sobie temp spalin podczas pracy ciągłej na czujniku do 200 ( fabrycznie jest chyba 230-240).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję kolego kozik123 za wyczerpujace informacje. piec jest wszystkopalny dolnego lub gornego spalania. niestety opal jaki mam taki mam i tym musze palic tkze jestem skazany na sosne. sprobuje ustawic tak jak piszesz i poinformuje o wynikach obserwacjach spalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ejstes skazany na sosne to pamietaj żeby było to drzewo suche( sezonowane 2 lata)  i jak byś mial jakis wkład kominowy to tez by Ci oszczędziło wielu zmartwień, jedynie wymiennik ciepła byłby narażony na częstsze czyszczenie. Bo wiele już tematów na różnych forach czytałem o przesiąkających kominach do wnętrza domów i zapachu wędzarni, a bierze się to przede wszystkim z palenia mokrym drewnem, i jego "kiszeniu" w piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Szymoszek jeśli palisz tylko drewnem to spróbuj na ruszt włożyć blachę tak aby z boków pozostała szpara 1-2 cm na podanie powietrza i zostaw zawsze trochę popiołu a dmuchawę na min. obroty,wtedy powinno się lepiej i dłużej palić.Jeśli palisz również węglem zapomnij o tym.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto zmieniłem wentylator nadmuchowy z seryjnego rv14r na wpa 117 i wolniej sie wypala drewno w piecu.z tym, ze na tej wczesniejszej dmuchawie nie przeciagal tak temperatury trzymal ja w tolerancji +- 2st a teraz przeciaga na wpa 117 nawet o 6st.co moze byc tego powodem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Palę także drewnem cały sezon ,wentylator wyłączyłem i kupiłem miarkownik ciągu  boleckiego ,poprawa jest widoczna od razu .Kiedyś smród smoły miałem na klatce w domu teraz nic nie czuć ,piec nie jest tak oblepiony, mniej idzie opału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno trzeba spalać intensywnie, bez duszenia, ze stałym dostępem powietrza, i tu żadne PIDy i inne wynalazki nie pomogą. Prawie zawsze drewno + sztuczny nadmuch = smoła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamowilem na allegor srodek Hansa do spalania smoly w piecu. jak mi przyjdzie i zastosuje go to dam znac o efektach bo duze nadzieje w nim pookladam. nie chce rezygnowac ze sterownika i nadmuchu dlatego mam nadzieje ze to cudo poradzi sobie z moja smola w piecu. pale na sterowniku 60st takze wydaje mi sie ze to nie jest malo a mimo to odklada sie w duzych ilosciach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, drewno musi aż skwierczeć a jak go się dotknie to powinny skakać takie "zimne ognie", iskry. U mnie czy to drewno(sosna) czy węgiel zawsze jest 80 stopni. Zadana 75, ale przeciąga na 80 stopni i tak trzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skwierczenie drewna zależy od ilości korników, im ich więcej tym lepszy efekt. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.