Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Noszę się z zamiarem zakupu kotła. Docelowo miał to być kociołek dolnego spalania. Ale zacząłem rozważać kocioł z podajnikiem, a dokładnie ogniwo Eko plus 16.

1. Mam dom z lat 80, murowany, dwa piętra do ogrzania (w sumie koło 140 m w tym 6 m podłogówki), dom narazie nie docieplony (suporex, pustka, suporex), grzejniki żeliwne (120 żeberek) + 3 grzejniki stalowe,rury stalowe (instalacja starego tupu) okna plastikowe, docieplony strop od strychu.

Czy kocioł z podajnikiem sprawdzi się w takim domu?

2. Czy Ogniwo Eko Plus to dobry wybór i czy moc 16 kW wystarczy (większa moc to więcej kasy a ja mam ograniczone fundusze)?

Dodam, że dotychczas spalałem koło 5 ton węgla ma sezon, paląc od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz 140m2 po podłogach ,weź 10kw. To nie żart ,piece na eko maja dużą sprawność.Maksymalnie bierz 16kw ,nie pakuj się czasem w 25kw bo taki piec ogrzeje budynek około 380m2,wybudowany metoda tradycyjna bez ocieplenia [stwierdzone organoleptyczne].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Jakie jeszcze możecie polecić kotły w granicach 15 kw w dobrej cenie. Jeżeli chodzi o Ogniwo Eko Plus to trochę poczytałem na tym forum że te palniki Brucer często się psują i pękają żeliwne podajniki. Za to bardzo podoba mi się ten sterownik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytanie: czy taki kocioł nie zeżre więcej opały przy starej instalacji niż kocioł tradycyjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koelgo, wyjaśnie wprost:

1. Brucer to jest brucer, już nie jest produkowany. Korzystałem z niego w latach 2008-2009, nie było żadnego przypadku do tej pory aby był uwalony ślimak. 2przypadki pękniętego sprzęgiełka (prosta wymiana), 1przypadek wadliwego odlewu korpusu

 

2. Ekoenergia, przy tym palniku łacznie 12przypadków ukręconego ślimaka, z czego 10 czy 9 dotyczyło mniejszej wersji palnika i modelu w wersji z dwoma rzędami otworów w środku korpusu palnika (w tamtym czasie w tym palniku jeszcze ślimak w palenisku był gołym prętem, teraz jest grubszy z częściowym uzwojeniem), 2takie przypadki na większym palniku też przy tej wersji otworów, chyba 1przypadek dotyczył mniejszego palnika z nowszą wersją tych otworów w jednym rzędzie w ilości sztuk4... Twierdzę,że winna jest konstrukcja tych otworów, konkretnie w tej wersji z dwoma rzędami (już takiej nie ma).

Tutaj też 1przypadek wadliwego korpusu - wymiana gwarancyjna, jeden przypadek, gdzie pękła końcówka ślimaka zamiast zawleczki (zamiast zawleczki było tez wiertło...), jeden przypadek pękniętego odlewu w palenisku. Z tego korzystam od 2009, od 2lat wyłącznie z mniej kłopotliwej większej wersji, w małej czekam na przedstawione propozycje zmian, może jak się doczekam, to wrócę...

 

3. Ewmar - podobnie jak wyżej 1odlew wadliwy, wymieniony gwarancyjnie. W zasadzie tyle, nie było więcej problemów (od lekko ponad 2lat)

 

 

4. z burnerem (palnik w kotle o który pytasz) nie wiem czy sie coś działo, z opisów innych pali się bliżej kosza, ale chyba nikt oficjlanie nie pisał o jakiś awariach. Natomiast jak masz kupowac 10kW, to ja bym poczekał aż do sprzedaży wejdzie nowszy model burner-m... mniejsze palniczek, lepiej dopasowany. Warto poczekać jak chcesz małe ogniwo.

 

ps.

Nie ma produiktów, których nie idzie zmęczyć czy wykończyć, trzeba dbać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytanie: czy taki kocioł nie zeżre więcej opały przy starej instalacji niż kocioł tradycyjny?

Witam

Z własnego doświadczenia, nie zeżre.

Instalacja z czarnych rur,średnica 2 cale.

Kocioł zasypowy - średnio 5 ton kostka piast ( 4,5- 6 ton), przez 13 lat

Kocioł tłokowy - średnio 5 ton, tyle samo ekogroszku bierze co miału (w miarę dobrego), przez 6 lat

Tak więc ekonomika przy cenie miału 430zł 23MJ (dzisiaj nawet 390zł) jest najlepsza. Popiołu więcej niż z ekogroszku dwa razy, ale miasto odbiera 3 kubły popiołu na miesiąc i w tej ilośći się bez trudu mieszczę ( przy ostrej zimie byłoby na styk).

Gdybym miał kupować ekogroszek workowany po 880 zł to paliłbym gazem.

Pozdrawiam

Edycja -bo były błędy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie pytanie. Czy ktoś z was miał styczność z kotłem DEFRO EKR 14 kw lub 18 kw lub słyszał jakieś opinie. Interesuje mnie również opinia o tym sterowniku  DK System " Classic eco". Nie mogę znaleźć żadnego opisu, a interesuje mnie czy sam dobiera parametry czy trzeba go ręcznie ustawiać. Przyznam że cena tego kotła jest bardzo atrakcyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas nie daje mi spokoju wybór mocy. Kolega wuwok pisał że wystarczy mi 10 kw, ja myślałem raczej o okolicach 16-18 kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli bedziesz uzywal regulatora pokojowego. To przy 10 bedzie troche trwalo zanim rozgrzeje instalacje. U mnie przy 135m2 kociolek chodzi na 12,5 wg tablicy producenta. Niestety ta wartosc jest mocno przyblizona. Jesli kociolek ma chodzić ciagle bez obnizania temp c.o bez piorytetu cwu to bedzie na styk. Wszystko zalezy od zapotrzebowania budynku. Przy 10 musisz kupować dobry eko groszek. Ja mam kociol 15kw. W najwieksze nrozy chodzi ba 12,5 wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz wydluza sie czas nagrzewania budynku. Pogodowka to trochę rekompensuje. Natomiast najwiwcej czasu schodzi na rozgrzanie instalacji. Przy wiekszej mocy pewnie byłoby szybciej(nie chce mi sie ciagle zmieniac mocy-pid nie używam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś więcej o Defro EKR. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas nie daje mi spokoju wybór mocy. Kolega wuwok pisał że wystarczy mi 10 kw, ja myślałem raczej o okolicach 16-18 kw.

Witam.Nie wiem jaki masz dom ,opisze mój. A wiec po podłogach 240m2 a użytkowej 160m2.Dół grzeje do około 23-24 stopnie ,góra grzana jest do około 21-22 stopnie.Przy mrozach około -16 do -18 piec pracował z średnią mocą u mnie około 4kw [faktem jest ze dom mam dobrze ocieplony,a moc uśredniona lecz pokazuje jak mam przewymiarowany piec].Teraz proponowana 10ka ma moc nominalną 10kw a wyciśniesz z niej w razie potrzeby około 14kw [zapewnia tak twórca pieca,i na 99% jest to prawda].Kolejna sprawa to w Oep możesz palić miałem [ja pale na okrągło cały rok,zresztą w Oep wiele ludzi tak pali i chwali sobie.]a najwyżej na największe mrozy zapodać mu ekogroszek :).Generalnie moce pieców"śmieciuchów" a na ekogroszek to 2 rożne bajki.Piec ,śmieciuch,miałowiec zazwyczaj się wypala wiec startuje od "0" często na wyziębionej instalacji, musi mieć duża moc by szybko uzupełnić straty .Odpowiednio być duży by mieć przyzwoity czas od rozpalenia  do wyplenia.Z piecem na eko jest inaczej,uzupełnia straty,czyli nie ma potrzeby startowania z max mocą,nie ma wychłodzonego domu,instalacji. Im bardziej dopasowany piec,niższe spalanie [oczywiście nie oszukasz zapotrzebowania domu na ciepło,energie. Ty chcesz 16-18kw a ja znam dom osobiście dom gdzie na 380m2 po podłogach domu nie OCIEPLONEGO działa Oep 25kw i przy -18 dawał spokojnie sobie rade.]Kolejna sprawa to sterownik,szukaj tzn przyjaznego sterownika ,ecoal taki jest . Prawda jest ze na automacie,grupowym ciut więcej spalisz ale ten ster ma forum swoje,tam znajdziesz pomoc.Lubisz czytać,łatwo go ogarniesz i uzyskasz przyzwoity wynik spalania na dobę [jeśli 1 piec na eko to i tak na początku ucząc się więcej spalisz :) . Ale decyzje musisz sam podjąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.