Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Kw-Ekocentr Ze Sterownikiem Compit R510


kaer

Rekomendowane odpowiedzi

No więc jaki powinien być stosunek czasu podawania do czasu przerwy w trybie PRACA ? Wg różnych opinii (w tym tych z forum) powinien wynosić 1:3 ewentualnie 1:4. Jeśli ustawię na odpowiednio F7 na 20 s., a F8 na 40 s., to stosunek ten to 1:2. Czy nie spowoduje to sytuacji, w której nie do końca wypalony groszek będzie zastępowany nową porcją, a w efekcie wypychany do popielnika ? Proszę o wytłumaczenie, bo wydaje mi się, że kompletnie nie zrozumiałem o co chodzi z tymi ustawieniam... Pozdrawiam

 

mam HEF EKO_ PLUS 20kW od 5 lat płomieniówki rurowe bardzo udana konstrukcja trochę przyrąbany z czyszczeniem

ale jego sprawność jest bardzo zadawalająca walka z ustawieniami zależy tylko od tzw. EKO-GROSZKU cena jest teraz trochę wygórowana za markę ale zamiennie poleciłem znajomemu EKO-centr zbliżona konstrukcja kotła też jest ustasfakcjonowany co do wersji EKO-centr Carboret walczę teraz u znajomego z ustawieniami odpiszę jakie ustawienia lecz zależne to jest w dużej mierze od opału i wykonanej instalacji,budynek ocieplony etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Reaktywuję temat. Nie było mnie w kraju przez dłuuuuuugi czas, a i zima się skończyła toteż "wyprowadziłem się z kotłowni". Obecnie powróciłem na ojczyzny łono (i do mojego pieca) :huh: Ubiegły sezon zakończyłem spalając 7,5 tony. Ten sezon zapowiada się równie interesująco, chociaż nie mam ochoty spedzić go już w kotłowni. Widzę, że w tzw "międzyczasie" przybylo sporo porad co do nastawów pieca...

Palę od tygodnia na zeszłosezonowych ustawieniach i widzę, że nie będzie mi dane cieszyć się w tym roku spokojem i odwiedzaniem kotłowni 1 raz na tydzień. Jakość groszku sprzedawanego obecnie to katastrofa. Kupiłem 4 worki Pieklorza (20 kg) u autoryzowanego sprzedawcy. Otworzyłem i... wylała mi się woda !!! (groszek składowany w zamknietej, wentylowanej hali). Spieki jakie powstają na retorcie przybierają różne fantazyjne kształty, ale do diabła, przecież to nie Andrzejki żeby sobie z tego wróżyć ! Zaczyna się zabawa z regulacją od nowa... Postaram sie pisać na bieżąco, co udało mi się uzyskać i przy jakich ustawieniach.

 

Aktualnie:

F1-60, F5-25 (szczelina 1 cm), F7-12, F8-45. Czopuch przymknięty na 50%.

 

Pozdrawiam wszystkich palaczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich!!!

Parę dni temu wprowadziłem się do mojego domku(156mk,ocieplony-generalnie wszystko na tip top).W kotłowni mam

eko-centr 15kW ze sterownikiem compit R150.Nie mam zaworu 4d ani przepustnicy na czopuchu.Posiadam zasobnik 120l.Na dole w domu podłogówka a do góry grzejniki.Mam prośbę-pomóżcie ustawić mi parametry na sterowniku.Na tą chwile zasobnik wystarcza mi na ok. 26 do 28 h.Zasobnik ma chyba ok 65 kg.Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam wszystkich serdecznie.Mam piec Ekocentr 25kw z compitem r510 dom o pow.100 m2 nieocieplony,okna pcv i nie mogę dojść do ładu z ustawieniami pieca tak aby spalanie było znośne.Póki co piec bardzo długo pracuje w trybie praca i groszek się nie dopala.Jestem całkowitym nowicjuszem więc proszę o wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc jaki powinien być stosunek czasu podawania do czasu przerwy w trybie PRACA ? Wg różnych opinii (w tym tych z forum) powinien wynosić 1:3 ewentualnie 1:4. Jeśli ustawię na odpowiednio F7 na 20 s., a F8 na 40 s., to stosunek ten to 1:2. Czy nie spowoduje to sytuacji, w której nie do końca wypalony groszek będzie zastępowany nową porcją, a w efekcie wypychany do popielnika ? Proszę o wytłumaczenie, bo wydaje mi się, że kompletnie nie zrozumiałem o co chodzi z tymi ustawieniam... Pozdrawiam

Witam

 

Ja mam piec hef 18 kw ze sterownikiem Compit 510. Wedłu moich doświadczeń z ustawieniami mniej węgla zużywa się gdy dochodzi do szybkiego nagrzania, czyli przy dużych obrotach wentylatora i szybkim podawaniu sporej dawki węgla. Najlepszy rezultat otrzymałem przy ustawieniach F5-60, F7-25, F8-35, F9-9, F10-7 min, szczelina na wentylatorze 0,5 cm, czopuch zasłonięty na ok 60 %. Piec po nagrzaniu się do zadanej temp. rozgrzewa sie jeszcze ok. 10 st. więcej i potem dzięki dogrzaniu co 7 min (F10-7 min) długo utrzymuje się w trybie podtrzymanie. Pozostają drobiny niedopalonego węgla ale mimo to przy tych ustawieniach spala najmniej. Proponuję wypróbowanie tych ustawień.

 

Jeśli chodzi o czasy F7 i F8 to słyszałem, że powinny mieścić się w 1 minucie (w moim przypadku się to sprawdziło), a stosunek dobiera się w zależności od mocy wentylatora (im większa moc tym większe F7) np. F5-20, F7-ok. 17-20, F8-ok.43-40 lub F5-60-70, F7- ok.23-25, F8- ok.37-35. Życzę udanych doświadczeń.

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę w kwestii ustawienia pieca KW - Eko Centr 25kW ze sterownikiem Compit R 510. To jest mój drugi sezon używania tego pieca, nadal jednak mam problemy z ustawieniami.

 

U mnie problemem jest fakt, że temperatura na piecu jest bardzo niska tzn. 46 - 48 stopni. Piec działa praktycznie cały czas w trybie praca: rozgrzewa się do 48 stopni, następnie włącza się pompa i podaje wodę przez około 1min 10 sek, następnie temperatura spada do 46 stopni i pompa się wyłącza. Po niecałej minucie temperatura wzrasta znów do 48 stopni, pompa się włącza i cykl się powtarza. Piec nie osiąga wyższych temperatur ani nie przechodzi w stan podtrzymania

 

Piec spala dużo węgla - od 10 grudnia spalił 1 tonę co wydaje mi się o wiele za dużo (nowo budowany dom, pow 190m2 podpiwniczony, ściany z betonu komórkowego + 12cm styropianu, poddasze 20cm wełny)

Najgorsze jest jednak w tym wszystkim to, że pomimo ustawienia na sterowniku pokojowym temperatury 20 stopni, rzeczywista temperatura w domu wynosi zaledwie 13,5 stopnia.

Na razie priorytet CWU wyłączony, piec ogrzewa jedynie wodę w kaloryferach.

 

Mam ustawione następujące parametry sterownika:

F5 - 15

F7 - 9

F8 - 60

F9 - 10

F10 - 40

F11 - 60

F12 - 10

 

Czas podawania jest tak krótki, bo w zeszłym roku żarzące kawałki węgla spadały mi w dużych ilościach do popielnika, w serwisie mi polecili, żeby zmniejszyć ilość podawanego węgla.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mom zdaniem masz kompletnie złe ustawienia. Piec rozgrzewa się za wolno przez za niskie F7 i za długi czas F8, do tego za mała moc wentylatora. No i zasadnicze pytanie to czy masz zainstalowany zawór trójdrogowy lub czterodrogowy ? bo objawy jakie opisałeś wskazują jak gdybyś nie miał. Taki zawór to konieczność ! Jeśli chodzi o ustawienia to polecam wypróbować te, które przedstawiałem wczoraj tj.

F5 - 60

F7 - 25

F8 - 35

F9 - 9

F10 - 7 min

F11 - 60

F12 - 10

Klapka wentylatora uchylona ok. 0,5 cm

Polecam dokonanie takiej próby. Gdyby sie nie udało chętnie spróbuję pomóc dalej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Posiadam KW-EKOCENTR 25kW ze sterownikiem COMPIT R510. Czy brak czopucha moze powodowac wieksze spalanie ? Komin sprawdzalem na górze to jest bardzo ciepły. Instalator mi powiedział ze czopuchów sie nie stosuje do ekogroszku. sam piec w sobie nie ma czopucha. Wydaje mi sie ze duzo ciepła idzie w komin ale nie jestem specjalistą. A w tym watku czytam ze czopuch maja pozakładane do piców na ekogroszek.

 

pozdrawiam

Lechu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja mam piec hef 18 kw ze sterownikiem Compit 510. Wedłu moich doświadczeń z ustawieniami mniej węgla zużywa się gdy dochodzi do szybkiego nagrzania, czyli przy dużych obrotach wentylatora i szybkim podawaniu sporej dawki węgla. Najlepszy rezultat otrzymałem przy ustawieniach F5-60, F7-25, F8-35, F9-9, F10-7 min, szczelina na wentylatorze 0,5 cm, czopuch zasłonięty na ok 60 %. Piec po nagrzaniu się do zadanej temp. rozgrzewa sie jeszcze ok. 10 st. więcej i potem dzięki dogrzaniu co 7 min (F10-7 min) długo utrzymuje się w trybie podtrzymanie. Pozostają drobiny niedopalonego węgla ale mimo to przy tych ustawieniach spala najmniej. Proponuję wypróbowanie tych ustawień.

 

Jeśli chodzi o czasy F7 i F8 to słyszałem, że powinny mieścić się w 1 minucie (w moim przypadku się to sprawdziło), a stosunek dobiera się w zależności od mocy wentylatora (im większa moc tym większe F7) np. F5-20, F7-ok. 17-20, F8-ok.43-40 lub F5-60-70, F7- ok.23-25, F8- ok.37-35. Życzę udanych doświadczeń.

Pozdrawiam

Paweł

Witam!

Napisz coś więcej o warunkach w jakich pracuje piec i jak wygląda zużycie opału. Ja mam Hef 18 kw Eko-Plus U + sterownik Compit R510. Nowy dom (piec rozpoczął pracę w listopadzie 2008, ale w okresie letnim nie paliłem, ponowny start już tak na poważnie od października 2009). Kondygnacje ogrzewane: piwnica, parter, poddasze na ściance kolankowej 1,1 m. Łącznie 240 m2, w tym dwie łazienki, kuchnia i dwa korytarze z ogrzewaniem podłogowym i grzejniki kompaktowe w ilości 12 szt. oraz CWU na zbiorniku ocieplonym pojemności 140 l. Dom z cegły ceramicznej grubości 30 cm + ocieplenie 10cm. Dach ocieplony wełną 15 cm. Instalacja miedziana, całość (razem z powrotami) zaizolowana, układ zamknięty :o z zaworem trójdrożnym. Temperatura na wyjściu ok. 42 stopnie, w całym domu cieplutko - ok. 21 - 22 stopni.

A teraz konkrety:

moje ustawienia to

F1 - 56

F2 - ---

F3 - 50

F4 - P24

F5 - u25

F7 - 26 sekund

F8 - 41 sekund

F9 - 57 sekund

F10 - 8 minut (przy samym węglu było 9 do 10 minut), przy temperaturze zewnętrznej poniżej -5 stopni czas ten skraca się do 7 - 6 minut, ale też delikatnie zwiększam - do ok 45 stopni temperaturę na wyjściu

F11 - 58 sekund

F12 - 10 sekund

Paliłem do niedawna tylko EKORETem, teraz mieszam pół na pół ze zbożem (ekonomia niestety). W pierwszym przypadku opału starczało na 4 doby (zasobnik 120 kg) w drugim jest to 3 doby i więcej lekkiego popiołu. Mam pytanie; czy to dużo, czy można coś jeszcze lepszego wycisnąć? U mnie ponowne nagrzanie pieca trwa około 4 minuty i daje skok do 60 stopni. Jeden zasobnik opału to cały popielnik popiołu. Natomiast problem miałem z osmoleniem straszny kiedy paliłem na rusztach drewnem. I to naprawdę suchym! Zawalał się piec okrutnie, a z dolnej wyczystki to wybierałem szlam...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, cieszę się że znalazłem forum dotyczące dokładnie takiego kotła jaki posiadam czyli kw ekocentr 25 kw z regulatorem compit r 510. Zacznę od tego , że palę w piecu juz 2 sezon w ubiegłym roku kocioł pra cował na nastawach fabrycznych, czyli kazdy wie jakie nie będę pisał, ale był taki kłopot że nie przepalał całego opału, tylko przerzucał do popiołu, no i sporo w sumie zużyłem groszku około 1200 kg na miesiąc w domu 22 stopnie dom 150 m nie ocieplony. W tym sezonie zmieniłem nastawy kotła można rzec diametralnie podawanie 18-19 s przerwa od 52do 58 s, siłą nadmuchu około 50%. Znacznie lepiej się przepala tylko w sumie niewiele mniej spala, chyba , ze się może czepiam i musi tak być. Tutaj na forum też są widzę opinie podzielone jeśli idzie o parametry ustawień. Proszę o jakieś sugestię i rady, aha dodam jeszcze że przesłona wentylatora odsłonięta jest na 2,5 cm, a piec po osiągnięciu temperatury zadanej 62 stopnie w ciągu 15 minut, utrzymuje ją tylko przez 6 minut i załącza się od nowa a temperatura spada jeszcze o kolejne 2 stopnie, i tak pracuje następne 15 minut,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Napisz coś więcej o warunkach w jakich pracuje piec i jak wygląda zużycie opału. Ja mam Hef 18 kw Eko-Plus U + sterownik Compit R510. Nowy dom (piec rozpoczął pracę w listopadzie 2008, ale w okresie letnim nie paliłem, ponowny start już tak na poważnie od października 2009). Kondygnacje ogrzewane: piwnica, parter, poddasze na ściance kolankowej 1,1 m. Łącznie 240 m2, w tym dwie łazienki, kuchnia i dwa korytarze z ogrzewaniem podłogowym i grzejniki kompaktowe w ilości 12 szt. oraz CWU na zbiorniku ocieplonym pojemności 140 l. Dom z cegły ceramicznej grubości 30 cm + ocieplenie 10cm. Dach ocieplony wełną 15 cm. Instalacja miedziana, całość (razem z powrotami) zaizolowana, układ zamknięty :huh: z zaworem trójdrożnym. Temperatura na wyjściu ok. 42 stopnie, w całym domu cieplutko - ok. 21 - 22 stopni.

A teraz konkrety:

moje ustawienia to

F1 - 56

F2 - ---

F3 - 50

F4 - P24

F5 - u25

F7 - 26 sekund

F8 - 41 sekund

F9 - 57 sekund

F10 - 8 minut (przy samym węglu było 9 do 10 minut), przy temperaturze zewnętrznej poniżej -5 stopni czas ten skraca się do 7 - 6 minut, ale też delikatnie zwiększam - do ok 45 stopni temperaturę na wyjściu

F11 - 58 sekund

F12 - 10 sekund

Paliłem do niedawna tylko EKORETem, teraz mieszam pół na pół ze zbożem (ekonomia niestety). W pierwszym przypadku opału starczało na 4 doby (zasobnik 120 kg) w drugim jest to 3 doby i więcej lekkiego popiołu. Mam pytanie; czy to dużo, czy można coś jeszcze lepszego wycisnąć? U mnie ponowne nagrzanie pieca trwa około 4 minuty i daje skok do 60 stopni. Jeden zasobnik opału to cały popielnik popiołu. Natomiast problem miałem z osmoleniem straszny kiedy paliłem na rusztach drewnem. I to naprawdę suchym! Zawalał się piec okrutnie, a z dolnej wyczystki to wybierałem szlam...

Pozdrawiam

Ja ogrzewam typowy klocek ("gierek"), lata 60. Piwnica, 2 kondygnacje mieszkalne, strych, na strychu trociny, nie ocieplony. Instalacja starego typu, żeliwne kaloryfery, grube rury. Okna wymienione na plastiki (jeszcze nie wszędzie). W tamtym roku zużyłem 4,5 t ekogroszku (nie wiem skąd był), w tym pół tony czeskiego (masakra), a koszt wyniósł ok. 3300 zł. W tym roku palę PIEKLORZEM (żółte worki po 20 kg) i od 1.10.2009 do dzisiaj zasypałem 2400 kg. Obecnie przy temp -10 do -15 zasyp 100 kg wystarcza mi na 3 doby. Według mnie powinieneś zwiększyć F1, przy temp. 56 szybciej zużyje się piec. Ustaw 60 st. i gdyby było za gorąco przykręć go trochę na zaworze trójdrożnym. Wydaje mi się, że przy tak dobrze ocieplonym domu i nowego typu instalacji możesz jeszcze spróbować pokombinować z ustawieniami i obniżyć zużycie, ale i tak jest to dobry wynik (zwłaszcza, że jak piszesz mieszasz ekogroszek ze zbożem, nie wiedziałem że tak można, z chęcią się dowiem z jakim i w jakim stusunku).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogrzewam typowy klocek ("gierek"), lata 60. Piwnica, 2 kondygnacje mieszkalne, strych, na strychu trociny, nie

 

Witam!

Dzięki za cenne info. Zmieniłem na 60 i nie wpływa to znacząco na zużycie opału,więc chyba tak zostawię na razie żeby go jeszcze poobserwować. Moją bolączką jest właśnie węgiel, bo u nas nie ma szans dorwać PIEKLORZA - najbliższy dealer jest we Wrocławiu i nie opłaca im się dowieźć ponad 150 kilometrów w jedną stronę. Gdyby ktoś z okolic ZGORZELCA miał jakieś info na temat sprzedawców z pieklorzem w tym terenie, to proszę kontakt. Natomiast ten szajs co tu sprzedają wcale nie jest za rewelacyjny, ale wyboru nie ma i skąd człowiek ma wiedzieć czy to co kupuje, to to co jest napisane na tabliczce w biurze?

A co do tematu zboża to gorąco polecam! Lepiej się spisuje niż dodawanie peletu. Na początku miałem od kolegi owies i to jest najlepszy dodatek do węgla, bo ma dużą kaloryczność, malutką wilgotność i kosztuje średnio 200-250 zł za tonę. Obecnie mam mieszankę zbożową owies + pszenżyto, wilgotność 12% i też jest OK (ale owies szybciej dawał temperaturę). Nie da rady samym zbożem (przynajmniej w zimie - w lecie sprawdzę na CWU) palić, bo nie utrzymuje żaru na retorcie i gaśnie za szybko, natomiast optymalnie wychodzi pół na pół z węglem, wtedy nie ma problemu. Jeszcze jest fajnie, jak masz suchą piwnicę i możliwość trzymania zboża w workach, to wtedy nie ma problemu z utrzymaniem porządku i opał jest suchy. Wiem że palenie zbożem niektórym wydać się może nieetyczne, ale przy cenie 800zł za tonę węgla gdzieś mam etykę, a wszyscy są zadowoleni - rolnik, że sprzedał, ja że tanio kupiłem i mam cieplutko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie.

 

Ja kupowałem Pieklorza w Firmie Resover (mają swoją stronę internetową, wpisz w wyszukiwarkę Resover sp. zoo). Dowożą węgiel prawie w każdy zakątek Polski (dowóz - 50 zł za tonę), na paletach (trzeba mieć paletę na wymianę lub płaci się 30 zł za paletę). Chciałbym jeszcze zapytać czy przy paleniu mieszanką z owsem nie ma obawy przed zapłonem paliwa w podajniku (mam piec retortowy).

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Drodzy koledzy Proszę o POMOC.

 

Sąsiad zakupił piec na ekogroszek z sterownikiem COMPIT R510 i problem polega natym iż piec pracuje w zakresie temperatur 53-57st a w domu jest stanowczo za ciepło od 22 do 25st.

Piec posiada podłączone CWU lecz tradycyjnie wpięte w zasilanie grzejników, dodatkowo jest sterownik pokojowy który i tak nie ma czym sterować bo pompa chodzi 24h/dobę a temperatura jest za duża w pomieszczeniach.

 

Czytając instrukcję chcieliśmy włączyć sterowanie pompą CO przez sterownik lecz obawa o zbyt długie wyłączenie ów pompy może spowodować zbyt długi okres spadku temperatury do czasu załączenia pieca i w efekcie wygaśnięcie.

 

Trochę lakonicznie wyjaśniam lecz nie znam się, dopiero zaczynam przygodę z takimi piecami a pomagam czysto koleżeńsko. Dodam iż piec ma 15kW i jest stanowczo za duży do pomieszczeń około 120-140m2, w/g opinii "fachowców".

 

Czy istnieje jakiś sposób na ustawienie tego pieca aby pracował cały czas na minimum własnej temperatury, przy mieszalniku 3-drożnym ustawionym obecnie na połowę aby po wyłączeniu pompki nie spowodowało to wygaśnięcia.

 

Piec obecnie chodzi na ustawieniach producenta i dziś postaram się spisać jego nastawy w celu poprawy mojej wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.