Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakie Średnice Rur Do Poszczególnych Grzejników?


adikas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! 

Proszę o pomoc w doborze średnic rur do poszczególnych kaloryferów aby nie było dużych problemów z regulacją przepływów. 

Założenia: 
-Piec gazowy kondensacyjny, pełna kondensacja 
-dwa rozdzielacze, z 3 małymi podłogówkami na zaworach RTL, 
-Rury Alupex 
-Kaloryfery buderus VC stalowe, moc podana na schemacie dotyczy pracy przy temp. 55/45/20 pełna kodenensacja 

Odległości do kaloryferów podałem wraz z podejściem do kaloryfera i rozdzielacza dla jednej nitki! 
Długość podłogówki (mb) to faktyczna długość całego obwodu od rozdzielacza i z powrotem. 

Obydwa rozdzielacze planuję w pomieszczeniu gospodarczym z piecem, jeden na dole drugi pod sufitem. Pom. gospodarcze niestety nie jest w miejscu centralnym domu, stąd też tak różne odległości. Jeśli takie umiejscowienie rozdzielaczy może spowodować złą pracę systemu proszę o informację. 
Dwa grzejniki są dość duże i na dodatek mają największe odległości, nie wiem czy nie będzie z tym problemu? 
W ostateczności mogę założyć rozdzielacze w skrzynkach natynkowych w bardziej centralnym miejscu, kosztem estetyki domu, ale wolałbym aby zostały w pom. gospodarczym.

post-58043-0-63687800-1392123720_thumb.jpg

post-58043-0-87204700-1392123727_thumb.jpg

post-58043-0-26058200-1392123734_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli te kobyły na końcu też 16mm? Jeden to 1600/600/22 a drugi 1400/600/22. I wystarczy poskręcać pozostałe tymi nastawami wstępnymi  w kaloryferach? Może dla tych dwóch dać 20mm? Bo jak zrobię wylewki to po ptokach ;)

I takie miejsce rozdzielaczy też może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie wierzysz to możesz dać PEX 20, a nawet 32.

 

Na PEX16 bez problemu działa grzejnik 2,5kW, na parametrach 55/40C i 8 mb lini a ty masz 11m i moce dużo mniejsze.

aTomek w miedzi 15 łatwiej jest niż PEX16 w którym są lokalne przewężenia do ok 10mm na złączkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, nie wiem jakie moce podaje się w tematach, i żebyśmy się dobrze zrozumieli to chciałem jeszcze poinformować, że na tym "schemacie" podałem moce grzejników z tabeli przy pracy 55/45/20, i odległość dla jednej linii. Przy pracy 90/70/20 to grzejnik 1600/600/22 ma 3429W!. Gdzieś natknąłem się w tematach że do większych grzejników daje się grubsze rury, bo mogą nie osiągnąć swojej skuteczności, ponoć jakaś określona ilość wody musi przepłynąć na minutę czy coś takiego, żeby osiągnął swoją sprawność.

Szczerze to wolałbym położyć 16mm, natomiast chciałbym mieć 100% pewność, że to będzie poprawnie działać.

Może jakoś to można przeliczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.