Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mieszkanie W Kamienicy 98 M2. Prośba O Ocenę


JarekKu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.

 

Jak napisałem w temacie mam mieszkanie 98 m2 w kamienicy z początku XX w. Do tej pory opalane piecami kaflowymi. zamierzam założyć tam ogrzewanie gazowe. Planuję zamontować dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny Termet Ecocondens Crystal 25. Kamienica jest zbudowana z cegły z pustką w środku. Mieszkanie mieście się na 1-szym piętrze i ma dwie ściany zewnętrzne (te z oknami), reszta sąsiaduje z innymi mieszkaniami (czytaj - jest ogrzewana  :)).

 

Mam pytania do fachowców.

 

1. Czy sposób poprowadzenia rurek dookoła mieszkania tak jak zaznaczyłem na schemacie jest do przyjęcia i czy będzie ciepło we wszystkich pomieszczeniach?

 

2. Czy średnica rurek 22 mm jest odpowiednia?

 

3. Przy wysokości mieszkania 3,09 jakiej mocy grzejniki zastosować?

 

4. Czy przy zastosowaniu głowic termostatycznych jest sens stosowania dodatkowego sterownika naściennego?

 

Bardzo dziękuję za ewentualne uwagi.

 

post-57975-0-21756800-1391758864_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy sposób poprowadzenia rurek dookoła mieszkania tak jak zaznaczyłem na schemacie jest do przyjęcia i czy będzie ciepło we wszystkich pomieszczeniach?

2. Czy średnica rurek 22 mm jest odpowiednia?

3. Przy wysokości mieszkania 3,09 jakiej mocy grzejniki zastosować?

4. Czy przy zastosowaniu głowic termostatycznych jest sens stosowania dodatkowego sterownika naściennego?

Prowadzenie rurarzu OK i nie ma ono znaczenia dla efektu grzewczego. To raczej pytanie o planowane średnicowanie i grzejniki.

 

Moc grzejników musisz dobrać do planowanego poziomu temperatury zasilania. Dla kotła kondensacyjnego kup grzejniki niskotemperaturowe lub dobierz ich wielkość wg przelicznika z tabel producentów.  Jeśli nie znasz zapotrzebowania cieplnego pomieszczeń, to kieruj się metrażem. Warto też sprawdzić, czy sąsiedzi już ten temat przerabiali oraz czego będzie chcieć od ciebie administracja.

 

Ciężko cokolwiek doradzić w kwestii doboru mocy grzejników bez odpowiednich danych. Myślę, że należałoby założyć minimum 100-120 W/m2 biorąc pod uwagę zwiększoną kubaturę. Lepiej zawyżyć niż zaniżyć i staraj się w miarę rozsądnie i proporcjonalnie dobrać moce (rozsądnie w kwestii usytuowania okien północ/południe).

 

Zastanów się również nad zabudową kominka w miejsce pieca kaflowego. Będzie ozdobą i ratunkiem w razie awarii kotła lub zasilania.

 

Montowanie termostatu pokojowego przy kotle gazowym jest wskazane, ale grzejnik w pomieszczeniu ze sterownikiem musi mieć zdemontowaną głowicę lub zblokowaną na max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 grzejników na jednej nitce nie powinno być problemem. Nastawy wstępne na zaworach powinny ułatwić regulację hydrauliczną. Jak w budynku nie przeprowadzano termomodernizacji to zapotrzebowanie 100W/m2 o ktrym pisał kol Kiminero może być prawdziwe, jednak proponuję wykonać wyliczenia w jednym z dostępnych programów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.