Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Jestem tuz przed instalacjami grzewczymi w moim domku i od 2 lat był ustalony gaz ale....ostatnio tkneło mnie takze za wczesniejszymi radami kilku osób czy czasem nie iśc w ogrzewanie elektryczne.

Mój domek ma 82 m2 powierzchni uzytkowej,podłoga ocieplenie,styro 20 cm+5 cm wełny miedzy legarami(deski podłogowe,ściany BK 600+25cm styro grafit,strop jest drewniany wiązarowy wełna na stropie około 38 cm,okna na współczynniku ok U-1,0.Nie mam w domu zadnych mostków typu taras ,balkon.

Ostatnio byłem u znajomego w domku kanadyjczyk przez tydzien podczas mrozów -10 i zadziwiły mnie małe grzejniczki elektryczne z termostatami szybkoscią nagrzewania a sam domek tym jak długo potrafił utrzymac temp.

 

Teraz pytanie czy takim systememt czyli grzejniki elektryczne atlantic + strownik tygodniowy do nich da się tak wysterować i wyregulować ten system zeby w wiekszosci chodziło to w taryfie nocnej? Dodam że bardzo chcielibysmy ustawiac sobie jakby kazdy pokój osobno...sypialnia 18 C,kuchnia+salon gdzie się przebywa 22C itd.Domek to Z7 zwarta prosta bryła,nie mam policzonego dokładnego OZC ale pobierznie wychodzi mi około 40-50w/m2.

Może napisze jak bym chciał żeby to działało:

W sypialni mam 18 c, w salonie kuchni i łazience grzejniczki przez całą noc spokojnie nagrzewaja do 22 C,o 6 rano się wyłaczaja całkowicie,my wstajemy o 7 rano do pracy wychodzimy 8-9...systen dalej nie grzeje,przychodzimy z pracy około 15-16 ale system włacza ogrzewanie około 14 zeby przez 2 godzinki dogrzaj ...potem o 16-17 sie wyłacza i tak do 21-22 kiedy idziemy spac.Tylko ciezko mi wyliczyc jaki bedzie spadek tej temp.np od 6 rano do 14 godziny od tych 22 C...jesli by to było 3-4 stopnie to chyba spokojnie potem dogrzeje od 14-16...a moze sie mylę...

Dodam że w salonie będ\zie mała koza 5-6 kW,salon + kuchnia i kawałek przedpokoju to 35 m2.

A może ktos ma taki system w domku na grzejnikach jak się to sprawdza.

Dodam co wazne ze grzejniki+bojler 120l+sterownik to wydatek niespełna 2700 zł i mam ogrzewanie,natomiast wspomniany gaz od skrzynki do gotowego systemu to wychodzi ponad 16 tysiecy.

 

Od razu uprzedzę ze podłogówe ogrzewanie czy to wodne czy elektryczne nie wchodzi w ogóle w rachubę.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytałem o tych piecach,ale wydaje mi sie ze maja dwie wady,pierwszy to cena bo wtedy na mój doomek pobierznie licząc to by wyszło jakies 6-8 tysięcy za te piece i bojler,wiec juz ucieka zaleta tanszej inwestycjii vs. gaz,choc wciaz zaoszczedzam jakies 7-8 tys w stosunku do gazu.

Druga wada i tu juz nie znam sie,ale nie wiem jaka jest bezwładność mojego domku i sadze ze tymi piecami ciezko by było sterowac skoro one w dzien oddaja ciepło ,nie wiem czy to mozna tak kontrolować..?

Ale pomysł tez jakiś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu mylisz piece akumulacyjne tradycyjne z tymi z rozładowaniem dynamicznym w których sterownik steruje wentylatorem nadmuchowym.

W tych piecach pobieranie ciepła jest na żądanie od sterownika systemu.

Ponadto takie piece powinny być tak zaprogramowane aby ładowały się podczas tańszej taryfy a oddawały ciepło w czasie "droższego prądu"

Przy grzaniu elektrycznym tylko tak możesz zaoszczędzić na różnicy cen taryf.

A piece to naprawdę w necie można tanio kupić, tylko musi być dobry sterownik obsługujący system

Przy takim ociepleniu to będziesz potrzebował max 30W/m2 ciepła i można iść w elektrykę grzewczą.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sambor dziekuje bardzo za info, jeszcze mam pytanie dodatkowe odnośnie tych pieców akumulacyjnych,bo widze że one maja duze moce 1,7 kW,3Kw,6 kw...to jak je dobrać do pokoiku np. 10 m2 przy takich mocach? Bo jeśli je dobiera sie z takim zapasem to by oznaczało że muszę mieć większą moc w warunkach dostawcy prądu,obecnie mam 14 kW na domek więc mogłoby byc mało,nigdzie nie mogę znależć jak własnie tego typu piecyki dobiera się do pomieszczeń.Zauwazyłem tez że dość dużo kosztują sterowniki do tych piecy ,robi się drogo inwestycyjnie a nadal to prad...

 

Jeszcze pomęcze temat tych zwykłych konwektorów,chodzi mi o takie jak w linku:

http://allegro.pl/atlantic-grzejnik-elektryczny-konwektor-f17-500w-i3907247615.html

i do tego taki sterownik:

http://www.e-bhu.pl/prod/56/regulatory-i-sterowanie/Tygodniowy-regulator-temperatury-Chronopass-1242.html

 

Czy takei grzejniczki to złe rozwiązanie? Byłbym nawet skłonny zapłacic za prąd więcej ,nawet gdybym musiał 50 % dogrzewac w drogiej taryfie a 50 w nocnej to chyba byłbym w stanie to zaakceptowac,w końcu u nas w Lubuskim to zimy jest 1-2 miesiące i to też te temp ponizej ,,0,, stopni to kilkanaście dni w roku.Wiem że zużycie energii na ogrzanie dobiera się dla parametru -20 cna zewnątrz u nas nie pamietam kiedy tyle było...20 lat temu? A przeciez jest jeszcze w odwodzie koza w salonie.

Na środki bytowe prąd bedzie mnie kosztował około 180-220 zł/miesiąc to juz wiem na pewno ,wiec gdzyby sredniorocznie dosżło mi do tego 500 zł za prąd za CO+CWU to jestem w stanie to zaakceptować te 700 zł/miesiąc przez cały rok, czyli jakeiś 8-9 tysiecy na rok.Ale odchodzą mi przeglądy gazu,serwis pieca,komin itd.to też ma znaczenia np. przy gazie.Nie wiem czy warto inwestowac az tyle w te piece kumulacyjne z doladowaniem jesli rachunki będą np. niższe o te 100-200 zł? To nei są dla mnie az tak duże różnice by ich nie zaakceptowac.

pozdrawima

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piece z rozładowaniem dyn mają moce od 1kW, ale to jest moc pobierana przez piec a nie moc oddawana-, która jest regulowana sterownikiem.

Co do rodzaju ogrzewania to twój wybór, ale możesz zrobić ogrzewanie mieszane w małym pokoju daj zwykła grzejniki a w do dużego kup na próbę 1 z rozładowaniem dynamicznym

np tu 

http://allegro.pl/piec-akumulacyjny-2-4-kw-aeg-dimplex-gwarancja-i3892560576.html

http://allegro.pl/piec-akumulacyjny-dimplex-duoheat-500n-swidnica-i3916486144.html

Na taki dom to max potrzeba 6-8kW mocy grzewczej + 2kW na wodę + inne 2-4kW , czyli te 14kW wystarczy 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobra rada sambor, dzięki .No własnie przeciez mogę zrobić mieszane a ten piec z doładowaniem kupić do salonu...czyli tam gdzie się najwiecej bedzie przebywać,a po małych pokoikach wrzucic te grzejniczki konwektorowe ..dzieki za linka i pomoc:)

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja mam podobny pomysł, ale potrzebuje Waszej pomocy mianowicie:

mam 75m2 do ogrzania, jest to jeden pokój na dole i jeden na górze nad nim wraz z łazienką, jest to wydzielona część w domu rodzinnego, chcę postawić ścianę grzewczą która będzie przebijała się przez sufit (regips i deski drew.) do górnego pokoju lekko tam wystając. Powstanie ona z cegieł szamotowych na dole będzie jedna grzałka elektryczna , załączana w 2giej taryfie. Przy pokoju u góry jest obok łazienka, zastanawiam się czy dało by się tam zrobić ogrzewanie podłogowe wykorzystując energię ciepła z tego pieca? Ma ktoś jakiś  pomysł?

Podpowiedź?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.