Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bulgotanie Przy Pracy Pompy Obiegowej


mariusz46

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Podczas pracy pompy słychać bulgotanie w okolicach zbiornika wyrównawczego,czy tak powinno byc czy nie nie wiem co robić.Myślałem że pompa jest zapowietrzona ale nie grzejniki wszystkie są odpowietrzone stan wody w układzie jest odpowiedni.co to może byc za przyczyna

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszkicuj może jakiś schemat jak Masz to naczynie podpięte do instalacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-56797-0-60103900-1391346004_thumb.jpg

 

witam 

Tak wyglada instalacja  z grubsza plus jeszcze 2 grzejniki dom jest parterowy podpiwniczony.rurka która odchodzi od bojlera to jest zasilanie ciepłej  wody w domu Zbiornik znajduje się na strychu

 

pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie masz podłączone jako naczynie przepływowe (grzejnik). Jest to dobre zabezpieczenie przed zamarznięciem, ale naczyniem ucieka dużo ciepła i mogą czasami wystąpić efekty akustyczne.

1. Im wyższy bieg pompy tym więcej się bulgoce (przelewa), bo jest większy przepływ wody przez naczynie. Rozwiązanie problemu: zmniejsz przepływ wody przez naczynie.

2. Im mniejszy poziom w naczyniu tym więcej się bulgoce (przelewa), bo woda do naczynia wpada z większej wysokości. Rozwiązanie problemu: uzupełnij wodę w zbiorniku (w instalacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może za nisko jest zamontowana rurka przepływowa na naczyniu,.

Jest w połowie naczynia jak na rysunku widać ,może jak by była wyżej automatycznie by  było wiecej wody i by nie bulgotało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może za nisko jest zamontowana rurka przepływowa na naczyniu,.

To jest rurka przelewowa.

Przeczytaj punkt 2 tego co wcześniej napisałem czyli im wyższy pozom w naczyniu to mniej bulgotania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tego bulgotania nie słychać w domu to nie masz się czym przejmować, chyba że zależy Ci na niewielkim oszczędzeniu opału.

 

Jeżeli bulgotanie słychać w domu to zrób to co napisałem w punkcie 1 ogranicz przepływ przez naczynie.

- zdemontuj (zaślep) rurkę powrotu, ale wtedy naczynie w skrajnym przypadku może zamarznąć.

lub

- zamontuj na rurce powrotu zawór ograniczający przepływ przez naczynie,

lub

- zrób tak jak ja zrobiłem u siebie: wiadomość #131 w temacie  https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12273-piec-dolnego-spalania-hef/page-7?do=findComment&comment=133590 , wiadomość #6 w temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16663-zbiornik-przelewowy-na-strychu/?do=findComment&comment=169543

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dwa sposoby pozbycia się bulgotania.

Sposób 1. To co ja zaproponowałem czyli ograniczenie przepływu np. zaworem.

Sposób 2. To co proponują koledzy Automatyk i  Digitrax. W tym sposobie obie rurki będą podłączone do ssania pompy, czyli nie powinno być przepływu przez naczynie czyli powinno przestać bulgotać.

 

P.S. W starych instalacjach (np. w mojej) nie zawsze się da przerobić instalację wg. sposobu 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.