Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Niedopalaniem Węgla + Miarkownik Ciągu


gheronimo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam taki problem z piecem nieistniejącej firmy Ogmet - w związku z tym, że zakupiłem dom razem z tym piecem to w pierwszej kolejności wymienię okna i zrobię termoizolację budynku a raczej poprawię po poprzednim właścicielu który ocieplił dom styropianem 5 cm. Jak to skończę to za jakiś rok - dwa wymienię piec i całą instalację. Póki co chcę jakoś ogarnąć ten piec, który nie dopala mi węgla w załączniku foto tego co pozostaje, oczywiście oddzielam to od popiołu i spalam przy następnej okazji sypiąc na gorący żar, gdy się coś takiego gromadzi w piecu narasta mi popiołu i po dwóch dniach palenia muszę wygaszać piec aby wyciągnąć ten popiół i niedopalony węgiel, tylko niewielka część popiołu opada do popielnika, reszta pozostaje na ruszcie. Nie wspomnę, że do pieca muszę zaglądać średnio co dwie - trzy godziny ponieważ trochę szaleje mi temperatura - a to za bardzo otworzę i rośnie a to za bardzo zamknę(piec i ewentualnie komin) i przygasa i ciągle coś, dlatego chciałem założyć miarkownik ciągu Unistera elektroniczny bo inny był by problem zainstalować, i teraz pytanie czy mam przerobić drzwiczki na dole ( zdjęcia w załączniku) tam gdzie ten obracany kwadracik i tam podpiąć łańcuszek miarkownika czy podpiąć do pod te drzwiczki małe nad głównymi ? Czy może drzwiczki powinny iść na żar czyli tam gdzie jest wspawana ta blacha do drzwiczek, nadmienię, że ta mała klapka nad drzwiczkami często stuka o piec smile-2.gif tzn ciągnie powietrze, i jeszcze jedno pytanie do czego te magiczne otwory na boku pieca z jednej i drugiej strony ? Myślałem też nad dmuchawą ale jak pale głównie węglem i drewnem to pewnie będą za duże straty choć jak bym go włączył w końcowej fazie palenia to może by mi dopalił ten węgiel. ?

post-57745-0-99032000-1390933061_thumb.jpg

post-57745-0-85093800-1390933065_thumb.jpg

post-57745-0-18787800-1390933069_thumb.jpg

post-57745-0-41389500-1390933072_thumb.jpg

post-57745-0-88970500-1390933077_thumb.jpg

post-57745-0-11843500-1390933081_thumb.jpg

post-57745-0-91424800-1390933084_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz podłączone naczynie wyrównawcze? aby opanować kocioł musisz go uszczelnić(sznury w drzwiczkach).Miarownik powinnien sterować powietrzem dostarczanym pod ruszt,czyli potrzebna klapka w dolnych drzwiczkach.Szczelny kocioł i sprawny miarownik pozwolą utrzymać żądaną temperature.Przez górne dostarczasz powietrze wtórne.Dobrze jakbyś dodał przekrój kotła,może zdjęcia w środku,wtedy można doradzić sposób palenia.Te otwory z boków też do dostarczania powietrza ,możliwe że to kocioł dolnego spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coś czuje że to niezły dolniaczek i to już po tuningu . Wygląda na to że już ktoś podawał powietrze PP tymi trzema dziurami nad zasyp a powietrza pod ruszt nie podawał wcale . Wszystko by grało tylko że tym piecem nie ma co sterować a przylgowe drzwiczki mało szczelne . Proponuje silikon na 350  C i folia spożywcza cięka . Drzwiczki oczyścić na krawędziach styku z kotłem , nanieść grubo silikonu a potem przyłożyć do całego otworu folie spożywcza i zamknąć drzwiczki . Jak zastygnie to nadmiar ściąć nożem a folie oderwać . Starczy Ci to uszczelnienie na 2 sezony .

Miarkownik mechaniczny też możesz zamontować trzeba tylko w miejscu kolanka na dolnym obejściu zaworu różnicowego - pod pompą CO zastąpić kolanko poziomym  trójnikiem i w wolny gwint  wkręcić miarkownik .Jak nie uszczelnisz kotła to nad nim nie zapanujesz a jak nie zapanujesz to nie ma mowy o ekonomii w ogrzewaniu tym kotłem  . No i narysuj ten przekrój bo klapek duży ale guzik widać jak tam to powietrze przez ten kocioł zasuwa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie powinno być podłączone bezposrednio z kotła bez żadnych zaworów po drodze.W tym kotle bardzo wskazany byłby ruszt ruchomy ,wegiel się nie spala na skutek dużego zapopielenia rusztu, trzeba rusztować,jedni to robią co 2 godz inni co 6 godz,zależy od spalania i węgla .Te boczne otwory służą do dostarczania powietrza dopalającego,powinny wychodzić za przegrodą tam gdzie naintensywniej się pali.Jak wygląda ruszt,powinien kończyc się przed przegrodą .Jest na forum kilka wątków o dolniakach kwkd zębiec czy hef,możesz zorientować sie jak palić w tego typu kotle .podstawa to uszczelnic ,aby dało się sterować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel to może ruski? W tym popiele to zdaje się więcej jest gruzu niż niedopałków. A kociołek wygląda na bardzo ciekawego dolniaka - i to z suchą komorą zasypową. Do dobrego polskiego węgla w ostateczności wystarczy pogrzebacz. 

Jak dobrze kojarzę to pompa jest źle zamontowana i trzeba ją przekręcić o 90 st, tak żeby oś wirnika była w poziomie. 

 

Ps.

Te magiczne otwory boczne to powietrze wtórne - służy do czystszego spalania. Naprawdę bardzo ciekawy kociołek!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Gheonimo został właścicielem bardzo interesującego kotła.

Na zdjęciach wygląda, że jest to kocioł dolnego spalania z prawidłowo (wzorcowo) doprowadzonym powietrzem wtórnym (dwa otwory po bokach kotła), ale źle doprowadzonym powietrze pierwotnym (3 okrągłe otwory pod klapką). Brak ruchomego rusztu i prawdopodobnie wkładek szamotowych są kolejnymi wadami tego kotła.

Po wykonaniu modyfikacji może się okazać, że to będzie jeden z najlepszych kotłów na tym forum.
 

piec, który nie dopala mi węgla

1. Czy są ruszta wodne?
W moim kotle są ruszta wodne i też mam niedopalony węgiel.
W poprzednim kotle z rusztami żeliwnymi niedopalonego węgla praktycznie nie było.

2. Przyczyną niedopalonego węgla może być  doprowadzenie powietrza pierwotnego przez trzy okrągłe otwory pod klapką. Powietrze pierwotne powinno być doprowadzone pod ruszta.
 

po dwóch dniach palenia muszę wygaszać piec aby wyciągnąć ten popiół i niedopalony węgiel, tylko niewielka część popiołu opada do popielnika, reszta pozostaje na ruszcie.[

Brak ruchomych ruszt. Kocioł dolnego spalania powinien mieć je obowiązkowo. Trzeba się zastanowić czy i jak można w nim zamontować ruchome ruszta.
 

trochę szaleje mi temperatura [

Trzeba zamontować regulację temperatury. Markownik (trzeba wykonać klapkę w drzwiach popielnikowych) lub sterownik z dmuchawą (otwór na dmuchawę w drzwiach popielnikowych).

Powietrze pierwotne ma być doprowadzone pod ruszta.

Jak zamontujesz regulację temperatury do trzy okrągłe otwory pod klapką trzeba będzie na trwale (szczelnie) zaślepić.

 

do czego te magiczne otwory na boku pieca z jednej i drugiej strony ?[

Doprowadzenia powietrza wtórnego. Proponuję trzymać je otwarte.

Naczynie wzbiorcze.
1. Czy masz rurkę do przelewu? Powinna taka rurka być.
2. Czy naczynie jest otwarte u góry?
3. Napisałeś, że masz zamiar w przyszłości przerabiać instalację. Robota na teraz: odpowiedz na pytania z punktów 1 i 2.

4. Nie wiem jaką masz instalację, ale chyba naczynie ma małą pojemność.

 

Pompa obiegowa masakryczny montaż (ukośny, a nie pionowy lub poziomy rurociąg, zamknięte zawory przed filtrem i za pompą.

1. Napisałeś, że masz zamiar w przyszłości przerabiać instalację. Robota na teraz: poluzuj nakrętki montujące pompę do rurociągu i obróć całą pompę o 180 stopni. Jak pompę obrócisz to będziesz miał pewność, że wirnik pompy jest zalany i pompa jest odpowietrzona.

2. Sprawdź czy filtr przed pompą jest czysty.

3. Otwórz zawory, załącz pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, fajny kociołek, ja dopatrzyłem się rozety powietrza pierwotnego w drzwiach popielnicowych (cztery otwory), ale bardzo mnie intryguje gdzie jest podowane powietrze z tych trzech otworów przysłanianych klapką na zawiasie, przypuszczam, że dzięki temu brak smoły w komorze zasypowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście są 4 otwory w drzwiach do popielnika (paleniska).

To wielkością otwarcia tych otworów powinno się regulować temperaturę wody z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi o to którędy to dodatkowe powietrze trafia do komory zasypowej, ten kocioł ma drzwi do zasypywania opału poziomo na górze kotła, także to powietrze musi przechodzić przez płaszcz wodny komory zasypowej, chyba, że komora płaszcza wodnego nie posiada, ale to jest w stanie wymacać tylko właściciel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamontujesz regulację temperatury do trzy okrągłe otwory pod klapką trzeba będzie na trwale (szczelnie) zaślepić

 

Niekoniecznie.Mogą byc pomocne do przewietrzania komory podczas załadunku i na pewno ułatwią rozpalanie,chociaż nie wiadomo gdzie to powietrze wychodzi w kotle. .Znalazłem obrazek tego kotła i chyba rzeczywiście producent przewidział sterowanie przez te 3 otwory. post-55264-0-08400600-1390994247_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Naczynie wzbiorcze.

1. Czy masz rurkę do przelewu? Powinna taka rurka być.

2. Czy naczynie jest otwarte u góry?

3. Napisałeś, że masz zamiar w przyszłości przerabiać instalację. Robota na teraz: odpowiedz na pytania z punktów 1 i 2.

4. Nie wiem jaką masz instalację, ale chyba naczynie ma małą pojemność.

 

Pompa obiegowa masakryczny montaż (ukośny, a nie pionowy lub poziomy rurociąg, zamknięte zawory przed filtrem i za pompą.

1. Napisałeś, że masz zamiar w przyszłości przerabiać instalację. Robota na teraz: poluzuj nakrętki montujące pompę do rurociągu i obróć całą pompę o 180 stopni. Jak pompę obrócisz to będziesz miał pewność, że wirnik pompy jest zalany i pompa jest odpowietrzona.

2. Sprawdź czy filtr przed pompą jest czysty.

3. Otwórz zawory, załącz pompę.

 

 

 

co do naczynia wzbiorczego to na oko ma jakieś 10 litrów (malutkie) mam rurke odprowadzającą bo sam ją zrobiłem a wcześniej była gumowa rurka wychodząca z naczynia na końcu której była butelka typu PET :) ( śpię pod tym naczyniem ) z boku wypuściłem miedzianą rurke na kolanie w duł do piwnicy i stamtąd już na zewnątrz, do czego jest ta pompa to w sumie nie wiem bo jej nie uzywam dlatego zawory są pozamykane w każdym razie na parterze grzeje mi dobrze na grawitacji, na piętrze jest jeden grzejnik i żeby on się zagrzał to na piecu musi być minimum 50 stopni, jak otworze zawory i włącze pompe to poza tym, że grzejniki tak charakterystycznie nie "strzelają" to nic się nie zmienia grzejnik na górze nadal zimny dopóki na piecu nie będzie ok 50 stopni

 

Co do reszty to dzisiaj prawdopodobnie uda mi się załatwić dokumentacje techniczną tego kotła bo produkowano go u mnie w mieście a akurat jeden znajomy właśnie chce taki sam sprzedać i ma to niego papiery.

Dzięki za pomoc w każdym razie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to kocioł o nazwie "INNOVEX-SYLWIA" firmy OGMET z Tomaszowa Mazowieckiego ul. Warszawska 107. Jeżeli masz dostęp do DTR tego kotła, chętnie bym obejrzał i pewnie nie tylko ja :)

Produkcja kontenerowych pojemników na śmieci, kotłów węglowych z katalizatorami spalin typu INNOVEX-SYLWIA, węglowo-gazowych, węglowo-olejowych; budowa oczyszczalni ścieków; usługi instalacyjne, ślusarskie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, fajny kociołek, ja dopatrzyłem się rozety powietrza pierwotnego w drzwiach popielnicowych (cztery otwory), ale bardzo mnie intryguje gdzie jest podowane powietrze z tych trzech otworów przysłanianych klapką na zawiasie, przypuszczam, że dzięki temu brak smoły w komorze zasypowej.

Brak smoły może też być wynikiem nieszczelnych drzwi zasypowych i węgla-pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny kociołek, ciekawe ile takich, nieznanych szerszemu gronu konstrukcji jest jeszcze Polsce.

 

Moim zdaniem tak jak zostało już wspomniane, za niedopalanie odpowiedzialny jest węgiel, kup worek, dwa czegoś lepszego, przydałby się miarkownik.... może elektroniczny? http://www.bolecki.pl/pl/oferta/19-elektroniczny_miarkownik_ciagu_mci

 

Wygląda na to, żę powietrze pierwotne podawane jest przez otwory nad drzwiczkami popielinkowymi. Mógłbyś sprawdzić jak jest doprowadzone? Na schemacie wygląda jakby było podawane kanałem do góry przez zasyp? To by było naprawdę szkoda, bo wygląda, że wiedzieli co robią,...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--> gheronimo

dzięki

--> emilin

okular, bo możesz zajrzeć przez niego, jak się pali :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.