Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Duże Spalanie W Sezonie ?


NagGazie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Nie mam doświadczenia w ogrzewaniu gazem i mam pytanie dot. zużycia gazu. Od roku ogrzewam mieszkanie w bloku o pow. 73 m2 (parter, narożne, nowe budownictwo, budynek ocieplony, okna szczelne) piecem dwufunkcyjnym Ariston Bs 24cf - ogrzewanie mieszkania i ciepła woda oraz gotowanie na kuchence gazowej, rodzina 3 osobowa, temp. utrzymywana praktycznie całą dobę w zakresie 21-22 stopni C. Ostatnio za 12 m-cy łącznie  za gaz zapłaciłem  4400 zł. Obecnie za styczeń 2014 zużycie wynosi 300 m3, to dużo czy mało  ? Prosze o opinie, porady i Wasze doświadczenia. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zalezy.

Na minus trzeba zaliczyc parter, narozne mieszkanie, budynek od dewelopera, brak reku.

Mimo wszystko, 300m3 przez 28 dni to sporo.

Dla porownania, takie zuzycie to powinno byc w 200m domu wybudowanym normowo.

Podaj lokalizacje, to policze Ci zapotrzebowanie Twojego mieszkania w kW i zeszloroczne zuzycie w kW/m, choc juz widze, ze wynik nie bedzie najlepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie trochę sporo,ja na ogrzanie ( temp. wewnątrz 21/22 st. ) 160 m2 docieplonego domu z lat 80-tych + ciepła woda + gotowanie ( ale to raczej symbolicznie ) od 29.10. 2012 do dzisiaj zużyłem  2800 m3  -  Kocioł Termet Eco Condens Crystal 20 1-f

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapottzebowanie Twojego mieszkania to 18,5kW przy -20'C, niestety to kiepski wynik dla 73m2 - jakies 250W/m2 w szczycie.

Za rok zuzyles gaz za 4400, czy

i jakies 2000m3 gazu, czyli wspolczynnik Ek wyniosl 274kWh/m2/rok. Czyli Ep z projektu na poziomie 286kWh/m2/rok jest prawdziwy.

No dobra, mieszkanie zimne, nie mozna ocieplic od zewnatrz, wiec mamy problem. Ocieplenie od srodka jest bardzo trudne do wykonania, poza tym z automatu nalezaloby wtedy dorzci c WM, a to koszt juz sporo wiekszy niz przerobka kotlowni na wegiel. Przy umiejetnym paleniu weglem rocznie zaaplacisz ok. 3000pln.

 

Ps a ten kociol beretty nie jest atmosferyczny? bo jesli tak, to byc moze wiem co zrobic, zeby sporo zejsc z zuzyciem gazu i to malym kosztem.

Bo jesli to,atmosferyk i nie ma doprowadzonego powietrza z zewnatrz do kotla, to Ci masakrycznie wyciaga cieple powietrze z mieszkania - w styczniu ok. 100m3 na dobe - a w to miejsce do mieszkania musialo wleciec tyle samo zimnego z zewnatrz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się wetnę, jakim cudem wyszło tobie 18,5kW?

 

Zapottzebowanie Twojego mieszkania to 18,5kW przy -20'C, niestety to kiepski wynik dla 73m2 - jakies 250W/m2 w szczycie.
Za rok zuzyles gaz za 4400, czy
i jakies 2000m3 gazu, czyli wspolczynnik Ek wyniosl 274kWh/m2/rok. Czyli Ep z projektu na poziomie 286kWh/m2/rok jest prawdziwy.
No dobra, mieszkanie zimne, nie mozna ocieplic od zewnatrz, wiec mamy problem. Ocieplenie od srodka jest bardzo trudne do wykonania, poza tym z automatu nalezaloby wtedy dorzci c WM, a to koszt juz sporo wiekszy niz przerobka kotlowni na wegiel. Przy umiejetnym paleniu weglem rocznie zaaplacisz ok. 3000pln.

Ps a ten kociol beretty nie jest atmosferyczny? bo jesli tak, to byc moze wiem co zrobic, zeby sporo zejsc z zuzyciem gazu i to malym kosztem.
Bo jesli to,atmosferyk i nie ma doprowadzonego powietrza z zewnatrz do kotla, to Ci masakrycznie wyciaga cieple powietrze z mieszkania - w styczniu ok. 100m3 na dobe - a w to miejsce do mieszkania musialo wleciec tyle samo zimnego z zewnatrz...

 

Nie chce się wierzyć w te wyliczenia, 250W/m2, to jest w ogóle możliwe, gdzie takie domy się buduje? Liczyłeś dla tych +20 czy 21-22 jak podał? Długo już siedzisz w zawodzie?

 

Tak od siebie, te 300m3 to również CWU, więc z tego 40 lub więcej m3 to tylko ogrzanie wody. Nie wiemy kiedy budynek został oddany do użytku, pierwszy rok, dwa zawsze są wyższa rachunki.  Czemu nie kocioł kondensacyjny, a przynajmniej zamkniętą komorą spadek po deweloperze, czy świadomy wybór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teraz drugi sezon grzewczy, może w tym roku będzie trochę mniej, zima łagodniejsza, brak sąsiada trochę komplikuje życie, dodatkowo podgrzewasz sąsiada u góry. Spróbuj ustawić jedną temperaturę na całą dobę, zmiana temperatury na noc, niekoniecznie się opłaca.

 

Co do kotła nie tyle, lepszy co kondensacyjny, moim zdaniem przy zużyciu sięgającym 2000m3 jest się nad czym zastanawiać. Zużycie powinno być mniejsze o te 10%-20% w skali roku, plus oszczędności z tytułu zamkniętej komory, to o czym napisał kolega wyżej, bo pewnie jakiś nawiew w mieszkaniu masz? Niestety z tym kotłem i zamkniętą komorą to nie jest taka prosta sprawa, raz że kocioł kosztuje 3,5 tys., dwa komin musisz mieć dwuścienny, pewnie długi czyli lekko 1000zł, trzy pozwolenie administracji budynku. Musisz sobie skalkulować, na pewno zamknięta komora spalania to bezpieczeństwo, zaczniesz oszczędzać, w końcu gaz raczej będzie drożał niż taniał, zamykać kratki nawiewne, bo dmucha zimno, wywiewne, bo ciepło ucieka i tragedia gotowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skad 18,5kW?

Srednio w styczniu zyzyl 10,7m3 gazu, przy sredniej t. w Hrubieszowie -2,5'C, dla delta t=24.

Stad przy delta t=41,5 (t.zewn. -20, t.wewn.21,5) daje nam..... o cholera, faktycznie liczenie w pamieci nie jest za dobre - 18,5 to zuzycie metrow gazu przy -20'C, czyli zapotrzebowanie to ok. 7,4kW.

Moj blad, cos dzisiaj kiepsko funkcjonuje...

 

Tak czy owak mozna by sprobowac doprowadzic powietrze z zewnatrz do kotla, zeby nie tracic juz ogrzanego wewnetrznego powietrza.

10m3 metanu, to jakies 100m3 powietrza, czyli przy -20'C na zewnatrz to bedzie....0,32Wh/m3*K..... yyy... jakies 30kWh na dobe ? Znow licze w pamieci, mam nadzieje ze sie nie walnalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zaobserwowałem komin jest chyba dwuścienny, tj. w jednym przewodzie są dwie rury, jedna w drugiej. Jedym zewnętrzym kanałem piec zasysa powietrze z zewnątrz, środkowym kanałem (rurą metalową) wylatują spaliny. Przy pierwszym uruchomieniu komin był lekko przytkany, piec nie dostawał powietrza i nie chciał się uruchomić, niedrożność przewodu kominowego naprawiono i piec śmiga. Pozostaje mi chyba poczekać, aż blok się zaludni i mieć nadzieje, że z każdym kolejnym sezonem zużycie gazu będzie mniejsze. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam.

Podepne się pod istniejący temat.

Chciałbym zapytać czy dobowe zużycie gazu (ogrzewanie, gotowanie, mycie) na poziomie 5/6 metrów3 przy temperaturze na zewnątrz ok 10 stopni jest w normie ?

Kocioł Ariston ClasEvo 24CF, sterownik pokojowy TyBox137, temp wody na kotke 65, temp dzień/noc 22/21. Mieszkanie 44 mkw na 3 pietrze, nad mna strych. Dom z cegły nie ocieplony.

 

Wcześniej miałem starego Junkersa i z tego co pamiętam przy ujemnych temp na zewnątrz zużycie wychodzilo w granicach 9 m. Więc jeśli teraz mam 6 to ile będzie podczas mrozów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniż sufit, ociepl wełną albo połóż na podłodze na strychu, jak możesz coś docieplić to zrób to , spróbuj grzać dłużej ale mniejszą mocą . Zakładając , że nie masz ocieplenia i kocioł z otwartą komorą i tak  powinieneś zejść ze spalaniem niżej. Ja dążę do takiego spalania przy średniej 8-10C na zewnątrz ale nie ta powierzchnia do ogrzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkania nie mam jakoś strasznie wysokiego - 2.8 m. Jak bym miał obniżać to max 15 cm. Bardziej bym się skupił na ociepleniu ściany szczytowej bo ona jest najchłodniejsza ale... ocieplenie od zewnątrz narazie odpada a od wewnątrz  hmmm....?? Jak się 4 lata temu wprowadzałem to takie ocieplenie od wewnątrz tej najchłodniejszej ściany rozbierałem bo grzyb zaczął się tam pojawiać. 

 

w zeszłym miesiącu jak serwisant był podłączać sterownik pokojowy do pieca to pytał się jaki metraż mieszkania i zmniejszył moc pieca. Zastanawiam się czy dzwonić do niego, czy kombinowanie przy piecu coś jeszcze da ?

 

NIe wiem czy modulować temperaturę dzień/noc czy utrzymywać stała temp przez cała dobę zeby jakoś zejść z zużyciem gazu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno dotyczące sterownika , ja też mam tyboxa 137 , sprawdź jak masz ustawioną histerezę , czy jest stała czy działa na podstawie Pi , mój tybox miał fabrycznie ustawione właśnie na Pi i chwilę mi zajęło niczym go rozgryzłem.

Dokładnie chodzi o parametr 2-08, pobierz sobie pełną instrukcję tyboxa ze strony immergasa tam jest wszystko jasno opisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam ocieplenie od wewnatrz dwoch szczytowych scian przy uzyciu ytong multipur.

A czy zmniejszenie mocy kociolka do minimum przyniesie oszczednosci w gazie ?

Wiem ze moj kociol to prosty podstawowy model ale jakie ustawienia mozna w nim zmienic w celu obnizenia zuzycia gazu? Wybieg pompy, blokada palnika, powolny zaplon etc?

Jesli cos przekrecilem to przepraszam - dopiero sie doktoryzuje w zakresie ogrzewania gazowego c.o. ;-)

 

 

Wysłane z mojego Che2-L11 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w priorytecie  trzeba dom wygrzać i zrobić jakąś wentylacje żeby grzyb nie wychodził ,a kocioł niestety ale kondensacyjny trzeba założyć  i to będzie oszczędność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. U mnie gazowy kondensacyjny ACV 24 KW grzeje nieco ponad 300 m2 i spala 5 m3 gazu na dobę. Dom wygrzany w poprzednim sezonie, reku, 20 cm styropianu na ścianach i 30 cm wełny na dachu. Na sterowniku 22 stopnie w dzień i 21 w nocy. Przy pogodzie takiej jak dziś piec włącza się raz na dobę na ok. godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.