Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ekogroszek Spalanie


Slawekbe5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jestem nowy na forum więc proszę o wyrozumiałość. 

Od jakiegoś czasu męczę się z ustawieniami mojego pieca Defro Duo Uni 25kW. Chodzi mi o efekt spalania - nie jestem zadowolony z tego jak wygląda popiół. Fotografia przedstawia to co zostało ze spalania po dzisiejszej nocy. 

 

post-57686-0-11280500-1390769030_thumb.jpg

post-57686-0-69785600-1390769033_thumb.jpg

 

Czy możecie mi powiedzieć co jest nie tak?

 

Ustawienia mojego pieca:

Podawanie 5 sekund

Przerwa podawania 17 sekund

wentylator przysłonięty w 90% ustawiona siła nadmuchu 15% (skala od 1 do 100%)

praca w podtrzymaniu 20 sekund

przerwa podtrzymania 15 minut

wentylator w podtrzymaniu 20 sekund co 5 minut

 

Temperatura na zewnątrz ostatniej nocy spadła do -17 a przez kilka wcześniejszych nocy była w granicach - 20. W dzień około -9 stopni. Spalanie ekogroszku przy tych temperaturach wynosi około 30 kg na dobę.

 

Dodam, że piec ma podajnik rynnowy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem dmuchawę ustawioną na 35% było tak samo. Co proponujesz - otworzyć trochę więcej przysłonę na dmuchawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogień przy tych 15% jest pomarańczowy jasny natomiast przy tych 35% był bardzo jasny biały. Dym wydaje mi się, że kopci tj ciemny ale jak otworze drzwiczki nie patrzyłem na zewnątrz na komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogień przy tych 15% jest pomarańczowy jasny natomiast przy tych 35% był bardzo jasny biały. Dym wydaje mi się, że kopci tj ciemny ale jak otworze drzwiczki nie patrzyłem na zewnątrz na komin.

no czyli brak powietrza

otwórz przepustnice i idz w tym kierunku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakim ekogroszkiem palisz??

Z miejscowego składu ale jaka kopalnia nie pamiętam. Sprzedawca twierdzi, że polski. Cena 960 zł tona. Wcześniej próbowałem rosyjskim palić i lepiej się spalał ale dawał mniej ciepła. Najlepiej palił mi się ekogroszek kupiony w BricoMarche taki po 12,49 zł za worek 20kg - młody węgiel o kolorze wpadającym w brązowy - spalał sie na pył ale był mało wydajny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no czyli brak powietrza

otwórz przepustnice i idz w tym kierunku

 

Tu filmik tak na szybko przed momentem nagrany z tymi ustawieniami jak podawałem w poprzednich postach. 

 

http://youtu.be/uPlgXCfuBBE

 

 

Teraz zmieniłem ustawienia zwiększyłem dmuchawę do 35% i przysłonę otworzyłem na maks ile się dało (to i tak odsłania gdzieś 2/3 wlotu). Jutro sprawdzę efekty i będę robił korekty na tych dwóch parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden filmik tylko w lepszej jakości i wcześniej nagrany. 

Proszę o sugestie w sprawie ustawień. Czy spalanie 30 kg na dobę przy - 17 w nocy i -9 w dzień jest duże? Przy plusowych temperaturach tak od 0 do 10 stopni 175 kg ekogroszku starczało mi na dwa tygodnie. teraz nawet na tydzień nie starcza. 

 

http://youtu.be/g7oM3OU-QnQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z całym szacunkiem ale twoja wypowiedz jest mniej wiecej że dzis saliłem cały zbiornik paliwa w samochodzie ... powiedz jaki metraz grzejesz i ile osób w domu wtedy bedzie mzna odpowiedzieć czy dobrze czy słabo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Większość tych danych podana jest w moim profilu i każdy może sobie je obejrzeć po najechaniu wskaźnikiem na "wskaż tutaj", więc nie będę się powtarzał. W domu przebywają 4 osoby (2 dorosłe, 2 dzieci). Temperatura w domu: garaż 10, salon, kuchnia, gabinet - 22, dwie łazienki - 24, trzy sypialnie 20. pozostałe pomieszczenia między 20 a 22 stopnie.  Nie mam piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest czyszczony raz w tygodniu. Noe wiem po czym sugerujesz że nie. Na filmiku widać tylko palenisko i popiół i zadnych innych części pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po kilku dniach sprawdzania różnego rodzaju ekogroszku kupionego od różnych miejscowych sprzedawców stwierdzam, że w moim piecu najlepiej palił się firmy EKOBRAN zakupiony w BricoMarche w cenie 799 zł za tonę. Natomiast ekogroszek z miejscowych składów opału niby polski i wysokokaloryczny to masakra. Sprzedawcy na pytanie z jakiej kopalni i jakie ma parametry nie potrafili tego powiedzieć ani nie mieli na to żadnych dokumentów. Cena takiego ekoroszku nie wiadomo skąd to od 960 do 1000 zł.

 

Ustawienia przy których najlepiej spalał się opał z Brico to:

Wentylator 25%  (skala od 1 do 100), przysłona na wentylatorze uchylona na 1/3

Podawanie 8 sekund

Przerwa podawania 27 sekund

Praca podtrzymania 20 sekund

Przerwa podtrzymania 15 minut

Wentylator w podtrzymaniu: praca 20 sekund co 5 minut

Temperatura zadana 60 stopni.

 

Przy takich ustawieniach paliłem również w ubiegłym sezonie i było OK. W tym roku z uwagi na dziwne spalanie ekogroszku zacząłem eksperymentować i przez to mam już troczę dość palenia ekogroszkiem. Dodam, że przy takich ustawieniach w ubiegłym sezonie spaliłem 3 tony ekoroszku a paliłem od września do kwietnia. Wychodziło bardzo mało bo średnio jeden zasyp tj. 175 kg wystarczało na 2 tygodnie. W domu temperatury jak pisałem wcześniej. Można powiedzieć, że od 20 do 24 stopni, garaż 10 stopni.

 

Z uwagi na powyższe problemy z ekogroszkiem w tym sezonie (spaliłem już 2,2 tony) postanowiłem spróbować palić pelletem jednak nie mam pojęcia jakie ustawienia do spalania takiego paliwa zastosować. Pellet pali się ładnie i wypala się cały ale boję się żeby płomień - żar nie cofnął się do podajnika.

Teraz mam ustawione:

Dmuchawa 10% przysłonięta przysłona  na 3/4 

Podawanie 20 sekund

Przerwa podawania 20 sekund

Praca podtrzymania 40 sekund

Przerwa podtrzymania 10 minut

Wentylator w podtrzymaniu 10 sekund pracy co 5 minut.

 

Przy tych ustawieniach piec szybko dochodzi do zadanej temperatury 60 stopni i pellet ładnie się wypala jednak w trakcie podtrzymania jest dużo dymu i mam wrażenia, że kocioł mi się zasmoli.

Myślę, że moje ustawienia są złe jednak dopiero wczoraj wieczorem rozpaliłem pelletem i na noc bałem się dać inne ustawienia aby ogień nie poszedł do zasobnika. Niby mam zamontowanego "strażaka" ale obawa jest. Dzisiaj w dzień chce się pobawić ustawieniami. Dodam, że od wczoraj od 17:30 jak przeszedłem na pellet (piec rozgrzany był) to do dzisiaj do godziny 5:00 spalanie wyszło tak na oko około 10 kg pelletu. Dokładnie będę w stanie podać spalanie jak wypalę cały zasyp.

 

Proszę o pomoc w ustawieniach.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie. Jak teraz się przyjrzałem to poszło nie 10 a około 20 kg pelletu przez te 12 godzin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach eksperymentowania z ustawieniami obecnie mam takie:

 

Dmuchawa 20% przysłonięta przysłona  na 3/4 

Podawanie 10 sekund

Przerwa podawania 20 sekund

Praca podtrzymania 40 sekund

Przerwa podtrzymania 10 minut

Wentylator w podtrzymaniu 5 sekund pracy co 5 minut.

 

Mniejsze zużycie opału a temperatura ta sam. Szybko dochodzi do zadanej temperatury i "podskakuje" jeszcze o 4 stopnie a następnie powoli spada. Piec dochodzi do zadanej temperatury w około 4 minuty i jest w podtrzymaniu przez około 1 godzinę. Oczywiście przy obecnych temperaturach w nocy około - 1 w dzień + 5 stopni. Spalanie około 30 - 40 kg na dobę. Dokładnie będę wiedział jak popalę dłużej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nikt nic nie pisze ale może innym właścicielom takiego pieca jak mój się przyda.

Ustawienia jakie mam od jakiegoś czasu i przy których spalam około cały zasobnik na 7 dni tj. 25 kg pelettu na dobę.

 

Dmuchawa 12% przysłonięta przysłona  na 3/4 

Podawanie 10 sekund

Przerwa podawania 25 sekund

Praca podtrzymania 10 sekund

Przerwa podtrzymania 5 minut

Wentylator w podtrzymaniu 5 sekund pracy co 6 minut.

Temperatura zadana 60 stopni. Przy tej piec się tak nie brudzi bo przy 55 lub mniej jest gorzej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.