Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Mocy Kotła.


Paweł26

Rekomendowane odpowiedzi

Bufor warstwowy  to taki w którym konstrukcyjnie rozdziela się  wodę na warstwy o jednakowych temperaturach .

Można to zrobić za pomocą przegrody np w buforach BSP prod Wolfa -str 6 z http://wtg.nazwa.pl/ins/Prezentacja_zasobnika_BSP.pdf

 lub jakimiś lamelkami  np u Biawara  http://instalreporter.pl/ogolna/bufory-czyli-sposob-na-magazynowanie-ciepla/

Innym rozwiązaniem jest  rura warstwująca jak w moim buforze, akurat to mi przeszkadza.  http://www.thermic-energy.com/basics/Pl_Produktblaetter_Speicher/te_sks_2W_-pl_110727.pdf

 

Do celów grzewczych , gdzie woda jest wyprowadzana na różnych wysokościach, bufor warstwujący nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Jeżeli korzystamy  tylko z wyprowadzeń - góra - dół to takie rozwiązanie oparte na warstwującym buforze jest lepsze niż zwykły bufor.

Niestety bufor warstwujący jest droższy od zwykłego.

 

Pozdr.

 

PS Trzeba było założyć temat w dziale o instalacjach i tam ludzi pytać a tak to porozrzucane i trudne do ogarnięcia dla innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor przecież wiesz jaki kominek mam, to" san-cal grundofen" i ma też wady a największa to cena.W tej chwili mam 23 st. w salonie grzejniki termostaty na 3(zimne) siedzę w podkoszulku bo nie wyrabiam, słowo a w piekarniku 250 st. właśnie skonsumowałem 4 tosty a bęben rośnie,cholerny kominek ;) .Pozdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co sie obrażać

Zadałem pytanie w 2 tematach fakt.

Jednak ten kto pyta nie bładzi....sami nie  raz dociekaliście w kilku zródłach.

Wybudowac dom nie spieprzajac go to jest sztuka,bo jaki sens ma to wszystko gdy trzeba znowu poprawiac.

To jest forum,a na nim  oprucz osób obeznanych w temacie udzielaja sie użytkownicy z róznymi doświadczeniami,również z mniejsza wiedza.

Sambor ty masz w zbiorniku rure warstwójąca,kupfel zwykły baniak.Sztuka jak zwykle jest  kompromis.

Wyjasnij mi dlaczego nie jesteś zadowolony z rury warstwującej,?

W moim mniemaniu jest to dobre zoswiazanie jesli bufor zasilamy solarami,a obecnie w leju zachodzi ograniczona wymiana wody.

 

Zerknij na mój schemat,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PierreW ja nic do ciebie nie mam,zauważyłeś że kupfer ma najprostszą i najtańszą aparaturę jaką można zrobić w układzie kocioł-bufor-c.w.u. która funkcjonuje od 11 lat bezawaryjnie a co inni robią to ich sprawa,gdybym miał to jeszcze raz robić zrobiłbym tak samo.Solary według mnie to nie zwrócone koszty jeśli palimy w kotle na paliwa stałe.Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chętnie bym tą rurę warstwującą wywalił, ale nie mam umiejętności i sprzętu aby na nowo pospawać przerobiony bufor.

ten bufor kupiłem z przeceny w kwocie zwykłego.

Jestem niezadowolony głównie z powodu nie właściwego dla mnie rozstawienia króćców - ten od rury warstwującej chcąc, nie chcąc trafił na powrót CWU i  podłogówki.

Inne powody w poście #66.

Co do schematu to wodę z kotła zasadniczo podaje się od góry a nie od dołu.

Dodatkowo będzie bardzo trudno zdobyć zawór przełączający do obiegu glikolu - to przełączanie  robi się na dwóch pompach, załączanych sterownikiem.

Wyjście z bufora na grzanie CWU powinno być najwyżej jak można.

Na powrocie na kocioł potrzebna pompa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie gorąca prośba ! Mój kocioł Moderator 28 kw kończy żywota. Do wiosny jeszcze dociągnie i chcę go wymienić. W zasadzie wyboru nowego kotła już dokonałem, postawiłem na Defro DS. Wahałem się jeszcze na Zębca kwkd 22, ale postawiłem na  nowszą konstrukcję. Z dostępnych rozmiarów to do wyboru jest 20 kw albo 25 kw. Pomierzyłem wczoraj metraż pomieszczeń do ogrzania i po odliczeniu ścian wyszło mi 190 m2. Mój dom to kwadraciak budowany pod koniec lat 60 z wymienionymi oknami na 5-cio komorowe plastikowe ( około 8 lat temu ). Ponadto rodzice "doocieplili" dom poprzez wstrzyknięcie w 5 cm kanał powietrzny pianki krylaminowej, co podobno wiele nie daje ( ale tu proszę o opinie ) , strop mam ocieplony 10 cm warstwą żużla z watą szklaną. Instalacja stara ok. 300 l wody, grzejniki wymienione z panelowych na aluminiowe. Palić zamierzam generalnie drewnem, ewentualnie na większe mrozy dokupię trochę węgla. Po przewertowaniu dziesiątek stron na forum i innych opinii mam już  mętlik w głowie. Instalator doradza mi 25 kw, za tym przemawia fakt że tak jak pisałem wyżej paliwem podstawowym będzie drewno, więc moc nominalna kotła będzie mniejsza ( ??? ). Przewód kominowy mam też nie za bogaty: wysokość 9 m, przekrój 14x14 cm ( do poziomu pierwszej płyty tj. 2,5 m poszerzony do 14x25 cm ), ale biorę pod uwagę frezowanie do fi 160. Kocioł wykorzystuję do ogrzewania cwu - 150 l. I tu gorąca prośba do Was, z Waszym bogatym doświadczeniem ( nie tylko  książkowym ) proszę o doradztwo, jaką moc kotła wybrać ? Będę wdzięczny za każdą sugestię.     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.