Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Mocy Kotła.


Paweł26

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zamówiłem u Przemka kociołek na drewno KDS maxx, tylko nie jestem pewien co do jego mocy.

Czy ten sposób będzie odpowiedni do obliczenia jego mocy?

http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/mocy-przybywaj-dobor-mocy-kotla-weglowego/

 

"Zużycie gazu

 

Innym, bar­dzo dokład­nym przy­bli­że­niem, może być zuży­cie gazu do ogrze­wa­nia w naj­mroź­niej­sze dni, o ile oczy­wi­ście ogrze­wa­nie gazowe się posiada. Przy­kła­dowo, gdy przy śred­niej dobo­wej tem­pe­ra­tu­rze zewnętrz­nej –10st.C kocioł spa­lił 25m3 gazu, zna­czy to że jego moc mak­sy­malna wynio­sła 25m3/24h = ok. 1m3/h = ok. 10kWh/h = 10kW. Dzię­ląc tę moc przez róż­nicę tem­pe­ra­tur (np. 30 stopni), otrzy­mamy war­tość 333W/st.C.

Aby dowie­dzieć się, jakiej mocy będzie potrzeba przy śred­niej –20st.C, wystar­czy pomnożyć wyli­czoną wiel­kość przez róż­nicę tem­pe­ra­tur (40 stopni) i już wiemy, że 13,4kW to potrzebna nam moc nomi­nalna kotła."

 

W tamtym tygodniu w czwartek moj piec kondensacyjny w ciągu doby zużył 21m3 przeliczając z w/w wzoru to mi coś mało wychodzi tych kW.

W domu miałem  21 C w łazienkach 23 C.

W dzień było - 15 C w nocy było - 20 C.(oczywiście na zewnątrz :) )

Powierzchnia domu 300 m2

 

Macie jakieś doświadczenie w tym temacie bo spać po nocach nie mogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka moc  zamówiłeś?

Przy zmianie pieca opalanego drewnem (praca ciągła)musisz wziąc pod uwagę jeszcze moc grzejników( czy są przewymiarowane do gazu).

Piece gazowe z reguły ekonomiczne sa na niskich temperaturach,piece na paliwa stałę przy 60-70st.

W kotle KDS-MAX bedziesz miał szamotowa okładzine paleniska (palenisko rodem z KUSIII ?

Palił bedziesz drzewem wiec w grę wchodzi  opcje.

Przepalanie w piecu,reszte strat uzupełnia gaz.Kociołek moze być delikatnie przewymiarowany.

Palił samym drzewem bez wygaszania,może teraz to zda egzamin jednak jak przyjda cieplejsze dni wszystko zacznie sie kisic.(wiele osób poleci bufor).

 

Bufor wg mnie generuje wyłacznie straty zwiazane z jego zakupem,sterowaniem,stratami ciepła.

Zastanawiam sie jednak czy  mało efektywne spalanie w niższych temperaturach czy palenie przy 60 i puszczanie czesci ciepła  w komin któtkim obiegiem nie daje takich samych strat jak bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KDS maxx 14-18 kw. W KDS RW nie ma szamotu. Gazem to grzanie raczej sporadyczne. Mam jeszcze kominek w salonie, bardziej dekoracyjnie bo bez płaszcza i rozprowadzeń. Ze z uzycia gazu to te 14-18kw to za dużo, tyle że drzewo jest mniej kaloryczne. Nad buforem się zastanawiam, ale mam mało ustawną kotłownie i stał by na środku albo daleko od pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z buforem palisz przez 5h, a grzejniki oddają ciepło prze kilka kolejnych godz, wszystko zależy od jego pojemności. U mnie przy 300 m2 to mi miejsca w kotłowni zabraknie.

 

Paweł26 co rozumiesz przez delikatne przewymiarowanie. Narazie nie jestem pewien co do tych 14-18 kw.

Jak było te -15 do -20 to piec kondensacyjny był ustawiony na max 55 C i dawał jakoś radę.

Przy paleniu drzewem ciężko uzyskać stałopalność, raczej będzie to s...nek przerywany :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PierreW zobacz ostatnie strony wątku "kocioł własnej produkcji" dodatkowo na muratorze "bufor jak to się robi",sorry ale nie chce mi się jeszcze raz pisać.Tomasz kocioł kondensacyjny na gaz a kocioł na paliwa stałe to zupełnie inna sprawność,funkcjonowanie i obsługa.Strzelam w ciemno że nie masz bufora a wtedy twój przewymiarowany kocioł będzie jak się zrobi ciepło(pow. 0 st.) zaklejony smołą.Rób jak chcesz ja bym nie brał większego jak 12 kw. bo w największe mrozy zawsze możesz dogrzać kondensacyjnym lub kominkiem jeśli posiadasz.Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupfer  może mi doradz.

Z OCZ na stronce http://cieplowlasciwie.pl/ wyszło mi zapotrzebowanie 8.5KW/h+ na C.W.U .(140l ) dałem 2KW/h =10.5KW/h

Program pewnie nie liczy mostków termicznych wiec dodałem 2kw/h

12/5KW/h dla założenia -20/+20.

Potrzebuje wiec 12.5KW/h dla pracy ciągłej.

Jaka moc pieca musiał bym przyjąc dla :

-pracy cyklicznej(od rana ,około 20 ostatni załadunek)

-pracy cyklicznej z buforem(ijaka jego wielkość)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł26 co rozumiesz przez delikatne przewymiarowanie. Narazie nie jestem pewien co do tych 14-18 kw.

Jak było te -15 do -20 to piec kondensacyjny był ustawiony na max 55 C i dawał jakoś radę.

Przy paleniu drzewem ciężko uzyskać stałopalność, raczej będzie to s...nek przerywany :P

Miałem na mysli przewymiarowanie ogrzewania.

Piec na drewno sprawnie działa przy około 70 st,kondensat jest ekonomiczniejszy przy niższych temperaturach na piecu.

Jeśli bedziesz palił na 60-70st w piecu dobranym wg OCZ  to braknie mu mocy dla uzyskania takiej zadanej(moc grzejników jest większa od pieca)

Jednak ty potrzebujesz max 55 st dla grzejników i bez zaworu 3D na ogrzewanie i )

Mozesz wybierac teraz pomiedzy:

1...wybrane 14-18kw i bufor

2...12kw i dogrzewanie kondensatem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca ciagła ogrzewania,nie żrudeł zasilania.

W przypadku całkowitego wyeliminowania gazu w ogrzewaniu wybierz  wieksza moc i w nieodległym czasie bufor 1000l.

Biorąc 12kw opalane drewnem zdajesz sobie sprawę iz praca kotła 24h  nie wchodzi wgrę(w tym wypadku niedobory uzupełnia kondensat).Piec musi miec 3D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PierreW ja ci nic nie doradzę bo ty musisz sam podjąć decyzję i nabrać wiedzy,bo wiedza to olbrzymi kapitał.Pamiętaj że -20 st. masz średnio 20 dni w roku czy warto w związku z tym mieć przez 90% sezonu grzewczego mieć kocioł przewymiarowany?Warto mieć na ten wypadek drugie tanie żródło ciepła np. kominek ale małej mocy max. 5 kw. Wiem czego oczekujesz : zasypać rano węglem a wieczorem dołożyć, niestety węglem nie palę więc ci nie doradzę.Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już drugi raz piszesz te same pytania w innym temacie, od tego nie będziesz mądrzejszy , gdyż to co pasuje jednemu, tobie może  się nie przydać 

Mnie interesuje jak sobie wyobrażasz  zbieranie naddatków ciepła przez bufor? - Jaki to ma być układ? Jakie sterowanie?

 

Na początek zrób rysunek i poddaj go pod dyskusję + ewentualne zmiany wynikające z dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę i nic nie widzę :) .Piec nie ładuje bezpośrednio bufora,zbiera naddatki i wpięty jest bez wężownicy(to zbiornik po hydroforze),steruję sterownikiem dwustanowym z pieca który tylko steruje pompą do bufora(włącza przy 80 st. wyłącza przy 76 st.). Ładowanie c.w.u. grawitacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.