Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Mocy Kotła.


Paweł26

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chcę dobrać odpowiedniej mocy kocioł do budynku o powierzchni 204m2.(485m3)

38m2 piwnica     76m3

84m2 parter       219m3

82m2 poddasze 190m3

 

 

Wentylacja grawitacyjna

34m2  drzwi  drze-wiane i okna 2 komorowe z ciepła ramka

38m2 podłogi na gruncie w piwnicy styropian 6 cm

46m2 podłogi na gruncie parter styropian 10cm

38m2 strop nad ogrzewana piwnicą

120m2 strop poddasza 20 cm wełny

140l C.W.U. 4-5 godzin na dobę

 

Budynek w konstrukcji

parter  i poddasze 3 warstwowej 12cm silikat/6 cm izolacja/24 cm beton gazowy.

Metraż zewnętrzny ścian 210m2

Piwnica. Scania 2 warstwowa z pustka 12cm cegła/4 cm pustka/24 cm silikat

Metraż zewnętrzny ścian

63 m2 ściany z czego 45m2 poniżej poziomu gruntu.

 

Załozenie

 

Kocioł na paliwo stałe   opalany w stosunku 70/30 drzewo/węgiel.

Nie chce inwestować w zakup buforu,co najwyżej w przyłączenie 300l hydroforu jak sprzęgło/bufor

Na chwilę obecna zapoznałem się wyłącznie z oferta Przemysława

Moim kryteriom odpowiada KUS III ,KDS-RW z komora załadowcza KUS III lub KDS Max

Z ww atutem KUSIII jest możliwość spalania dolnego ,górnego lub obydwu jednocześnie.

Obawiam sie jednak że przy spalaniu dolnym szybko przepali się grodz rozdzielajaca kanał( nie jest niczym osłonienta)

 

Moc kotła ....?

 

Palenie ciągłe    KUSIII 13.5/17 KDS-RW 12/14 (15 palenie dolno /górne poprzez klapke oddymiajacą)

Przepałki            KUSIII 16/22    KDS-RW 15/18 (18 palenie dolno /górne poprzez klapke oddymiajacą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A instalacja jaka ? .Bo Ci powiem tak w ubiegłym tygodniu wywaliłem stare grzejniki i stare grube rury i teraz wszystko się zmieniło,na +.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie na uzupełnienie strat liczyłem ze stronki http://cieplowlasciwie.pl/

Nie moge jednak dokonać precyzyjnego obliczenia ponieważ dom jest czesciowo podpiwniczony.

Wynik 7.5KW +CWU 2.5KW.

Jak jest z wiarygodnością tych obliczeń bo mi wyszło na chatę 310 m2 że potrzebuję kocioł o mocy 11,5 kW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz właśnie walczę  kotłem(nieudany eksperyment) i na domek nieocieplony koło 200m2 ogrzewanej powierzchni  8kw chwilowego dopiero temperatura na kotle zaczyna rosnąć powoli tylko musiałem pompę ograniczyć do 0.360 m3/h powyżej tego przepływu temperatura na kotle spada ;) Oczywiście temperatura w domu też ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom wygrzany palone praktycznie 20h na dobę i temperatura spada czyli z 10-12 kw pewnie trzeba(na 8kw mam problem z utrzymaniem temperatury na kotle).

 

edit: tu są statystyki ostatnio dużo eksperymentuje to różnie te krzywe wychodzą ale poprawiłem VER do ponad 17 ;)

 

...a i to jest energia oddawana sam nie wiem jeśli jest sprawność koło 55% to trzeba kalkulować że kocioł ma być o te 50 % większy niż zapotrzebowanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Ja mam 3d na zasilaniu 1' . Coś źle odczytałeś... problemów z temperaturą nie ma tylko teraz wszystko leci przez profil 6x6 normalnie by kipiało bo kocioł 24kw . Znaczy chyba mi się opory w instalacji zwiększyły bo i zawory zwrotne i separator jakiś tam filtr będę myślał potem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A instalacja jaka ? .Bo Ci powiem tak w ubiegłym tygodniu wywaliłem stare grzejniki i stare grube rury i teraz wszystko się zmieniło,na +.

Grzejniki nowe,instalacja na 15 od rozdzielacza.

45 m2 podlogówki

 

Instalacja trochę skopana...bo przygotowywana pod gaz...z przewymiarowanymi grzejnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yareka, zaszalałeś z tym kotłem, weż pod uwagę, że te 8kW to tylko moc umowna pod kątem badań i teoretycznie można wyciągnąć więcej. tutaj zawsze pomocna była by informacja od producenta, przy jakiej temperaturze spalin osiąga te 8kW. Chociaż jak tak patrzę na temp. spalin to nie wygląda, jakby kocioł się męczył, raczej, chodzi na pół gwizdka.

 

Co to za kociołek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paweł26 chciałem ci pomóc i pokazać jaka moc jest ci potrzebna na podstawie moich doświadczeń, jeśli wiesz po co pytasz ;)

Budynek  budynkowi nie równy mimo 200m2 powierzchni.

 

W opisie masz kocioł Krzaczek SKM-24,spaliny tez na to wskazuja......wiec masz 24 KW

Masz przewymiarowany piec a pieszesz ze 8 kw na 200m to zbyt mało.

Z kąd wiec wziołeś te 8 kw ?

 

 

Dom wygrzany palone praktycznie 20h na dobę i temperatura spada czyli z 10-12 kw pewnie trzeba(na 8kw mam problem z utrzymaniem temperatury na kotle).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arthi

Krzaczek skm-24 już chyba nie robią ;) Kocioł ma teoretycznie 24kw ale od kiedy założyłem ciepłomierz tak się przyglądam i tą moc może by osiągnął na pompie na max i z 80 na kotle ;)

Jak dla mnie ma za dużą moc i go ograniczam(staram się), ma tylko zaletę że mogę go zasypać na max i z 20h pociągnie przy -15 ;)

 

edit: temperatury są niskie tylko po odgazowaniu(palę tak jak Last Rico nakazał) tak i ponad 300 złapie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz właśnie walczę  kotłem(nieudany eksperyment) i na domek nieocieplony koło 200m2 ogrzewanej powierzchni  8kw chwilowego dopiero temperatura na kotle zaczyna rosnąć powoli tylko musiałem pompę ograniczyć do 0.360 m3/h powyżej tego przepływu temperatura na kotle spada ;) Oczywiście temperatura w domu też ;/

@Paweł26..że się powtórzę, coś skopałem przez eksperyment i nie ma pełnej mocy ;) Ruszy bo jak może 40 kg rozgrzanego węgla nie oddać energii ;) Chciałem Ci pokazać że 11 kw może być za mało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to się wyjaśniło, nie 8kW tylko 24kW, to tłumaczy niskie temp. spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paweł26..że się powtórzę, coś skopałem przez eksperyment i nie ma pełnej mocy ;) Ruszy bo jak może 40 kg rozgrzanego węgla nie oddać energii ;) Chciałem Ci pokazać że 11 kw może być za mało ;)

Jak dla mnie pełna bajera ...

Wg stronki masz 51 st wewnatrz budynku 50na piecu/65 zadana...

Dodatkowo palisz na dmuchawie  90%,i masz  zamontowany gdzieś tam profil 4x4.

 

Odpowie ktos na mój post bardziej poważnie niż kolega...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy dom jest inny ja na 310 m2 powierzchni mam zamontowany kocioł 27kW który pracuje na pół gwizdka , musiałem zamontować zawór czterodrogowy bo w okresach przejściowych wiosna , jesień był nie do ogarnięcia , na instalację puszczam przy obecnych temperaturach ok 45 C i z powodzeniem utrzymuję w domu 21 C  .Następny kcioł jaki będzie to o mocy 16-18 kW .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yereczko w dupe wsadzaj sobie co i jak chcesz...to twoja prywatna sprawa :)

O gustach sie nie dyskutuje podobno :)

 

Z twoich danych mogę wyliczyc iz

700000kj/24000kj=29.2 kg węgla

700000kj/72000s=9.7kw/h

 

Pisałeś ze spalasz 40kg/20h

40kg -29.2kg =73%sprawnośc

Poddaje jednak pod watpliwośc któreś z danych

Nie mozesz mieć sprawności 73% przy zadanej na piecu w granicach 50 st.

Taki zysk jest przy zadanej70-80st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.