Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka Instalacji


KubaSko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Planuję przerobienie instalacji którą ktoś spaprał. Kocioł to buderus Logamax U24. Na dzień dzisiejszy wpięte jest ogrzewanie grzejnikowe i podłogowe na jednym pionie do kotła. Wszytko śmiga na pompie która jest w kotle gazowym. Efekt - za gorąca podłogówka. Sterowanie kotła - zwykły euroster w pokoju. Klient chce to przerobić jak najtańszym kosztem. Wymysliłem coś takiego jak na schemacie. Pytanie: czy tak będzie to działać? jak wysterować pompy. Najtaniej będzie je spiąć ze sobą i niech tym steruje ten euroster. Tylko czy jest to dobre rozwiąznie. Euroster jest w pokoju gdzie jest ogrzewanie grzejnikowe. Może lepiej go przełożyć tam gdzie jest podłogówka. Proszę o pomoc z góry dziękuję.

post-42382-0-73849300-1390673168_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam przede wszystkim powinno być sprzęgło hydrauliczne lub wyregulowanie aby pompa w kotle miała większy wydatek niż ta od podłogówki

Dodatkowo zawór termostatyczny ATM 35-60 ma zakres pracy od 35-60C- to typowy zawór do CWU

Należy go wymienić na inny np ATM 361 20-43.

Co do sterowania to pompa podłogówki powinna być sterowana osobno, wtedy pompa w kotle będzie się załączać na "żądanie ciepła"

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Sambor za pomoc na ciebie zawsze można liczyć :) Idąc twoim tropem, narysowałem taki schemat. Wykorzystałem sterownik Uni2 ponieważ nie mogę znaleźć sterownika buderusa do tego kotła mogącego obsługiwać dwa obiegi grzewcze i zawór mieszający. Co o tym myslisz? dzięki za pomoc pozdr.

post-42382-0-27622900-1390677801_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No całkiem fainie , tylko co na to klient - miało być tanio!

Ja bym inaczej rozwiązał sterowanie - po prostu na dwóch czujnikach pokojowych , bezpośrednio załączających pompy, a sterowanie temp mieszacza recznym nastawem.

Jaka tam jest duża podłogówka?

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe no faktycznie miało być tanio :) zagalopowałem się. Dwa czujniki pokojowe załączające pompy tylko co by załączało kocioł ? Podłogówka to w sumie ok 50 m2. Domek ma ok. 120m2. Kocioł dobrany o wiele za duży ale już jest za późno także musi zostać taki jaki jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pozostanę przy Uni 2. Tylko teraz kwestia podłączenia. Planuje podłączyć gniazdo pk piec w Uni2 z gniazdem regulatora pokojowego w kotle buderus.

Tylko czy tak mogę zrobić? Pytam ponieważ w Uni2 pisze że jest to wyjście beznapięciowe a w instrukcji Buderusa pisze że tam jest napięcie. Proszę o pomoc. Cytuje instrukcje Uni2: 

WYJŚCIE PK PIEC
Sterownik wyposażony jest w wyjście PK_PIEC, które w inteligentny sposób pozwala sterować źródłem ciepła. Jest to wyjście beznapięciowe i może być wykorzystane jako zwierne lub rozwierne. Stan tego wyjścia można ustalić za pomocą zwory SW2. W przypadku pracy ze schematem „A” wyjście to jest załączane przy braku zapotrzebowania na ciepło przez obiegi CO1,CO2 i CWU (wyłączenie regulatorów pokojowych, przerwa w harmonogramie, nagrzanie zasobnika CWU) może być wykorzystane do przekazania informacji do kotła o zmniejszeniu zapotrzebowania na ciepło. Również po załączeniu któregoś z algorytmów sterownik poinformuje kocioł o ponownym zapotrzebowaniu na ciepło. Np. podłączając wyjście PK_PIEC do wejścia regulatora pokojowego sterownika kotła
I cytat z Buderusa w załączniku.
 

Więc czy mogę połączyć ze sobą te dwa wyjścia, nie chcę czegoś spalić w tych sterownikach.

post-42382-0-17189500-1390764582_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z instrukcji Buderusa wynika że na zestykach jest napięcie sieciowe - regulator pokojowy zwiera lub rozwiera swój zestyk, który steruje kotłem.

Podobną funkcję pełni wyjście beznapięciowe w sterowniku uni2 - sterownik przełącza zestyk sterujący kotłem w zależności od sygnałów z czujek temperaturowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wynika z tego że mogę to spiąć ze sobą? Wejście Ns Ls Lr w buderusie to odpowiedniki NO COM i NC ? Wyprowadzam dwa przewody z Uni2 i łączę je z buderusem, wystarczy tylko zworką sprawdzić na buderusie które dwa zwarte styki załączają lub wyłączają kocioł ? Czy dobrze rozumuje? dzięki za pomoc Sambor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.