Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Woda Jest Ale...jej Nie Ma


wszystkozajete

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam mały problem z instalacja otwarta. Problem polega na tym iż musze codziennie dolewać wody. Było już kilka takich tematów jednak różnica taka że u mnie przed dolewaniem mam już pełne naczynie przelewowe mimo to ciśnienie jest małe (0,5 zamiast 0,7). Wiec dolewam ile trzeba i słychać że woda jakby nalewała sie do grzejników na piętrze. I tak codziennie. Dlaczego woda ze zbiornika nie spływa i nie wyrównuje wody w instalacji? Codziennie tak mam w tym roku. W latach poprzednikch było dobrze. Codziennie sie gdzies zapowietrza? Jak tak to co? Grzejniki wszystkie grzeja. Nigdzie nic nie cieknie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tak postawione pytanie odpowie ........ wróżka. Zajrzy w kryształowa kulę zrobi mądrą minę i może coś Ci powie. Nie podejrzewam żeby znalazł się na forum ktoś z takimi zdolnościami. My tu od techniki jesteśmy, a żeby mówić o technice potrzeba nam schematów, ewentualnie czytelnych zdjęć, i wtedy dostaniesz odpowiedź na swoje pytania. I napisz coś więcej o instalacji i kotle! Poza tym to kto nagadał Ci bzur o małym ciśnieniu w otwartej instalacji CO?  z czego wynika to min ciśnienie 0,7 (pewnie bar)?   W takiej instalacji masz ciśnienie słupa wody które jest zależne od wysokości instalacji. Myślę że możesz tą wodę jeszcze długo dolewać  i napewno cisnienia wyzszego od ciśnienia słupa wody nie osiągniesz bo go osiągnąć nie możesz.. Efektem twojego codziennego dolewania  wody będzie szybkie wytracanie kamienia kotłowego i konieczność chemiczego płukania instalacji ( co będzie najniższym wymiarem kary!) Jak grzejniki grzeją i nic się nie dzieje to zostaw tą instalację w spokoju bo możesz  zrobić więcej złego niż pozytywnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt mi nie nagadał.To ciśnienie (0,7 pewnie bar) wynika z wysokości w jakiej znajduje sie zbiornik wyrównawczy od pieca (manometru konkretnie). Nie wiem co moge napisać o instalacji konkretnego abyś mógł mi udzielić jakiejs informacji. Co konkretnie może pomóc? Kocioł 19 KW z nadmuchem bez podajnika. Pale miałem. Piec ogrzewa również bojler Mam pompe (LFP Leszno Por) na odejściu która sprawia wrażenie sprawnej. Wszystkie rury i grzejniki w domu są równomiernie nagrzane. NIe wydają odgłosów żadnych niepokojących. Jedynym problemem jest to iż po wraz z wygasaniem pieca spada cisnienie na manometrze mimo iz zbiornik wyrownawczy jest pełny. Dolewam wody a ona gdzieś wchodzi do tej instalacji i wtedy cisnienie wzrasta. Wczesniej było tak że ta woda sciekała do grzejników a pozniej po rozpaleniu sie podnosila i tak w kolko i to było dobre.To mnie zastanawia dlaczego woda stoi a ciśnienie spada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy rura przelewowa jest podłączona do kanalizacji czy też masz podstawione wiadro?

2. Jak nalewasz wodę do zimnej instalacji to nadmiar wody z naczynia wylewa się przez rurę przelewową?

3. Czy po nalaniu wody do zimnej instalacji i rozgrzaniu instalacji nadmiar wody z naczynia wylewa się przez rurę przelewową? Jeżeli poziom wody na zimnej instalacji był 0,7 bar to normalnym jest że poziom wody po nagrzaniu instalacji i ponownych jej oziębieniu będzie mniejszy np. 0,65 bar. Różnica 0,2 bara jest duża, może w ciągu roku zwiększyłeś ilość grzejników (zwiększyłeś ilość wody w instalacji)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Rura przelewowa wychodzi na zawnątrz domu więc nie ma ani wiadra ani kanalizacji tak na dobra sprawe

2. Z czasem tak

3. Tak wylewa sie normalnie. "Jeżeli poziom wody na zimnej instalacji był 0,7 bar to normalnym jest że poziom wody po nagrzaniu instalacji i ponownych jej oziębieniu będzie mniejszy np. 0,65 bar." Tak było dotychczas. Nic nie dodawałem i nie zmieniałem nic w instalacji. Instalacja już działa któryś rok. Bardzo mnie dziwi ta sytuacja.Jutro chyba rozpale delikatnie i zobacze czy sytuacja sie unormuje z tym ciśnieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rura od kotła do zbiornika jest prowadzona tylko pionowo czy ma jakieś załamanie/zakręt? Doświadczenia w instalacjach nie mam, ale skoro zbiornik jest pełny a manometr wskazuje wysokość słupa wody 2 metry niżej niż ten zbiornik jest być może jest jakieś powietrze na tej wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległośc to około 7 metrów. Rura od kotła jeszcze w kotłowni sie rozwidla w lewo w poziomie i w prawo do góry. Na zakończeniu tej po prawej jest zbiornik. jest on najwyżej położonym punktem tej instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest 7m w pionie?, poziom mnie nie interesuje

Post nr 3 - "To ciśnienie (0,7 pewnie bar) wynika z wysokości w jakiej znajduje sie zbiornik wyrównawczy od pieca (manometru konkretnie)."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne to troche ale wzbiorcze jest pełne jak jest 0,5. Kiedy dolewam podchodzi na 0,7 i chwile pozniej zaczyna standardowo wywalac tak jakby cos siedziało w tych rurach ale grzeja normalnie.  Myślicie ze moglbym sprobowac rozpalic przy tych 0,5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie stało się tak, ze rura przelewowa zarosła w jakimś stopniu i nie zasysa powietrza jak już się przeleje, tylko działając na zasadzie spuszczania wina z balona wysysa ci wodę z instalacji?

Witam.Myślę ,że chodzi raczej o rurkę odpowietrzającą,ale wtedy r.przelewowa wyciągneła by więcej wody.Nie zaszkodzi sprawdzić rurkę odpowietrzającą (fajkę).Powinna być u góry zbiornika odpowietrzającego.Może jest częściowo przytkana.Pozadrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wzbiorcze jest pełne jak jest 0,5. Kiedy dolewam podchodzi na 0,7 i chwile później zaczyna standardowo wywalac

Też coś takiego występuje u mnie. U mnie poziom maksymalny wynosi 0,7 bar. Uzupełniam wodę jak poziom spadnie trochę poniżej 0.6 bar. Podczas dolewania ciśnienie potrafi wzrosnąć nawet do 0,95 bar. Jak się woda z naczynia przeleje kończę uzupełnianie wody i pozom ustala się na 0,7 bar.

Dolewana woda z instalacji wodociągowej ma ciśnienie np. 5 bar i nie ma się czemu dziwić że podczas uzupełniania wody w instalacji poziom na manometrze wzrasta Ci do 0,7 bar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale zle to ujałem. Ma być 0,7. Jest 0,5 a zbiornik pełny. Mimo to dolewam do 0,7 i wtedy dopiero zaczyna przelewac naczynie i to 0,7 juz zostaje do nastepnego palenia. Ciekawilo mnie dlaczego tak jest. Dzis napaliłem na tym 0,5 i podniosło do 0,7 wiec raczej nie bede dolewał juz wody ale nigdy takich akcji nie miałem wiec mnie to zaniepokoiło.

 

Gdzie zanajde zbiornik odpowietrzający? niczego takiego nie widze. czy to jest na zakonczeniu rury która idzie z odejścia i wchodzi do zbiornika wyrównawczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik wyrównawczy,naczynie odpowietrzające,przelewowe -różnie ten element instalacji nazywają. Przez to często dochodzi do nieporozumień. 

 W naszym języku (instalatorów) -nazywa się NACZYNIE WZBIORCZE -określane skrótem jako  NW.Każde NW powinno mieć połączenie z atmosferą w postaci rurki zagiętej do dołu (fajki) ,aby nie wpadały zanieczyszczenia.Fajka może być również zamontowana na rurze przelewowej.Jeśli nie ma tego połączenia z atmosferą to wtedy każde przelanie wody wyciągnie z instalacji co najmniej połowę wysokości słupa wody.Widziałem takie instalacje.Dlatego nazywa się taka instalacja w układzie otwartym.Jeśli "fajka" będzie "przytkana" może to nawet przy napełnianiu, uzupełnianiu-wyssać wodę z naczynia (NW).wtedy manometr ,o ile nie fałszuje pomiaru wykaże niższy stan wody w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast gdybać i przypuszczać warto pisać o konkretach. A bez schematu lub porządnych zdjęć instalacji  na gdybaniu i przypuszczeniach jeszcze następny tydzień nam minie a problemu napewno nie rozwiążemy. SCHEMAT!SCHEMAT! I jeszcze raz SCHEMAT!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy takich akcji nie miałem wiec mnie to zaniepokoiło.

Nie miałeś takich akcji, bo nie zwracałeś na to uwagi.

Naczynie wzbiorcze w Twojej instalacji działa prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.