Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Co, Proszę O Pomoc


ra9om1ak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zostałem "szczesliwym" posiadaczem pieca CO (zdjecia). Piec znajduje sie w piwnicy, wczesniej ogrzewal caly dom - obecnie pol blizniaka. Metraz ok. 70 m2, gora i dol. Budynek ocieplony, ale slabo, okna plastikowe, nowe. Przy niewielkich mrozach piec - pomimo iz wg fachowcow za duzy - szybko sie rozgrzewal i w sumie wszystko oki. Teraz, mozna do niego nakladac drzewa/wegla co 30 min. - dodatkowo ciezko wyjsc poza 50 st. na piecu. Pompa wlacza sie przy 30 st., dmuchawe poprzedni wlasciciel...sobie odcial. Prosze o pomoc, bo nie wyrobie na opal ;) Za piecem jest szyber - w jakiej pozycji powinien byc, zeby mniej szlo w komin ? Wajcha w gore, w dol ? Sorry za laickie pytania, dopiero poznaje "uroki" palenia w piecu - ogolnie to lubie, ale chodzenie co godzine do pieca to koszmar ;/

Dziekuje.

post-57569-0-47109300-1390517648_thumb.jpgpost-57569-0-45587000-1390517669_thumb.jpgpost-57569-0-86142600-1390517686_thumb.jpgpost-57569-0-52043000-1390517705_thumb.jpgpost-57569-0-38656400-1390517714_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,przede wszystkim nie widzę miarkownika a przecież coś musi sterować pracą kotła jak dmuchawa jest "odcięta/odłączona". Także radzę zdecydować co ma sterować kotłem,jeżeli dmuchawa to należy ją podłączyć a jeżeli miarkownik to zamontować po uprzednim zdemontowaniu starej dmuchawy i zamontowaniu nowych drzwiczek(jak jest fizyczna możliwość).Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli można to proszę zasugerować autorowi tematu takie rozwiązanie które nie będzie zmuszało go do wędrowania co godzinę do kotłowni ale żeby kociołek też był sterowalny. Osobiście używam dmuchawy ale nie chcę sugerować autorowi jej podłączenia gdyż nie wiem czy w jego przypadku to jest najlepsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli twój kocioł wygląda tak to sprawdż czy klapka krótkiego obiegu jest zamknięta powinna być otwierana tylko przy rozpalaniu

Palić powinieneś od góry. post-55264-0-40926700-1390550616.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię zdjęcie środka - ale wygląda na to, że masz rację, staran. Ja natomiast rozpalam od dolu, potem dorzucam od gory. Wyglada na to, ze robie to zle. Rozumiem, ze tym piecem mozna efektywanie palic od gory ?

Nawiazujac do rozmowy, czy piec jest niesprawny w tej chwili, z uwagi na odlaczona dmuchawe i brak miarkownika ?

Proszę jeszcze zerknac na zdjecie i pytanie o szyber.

Dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź klapkę krótkiego obiegu tak jak pisał staran, w piecu staraj sie palić od góry a szyber powinien byc otwarty maksymalnie, chyba że masz bardzo duży ciąg kominowy to można go przymknąć, ale w taki sposób aby nie powodowało to gromadzenia sie dymu w komorze spalania( czyli jak otworzysz drzwiczki załadunkowe pieca nie powinno walic dymem do kotłowni poniewaz grozi to zadymieniem oraz zaczadzeniem kotłowni)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do szybra to musisz sprawdzić ,może wkładając od strony kotła jakiś drut,aż do czopucha i kręcic wajchą ,wyczuć kiedy się zamyka.Zadbaj o szczelnośc drzwiczek dmchawe najlepjej jakbyś odkręcił i zamontował klapke ,mógłbyś sterować kotłem.Zprzodu kotła masz zaślepiony króciec ,najprawdopodobniej na miarownik.W drzwiczkach zasypowych masz otwór powietrza wtórnego ,też trzeba uzywac.Na początek nie zasypuj pełnego kotła ,żebyś mógł opanowac spalanie.Poczytaj troche o paleniu od góru i dasz rade ,pamiętaj o tej klapce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę zasugerować autorowi tematu takie rozwiązanie które nie będzie zmuszało go do wędrowania co godzinę do kotłowni ale żeby kociołek też był sterowalny.

1. Podczas mrozów zmienić drewno na węgiel. Drewno zostawić na czas jak będą wyższe temperatury zewnętrzne.

2. Sprawdzić czy dmuchawa jest sprawna. Jeżeli tak to podłączyć ją pod sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Sterowanie" odbywa się tak, jak opisuje sambor - ze stala szczelina drzwiczek dolych, bo jak zauwazylem rozetka na drzwiach gornych (zasypowych) jest tak zajechana, ze sie nie otwiera. Wyglada, jakby przyrdzewiala, hm, nie wiem, jak to mozna by bylo doprowadzic do ladu, jakies sugestie poprosze ?

Klapka jest ruchoma, hm, jakos specjalnie jej nie obserwowalem, zdejmowalem tylko do czyszczenia pieca...zobacze, jak sie zachowuje.

Dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emus, problemem jest jeszcze to, ze piec 14 kw - z tego co czytam - jest za duzy na 70 m2. Nie zasypie za wiele od razu, bo zagotuje wode. Piec ogrzewal caly dom, ja kupilem pol blizniaka, w tamtej polowce jest juz ogrzewanie gazowe i na razie musze sie przebujac z tym, co jest.

Dziekuje staran, troche juz tamto kiedys czytalem - rozumiem, ze moj piec, to typowy piec gornego spalania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć wiele różnych problemów w kotle (instalacji).

Pierwszym z nich jest za duża moc kotła. Jak przejdziesz na węgiel to będziesz musiał zmniejszyć moc kotła.
Drugim jest słabe paliwo czyli drewno. Przy drewnie możesz zagotować kocioł ale gotowanie będzie krótkie, za godzinę musisz znowu dołożyć do kotła. Przy węglu na dłużnej i szybciej zagotujesz kocioł ale do kotła będziesz chodził dokładać (rozpalać) co np. 12 godzin. Węgla czyli lepszego paliwa niż drewno nasypiesz do kotła więcej niż drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposob mam zmniejszyc moc kotla, czy chodzi Tobie o wymiane kotla ? To na pewno, jesli tak. Czy o cos innego ?

Dziekuje.

P.S. Gdybym mial kociol o mniejszej mocy, zasypalbym go weglem i dziekuje na pol dnia. Tutaj po takim zasypie na pol pieca za 40 min. mam 100 st. na piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kocioł będzie szczelny i miarownik będzie działał prawidłowo to nie zagotujesz wody,a przy przwymiarowaniu będziesz kisił opał.W pierwszej kolejności zadbaj o to abyś to ty miał władze na kotłem(kiedy jest szczelny i klapka powietrza pietwotnego się zamknie kocioł powinien przygasać)Zadbaj o to zacznij palić prawidłowo i zorientujesz się czy i o ile trzeba zmniejszać moc.Najpierw podstawy szczelność i sterowalność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposob mam zmniejszyc moc kotla, czy chodzi Tobie o wymiane kotla ? To na pewno, jesli tak. Czy o cos innego ?.

Są na forum tematy jak zmniejsza się moc kotła.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana kotła na kocioł o mniejszej mocy. Są tematy na forum jaki kocioł kupić do Twoich 70 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to racja. Niemniej nie mialem czasu na zmiane kotla - dom kupilem niedawno. Mysle nad instalacja gazowa, ew. dodatkowo zamienilbym ten kociol na mniejszy. Takie rozwiazanie znam, niemniej, potrzebuje cos na teraz ;) stad moje pytania do Was.

Dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na teraz jak chcesz zmniejszyc moc kotła to albo zabudowac go szamotem ( zmniejszyc komore spalania ) albo stosować słaby kaloprycznie opał. Jak sam zauważyłes cześniej kociołek ten grzal dwa razy wieksza powierzchnię a obecnie została polowa z tego wiec jak bys chcial wymieniac piec to na 8kw . Lub pogadac z sąsiadem o kosztach ogrzewania gazowego i przekalkulowac co sie bedzie bardziej opłacało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, jest swiezo po przegladzie kominiarskim i czyszczeniu, doslownie z tydzien temu.

Miarkownik - czyli czeka mnie jego montaz, bo jak zauwazyliscie - nie ma, jedynie zaslepka.

 

Piszesz, że kocioł ma problem z osiągnięciem sensownej temperatury, pomimo że jest przewymiarowany.  To by raczej wskazywało zarośnięcie w środku smołą i sadzą na grubo.  Wtedy całe ciepło idzie w komin. Przegląd kominiarski nie musi o niczym świadczyć w takim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdze i to, dziekuje.

Palenie od gory, heh... nie wiem,czy pojdzie. Jest problem. Dmuchawa, ta odlaczona, co jest na dole. Strasznie przez nia leci powietrze (z boku), przez taka kratke i nie wiem, czy jest sens palic z gory ;/ Powietrze tam az swiszczy ;/ Z boku jest taki bolec ze srubami, jak go przekrece, to nie wizdzi z dmuchawy. Probowac palic od gory ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.