Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Pelmax Nibe-Biawar Opinie Użytkowników


Damian111

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

od dwóch miesiecy ogrzewam swój domek (130m2, ogrzewanie podłogowe) kotłem PELMAX z palnikiem PBMAX produkcji Biawar-Nibe i chetnie wymienił bym sie swoimi obserwacjami z innymi użytkownikami ww. kotła, jesli są tacy na Tym forum.

 

Moje dotychczasowe doswiadczenia są ze wszech miar pozytwne, kocioł pracuje bez najmniejszych przestojów, opał który do niego sypie (pellet) nie nalezy do najlepszych cena 780zł/tona ale nie sprawia większych kłopotów.

 

To nad czym się teraz zastanawiam to optymalizacja ustawień, a tu jak na złość brak jakichkolwiek inforacji od innych użytkowników.

Jesli macie taki kocioł to piszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby kocioł Biawaru była aż tak egzotyczny??

 

Czy raczej  jego użytkownicy nie mają powodów do zagladania na fora gdzie raczej zaglądają osoby szukajace rozwiazań swoich problemów ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

 

Mam też ten sprzęt. Do ogrzania dom z poddaszem użytkowym pow. 130 m2, temperatura 21 - 21,5. Parter podłogówka, poddasze podłogówka + kaloryfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wreszcie, już myślałem, że jestem jedyny :)

 

Od jakiego czasu używasz Pelmaxa i czy jesteś zadowolony?

Powierzchnię do ogrzania mamy praktycznie identyczną z tą róznicą, że ja mam tylko podłogówkę, mój dom jeszcze nie jest zamieszkany i utrzymuję temp. w granicach 13-16 stopni w tych warunkach idzie ok 0,9-1kg pelletu na godzinę (średnio w 1 tydzień) ciekaw jestem ile TY zużywasz, z temperatury wnoszę iż dom już jest zamieszkany.

Pozdrawiam Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Palę Barlinkiem 8. Spala oczywiście w zalezności od tem na zewnatrz. Od 10.02.2014 do 20.02.2014 spalił 200 kg. Od 09.01.2014 do 16.01.2014 tak samo spalił cały zbiornik. Do zbiornika wchodzi 8x25 kg Dom jest zamieszkany, tem 21- 21,5. Mieszakamy od 2 mc i niestety robotnicy jeszcze sie kręcili a oni lubią wszystko przy otwarych drzwiach robić :). Dom Phoroterm 25 P+W + 15 sytyropian, wełna poddasze 25 cm, okna nie wyregulowane ( przy niektórych czuć że leci ), garaż też ocieplony i ściana wewnetrzna, wspólna z domem też 15 styro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie w tym jest również ciepła woda? dla ilu osób?. Obliczeniowo zużycia się pokrywają.

Ale ciekawostka ja moge wsypać 180kg do zaspobnika i to pod sam dekiel, moze masz wiekszy zasobnik bo pojemność dla peletu 6 i 8 mm jest praktycznie ta sama.

Barlinek niewatplwie jest dobry, ale jego cena jest zdecydowwanie zła ;) , ja kupuję tańszy pelet w swojej okolicy za 780zł/t i to jest cena akceptowalna tysiąc zł/t to już przegięcie i złodziejstwo! A jak wiesz palnik w naszych piecach pięknie się oczyszcza i nie ma potrzeby przepłacać, spieki sa niegroźne.

 

Cena peletu nie powinna być wyższa niż węgla!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wsypuje 8 worków po 25 KG.  Zasobnik 300 lit. Ja płacę za 1 T 970 pln. Ten pierwszy sezon nie będę już zmieniał ale w miejscu gdzie kupuje mają też tańszy. Pierwszy rok robię obserwację i za rok już sobie zacznę na tańszym. Ciepła woda dla 3-4 osób ( 2 małych dzieci 0-3 lat) Do tego mam pompe ciepła do CWU i teraz jak jest ciepło to ją na dzień  odpalam. Specjalnych oszczędności chyba nie ma. Myślałem że ciągu dnia może piec się załacza do grzania tylko wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie przy podobnej cenie za kW z peletu i prądu (w przypadku pompy ciepła) inwestycja może zwracać się bardzo długo, lub nawet nigdy.

Jak częśto prowadzisz gruntowne czyszczenie pieca? ja czyszczę raz na 1-1,5 tygodnia, szczotka zmiotka i odkurzacz kominkowypo kwadransie jest jak nowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zasypywaniu zbiornika czyszcze popielniki ale z odurzaczem jeszcze nie biegam :) Ostatnio mam pewien problem z Pelletem. Do tej pory kupowałem 8 mm ale miałem taki przypadek że przy wylocie do palnika pellet zablokował się i niby podawał ale nie palił i komuniakt był brak opału. Czyli było : Czyszczenie -->Rozpalam --> Czyszczenie --> Rozpalam. I tak w kółko. Dzisiaj rano znów to było. Po zdjęcie plaskiwej rury i przepchnięciu wszysko wraca do normy. Teraz zamówiłem paliwo 6 mm. Gdzie kupujesz Pellet ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem który opisujesz to prawdopodobnie spiek który powstaje z pyłu na pochylni po której spada pelet, trzeba zdjać obudowe palnika, odkręcić 2 wkręty mocujące rurę (metalową) i poswiecić latarka do srodka palnika, zobaczysz wtedy spiek. Trzeba go usunąć płaskim śrubokrętem i szczotką drucianą.  Też miałem 2 razy taki przypadek.

Pelet kupuje blisko siebie w Guzewie, w firmie która sprzedaje rownież przez Alledrogo :) (ecogecco)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam. 

ja również jestem użytkownikiem takiego pieca. użytkuje go od 9 września 2013 roku. ogrzewam ok 135 m2. ustawienie tego pieca to czarna magia. ale jakoś poszło i jest OK. teraz widzę go raz na dwa tygodnie.

jeśli chcecie mogę pomóc w ustawieniach.

 

pozdrawiam .

Edytowane przez slaweknemeczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witaj.

Trudno powiedzieć co to za pellet. Facet, u którego kupuję przywozi mi za każdym razem inny. Worki nie są opisane, ale pali się OK. Raz był taki ciemny to zauważyłem, że długo się rozpalal. Standardowo grzałka pracuje poniżej 3 min a wtedy od 4 do 6 min. Jak na razie to na jakość pelletu ten piec jest odporny. Co do ustawień szczegółowych to na telefon musielibyśmy się umówić gdy będę przy piecu. Natomiast w skrocie: piec ustawiłem aby rano w godzinach 6-9 temperatura w domu była 22.5 i wieczorem między 17-21. W pozostałych godzinach ma być nie mniej niż 21 stopni. Dzięki temu piec nie wygasza i nie rozpala się co chwila.

Edytowane przez slaweknemeczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja całą zimę paliłem pelletem 8mm, ale ostatnio dokupiłem w tej samej firmie 10 worków 6mm, bardzo ładnego (jasny, długi bez pyłu w workach) pali się rewelacyjnie nie pozostawia na palniku nic poza odrobiną popiołu.

Prawda, że palnik Biawara poradzi sobie i z gorszym opałem, ale trzeba częściej zagladać do kotłowni, przy dobrym to jedynie z ciekawości i w celu uzupełnienia opału. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po jednym sezonie, mogę powiedzieć, że jestem zadowolony. Jednak uwazam że poziom zadowolenia nie wynika tylko z samego kotła (choć do niego nie mam zastrzeżeń) ale z wykorzystania jego możliwości i właściwie wykonanej całej instalacji centralnego ogrzewania. Mogę powiedzieć, że czyszczenie nalezy wykonywać co 1-2 tygodnie, uzupełnianie paliwa co ok 5-10dni i to wzasadzie wszystko. Cena 12.000zł jest niemała jednak uwazam że to dobrze wydane pieniadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo opisywałem to już na początku tematu, ale dla ścisłości, spaliłem od 06.12.2013r. do 15.03.2014r. 2,3T pelletu 8mm, z firmy którą mam blisko. Powierzchnia ogrzewana to 130m2 na parterze i poddaszu jedynie ogrzewanie podłogowe, trmperatura to 13-16 st (budynek nie jest zamieszkany).

Niestety nie wszystkie izolacje termiczne są w stanie ostatecznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

ja palę pelletem 6 mm. przy ustawieniu pieca jak opisałem wcześniej spaliłem ok. 2,8 tony. palę od 09.09.2013. dziś jest 04.04.2014. dodatkowo spaliłem ok 1,5 -2 m3 drzewa w kominku. zaznaczę że dom jest już "wygrzany" ponieważ mieszkam już kilka lat i jest to drugi mój piec. poprzedni był miałowy bez podajnika. ten zamontowałem dla wygody i faktycznie tak jest. zbiornik na pellet zrobiłem sam i mieści się w nim ok 300 kg pelletu. w okresie silnych mrozów wystarcza mi na ok 2 tygodnie. 30 minut poświęcam na załadunek i czyszczenie pieca. jest to raz na dwa tygodnie lub tak jak jest teraz w nocy ok 0 w nocy i w dzień ok 15 stopni wytrzyma mi nawet ok 3,5 tygodnia.

zadziwiająca jest też ilość popiołu. wcześniej wiadro popiołu miałem każdego dnia teraz mam niecałe wiadro raz na dwa lub trzy tygodnie.

dłuuuugo walczyłem z ustawieniami ale chyba osiągnąłem to co chciałem i na razie takie ustawienia pozostawię.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Witam!

Jestem na etapie wyboru kotła. Dom nowo budowany (stan surowy zamknięty) 130 m2 pow. mieszkalnej, 160 użytkowej, ocieplenie zewnętrzne styropianem 15 cm. Planuję założyć ogrzewanie podłogowe na parterze oraz na piętrze (łazienki), garaż i pokoje na poddaszu kaloryfery stalowe Viessman. Z uwagi na brak gazu, podjąłem decyzję, że będzie to kocioł na pellet, jednak mnogość firm na rynku oraz mój brak doświadczenia (obecny dom opalam piecem fizycznym) z piecami na pellet powodują  podjęciem decyzji z zakupem odpowiedniego kotła. Słyszałem o firmie Nibe Biawar (choćby z uwagi na ich zakład w moim mieście). Przeczytałem cały wątek i teraz moje pytania:

1. W projekcie budowlanym architekt przewidział piec na eko groszek o mocy 24kW (wszyscy mówią, że jest przewymiarowany ?!)

2. Z waszych informacji wynika, że piece Pellux są niezłe, rozumiem więc że mogę zainteresować się bardziej tematem zakupu tego pieca

3. Czy kupować kocioł tylko na pellet czy z możliwością spalania drewna, z ruszetm wodnym czy bez?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 faktycznie, chcąc pozmieniać ustawienia pod własne potrzeby to trochę trzeba się pobawić i po-testować. ja ustawieniami bawiłem się dość długo i spalanie zminimalizowałem do minimum. faktycznie piec stał się oszczędny no i wygodny (raz na dwa-trzy tygodnie zaglądam do niego). zobaczymy aby co z kominem czy z niego będzie ciekło?  bo wygrzany to on nie będzie.

a ty kolego zibisz skąd jesteś? pytam, ponieważ ustawień jest dość sporo, i mógłbyś osobiście przyjechać lub załatwić to telefonicznie będąc przy piecu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

WITAM,

 

Sezon grzania już blisko i trzeba kupić paliwo :)

Zeszły sezon był na Barlinku i Good Pellet.

Czym palicie i w jakiej okolicy mieszkacie? Może jakieś zakupy grupowe.

Znalazłem coś takiego Pellet Gold producent http://www.pelletenergy.pl/ :

http://allegro.pl/show_item.php?item=4616331737

Facet za 2 T z dowozem do Aleksandrowa Łódziego chce 1,5 KPLN.

Za Barlinek przy 3T w okolicy Aleksandrowa Ł. mogę kupić za 970 pln.

 

Może macie inne źródła i jeżeli część z nas mieszka w jednym rejonie można negocjować cenę.

 

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.