Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prosze o pomoc dot. CWU


arcctic

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

 

Jako ze jestem laikiem w tej dziedzinie chciałbym Was zapytać o parę rzeczy

Chciałbym zrobić w mieszkaniu o pow 108m2 centralne ogrzewanie i ciepła wodę u znajomych widziałem taki piec gdzie wrzucali wiadro węgla a on sobie sam pobierał ilość do podgrzania wody czy ktoś się orientuje jaki typ to pieców? nie chciał bym iść na łatwiznę ale nie obraził bym się o jakiś przykład pieca który swobodnie ogrzeje 108 metrowe mieszkanie oraz ogrzeje wodę, apropo wody chciałbym aby w okresie ogrzewania mieszkania woda była podgrzewana z tego pieca a w okresie ciepłym za pomocą prądu, słyszałem ze istnieją takie bojlery którymi można podgrzewać wodę na takie dwa sposoby a skoro jesteśmy już przy bojlerach ilu litrowy bojler zamontować dla 2/3 osób.

i jeszcze jedno pytanie dotyczące grzejników jakiej firmy grzejniki są dobre, nie chciał bym kupować jakiś tandet, tak samo jakimi rurkami zrobić instalacje. Instalacji sam robic nie bede ale nie chce zeby fachowcy wcisnęli mi jakiś kit

 

 

serdeczne dzięki za każda wiadomość

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 2/3 osoby spokojnie starczy 150-200 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Darku odnośnie kotła który widziałeś u znajomych to jakiś piec z podajnikiem który dozuje sobie sam opał do podgrzania domu i wody użytkowej. Otóż aby Ci cokolwiek podpowiedzieć musisz opisać swój dom jak izolowany albo jak będzie izolowany, a następnie mniej więcej ila masz gotówki na taką instalację przy dobrze ocieplonym budynku i metrażu 108m. w zupełności wystarczy Ci kocioł o mocy grzewczej 21KW, pokusiłbym się nawet o 16KW biorąc pod uwagę iż będzie ten kocioł pracował w trybie ciągłym czyli od jesieni do wiosny.Zbiornik na 3 osoby zastosowałbym około 200-250 litrów, a całość instalacji wykonałbym na 4 pompach.1-centralne ogrzewanie, 2-woda użytkowa, 3-pompa cyrkulacyjna, 4-ewentualnie podłogówka. Grzejniki to wybór praktycznie tylko firmy, bo wielkość każdego grzejnika i tak musi Ci dobrać instalator do wielkości pomieszczenia. Pozdrawiam Tomasz.

 

I co jeszcze mogę Ci doradzić to podaruj sobie ogrzewanie elektryczne, i wykorzystaj stworzoną taką instalację która za niewielkie pieniądze ogrzeje Ci wodę latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

Bojler z wężownicą spiralną, stojący, 120l za ok 1200 zł, jest w stanie wyprodukować ok 700l wody w godzinę (czy potrzebujcie aż tyle?). Bojler wiszący, poziomy z wężownicą typu "U" o tej samej pojemności (400 zł) zagrzeje wodę w ok 3h (120l). Mowa oczywiście o wykorzystaniu medium grzewczego z pieca c.o. Do obu typów bojlera występują grzałki elektryczne o mocy 1500w lub 2000w ( ok.150 zł).

 

Jeśli to stary dom, a rury prowadzone będą na ścianach, to zdecydowanie MIEDŹ, jeśli rury w podłogach i ścianach, to zdecydowanie tworzywo (ALUPEX- zaprasowywane, PP - zgrzewne), kotłownia tak, czy siak w miedzi.

Wyposażenie kotłowni zależy od zasobności pana portfela. Można całą instalację z jednym kotłem wykonać za 15 000 z robocizną, ale można też za 40 000.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

 

Jako ze jestem laikiem w tej dziedzinie chciałbym Was zapytać o parę rzeczy

Chciałbym zrobić w mieszkaniu o pow 108m2 centralne ogrzewanie i ciepła wodę u znajomych widziałem taki piec gdzie wrzucali wiadro węgla a on sobie sam pobierał ilość do podgrzania wody czy ktoś się orientuje jaki typ to pieców? nie chciał bym iść na łatwiznę ale nie obraził bym się o jakiś przykład pieca który swobodnie ogrzeje 108 metrowe mieszkanie oraz ogrzeje wodę, apropo wody chciałbym aby w okresie ogrzewania mieszkania woda była podgrzewana z tego pieca a w okresie ciepłym za pomocą prądu, słyszałem ze istnieją takie bojlery którymi można podgrzewać wodę na takie dwa sposoby a skoro jesteśmy już przy bojlerach ilu litrowy bojler zamontować dla 2/3 osób.

i jeszcze jedno pytanie dotyczące grzejników jakiej firmy grzejniki są dobre, nie chciał bym kupować jakiś tandet, tak samo jakimi rurkami zrobić instalacje. Instalacji sam robic nie bede ale nie chce zeby fachowcy wcisnęli mi jakiś kit

 

 

serdeczne dzięki za każda wiadomość

Darek

 

 

 

Pow 108 m + bojler 120l wielkość pieca nie więcej jak 17 KW.Należy wziąć pod uwagę szczelność otworów ,wiąże się to z zapotrzebowaniem na dostarczenie energii potrzebnej do ogrzania CO I CWU.Normą jest przyjęcie mocy kotła w zapasie 30 % ,większych norm się nie stosuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.