Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Odbijaniem Ciepła Od Grzejników


Justa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Od jakiegoś czasu mamy problem z grzejnikami, a mianowicie bywają dni że np. do południa grzejniki grzeją i oddają ciepło, a już kilka godzin później, ciepło od grzejników już nie odbija mimo takiej samej temperatury na piecu. Grzejniki są odpowietrzone, woda również jest w zbiorniku wyrównawczym.

W piwnicy zamontowany jest kocioł weglowo-miałowy z pompką i dmuchawką. Piec oprócz ogrzewania domu o powierzchni ok. 80 m2, podgrzewa także bojler.

Zbiornik wyrównawczy jest zamontowany na strychu, czyli ok. 4 metry nad kotłem.

 

Nigdzie nie mogę znaleźć informacji i konkretnej odpowiedzi w czym może być dokładnie problem i co poprawić ewentualnie w instalacji.

 

Proszę o pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę nie jasno określiłam termin.

Grzejniki grzeją, są gorące. Ale bywa czasami tak że mimo że są gorące, grzejniki nie odbijają ciepła w pomieszczeniu. Nie czuć tej temperatury.

Dodam że grzejniki mają zamontowane zawory kulowe z motylkami, które sa cały czas odkręcone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może sprawdź temperaturę pomieszczenia.Im większa różnica pomiędzy temp grzejnika i pomieszczenia tym bardziej czuć ciepło. Człowiek adaptuje się do temperatury otoczenia i czuje że jest mu zimno gdy temp spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zainstaluj folię aluminiową za grzejnikami. Podobno odbija 95% ciepła. A subiektywne odczucia mogą być związane ze zmianą temperatury - piszesz, że dzieje się to wieczorem. A więc wtedy, gdy na zewnątrz temperatura spada.

Właśnie za grzejnikami mam folie aluminiową. Z tym przykładem, to akurat nie dzieje się zawsze wieczorem, czasami popołudniu, czasami przed południem. Bywa tez tak że minie kilka dni i jest ok a za jakiś czas znów nie czuć tej temperatury.

 

do tsa78:

 

Nawet porównywałam tą sytuację z temperaturą na zewnątrz, ale to tez nie wchodzi w rachubę. Temperaturę otoczenia też brałam pod uwagę i nic.

Kiedyś gdzieś słyszałam rozmowę że instalacja przy piecu może być źle podłączona i coś jeszcze, ale dokładnie nie pamiętam. Ostatnio instalator poprawiał tą instalację, była źle podłączona (nie wiem jak to nazwać - nie było zrobionego powrotu itp. ) ale jest już zrobiona a problem z odbijaniem ciepła od grzejników pozostał. Więc musi być coś jeszcze źle chyba? Stąd też ten temat na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejnik zawsze grzeje :)

Temperaturę już mierzyłam i tu nie ma nic do tego odczucie temp.

Jak na piecu jest ok. 60 stopni to (tak jak pisałam prędzej) raz ciepło odbija od grzejnika, a innym razem (innego dnia czy nawet z różnicą kilku godzin) przy tej samej temp. już ciepła nie czuć, ciepło nie odbija, mimo że grzejnik jest gorący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak grzejnik jest gorący to znaczy,że grzeje i oddaje tyle  ciepła ile oddać może,a to jak to nazywasz "odbijanie' to są twoje subiektywne odczucia !

 

Kocioł gorący  -  grzejnik zimny = problem

Kocioł zimny - grzejnik gorący = cud

Kocił gorący - grzejnik gorący = stan normalny  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę nie jasno określiłam termin.

Grzejniki grzeją, są gorące. Ale bywa czasami tak że mimo że są gorące, grzejniki nie odbijają ciepła w pomieszczeniu. Nie czuć tej temperatury.

Problem występuje zawsze, w jakiś wyjątkowych sytuacjach ?

Ostatnio wystepował silny wiatr i do tego mróz i to może powodować odczuwanie takiego dyskomfortu (ciepło jest zabierane przez wiatr).

U mnie dzisiaj jest -10 bez wiatru i porównując do wczora -10 i silny wiatr normalnie w domu sauna, mimo że wczoraj też zimno nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem drodzy użytkownicy że może być różna przyczyna i należy mieć na uwadze także inne aspekty.

 

Z całym szacunkiem. Ale ja nadal będę przystawać za tym że coś jest nie tak z instalacją. Po prostu myślałam że ktoś już miał taką sytuację czy tez się spotkał.

 

Ponadto sufit mam ocieplony, ściany zewnętrzne też.  A sytuacja z którą mam problem nie jest od kiedy pojawiły się mrozy. Jak są gorące grzejniki i jak ja to określam "nie odbija ciepło od nich" to czuć w pomieszczeniu że nie za ciepło, a temperatura na piecu jest wysoka.

 

Dziękuję Wam :) , że odpisujecie ;)

 

Życzę dużo ciepła :) :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Napisz jakie to grzejniki i czy mają automatyczne odpowietrzniki. Być może, że się w trakcie palenia stopniowo zapowietrzają i chociaż są gorące, to tak naprawdę chodzą na 50 czy 60 % swojej wydajności. Po wygaśnięciu w kotle odpowietrzniki wypuszczaja powietrze i znowu przez jakiś czas jest dobrze aż ponownie się zapowietrzą. Zobacz, czy góra grzejnika jest wyraźnie cieplejsza od dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to subiektywne odczucie

Potwierdzam.

Mi się to zdarza coraz częściej. Niestety widać, że człowiek się starzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Napisz jakie to grzejniki i czy mają automatyczne odpowietrzniki. Być może, że się w trakcie palenia stopniowo zapowietrzają i chociaż są gorące, to tak naprawdę chodzą na 50 czy 60 % swojej wydajności. Po wygaśnięciu w kotle odpowietrzniki wypuszczaja powietrze i znowu przez jakiś czas jest dobrze aż ponownie się zapowietrzą. Zobacz, czy góra grzejnika jest wyraźnie cieplejsza od dołu.

Grzejniki mam panelowe, automatyczny odpowietrznik jest jeden na cały układ.

Muszę przyznać że czasami zdarza się że dół któregoś grzejnika nie jest tak ciepły jak góra grzejnika - nie zawsze ale się zdarza.

 

Bardzo istotna wskazówka ;) dziękuję bardzo ;)

Może jakiś instalator będzie wiedział co z tym fantem zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym skoncentrował się jednak na wentylacji tego domu.

Wilgotność powietrza w pomieszczeniu ma bardzo wielki wpływ na komfort cieplny w pomieszczeniu..

Nie zawsze 20 stopni jest równe 20 stopniom :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Muszę przyznać że czasami zdarza się że dół któregoś grzejnika nie jest tak ciepły jak góra grzejnika - nie zawsze ale się zdarza.

 

 

Góra właśnie powinna być nieco cieplejsza od dołu więc pomysł z zapowietrzaniem się odpada. A powiedz, co steruje pracą kotła i grzejników ? W panelowych jest mało wody więc gdy pompa dopchnie gorącą wodę z kotła do grzejnika to przez moment masz uderzenie gorąca a jak się zatrzyma to zaraz grzejnik stygnie i uderzenia nie ma, podobnie gdy zamkną się np. automatyczne gówice w zaworach na grzejnikach. Może coś podobnego jest u Ciebie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postaram się pomóc Koleżanko :-)

 

...grzejnik gorący ale nie oddaje ciepła - znam to skądś

...na próbę zdejmij głowicę termostatyczną z jednego z grzejników lub też odkręć go na maksa jeżeli masz zwykłe zawory np. kulowy lub motylek i tak zostaw - może to być np. grzejnik w łazience lub pralni - czyli zrób tak aby non stop grzał

 

...daj znać czy jest jakaś poprawa

 

pozdrawiam  :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postaram się pomóc Koleżanko :-)

 

...grzejnik gorący ale nie oddaje ciepła - znam to skądś

Kolego @kaczy, jak grzejnik jest gorący to musi oddawać ciepło - praw fizyki nie zmienisz ( chyba,że w pomieszczeniu jest cieplej niż wynosi temperatura grzejnika  ;) ) - a to,że czasami się tego nie czuje,to są tylko i wyłącznie subiektywne odczucia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Góra właśnie powinna być nieco cieplejsza od dołu więc pomysł z zapowietrzaniem się odpada. A powiedz, co steruje pracą kotła i grzejników ? W panelowych jest mało wody więc gdy pompa dopchnie gorącą wodę z kotła do grzejnika to przez moment masz uderzenie gorąca a jak się zatrzyma to zaraz grzejnik stygnie i uderzenia nie ma, podobnie gdy zamkną się np. automatyczne gówice w zaworach na grzejnikach. Może coś podobnego jest u Ciebie ?

Pracą kotła i grzejników steruje sterownik z dmuchawką przy piecu.

 

SONY23:

"W panelowych jest mało wody więc gdy pompa dopchnie gorącą wodę z kotła do grzejnika to przez moment masz uderzenie gorąca a jak się zatrzyma to zaraz grzejnik stygnie i uderzenia nie ma, podobnie gdy zamkną się np. automatyczne gówice w zaworach na grzejnikach. Może coś podobnego jest u Ciebie ?"

 Nie mam czegoś podobnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postaram się pomóc Koleżanko :-)

 

...grzejnik gorący ale nie oddaje ciepła - znam to skądś

...na próbę zdejmij głowicę termostatyczną z jednego z grzejników lub też odkręć go na maksa jeżeli masz zwykłe zawory np. kulowy lub motylek i tak zostaw - może to być np. grzejnik w łazience lub pralni - czyli zrób tak aby non stop grzał

 

...daj znać czy jest jakaś poprawa

 

pozdrawiam  :-)

Tak jak wspominałam nie mam właśnie głowic termostatycznych. A jeśli chodzi o zawory kulowe z motylkiem są wszędzie w każdym pomieszczeniu odkręcone na maksa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może w mieszkaniu jest już tak ciepło,że ty nie czujesz ciepła grzejników ;)  ja też tak mam,jak otworzę lodówkę a w kuchni jest ciepło to wieje z niej chłodem , a jak wyłączę ogrzewanie to tego już tak nie czuję :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie też mam podobnie że nie czuć ciepła od grzejnika pomimo że jest ciepło i ten temat był już poruszany na forum . Nie jest to spowodowane błędami w instalacji ponieważ ona działa i grzeje . Zaobserwowałem że występowało to przy pracy cyklicznej pompki obiegowej CO  pompka pracuje czuć ciepło , nie pracuje nie czuć  pomimo że jest ciepło w domu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.