Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piece Stalmark


frmn

Rekomendowane odpowiedzi

  • 6 miesięcy temu...

Witam!!!

Ja palę bez przerwy od połowy października 2007 w podobnym kotle SAS ECO i jak do tej pory jestem zadowolony. Na ogrzanie domu 160m2 (jeszcze w trakcie budowy, wprawdzie ze styropianem na scianach ale z nieszczelnym poddaszem) plus CWU zużyłem mniej więcej 4,5 tony miału kupowanego średnio po 300PLN. Wadą tego kotła (nie wiem jak Stalmark) jest stosunkowo mały zasobnik (ok. 80kg), więc trzeba mniej więcej co dwa dni uzupełniać. Zaleta to dodatkowy pełnoprawny ruszt wodny z miarkownikiem ciągu pozwalający spalać paliwo jak w klasycznym kotle, w przypadku np. braku prądu. Jak dotąd było potrzebne jeden raz, ale to w pełni utwierdziło mnie w przekonaniu, że to był dobry wybór.

Generalnie polecam tego typu rozwiązanie.

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem użytkownikiem kotła STALMARK 25KW palę już drugi sezon i nie jestem zadowolony z tego kotła,gdybym teraz kupował to napewno nie kupiłbym bym żadnego tłokowca tylko z podajnikiem ślimakowym.Podczas procesu spalania wytwarza się dużo sadzy która osadza się w kotłe i fruwa sobie na dach.Blacha koło komina zrobiła się czarna,kocioł czyszczę codziennie ale to nic nie pomaga.Próbowałem już różnych ustawień podawnych przez producenta i rożnych rodzajów opału typu miał i ekogoszek. Przy spalaniu miału tych sadzy jest trochę mniej ale i tak jest ich sporo.Kocioł ten prawdopodobnie nie jest żadnym kotłem ekologicznym i nie daj się skusić na żadne certyfikaty i swiadectwa ekologiczne bo to z ekologią nie ma nic wspólnego czarny dym z komina i sadze lecace z komina.

 

Max

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Stalmark na pewno nie jest mercedesem wśród kotłów, jednak opinia wyrażona powyżej o tym kotle nie jest właściwa. Wyjaśniam: jeśli masz dużo latających sadz dookoła domu to znaczy, że masz za duże zużycie opału w stosunku do zapotrzebowania cieplnego budynku. Zmień nastawy na sterowniku. Nie masz zaworu mieszającego czterodrożnego, więc go zamontuj i zobacz sobie wtedy, jak pracuje kocioł przy zapewnieniu optymalnych - pod kątem temperatury - warunków spalania. Kocioł pracujący na wysokich temperaturach przy niższych na grzejnikach nie rozsiewa sadzy. Czyść częściej kocioł w ten sposób, że zgarnij ze ścianek kotła osadzający się pył; dodawaj sadpalu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta sadza mnie nie przeraża bo mam zamiar palić miałem i myślę że jeśli dostarczę dodatkową minimalną ilość powietrza( coś podobnego jak w kotłach z dolnym spalaniem-powietrze dopalacza) do paleniska poza wentylatorem to problem sadzy powinie zniknąć. Może wreszcie producenci zaczną zakładać regulatory PID to problem sam się rozwiąże. Z postów wynika że tłokowce kopcą, ale retortowe też nieźle potrafią dać czadu i wszystko chyba sprowadza się do odpowiedniej regulacji sterownika.

Czekam na dalsze opinie bo myślę że nie tylko ja się tym interesuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Stalmark na pewno nie jest mercedesem wśród kotłów, jednak opinia wyrażona powyżej o tym kotle nie jest właściwa. Wyjaśniam: jeśli masz dużo latających sadz dookoła domu to znaczy, że masz za duże zużycie opału w stosunku do zapotrzebowania cieplnego budynku. Zmień nastawy na sterowniku. Nie masz zaworu mieszającego czterodrożnego, więc go zamontuj i zobacz sobie wtedy, jak pracuje kocioł przy zapewnieniu optymalnych - pod kątem temperatury - warunków spalania. Kocioł pracujący na wysokich temperaturach przy niższych na grzejnikach nie rozsiewa sadzy. Czyść częściej kocioł w ten sposób, że zgarnij ze ścianek kotła osadzający się pył; dodawaj sadpalu.

 

Pozdrawiam.

 

Witam

Zmiana ustawień na sterowniku nie na wiele się zdaje,co do czyszczenia kotła czyszczę go codziennie i już mam dość tego czyszczenia dosyć, nie trwa to długo ale jest uciążliwe brudzenie się codzienie to po co taki kocioł? można było kupić zwykłego miałowca z zasypem całodobowym i byłoby tak samo a nie byłoby sadzy i biały dymek z komina.Sadpal nie pomaga tylko zamiast sadzy jest pełno czarnych kulek wkoło domu na kostce,co do zaworu mieszającego czterodrożnego nie mam go zamontowanego ale nie wiem czy to wiele by zmieniło.Temperature na kotle mam 58 st. przy grzejnikach są zamontowane głowice termostatyczne.

 

Pozdrawiam

 

Max

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Rozważałem kupno KMG ale potrzebowałem kotła ok 20 kW a więc KMG odpadł w przedbiegach. Ciekawie wyglądał także kocioł Opal , ale w rezultacie kupiłem Stalmarka 25kW i najmocniejszym argumentem jest miejsce zamieszkania-25km od Oświęcimia. Zawsze będzie odrobina wątpliwości że mogłem wybrać inaczej ale mam nadzieję że bedzie OK, a z PIDem poczekam aż się upowszechni :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
Witam

Jestem użytkownikiem kotła STALMARK 25KW palę już drugi sezon i nie jestem zadowolony z tego kotła,gdybym teraz kupował to napewno nie kupiłbym bym żadnego tłokowca tylko z podajnikiem ślimakowym.Podczas procesu spalania wytwarza się dużo sadzy która osadza się w kotłe i fruwa sobie na dach.Blacha koło komina zrobiła się czarna,kocioł czyszczę codziennie ale to nic nie pomaga.Próbowałem już różnych ustawień podawnych przez producenta i rożnych rodzajów opału typu miał i ekogoszek. Przy spalaniu miału tych sadzy jest trochę mniej ale i tak jest ich sporo.Kocioł ten prawdopodobnie nie jest żadnym kotłem ekologicznym i nie daj się skusić na żadne certyfikaty i swiadectwa ekologiczne bo to z ekologią nie ma nic wspólnego czarny dym z komina i sadze lecace z komina.

 

Max

 

Witam,

 

Na pocieszenie powiem ci, że nie tylko Stalmark jest do d..., ale również podobny KMG1. Niech mi nikt nie wciska kitu(paliłem tym kotłem 2 sezony) , że ma certyfikat ekologiczny, ciekawe kto mu dał. Wysłałem osobiście e-mail do Chorzowa, do rzekomego "Instytutu", na jakiej podstawie ten piec otrzymał certyfikat kotła ekologicznego(tak rekomendował sprzedający) to nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Mimo różnych ustawień i opału , jak kopcił i wywalał sadzę z komina , tak kopci i sadzę lecą dalej. Wiem , bo mam taras, a po sezonie duże szorowanie. KMG1 ma na tym forum swoją historię, ponieważ ja jako pierwszy poruszyłem ten temat. Ten piec może i pali dobrze, ale z ekologią nie ma nic wspólnego. Wręcz odwrotnie, bo atmosfera jest zanieczyszczona dymem i sadzami. W zwykłym prymitywnym piecu nie ma z komina (nie tylko bo w piecu również, codzienne czyszczenie)tyle sadzy, co z tego tłokowca. Sprzedający pocieszył mnie, że piec jest ekologiczny, bo dużo sadzy zostaje w piecu, czopuchu i kominie, zamiast ulatniać się w atmosferę. Wydaje mi się, że jest nieodpowiedni wentylator, za duża moc na minimalnych obrotach i za mała średnica czopucha( fi 180 mm przy 30 kW). Dla mnie wartość tego kotła to jest pół ceny, jaką zapłaciłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam.

 

Miesiac temu zakupilem kociol stalmark17kw jestem w trakcie podlaczania kotla i instalator poprosil mnie o schemat podłączenia kotła do instalacji grzewczej z wykorzystaniem zaworu 4 drożnego i 2 pomp CO i COW. Niestety w dokumentacji ktora otrzymalem podczas zakupu nie ma takiego schematu. Czy jest ktos moze w posiadaniu takiego schematu? Bardzo Prosze o pomoc.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. Mam jeszcze 2 pytania. W zestawie z piecem otrzymalem 2 identyczne czujniki C.W.U. Wedlug instalatora wystarczy uzyc tylko 1 czujnika montujac go przy bojlerze, czy ma racje?

Bojler jest w innym pomieszczeniu okolo 4m od Pieca, kabel czujnika jest zbyt krotki, czy jest koniecznosc przedłuzenia, czy wystarczy czujnik zamontowac na rurze (wlotowa czy wylotowa?) jak najblizej bojlera i dokladnie zaizolowac?

 

edit. 13.09

Zamontowalem na rurze powrotnej do pieca i dokladnie zaizolowalem, narazie wszystko ok:) cała noc grzałem domek rano przelączylem na tryb letni i hula ładnie:) Pale miałem, po otwarciu drzwiczek rano wysypalo sie troche pylu, zmniejszylem bieg nadmuchu z 10 na 7 moze to pomoze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Jak "odpalisz" to podziel się wrażeniami bo mój już stoi na miejscu od 4 miesięcy ale nie podłączony i chyba tylko ochłodzenie zmusi mnie do roboty :)

 

Mogę ja ;-) Stalmark 30 KW, grzeje 200 m2 częściowo ocieplonego domu

okna nowe podwójne

- dziala od Wigilii zeszłego roku. Od tego czasu duuużo się nauczyłem.

 

Zaleta pieca jest zdolnosc palenia wszystkim "co sie rusza" w podajniku i jest palne

Jak na razie problemy dotyczyly dwu rzeczy:

 

1)Niektore mialy koksuja i w popielniku powstaja wielkie speiki

w ilosci 4-5 popielnikow na zasobnik. Bardzo dokladne wysuszenie

mialu i przesypanie go pewna iloscia ekogroszku zazwyczaj pomaga

 

2)Niektore zbyt kaloryczne "pokarmy" - wlasciwie wszystko co ma

powyzej 20 kJ/kilogram produkuje sadze. Mozna of korz wrzucac wiekszy

nadmuch ale wtedy wiele ciepla leci "w gwiazdy" mam niesprawdzona

teorie, ze przydala by sie zastępcza plyta paleniska - taka z nawiercona

wieksza (o polowe) iloscia otworow - wtedy przy mniejszym "przedmuchu"

tlen dostarczany bylby latwiej do opalu.

 

Obecnie pale nialem 19 KJ na kilogram i sadzy jest bardzo malo.

(w zasadzie piec jest czysty poza pyłem)

Przy ekogroszku i wysokoenergetycznych miałach bylo tego wiecej.

Czasami musiałem czyścić codziennie.

 

Od poczatku roku spalilem okolo 6,5 tony roznych opalow

placac za nie - bez transportu (nie licze bo kupowalem na raty - balem

sie jeszcze postawic wszystko na jedna karte) - okolo 2,5 tys zlotych.

Mozna zasymulowac sobie ze rok skoncze na ponad 3 tysiacach wydanych na

opal. Ceny opalu w trojmiescie sa wysokie - najtanszy mial to obecnie 350PLN a ekogroszek bywal i po 600-700 za tone.

 

Grzanie cieplej wody najtanszym mialem przez 3 miesiace letnie dla 5 osób kosztowalo mnie mniej niz oplata za "cieplo w cieplej" wodzie 1,5 roku temu w mieszkaniu w bloku dla 4 osób... - mimo zmiany cen - poprawiło mi to humor :-)

 

Wiele "ciepla" zmarnowało sie przez uzywanie zbyt kalorycznych opałów i

puszczanie ciepła w gwizdek (duzy nadmuch) w przyszłości zamierzam palić

najtańsze małokaloryczne miały - byle suche i nie "koksujące" jak to już raz było.

Sądzę że będę w stanie nieco zejść z kosztami. Po ociepleniu ostatniej ściany budynku (ma ona ok 100m2) będzie jeszcze lepiej.

 

Awarii nie miałem (odpukac !!!). Nigdy sie nie zablokowal - ale uwazalem co sypie - lyka nieco ponadwymiarowe kawalki takze. Gasl mi gdy eksperymentowalem z minimalnymi ustawieniami, lub zapominalem

dorzucic. W zasadzie da sie z tym piecem zyc, ale pomieszczenie

piwniczne po pracy kominiarzy nie wyglada najlepiej - raczej nie

da sie tam wejsc w bialym garniturze - wniosek: musze dodac jeszcze jedne

drzwi po drodze do pomieszczenia z piecem aby zmniejszyć kurz od sadzy i mialu.

 

piec moge polecic - po zwyklym piecu zasypowym to duża ulga

 

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.