Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Kompakt Pellet 22 Kw


Martinezzz

Rekomendowane odpowiedzi

No z rodoscią to ja bym się jeszcze wstrzymał, pogoda zmieniła się zasadniczo, jest dużo cieplej i słonecznie.

A jeśli mozna wiedzieć to gdzie kolega nabył taki fajny pellet, jeśli nie strasznie daleko to moze sam spróbuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda pewnie też ma wpływ zwłaszcza, że mam rozszczelnione okna i przy niższej temp. wychładzało pomieszczenia. Ale widzę jak pali się ten pellet i ustawienia podawanie/przerwa są zupełnie inne w porównaniu do tego drobnego.

Kupiliśmy z kolegą przyczepkę na próbę. Mają dwa rodzaje..jasny czysty i ciemniejszy. Oba eksportują do Włoch i Belgii. Dowożą za cenę paliwa.

Podjedź sobie i weź na próbę. Nie twierdzę, że jest super ekstra w porównaniu do barlinka bo go tak nie porównywałem, ale w stosunku do tego ktorym paliłem do tej pory jest zdecydowanie lepszy. Namiary podam Ci na prv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest jeszcze kartka i długopis, sterownik do mojego palnika ma możliwość zapamiętania 4 nastaw dla różnych paliw. Ta faza przejściowa to też ciekawa sprawa, u mnie niby zależy od czasu (2min jest ustawione), ale muszę sprawdzić czy fotokomórka ma coś do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjedź sobie i weź na próbę. Nie twierdzę, że jest super ekstra w porównaniu do barlinka bo go tak nie porównywałem, ale w stosunku do tego ktorym paliłem do tej pory jest zdecydowanie lepszy. Namiary podam Ci na prv.

Mnie też możesz podać kontakt, a barlinek wcale nie jest taki dobry, kiedyś był lepszy - podobno to produkcja ze wschodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pracę palnika to wygląda to tak:

 

1. Zasyp - tutaj w menu serwisowym /potrzebny kod serwisowy/ można zmienić czas zasypu.

 

2. Rozpalanie- włącza się grzałka i wentylator. Parametry fazy rozpalania też zmienia się w menu serwisowym. Nie są dostępne z menu dla użytkownika.

W parametrach fazy rozpalania mozna zmieniać czas pracy podajnika, przerwę w podawaniu i siłę wentylatora.

 

3. Faza przejścia- po osiągnięciu min. 50 impulsów przez fotokomórkę przez 15 sekund /standardowe ustawienia/ w fazie rozpalania następuje przejście w fazę przejścia. W fazie tej zmieniają się parametry czas podawania, czas przerwy i siła wentylatora. Częściej podawane jest paliwo i zwiększa się nawiew by rozdmuchać płomień ale na tyle duże by nie doszło do zasypania płomienia. Parametry tej fazy również dostępne są z poziomu menu serwisowego.

 

4. Praca- jeśli w fazie przejścia ilość impulsów osiągnie poziom 150 /o ile pamiętam/ w określonym czasie to palnik wchodzi w tryb pracy.

 

Poziomy impulsów i czas, w którym muszą być osiągane a jednocześnie po którym następuje przejście z jednej fazy w drugą można zmieniać z poziomu menu serwisowego.

 

Dziwię się, że taka firma jak Tech do tej pory nie wsadziła pamięci w swoje sterowniki. Ile to ułatwiłoby obsługę kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szukam podpowiedzi w sprawie swojego kompakt Pellet 16 defro mam ogrzewanie ścienne i podłogowe. niestety nie moge osiągnąć zadanej kombinowałem różne warianty palenia ale nic. Założyłem zawór czterodrogowy tak jak TECH poradził i nic z tego. Piec grzeje tyle czasu ile wynosi alarm temperatury. Szukam podpowiedzi  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apanaczi, przejrzyj troche forum i zobaczysz ze aby ktokolwiek mogl ci pomoc musisz podac troche danych. podstawa to schemat instalacji i ustawienia pieca. samo szukam podpowiedzi nikomu nie podpowie co ci podpowiedzi. zatem szukamy podpowiedzi... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wierwsze jaką powierzchnię ogrzewasz? Ile w tym powierzchni grzanej przez podłogówkę a ile przez grzejniki?

Po drugie od kiedy palisz ? Dłużej czy to dopiero rozruch instalacji.

Po trzecie jakim pelletem /średnica, markowy czy no name/?

Po czwarte jakie masz ustawienia w trybie pracy /czas podawania/przerwa/bieg wentylatora/ ?

 

Na podstawie tych danych + opis instalacji możemy cokolwiek doradzić.

 

 

Z innej beczki.. zmieniłem dziś pellet na ciemniejszy z Piotrkowa. Jest sporo dłuższy od tego jaśniejszego /nawet 3-4 cm/. Właściciel firmy, która go wytwarza powiedział, że mogą robić się spieki. Może być w nim piasek. To ten pellet wysyłany do Włoch i Belgii.

Pierwsze wrażenie. ..zarąbiście pachnie przy spalaniu.. Jara się przyzwoicie, ładnie się rozpala.

Ustawiłe 4 s podawanie i 9 s przerwy.

Jutro Sprawdzę popiół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś moja instalacja CO uległa modyfikacji...zdjąłem wszystkie grzejniki, bo gipsiarze będą robić gładź.

Jeśli chodzi o ciemniejszy pellet z Piotrkowa to tak jak mówił właściciel po 1,5 doby zrobił się mega spiek w palniku. Był bardzo twardy i wypełniał 3/4 palnika.Ten pellet zawiera piasek.

To jedyna wada tego pelletu bo pomijając to rozpala się rewelacyjnie. Fazy przejścia praktycznie nie ma. Cena atrakcyjna 750 PLNów za tonę.

No i ten zapach gdy się pali... ;)

Za mało miałem obu /jasny i ciemny/ by porównać ich właściwości energetyczne.

Ale chyba na następny sezon kupię po palecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Apanaczi daj znać jak Twój Kompakcik. Doszedłeś z nim do ładu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolega, który ma ten sam piec co ja, zrobił w excelu kalkulator zużycia pelletu w oparciu o wszystkie parametry, które można ustawić w naszych kotłach i które decydują o zużyciu. Uwzględnia oczywiście również czasy poszczególnych faz i ogólnie wszystkich cykli i faz pracy.

Założenia teoretyczne ujęte w kalkulatorze są w zasadzie porównywalne z rzeczywistością.

Decydujące w konsumpcji są czas podawania i czas przerwy oraz czas fazy pracy kotła i czas czuwania /Ameryki nie odkryłem/, ale przynajmniej mam teraz możliwość przekalkulowania, czy opłaca mi się palić danym typem pelletu.

 

Po wprowadzeniu danych dotyczących drobnego pelletu, który kupiłem po 800 PLN/t w porównianiu z tańszym / 750PLN/t / ale dłuższym prawie dwukrotnie, wyszło mi, że na tym tańszym w sezonie jestem ok 600 PLN do przodu, bo nie dość, że jest tańszy to jeszcze mogę ustawić rzadsze podawanie.

 

Na chwilę obezną nie kotroluję spalania, bo zdjęte sągrzejniki i działa tylko podłogówka, i nie grzeję jakoś mocno, bo majstrom jest duszno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Serwus Koledzy,

 

Ostatnio kolega wezwał serwis do swojego Kompakta, bo miał problem z dudnieniem w kominie/kotle podczas rozpalania/. Serwisant zmniejszył siłę wentylatora, ponieważ stwierdził, że te same sterowniki montowane są w kotłach o wyższych mocach i te standardowee nastawy są zbyt wysokie. Podobno u niego problem trochę ustąpił.

Ja też zmniejszyłem u siebie siłę nadmuchu. Nie sprawdzałem jednak jaki to ma wpływ na spalanie, bo nie mam czasu siedzieć teraz w kotłowni. U mnie dudnienie występuje do czasu nagrzania się komina, ale w niczym mi to nie przeszkadza, ponieważ kotłownia jest w osobnym budynku.

Serwis kazał również zmniejszyć siłę nadmuchu podczas wygaszania i tu muszę przyznać, że to dobra wskazówka, ponieważ rzeczywiście wydmuchiwało mi niespalony pellet z palnika.

 

Jeśli chodzi o czyszczenie kotła to przy czystym pellecie uważam, że całkowite czyszczenie można przeprowadzać 2-3 razy w sezonie grzewczym. Nie ma sensu czyścić kotła częściej. Częściej należy jedynie poruszać wajchą ze sprężynami w wymienniku by go oczyścić. To mi się bardzo podoba w tym kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniało mi się, że nie tak dawno miałem eksplozję w palniku..

Któregoś dnia podjechałem na działkę i wchodząc do kotłowni usłyszałem alarm na piecu i komunikat "Nieudane rozpalanie od grzałki". Wiedziałem, że zabrakło pelletu w zbiorniku. Nie otwierałem palnika i nie sprawdzałem czy w środku jest jakiś pellet. Uruchomiłem piec i.....po chwili nastąpił taki wybuch, że iskry i dym buchnęły z palnika.

Wiem już teraz, że za każdym razem trzeba czyścić palnik i wysypać z niego pellet przed ponownym rozruchem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedmuch był na pewno, bo najpierw następuje zasyp, potem włącza się wentylator i zapalarka. Być może było zbyt dużo pelletu na tacy, żar powstawał od dołu i następowało gazowanie. Górna warstwa pelletu blokowała dostęp tlenu i zapłon został opóźniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest coś takiego jak test ognia, ale wykonywany jest np, gdy otworzę drzwiczki w trakcie pracy palnika i ponownie je zamknę, albo gdy wejdę w pracę ręczną i ponownie w normalny tryb pracy. Sterownik sprawdza, czy jest ogień w palniku  i wtedy przechodzi w odpowiednią fazę,  /w zależności od impulsów fotokomórki/. Gdy wykryje, że nie ma ognia robi zasyp i rozpalanie.

W menu serwisowym jest jednak coś takiego jak "grzałka po wentylatorze" o ile dobrze pamiętam. Standardowo ustawione jest chyba na 5s i to może być to o czym piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mój kocioł na razie od ponad tygodnia stoi wyłączony. Jeszcze nie mieszkamy, a temperatura w domu >16 st C.

Być może uruchomię go, jak zamontuję bojler i za jakieś 1,5 m-ca wprowadzę się na hacjendę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 5 miesięcy temu...

Witam, chciałem nieco odgrzac wątek szukajac pomocy przy obsłudze pieca Defro kompakt ekoPell 22Kw ktory kupilem kilka dni temu. Generalnie piec chodzi (wygrzewa podłogówke) ale zaczalem czytac ten wątek I przy okazji troche zmieniac ustawienia. Mam kilka pytan którenie daja mi spokoju i mam nadzeje ze ktos bardziej doswiadczony podpowie cos wiecej na temat optymalnych usatwien tego pieca.

Pierwsza sprawa-histereza ustawilem tak jak piszecie temp. zadana na 65 C a histereze na 10 C ale piec zachowuje sie calkiem inaczej niz tu opisujecie tz grzeje sie do 75C (NIE 65C) przestaje pracowac az do chwili osiagniecia temp. ok 55C. napisalem ze ok bo piec przy 55C rozpoczyna procedure czyszczenia rozpalania itp I w tym czasie temp spadnie jeszcze ok 2C (53C)Myslalem ze histereza to ta roznica temp. poniżej zadanej temp. U mnie jest i powyzej i poniżej czyli łaczniem 20C a u mnie ustawione jest na 10C. To jest pierwsza sprawa. Druga jaka zauważyłem to to ze w chwili osiagniecia 75C piec wylancza podajnik (ten z zbiornika) i na wyswietlaczu wyskakuje napis Ruszt i zalacza wiatrak  (100% obrotów) który chodzi dosć dlugi czas-mam wrazenie ze przez to chlodzi dosc szybko piec (temp spada wtedy ok 5 C). Proces ten trwa ok 10-15 min i po tym czasie piec wchodzi w tryb czuwania który trwa dosc krotko 5-10 min.

Czy to co opisałem powyżej wydaje sie normalnym zachowaniem pieca? Bylbym wdzieczny za jakies wskazowki doadam ze sterownik jaki posiadam to APC 2 Adaptive Control

Tak przy okazji czy ma ktos z was kod do menu instalatora. u mnie nazywa sie to Menu serwisowe.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.