Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Immergas Victrix X 24 2 V.2011 Ze Sterownikiem Carv2 I Sondą


Olleo

Rekomendowane odpowiedzi

Kocioł 24KW+CARv2 (sterownik pokojowy)+pogodówka (czujnik temp. zewn.)

Wg wszelkich znaków na ziemi, niebie i w instrukcji obsługi jedyny sposób sterowania tym zestawem (i tak właśnie mam ustawione), to załączenie kotła poniżej ustawionej temperatury wewnętrznej (z czujnika w sterowniku pokojowym), przy czym temp. zasilania wg krzywej grzewczej na podstawie czujnika zewnętrznego, a poszczególne pokoje termostatami na grzejnikach.

Jest jednak jeden bardzo zasadniczy problem z tym hi-tec sterowaniem - czujnik pokojowy mam w salonie na parterze, a prócz salonu mam jeszcze 13 innych (mniejszych i większych )ogrzewanych pomieszczeń (na różnych kondygnacjach) wliczając przedpokój i garderobę, które mogą być przegrzane lub niedogrzane, bo akurat w salonie już temp. jest ok, albo jeszcze nie. Przykład skrajnego przypadku - kominek w salonie. Odpalę i już przestaje grzać w całym domu.

Rozwiązaniem, którego nie widzę w instrukcji obsługi, byłoby sterowanie (włączanie) na podstawie temperatury powrotu czynnika grzewczego, a temp. zasilania na podstawie krzywej grzewczej i temp. na zewnątrz. Wówczas termostaty regulowałyby grzanie w każdym z pokoi, a przy zamkniętym każdym spadek temp. czynnika byłby zbyt mały i kocioł by się wyłączył.

Jak to zrobić?

 

Dodam jeszcze, że być może rozwiązaniem u mnie byłoby przeniesienie sterownika do przedpokoju, jeśli nie ma innej możliwości, ale proszę o informację - czy kocioł sam się wyłączy, jeśli różnica temperatur zasilania i powrotu będzie zbyt mała (czy to wskutek umieszczenia w najchłodniejszym pomieszczeniu ze skręconymi grzejnikami, czy też z odłączonym sterowaniem pokojowym, jak gdzieś widziałem sugestię)? Co wówczas zainicjuje załączenie kotła?

I pytanie bonusowe: kocioł od paru dni mi stuka - tak włączony, jak i wyłączony. Co to może być?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rozległych instalacjach niestety układ z jednym termostatem pomieszczenia nie jest dobrym rozwiazaniem tym bardziej że w pomieszczeniu gdzie jest zamontowany jest dodatkowe źródło ciepła. Dziś jedyne rozwiazanie to odłączenie sterownika, bo na przebudowę instalacji chyba jest już za późno (patrz ogrzewanie strefowe na stronie producenta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy:

 

1. można wyłączyć sterowanie sterownikiem przy zachowaniu możliwości podglądu ustawień kotła na tym sterowniku?

2. po wyłączeniu/odłączeniu sterownika będzie można zachować sterowanie pogodowe, czyli krzywą grzewczą? Ale jak wówczas ustawiać temp. zadaną?

3. czy przeniesienie sterownika do korytarza poprawi sytuację?

 

[edited] Znalazlem taka informacje:

 

"CAR ustawić, żeby nie brał pod uwagę temp. pomieszczenia - AMB OFF (nie wyświetla temp. wewn. na CAR)"

 

z instrukcji:

 


 

12.1 AMB (czujnik temperatury pomieszczenia).

Umożliwia parametryzację funkcji CARV2 związanych z czujnikiem temperatury pomieszczenia.

Ustawiając odpowiednio parametry możemy wybrać następujące opcje:

- ON (ustawienie fabryczne) - praca systemu w oparciu o czujnik temperatury pomieszczenia.

- AMB CR: korekta odczytu czujnika temperatury po­mieszczenia, możliwa korekcja wskazań czujnika w za­kresie od -3,0 do +3,0°C.

 

 

 

- OFF (wyłączony) odłącza działanie czujnika pomiesz­czenia. Kocioł nie reaguje wówczas na zmiany tempe­ratury pomieszczenia. W zależności od programu cza­sowego utrzymuje zadaną temperaturę zasilania c.o. w komfortowym trybie pracy. W trybie ekonomicznym praca kotła zależna jest od ustawień parametru RI­DOTT / REDUCT.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam.

Jestem ciekawy jak u ciebie sprawuje się ten cały zestaw grzewczy tzn sam piec i sterownik czy warto inwestować tego typu kocioł

i co z tym sterownikiem gdzie trzeba go usytuować?

mam zamiar i rozmyślam nad zakupem ale jestem laikiem i się tak nie znam

Proszę o jakąś podpowiedź

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.