Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Pompą Co


kkasper

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam problem z pompą CO Grundfos Alpha2 Auto Adapt. Juz podczas pierwszego uruchomienia miala problem z odpowietrzeniem - na 3 biegu mały pobór mocy i nie pompowała na kaloryfery. Dopiero po zamianie na zwykłą pompę, kótkiej na niej pracy i powtórnym załączeniu Alphy2 wszystko wróciło do normy. Niestety problem sie pojawił ponownie. Instalatorzy podnieśli mi rozdzielacz aby powietrze ewentualnie wychodziło do gory przez odpowietrznik na nim, ale to nic nie pomogło. Gdy tylko poczula powietrze zapowietrzała sie na tyle że nie dawała ciśnienia na instalację. Nie pomagało odpowietrzenie na śrubunku bo po tej czynności krótko pompowała i znowu sie zapowietrzyła. Potem znowu zamiana na zwyklą, przepompowanie i odpowietrzenie i znow zamiana na Alphe. Pompa zwykła pochodziła z obwodu CWU, pompa Alpha2 na obwodzie CWU pracowała właściwie. Wszystkie próby uruchomieniowe odbywały sie na 3 biegu. Wydaje mi się że pompa jest OK. Nie podoba mi się pomysł instalatora o zastosowaniu zaworu klapowego w miejscu różnicowego.Osobiście nie jestem wogóle przekonany do tego rozwiązania i nie moge przekonac mojego "fachowca" wykonawcy do przeróbki. Może tu jest problem, ale dlaczego wszystko jest OK na zwykłej pompie? Co myślicie na ten temat. Na jednym zdjęciu moja kotłownia z zaworem klapowym a na drugim kotlownia u mojej mamy i wydaje mi się że to tak ma być zrobione.

 

post-57448-0-50363800-1390154187_thumb.jpg

 

post-57448-0-64439900-1390155214_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek spróbuj wyłączyć funkcję "autoadapt" I zobacz czy pomoże...

W tej pompie jest możliwość zamontowania automatycznego separatora powietrza..

jednak tylko w przypadku montażu na pionowym przewodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie próby były na zwykłaej pracy - III bieg, Autoadapt był wyłączony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na foto widać że pompa jest pomiędzy filtrem i ... ? co to jest po lewej  zawór 3-d?

 

Po nadto ten zawór klapkowy jest zbędny. - tam nie będzie grawitacji , więc po co?

Dodatkowo warto sprawdzić poziom tego odcinka z pompą, powinoen iść lekko w górę od ssania do tłoczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z pompą CO Grundfos Alpha2 Auto Adapt. ... Dopiero po zamianie na zwykłą pompę

Jaki typ pompy Alpha2?

Jaki jest typ zwykłej pompy?

 

 

 

na 3 biegu mały pobór mocy

Bez znajomości typów pomp, ale po cytowanej wyżej informacji przypuszczam (w chwili obecnej) że opory w instalacji są dla pompy Alpha 2 za duże.

Sprawdź czy na Auto Adapt przy wszystkich otwartych zaworach (przy grzejnikach, 3D lub 4D, przed i za pompą, czystym filtrze itd itp) pompa pokazuje maksymalną moc np.22 W. Jeżeli pokazuje maksymalną moc np. 22 W to zamknij połowę grzejników i po kilkunastu sekundach sprawdź jaką moc pokazuje pompa - moc pokazywana powinna spaść np. z wartości 22W do wartości np. 14 W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na foto widać że pompa jest pomiędzy filtrem i ... ? co to jest po lewej  zawór 3-d?

 

Po nadto ten zawór klapkowy jest zbędny. - tam nie będzie grawitacji , więc po co?

Dodatkowo warto sprawdzić poziom tego odcinka z pompą, powinoen iść lekko w górę od ssania do tłoczenia.

 

Z lewej nmie ma żadnego zaworu, tam jest kolano, na grawitacji grzeją sie 2 kaloryfery na górze, wiec chodzi

 

Jaki typ pompy Alpha2?

Jaki jest typ zwykłej pompy?

 

 

 

 

Bez znajomości typów pomp, ale po cytowanej wyżej informacji przypuszczam (w chwili obecnej) że opory w instalacji są dla pompy Alpha 2 za duże.

Sprawdź czy na Auto Adapt przy wszystkich otwartych zaworach (przy grzejnikach, 3D lub 4D, przed i za pompą, czystym filtrze itd itp) pompa pokazuje maksymalną moc np.22 W. Jeżeli pokazuje maksymalną moc np. 22 W to zamknij połowę grzejników i po kilkunastu sekundach sprawdź jaką moc pokazuje pompa - moc pokazywana powinna spaść np. z wartości 22W do wartości np. 14 W.

 

Typ pompy Alpha2 25-40 180, nie mogą być duże opory bo instalacja jest na mały domek raptem 6 kaloryferów - 60 żeberek i drabinka. Wszystkie próby na III biegu, sprawdzanie na Auto co mi da, jak pompa na III zwykłym biegu nie toczyła. Jak pisałem po zamianie na zwykłą pompę wszystko sie odpowietrzyło i wróciło do normy. Alpha2 ma sie sama odpowietrzyć więc czemu u mnie to nie zadzałało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Kkasper jak chcesz abym Ci pomógł to musisz ze mną współpracować.
Czyli:
1. Podaj typ zwykłej pompy.
2. Wykonaj próby na Auto Adapt tak jak napisałem w wiadomości #6 i podaj wyniki tych prób.

 

Kolego Kkasper jak nie chcesz abym Ci pomógł to napisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa zwykła to Red 24-40 180.

Próba na AutAdapt moc max. przy otwartych zaworach 9W, po zamknięciu zaworów  od 3 do 4W

 

Ja mam teorię że ten zawór klapkowy poprostu nie trzyma przy pompie Alpha2 a zwykła go na tyle dociska że wszystko jest OK. Wydaje mi sie że nawet jak pompa jest wadliwa to i tak muszą mi to zrobić na zaworze różnicowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próba na AutAdapt moc max. przy otwartych zaworach 9W,

Przy tak małej instalacji masz duże opory w instalacji. Nawet na III biegu pompa ma mały przepływ  to dlatego może mieć problem z odpowietrzeniem.

U mnie przy zdecydowanie większej instalacji (parter, piętro,10 grzejników ale większych średnicach rur) pompa Alpha 2 w Auto Adapt pokazuje moc 22 W. Przy dwóch lekko otwartych grzejnikach na których nie mam głowic termostatycznych (inne grzejniki zamknięte) pompa pokazuje 6 - 7 W.

 

Musisz się zastanowić co powoduje taki duży opór instalacji.

1. Małe średnice rur?

2. Duża ilość kolanek?

3, Może masz gdzieś zawór zwrotny który wprowadza duży opór do instalacji?

4. Może są małe nastawy wstępne na zaworach termostatycznych?

5. Zastanawiające jest to że na grawitacji grzeją Ci tylko dwa grzejniki. Powinny grzać (np. słabo) wszystkie grzejniki.

 

klapkowy poprostu nie trzyma przy pompie Alpha2 a zwykła go na tyle dociska że wszystko jest OK. Wydaje mi sie że nawet jak pompa jest wadliwa to i tak muszą mi to zrobić na zaworze różnicowym.

Nie domknięty zawór klapkowy (różnicowy) zmniejsza opory w instalacji, ale wtedy z tłoczenia pompy część wody zamiast płynąć do instalacji płynie na ssanie pompy z pominięciem grzejników.

Ja i kilku kolegów pisało, że zawory różnicowe wiele nie pomagają, a mogą być przyczyna złej pracy instalacji. Szkoda pieniędzy na zawór różnicowy.

 

P.s. 1. Dwa różne typy pomp o tych samych oznaczeniach np. 25-40 mogą mieć różne charakterystyki. Dlatego jedna może pracować lepiej a druga gorzej.

2. Jak masz taką możliwość to zamontuj pompę Alpha 2 u mamy i sprawdź pokazywane moce w Auto Adapt.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zauważyłem że masz pompę Nowa Alpha 2. Oprócz mocy ta pompa pokazuje także przepływ. Informacja o przepływie na III biegu i w Auto Adapt (otwarte na maksimum wszystkie grzejniki) byłaby pomocna w diagnostyce Twojego problemu.

 

1. Informacja o mocy to chwyt producenta aby klient kupił pompę.

2. Informacja o przepływie jest bardziej przydatna dla instalatora, użytkownika. Jest ona potrzebna do diagnostyki problemów w instalacji (np. brudny filtr przed pompą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr jest czysty, była to piwerwsza sprawdzana rzecz przeze mnie - i to kilkukrotnie. Nie wiem ale cały czas mam wątpliwości co do tego zaworu klapkowego, pytałem innego hydraulika i stwiedził że on nie stosuje tego rozwiązania bo klapkowy to inny rodzaj zwykłego zaworu zwrotnego i nawet nigdy mu nie przyszło do głowy zastosować takie rozwiazanie.

Co do średnic rur to do grzejników standard na 15tkach i potem na 18tkach a przy pompie jak widać grubsze, kolanek mało, nie ma za wiele "zawijasów" bo domek jest bardzo prosty i mały (nie ma za bardzo tam czego skomplikować ;) ). Sprawdze dziś i podam Ci przepływ na III biegu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...spróbuj coś takiego....

- wykręć pompę i ją rozebierz - cztery śruby imbusowe, zobacz czy wirnik jest czysty i czy obraca się bez oporów i co najważniejsze, zobacz czy ma niewielki luz wzdłużny sam wirnik. Ma sie przesuwać w stronę puszki z elektroniką i w stronę korpusu, który odkręciłeś - jeżeli nie to ją delikatnie rozruszaj - luz ma być około 5mm - po skręceniu pompy i jej przechylaniu na boki powinno być słychać stukanie wirnika - pompa eletroniką w dół - stuknięcie o obudowę pompy, pompa elektroniką w górę - stuknięcie wirnika o kołnierz , który przed chwilą przykręciłeś na czery śruby..

...zrób to naprawdę delikatnie - aby nie uszkodzić wirnika oraz nie wyciągnąć wirnika z bebechami z całej obudowy - nawet nie wiem czy jest taka opcja i czy wtedy się nic nie uszkodzi

 

...daj znać czy coś pomogło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas przypuszczam, że masz duże opory w instalacji.

 

Pompa jest DN25, czyli ja bym instalację tak zrobił:

1. Rurki przy pompie i do rozdzielacza Cu28.

2. Nie zrobiłbym obiegu na pompie z zaworem klapkowym.

3. Dwa piony (te między manometrem) rurka Cu18, ale to by zależało od ilości grzejników podłączonych pod pion.

4. Powrót do kotła Cu28.

5. Rurki Cu15 bym raczej bym nie stosował.

 

 

1. Podaj przepływ gdy pompa jest na III biegu.

2. Podaj przepływ w Auto Adapt przy wszystkich grzejnikach otwartych. Czy na tych grzejnikach masz zawory termostatyczne? Jeżeli tak to sprawdź nastawy wstępne zaworów. Do prób nastawę wstępną nastaw na maksymalny przepływ.

 

Czerwona nakrętka na odpowietrzniku automatycznym ma być poluzowana.

 

P.s. Nie zawsze da się skutecznie pomóc przez internet. Jak masz możliwości to wołaj tego co Ci montował instalację. Masz jeszcze jakąś gwarancję?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajcie ze średnica rur.

Z pieca do rozdzielaczy mam 28 dalej 15,grzejniki wy kryzowane  na zwykłych zaworkach.

Całość działa bez problemu na grawitacji jak i pompie( yanos-10W)

Opory w domowej instalacji są znikome, to nie elektrociepłownia(na każdym załamaniu liczy się opór)

 

Obejście grawitacyjne u ciebie jest wykonane nieprawidłowo,powinno przypominać to z załącznika nr 2.

Z tym ze zamiast zaworu sprężynowego powinien znajdować się tam klapowy.


 

Jeśli wszystko działa na grawitacji to wina leży w zaworze klapowym.

Zakręć zawory przed oraz za klapowym,odkręć nakrętkę na klapowym,sprawdź czy klapka w ogóle dociska.

 

Alpha2 25-40 ma max wydajnośc na 3 biegu 2.5 m3/h w auto adapt max 1.5m3/h.

Zwykła pompa2 -40 ma wydatek max 3.0m3/h

 

Co za bzdury wypisujecie....różnicówka się nie sprawdza.

Jeśli układ jest wykonany prawidłowo nawet na małej średnicy ze spadkiem zadziała grawitacja.

Przez kilka dni nie miałem prądu,jednak ogrzewałem dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...............................

Kolego Paweł26 zapominałeś cokolwiek poradzić koledze Kkasper, albo rozwiązać jego problem. Wtedy szczena z podziwu by mi opadła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alpha2 25-40 ma max wydajnośc na 3 biegu 2.5 m3/h

Przepływ na III biegu i odkręconych zaworach 1.2m3/h.

Po tych dwóch informacjach jestem pewny że:

Przy tak małej instalacji masz duże opory w instalacji. Nawet na III biegu pompa ma mały przepływ to dlatego może mieć problem z odpowietrzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emus ma rację - tu wystarczy porównać charakterystyki pompy Alpha i pompy zwykłej UPS dla przepływów rzędu 1,2m3/h elektroniczna ma ciśnienie podnoszenia rzędu 2,2 m sł.w,

a pompa UPS ma większe - ponad 3,2 m.sl w

I dlatego zwykła pompa działa w instalacji a elektroniczna już nie.

Swoją drogą co to musi być za instalacja , która na grawitacji działa a na pompie nie?

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emus ma rację - tu wystarczy porównać charakterystyki pompy Alpha i pompy zwykłej UPS dla przepływów rzędu 1,2m3/h elektroniczna ma ciśnienie podnoszenia rzędu 2,2 m sł.w,

a pompa UPS ma większe - ponad 3,2 m.sl w.

Swoją drogą co to musi być za instalacja , która na grawitacji działa a na pompie nie?

 

Mówimy tu o sporych oporach instalacji,gdzie pompa Alpha ma problemy z poprawną pracą.

Skoro Alpha ma problem to jakim cudem działa grawitacja?

Jeśli działa grawitacja,pompa elektroniczna ma problem to przyczyny szukał bym nadal...nie koniecznie w oporach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na chłopski rozum to rozwiązanie może działać jak zwężka Venturiego i działanie pompy może zabierać wodę z zaworu klapowego ale tez ciśnienie powinno zamknąć ten zawór i to  się kłuci.

 

edit:  Instalacja wygląda na zamkniętą więc grawitacja nie zadziała a jeśli zadziała to przez pompe tez coś przejdzie a i tak grzania nie będzie przy braku prądu, ja bym zlikwidował ten bypass z klapowym albo wstawiłbym zwrotny tylko to masło maślane ;)

a i mało się znam na tym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.