Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka Instalacja Do Mini Szeregówki 82M2


dash4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 
Tak jak w temacie. 
Przymierzam się do zakupu mini szeregówki z ogrzewaniem gazowym.(podłączenie już zostało wykonane- taki jest standard developera). 

Na wstępie zaznaczę że : 
-okna 3 szybowe. 
-od zewnątrz styropian 15cm i tynk 
- poddasze ocieplone wełną 23 cm i suchy tynk , jakaś dachówka z blachy ;/
ściany zewnętrzne parteru i poddasza z pustakow ceramicznych (18cm chyba) 
- ściany wewnętrzne konstrukcyjne z pustakow ceramicznych 

- z racji że jest to mini szeregówka tylko jedna ściana ma kontakt z zewnątrz-w zasadzie 1,5 bo do drzwi wejściowych również brak kontaktu ze ścianą sąsiadów. Pozostałe 2,5 ściany mają kontakt ze ścianami sąsiadów więc myślę że jest przyzwoicie ocieplone. Poza tym między sąsiadami a mną jest wygłuszenie w postaci 15 lub 18 cm styropianu (nie pamiętam)

 

Projekt domu wygląda w sposób następujacy:

https://imagizer.imageshack.us/v2/775x569q90/6/attf.jpg -parter

https://imagizer.imageshack.us/v2/592x434q90/706/ua1h.jpg  -piętro

 

Piec gazowy został przewidziany w łazience na górze.

 

Jednak z racji tego że chciałbym ograniczyć koszta ogrzewania, zmuszony jestem zastanowić się nad dołożeniem kominka (i chyba najbardziej odpowiednim byłby z płaszczem wodnym), tym bardziej że jest komin do tego.

 

W tym momencie nie ma co prawda jeszcze pieca gazowego (nie należy to już do standardu developera) więc będę musiał go wybrać sam. Odnośnie tego zapytam w innym temacie- chyba że możecie jakieś polecić które łądnie będą współpracowały z kominkiem i ogrzeją taką "wielką" powierzchnię :P

 

Wracając do sprawy kominka, chciałbym prosić o pomoc w dobraniu wkładu, oraz reszty instalacji aby to miało ręce i nogi.

Tak wstępnie w odniesieniu do wkładu interesowała by mnie oferta firmy kratki- co prawda są różne opinie, ale zarówno tych złych jak i dobrych jest sporo a oferta cenowa jest przyzwoita. bardzo się mylę?

 

Zamysł jest taki że w domu ma być ogrzewanie podłogowe w łazience i kuchni. Salon z racji że będzie tam kominek- zostaje bez (ewentualnie z grzejnikiem) no i dwa pokoje na górze również z grzejnikami)

 

Teraz pytanie do znawców tematu- co wybrać i jak poprowadzić- względnie tanio (kasa to w sumie najważniejszy czynnik) aby wszystko działało w sposób następujący: palę w kominku - ogrzewam grzejniki i podłogówkę. Wodę do mycia i zmywania ogrzewa piec.

 

Gdyby ktoś mógł mi podać przybliżone koszty wykonania takiej instalacji byłbym wdzięczny. Nie mówię tu o górnej półce, ale również nie interesuje mnie sam dół.

W przypadku gdyby brakowało jakiś informacji - proszę pytać.

 

Rozumiem że sam czegoś takiego na pewno nie wykonam- nie moja bajka chociaż budowlanka nie jest mi obca- dlatego jeśli ktoś zna jakiegoś montera od takich spraw (godnego polecenia) w moim regionie bardzo bym prosił o kontakt. Nie zależy mi na firmie bo mnie na to nie stać! Raczej interesuje mnie wykonanie tego jako "fucha" po godzinach w rozsądnej cenie.

 

Z góry dziękuję

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek z płaszczem to wg mnie kiepski pomysł do tego mieszkania. Dobrze ocieplone, ogrzewanie podłogowe, podgrzew CWU gazem, więc kominek będziesz "kisił" i smolił. Czyszczenie go będzie katorgą. Jak dogrzewać kominkiem to powietrzem. Płaszcz wodny wymagałby bufora, by nad tym zapanować. Poza tym warunki jakie masz pozwolą ogrzać mieszkanie gazem w przyzwoitych kosztach. Pakowanie się w tematy z płaszczem i rozbudowaną automatyką układu sterowania, to inwestycja do zwrotu na lata. Nie zapominaj, że kominek też potrzebuje paliwa i to paliwa dobrej jakości (sezonowane drewno drzew liściastych). Musisz mieć do niego "magazyn", a najlepiej szwagra na wsi z własnym lasem.

 

Podoba ci się kominek, to go postaw, ale pal dla przyjemności i efektu. nie rób kotłowni z salonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiosce pewnie znalazł by się jakiś szwagier. Na razie tego nie przeżywam.

Magazynek na drzewo też jakiś by się znalazł- do szeregówki w zestawie jest jeszcze całe 200m ogródka :P i garaż w razie czego.

 

Bardziej mnie interesuje ograniczenie kosztów ogrzewania gazowego i wpadłem na pomysł (naczytawszy się internetu) że taki płaszcz wodny to jest to.

Co prawda koszt instalacji jest dość spory, ale ..mógłby się zwrócić.

Ponieważ panują opinie że za ogrzanie domu zbliżonego powierzchnią do tego o którym mówię jest rozpiętość cen jest od 200zł/mies do nawet (aż trudno uwierzyć) 1500 dlatego szukam czegoś alternatywnego.

Ile w tym prawdy- nie wiem, ale takie mam info.

Nie interesują mnie opłaty za gaz więcej jak 300zł/mies.

 

Zaznaczę może jeszcze że mieszkałbym sam. Rodzinki brak. A wydolność finansowa ograniczona. Aczkolwiek wszystko się zmienia.

 

Jestem zainteresowany płaszczem wodnym ponieważ chciałbym nim ogrzewać podłogówkę. Mając tylko kominek z dystrybucją ciepłego powietrza, podłogówka odpada i muszę męczyć gazówkę a chciałbym mieć wybór.

 

Nie jestem ciepłolubem i nie potrzebuję 22-23 stopni aby żyć. Mi się dobrze funkcjonuje przy 20 stopniach.

 

 

Zastanawiałem się nad pompą ciepła (powietrze) ale to przerasta moje możliwości finansowe;/

 

Dlatego jak na wstępie- proszę o wypowiedzi nt płaszcza wodnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można postawić zamiast kominka - piec kominkowy , ozdobny, który będzie jednocześnie "meblem' we wnętrzu - ładne i przemyślane są piece firmy Jotul, ale niestety drogie <_<

 

Co do kominka z płaszczem wodnym to jak pisze @kiminero, to się nie sprawdza , podobnie jak grzanie ciepłym powietrzem z kominka -( DCP).

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dlatego jak na wstępie- proszę o wypowiedzi nt płaszcza wodnego.

 

Chcesz to masz:  :)

Kominek - sam wkład 3500zł, bez obudowy - do pracy w układzie zamkniętym, bufor ok 800l - 2500zł, komin podobno masz , automatyka min 500zł , instalacja - materiały  pozostałe:  rury, NP, 3-D - 1500zl, robocizna  1500zł i wyżej 

Na bufor jest potrzebne osobne pomieszczenie - to zasobnik fi ok 1m i wys do 2m.

 

Czyli jak widzisz nie ma nic za darmo, taki kominek wymaga przy ciągłym paleniu doprowadzenia z zewnątrz powietrza do paleniska -potrzebna dodatkowa rura fi 160mm w posadzce

 

Powodzenia

 

Ps większość instalacji nie działa prawidłowo - wystarczy poczytać tematy w tym dziale. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam czytam- i in więcej czytam tym mniej wiem i jest więcej niejasności.

 

To nie to że ja będę tam ciągle palił tym kominkiem, ale jak już będę - nie chciałbym marnować wszystkiego i puszczać w komin.

Tak jak wspomniałem- chciałbym mieć alternatywę dla pieca gazowego z którego koszta mnie przerażają w/g tego co czytam i się dowiaduje od znajomych.

 

Najlepszym rozwiązaniem wydawał mi się właśnie kominek z płaszczem wodnym- a tu znów inne opinie.

 

Do czego potrzebny jest aż taki duży bufor- 800l? Do podłogówki musi być aż tyle?

Wodę do łazienki i do kuchni (zmywanie i kąpiel) ogrzewałbym gazem- nie kominkiem. To coś zmienia?

W sumie to jest miejsce na ten bufor bo mam jeszcze stryszek- a na nim stanę wyprostowany w najwyższym miejscu (a mam ponad 180cm). Upchanie tego to nie problem. Problemem jest dobranie najlepszej technologi i nie pomnażanie kosztów.

 

Czyli jesteście Panowie zdania że lepiej nie robić płaszcza wodnego tylko Dcp?

 

Normalnie bania pęka. I bądź tu człowieku mądry :(

 

A jakiś szpeców od kominków i ogrzewania w mojej okolicy ktoś zna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jaka jest nośność tego strychu - taki bufor waży z wodą ponad tonę!

Bufor jest potrzebny do magazynowania energii cieplnej - im większy tym lepiej - oczywiście do pewnej granicy.

 

DCP przeciętnie wykonana potrafi być, szczególnie w nocy,  stosunkowo głośnym rozwiązaniem, ale w twoim przypadku o niebo lepszym.

 

Zapomnij - poczytaj o piecach kominkowych np Jotul

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże koszta to są dla gazu skroplonego z butli. Ty masz prawdopodobnie gaz ziemny.

Pogadaj z sąsiadami. Oni mają wiedzę praktyczną jak ten gaz wychodzi.

 

Kominek z podłogą nigdy się nie dogada. Nawet jak by był płaszcz i bufor, to salon ciągle byłby przegrzany. Podłogi nie wyhamujesz w godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat z nośnością- o tym szczególiku zapomniałem :(

 

Gaz mam z sieci- więc ziemny.

 

Sąsiadów póki co nie ma bo ten rządek szeregówek dopiero powstaje. Jak tylko ktoś się pojawi- na pewno spytam. Wiem że to najlepsza forma rozeznania.

 

Cała akcja jest taka że dopiero marzec/kwiecień bym kupował taki segment, ale nie chciałbym się wpakować w maliny z tym ogrzewaniem - dlatego tak męczę.

 

Czyli najlogiczniejszym rozwiązaniem było by wstawienie kominka powietrznego i używanie po prostu gazu do podłogówki i mycia i zmywania?

Z kominka rozprowadzić rury grzewcze do pokojów na górze i łazienki i to wszystko.?

 

Patrzyłem na te Jotule, ale one jakieś ...nie podobają mi się...kwestia gustu pewnie, ale te mi nie podchodzą. Nie chce kozy w domu. Bardziej mi się podoba zabudowana forma. No i cena Joltuli na prawdę powala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała akcja jest taka że dopiero marzec/kwiecień bym kupował taki segment, ale nie chciałbym się wpakować w maliny z tym ogrzewaniem - dlatego tak męczę.

 

Pytasz zanim zrobisz i takim "męczeniem" nas nie zmęczysz. Większość robi na odwrót i to jest dopiero męczące.

 

Mimo to ja dalej męczył będę w kierunku kominka jako atrakcji, a grzej się kotłem kondensacyjnym w trybie pogodowym. Prosty układ, prosta automatyka.

Możesz zastanowić się nad sterowaniem strefowym dla każdego pomieszczenia z osobna i w momencie gdy salon nagrzeje się od kominka, to strefa ta zostanie wyłączona. Pieniądze "zaoszczędzone" na płaszczu, przeznacz na dobre sterowanie i osprzęt do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie coraz bardziej się przekonuję że na prawdę nie ma potrzeby pchać się w płaszcz wodny.

Raz że Wasze opinie, a dwa- dziś widziałem się ze znajomym który ma również ogrzewanie gazowe, z tym że na 60m2.

Powiedział że rachunki do tej pory w okresie grzewczym to poziom 350-400zł za 2 miesiące, a temperatura u niego to poziom 23 stopni +

Latem ponoć wychodzi 200 na 2 miesiące. Chyba nie najgorzej??

Dlatego tak jak wspomniałem coraz bardziej myślę że nie warto wywalać tej kasy na płaszcz wodny. A w sumie kominkiem i tak ogrzeję mieszkanie przecież.

 

Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś sugestie to bardzo proszę o info.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 200zł latem na dwa miesiące to są opłaty stałe i około 35m3 gazu na miesiąc, czyli grzanie wody + ewentualnie kuchenka, zupełnie normalny wynik. Zastanów się nad kominkiem ciepłym lub tym co napisał sambor i jedynie przepalanie dla klimatu, bez rozprowadzenia powietrza. Moim zdaniem, kominek z dcp będziesz dusił w 5 minut od rozpalenia. Masz tak małą powierzchnie, okna trzyszybowe, sąsiadów, na rok poniżej 1000m3 nie powinno być żadnym problemem. Kominek z płaszczem wodnym to szaleństwo, dobrze, że zrezygnowałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tyle o ile ten płaszcz wodny sobie odpuszczę, to jednak DCP chciałbym zrobić.

W zasadzie jedynym mankamentem tego sposobu rozprowadzenia ciepła jest chyba głośny wentylator??

 

Jednak o tyle o ile umieszczenie bufora z wodą na stryszku było by problematyczne, o tyle rozprowadzenie tam kanałów ciepłego powietrza i umieszczenie wentylatora już nie. Ewentualnie aby nie hałasował za mocno można go chyba dodatkowo obłożyć wełną??

Byłby również załączany "pstryczkiem -elektryczkiem" umieszczonym np przy kominku, lub innym miejscu w domu (temat do przemyślenia)

Innych wad DCP nie dostrzegam.

 

Bardziej się zastanawiam gdzie i jakie filtry trzeba by dać aby ograniczyć kurz. Zastanawiałem się nad filtrami przy wylocie tak aby był do nich łatwy dostęp i nie było problemów z wymianą, lub wyczyszczeniem. Jakich filtrów mógłbym użyć??

 

 

Kominek rzeczywiście służyłby dogrzaniu mieszkania tylko w te chłodniejsze dni, ewentualnie dla klimatu.

 

PS: 

 
arthi Co masz na myśli że kominek będzie się dusił?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz rację , umieszczenie turbiny bezpośrednio nad kominkiem to koszmar,. nie zależnie od marki natomiast umieszczenie turbiny na strychu to dobre rozwiązanie , tylko trochę zwiększające bezwładnośc całego układu.

Ja miałem takie rozwiązanie przez 10 lat w poprzednim domu , ale bez filtrów i działało.

Tu trzeba pamiętać o doprowadzeniu z zewnątrz powietrza do paleniska , przy DCP oba obiegi powietrza muszą być rozdzielone- do palenia z zewnątrz i do ogrzewania z pomieszczenia w którym jest zainstalowany kominek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym "dolotem z zewnątrz" to mogą być trochę problemy. Posadzki są już wylane i brakuje tylko tej górnej szlichty ok.5cm.

Czy w tej szlichcie udało by się zmieścić kanał dolotowy do kominka? Jakiej grubości musi być przewód aby dobrze doprowadzał powietrze. Zależy mi na jak najcieńszym. Czy to może być jakaś cienka rura typu np: PexAlPex, ewentualnie 3 rury. chodzi o to aby nie podnosić się zbytnio w górę.

Z czego daje się takie kanały powietrzne.

Inna kwestia to czy po ułożeniu takiego kanału w szlichcie, zimą nie będzie "zimnego szlaku" w tym miejscu gdzie idzie kanał??

 

No i gdyby ktoś coś wiedział nt filtrów o które pytałem- byłbym wdzięczny za link lub nazwę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura doprowadzająca powietrze do kominka ma wymiar od fi 130-200mm - zależnie od mocy kominka, dopuszcza się przekrój alternatywny np prostokątny , kanał może być z blachy lub nawet tworzyw sztucznych.

Jak masz posadzkę to można w niej wyciąć kanał, ew doprowadzenie wykonać w ścianach.

 

Co do filtra powietrza to montuje się go na wlocie powietrza do kominka w wyciąganej kasecie lub na kanałach rozprowadzających  http://www.kratki.pl/pl/produkt/filtr-plaski-fi-150_fp150

Poszukaj w necie - są np takie. https://www.google.pl/search?q=filtry+do+kominka&espv=210&es_sm=93&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=xlPeUq-FN7Cv7AbC6oDgDQ&ved=0CG8QsAQ&biw=1920&bih=1080

 

Moim zdaniem tracisz czas na głupoty a tu trzeba wybrać kominek i ewentualnie do niego rozwiązać doprowadzenie powietrza a nie o filtrach myśleć, to dodatek kosmetyczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cholerę wielka ta rura. sporo kucia w razie czego :(  Bardziej bym chyba oponował za prostokątnym przekrojem.

 

No dobra- to skoro w tym momencie kominek jest najważniejszy, to prosiłbym o pomoc jaki wkład będzie najmniej zawodny i we względnej cenie.

 

Do tej pory tak jak wcześniej pisałem- zastanawiałem się nad wkładami z kratki .pl . Wiele osób ma o nich pozytywne jak i negatywne opinie. 

Myślałem o czymś 10-12kw- z ich oferty chyba Maja ma taką moc. Przy wyborze wkładu chyba najistotniejszą sprawą jest jego moc- aby dał radę ogrzać pomieszczenie. Inne parametry to chyba spawa czysto estetyczna?

Względny wybór czy lepiej sobie nie zwracać tym głowy i dlaczego.

Ewentualnie który wkład byście polecili?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z tego forum wynoszę jedno. Każdy kto ma kominek pali w nim regularnie jeden sezon, później miłość i zapał umiera. Wiadomo kominek=kotłownia w domu. Warto to przemyśleć. Kominek jako ozdoba tak! jako źródło ogrzewania zdecydowanie nie!!! Prościej wychodzi PC a koszta podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego forum wynoszę jedno. Każdy kto ma kominek pali w nim regularnie jeden sezon, później miłość i zapał umiera. Wiadomo kominek=kotłownia w domu. Warto to przemyśleć. Kominek jako ozdoba tak! jako źródło ogrzewania zdecydowanie nie!!! Prościej wychodzi PC a koszta podobne.

To nie jest tak jak to opisałeś. Kominek może być efektywnym źródłem ciepła tylko jest jeden warunek  budując dom od razu zakładamy że właśnie kominek bedzie go ogrzewał i całość budynku pod takie ogrzewanie jest zaprojektowana i wykonana.U nas niestety normą jest zakup gotowego projektu a potem "kombinowanie" bo w projekcie było gazowe a inwestor przemyślał i gazu nie chce a nie ma też ochoty na wysokie koszty przeróbek i kółko się zamyka i szuka się alternatywy. Jak jest w domu odpowiednie pomieszczenie na salę kominkową (wcale nie musi być to salon!) to nie widzę problemu aby ogrzewać dom  kominkiem z płaszczem wodnym. Jak kominek z płaszczem to raczej instalacja grzejnikowa ( proste sterowanie)  i zdecydowanie w połaczeniu z innym źródłem ciepła np kocioł gazowy czy olejowy ( chyba że ktoś jest cały czas w domu i ma możliwość zajmowania się tym kominkiem to moze i sam kominek też się sprawdzi) sterowany stałotemperaturowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie tak z tym forum czy moimi umiejętnościami- nie mogę wywalić tego wyżej. Kliknąłem nie ten przycisk co trzeba i nie da się edytować postu.

 

Wracając do tematu- kominek jest potrzebny. Zrezygnowałem z płaszcza wodnego bo być może na prawdę jest to zbędne w tym domu. 

Póki co podjąłłem decyzję że kominek z dystrybucją ciepła będzie bo ma on wspomagać piec przy ogrzewaniu pomieszczeń. Zawsze to jakaś oszczędność w porównaniu z ogrzewaniem tylko gazowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Póki co podjąłłem decyzję że kominek z dystrybucją ciepła będzie bo ma on wspomagać piec przy ogrzewaniu pomieszczeń. Zawsze to jakaś oszczędność w porównaniu z ogrzewaniem tylko gazowym.

 

A jaka satysfakcja  z tego że sam osobiście napalisz i ogrzejesz dom - nie to co gaz. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie- żeby nie zakładać nowego temtu- prosiłbym jeszcze o podpowiedź jaki piec/kocioł nadawałby się do tej szeregówki przy takich założeniach?

Dodam że deweloper standardowo daje (za dopłatą) piece 25kW- niestety nie znam modelu firmy itp.

Być może mogli byście doradzić coś co parametrami wyrobiło by przy tych wymiarach pomieszczeń i ceną zakupu, oraz późniejszymi kosztami ogrzewania nie sprawiało by trudności w użytkowaniu??

Z góry dzięki.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.