Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Gazowy + Grzejniki - Zasada Działania ?


kozi291

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jak w temacie mam kocioł gazowy DeDetrich MCR 24T i grzejniki na piętrze a na dole podłogówkę.

Na dole podłogówka działa bardzo dobrze na termostacie pokojowym natomiast na piętrze są grzejniki i na termostacie pokojowym działa to kiepsko tzn. odczuwalne są skoki temperatur pomiędzy włączeniem pieca a wyłączeniem.

Z tego powodu wywaliłem termostat pokojowy i teraz pompa w piecu chodzi cały czas co powoduje lepszy komfort i poczucie ciepła w pokojach u góry. Temperature w pokojach reguluję teraz poprzez głowice termostatyczne na grzejnikach.

 

Pytanie mam co do zasady działania pieca z grzejnikami przy właczonej pompie non stop tzn. z tego co poczytałem na forum to piec mierzy temp. zasilania i powrotu i wtedy się włącza albo wyłacza ale chyba nie do końca tak jest bo i tak jak na grzejnikach były głowice termostatyczne skręcone to teoretycznie powrót był zawsze zimniejszy a piec i tak się wyłaczał co jakiś czas i po jakimś czasie ponownie właczał - dlaczego skoro nie osiągał odpowiedniej temperatury powrotu ?

Co więcej jak zamknołem powrót i zasilanie to piec nie wszedł w żaden tryb awarii po prostu dalej pompa chodziała a piec działał - to raczej nie dobrze dla pompy.

 

Tak więc powiem szczerze, że całkiem już nie rozumiem zasady działania pieca bez termostatu pokojowego.

 

Czy może ktoś to dokładnie wyjaśnić o decyduje o właczaniu i wyłączaniu pieca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko ze pompa w rozdzielaczu od podłogówki zalacza się tylko kiedy trzeba - sterowana przez termostat pokojowy.

Jak nie ma zapotrzebowania na cieplo (termostat wylaczaony) to podlogowka jest odcieta poprzez silownik elektryczny z zaworem.

 

Pompa w piecu chodzi cały czas - co decyduje o za zalaczaniu sie  grzania w piecu i co wazniejsze co wylacza grzanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Przy odłączonym sterowniku ( pokojowym czy pogodowym) kocioł chodzi z ustawioną na sztywno temperaturą zasilania. Wyłączy się jeśli nagrzeje do zadanej temperatury wodę lub gdy zamkną się głowice i nie będzie odbioru.

 

Ale Ty posiadasz kocioł kondensacyjny a on najlepiej współpracuje z sterowaniem pogodowym. Pozwala mu to na prace z odpowiednio niską temperaturą zasilania dzięki czemu osiąga najwyższą sprawność

Podobnie z podłogówką powinna chodzić cały czas z odpowiednią temperaturą zasilania pozwalającą ogrzać pomieszczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego majschi dzieki za odpowiedź.

 

Napisałeś ze grzanie się wyłączy jak zamkną się głowice i nie bedzie odbioru - a co z pompą w piecu ona przecierz chodzi cały czas a jak zamkną sie głowice to nie mam przepływu ?

 

 

Do pieca mam podłaczony czujnik temperatury zewnetrznej tak więc chodzi pogodowo - max temp zasilania mam ustawioną na 55 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego kozi 291 zakładasz już trzeci podobny temat na przestrzeni 3 miesięcy - https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16470-deditrich-mcr-ii24t-z-termostatem-czy-bez/    https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16309-pod%C5%82og%C3%B3wka-grzejniki-piec-gazowy-czy-prawidlowe-sterowanie/  a instalacja nie chce prawidłowo działać z powodu za pewnie : braku rozwiązań zalecanych przez producenta, i najprawdopodobniej braku sprzęgła hydraulicznego w układzie.

Poczytaj stare odpowiedzi w poprzednich tematach tam jest część odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z tym że nigdzie nie ma tam odpowiedzi na moje pytanie a poprzednie posty dotyczyły bardziej podłogówki która teraz po modernizacji działa bardzo dobrze - natomiast nie podoba mi się działanie grzejnikow na termostacie pokojowym - za duże skoki temperatury szczególnie w nocy.

Stąd pomysł wywalenia termostatu i właczenia pompy na stałe żeby polepszyć komfort w pokojach na pietrze.

W poprzednich posatch dostałm częściowa odpowiedź, że o wyłączeniu grzania decyduje temp. powrotu - może i tak ale spraedziłem, że jak mam zakręcone głowice na grzejnikach to piec i tak sie wyłącza i wlącza co jakis czas tak więc chyba nie tylko temp powrotu decyduje ? W takim razie co jeszcze ?

 

Pytanie jest też czy w mojej konfiguracji ogrzewania konieczne jest to sprzegło - czy nie da sie jakos inaczej rozwiązać problemu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd kocioł ma wiedzieć że ty zamknąłeś głowice? Po blokadzie palnika kocioł zaczyna swoją procedurę rozruchu i zaraz się wyłącza bo nie ma odbioru ciepła i tak w kółko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest możliwość ustawienia temperatury zadanej NA KOTLE, to logiczne jest, że kocioł ma W SOBIE czujnik temperatury wody, który tej wybranej temperatury będzie pilnował. Nie ma znaczenia czy wszystkie grzejniki są otwarte czy zamknięte, ważne dla kotła jest utrzymanie nastawionej temperatury w punkcie pomiaru. Nadrzędny będzie pomiar właśnie temp zasilania. Czego tu nie rozumiesz? Kocioł będzie się co jakiś czas włączał/wyłączał, ponieważ woda w nim STYGNIE/ROZGRZEWA SIĘ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś ze grzanie się wyłączy jak zamkną się głowice i nie bedzie odbioru - a co z pompą w piecu ona przecierz chodzi cały czas a jak zamkną sie głowice to nie mam przepływu ?

 

 

Nie wiem dokładnie czy Twój kocioł posiada pompę adaptacyjną ale podejrzewam że tak więc jeśli nie ma przepływu to pompa się wyłącza

 

Do pieca mam podłaczony czujnik temperatury zewnetrznej tak więc chodzi pogodowo - max temp zasilania mam ustawioną na 55 stopni.

 

W takim przypadku abyś miał najlepszy komfort na górze (brak skoków temperatur) należy otworzyć głowice na 5 oraz ustawić krzywą grzewczą w taki sposób aby grzejniki grzały cały czas z minimalną temperaturą zapewniającą komfort cieplny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego masz podłączony termostat pokojowy jeżeli nie jest podłączony do kotła???? Poza tym to w przypadku ogrzewania pogodowego (o takim pisałeś w poprednich postach, a może inaczej jakie masz to sterowanie pogodowe czy stałotemperaturowe?) nie można stosować typowego termostatu pomieszczenia bo sterownik pogodowy z nim nie współpracuje (!!!), za to stosuje się zdalne sterowanie które ma funkcję pomiaru temperatury pomieszczenia. I ścigaj wykonawcę o poprawę tej instalacji, dalsze kombinowanie do niczego nie doprowadzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zacznijmy od podstaw - bo chyba czegoś nie rozumiem.

Do tej pory myślałem że piec działa pogodowo jeśli ma podłączony czujnik temperatury zewnętrznej i wtedy może dobierać temp. zasilania wody po krzywej grzania czyli w zależności od temp zewnętrznej.

Dodatkowo mogę podłączyć do pieca czujnik temperatury wewnętrznej (zwany termostatem pokojomym) np. Dedetrich qSense lub  iSense który dodatkowo informuje piec o temp wewnetrznej.

 

Pytanie czy bez czujnika temp wewnętrznej piec dalej działa pogodowo - według mnie tak czy się mylę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może u ciebie jest to jakoś bardziej zaawansowane technicznie ( chociaż nie sądzę ) ,ale u mnie to działa tak :

czujnik zewnętrzny mierzy temperaturę na zewnątrz,kocioł dobiera sobie temperaturę zasilania dopasowaną do  temperatury zewnętrznej w/g ustawionej krzywej grzewczej,regulator pokojowy pilnuje temperatury wewnętrznej,po osiągnięciu temperatury zadanej wysyła  do kotła sygnał  - stop,po spadku temperatury o określoną wartość wysyła do kotła sygnał - start ,  i to wszystko.

Po wyłączeniu termostatu pokojowego,kocioł nadal będzie pracował z temperaturą zasilania określoną przez sterowanie pogodowe,ale będzie grzał tak długo,aż temperatura powrotu zbliży się do temperatury zasilania,czyli osiągnie temperaturę zadaną, bez względu na to jaka jest temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych - reasumując - nie mylisz się ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za potwierdzenie.

 

Napisałeś:

Po wyłączeniu termostatu pokojowego,kocioł nadal będzie pracował z temperaturą zasilania określoną przez sterowanie pogodowe,ale będzie grzał tak długo,aż temperatura powrotu zbliży się do temperatury zasilania,czyli osiągnie temperaturę zadaną, bez względu na to jaka jest temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych - reasumując - nie mylisz się ! :)

I tu mam pytanie Jak kocioł osiągnie temperature zadana jeśli głowice termostatyczne przy grzejnikach zamkną obieg i powrót bedzie zimny ? Nasówa mi się drugie pytanie co bedzie daiało się z pompą w piecu ona się nie wyłacza działa cały czas ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodówka nie zmusza kotła do pracy. Ona tylko wylicza do jakiej temperatury ma grzać kocioł w danych warunkach zewnętrznych. Różnica powrotu i zasilenia ma znaczenie chyba tylko do modulacji mocy palnika. Poza tym liczy się docelowe osiągnięcie wyliczonej przez pogodówkę temperatury zasilania.  Inaczej w przypadku braku przepływu doszłoby do sytuacji szybkiego zagotowania wody w wymienniku, bo powrót byłby stale "za chłodny". Dlatego pisałem wyżej, że priorytetowe są wskazania czujnika zasilania.

Tutaj jest jeszcze termostat pokojowy, który powinien pompę i kocioł wyłączyć po dogrzaniu pomieszczeń co jak pisałeś cię denerwuje. Wyłączyłeś go i pompa chodzi na okrągło. O ile jest to pompa adaptacyjna, to nic się nie dzieje. Gorzej gdy pompa jest zwykła, wtedy przy zamkniętych termostatach będzie mieliła wodę. Bez wskazań termostatu pokojowego kocioł będzie się co jakiś czas załączał, ponieważ jest w ciągłym trybie praca (termostat pokojowy ON) i dąży do utrzymania wyliczonej przez pogodówkę temperatury wody.

 

DTR kotła nie zawiera opisu pracy kotła w trybie pogodowym i termostau pokojowego?

 

Spróbuj obniżyć krzywą grzewczą pogodówki, by dostosować ją do termiki budynku. Woda będzie w układzie krążyła chłodniejsza i termostat pokojowy będzie rzadziej "taktował". Ustaw też na nim możliwie niską histerezę, to grzejniki nie będą się tak wychładzały i wahania temp wew będą mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nic konkretnie w instrukcji nie jest napisane w zasadzie tylko ze może pracowac z termostatem lub bez i tyle.

http://www.dedietrich.pl/content/download/3081/40078/file/MCR-II_IIN-IT.pdf

 

 

Napisałeś: Ustaw też na nim możliwie niską histerezę, to grzejniki nie będą się tak wychładzały i wahania temp wew będą mniejsze. - co to znaczy jak to zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona 13 - opis działania.

Strona 37 - zmiana krzywej grzewczej.

 

Zmiana histerezy termostatu (lub nie) do poszukania w instrukcji termostatu pokojowego. Histereza to wartość "nieczułości" termostatu. Gdy ustawisz żądną w pomieszczeniu 21 sC i histereza będzie 1 sC, to prawdopodobnie termostat wyłączy kocioł przy 21,5 i włączy go ponownie po spadku temp o wartość histerezy, czyli 1 sC, co w tym przypadku daje 20,5 sC. I tak w kółko.  Gdybyś histerezę zmniejszył, to kocioł będzie się częściej załączał, ale na krótsze okresy a grzejniki nie zdążą się tak bardzo wychłodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.5.1 Minimalne natężenie przepływu wody

Kocioł MCR/II wyposażony jest w zabezpieczenie przed zbyt małym przepływem wody przez kocioł, działające na zasadzie pomiaru

temperatury. W przypadku gdy zmniejszy się przepływ wody przez kocioł, następuje zmniejszenie mocy kotła, ale kocioł może dalej pracować.

Gdy różnica temperatur między zasilaniem c.o. i powrotem wzrośnie powyżej 45 °C lub przyrost temperatury w czasie jest większy niż 1 °C/

sek, kocioł wyłącza się i po czasie oczekiwania wynoszącym 10 minut ponownie automatycznie powraca do pracy. Jeżeli nie ma wody w kotle

lub pompa nie funkcjonuje, praca kotła zostaje zablokowana (kodE07), a odblokować kocioł można tylko ręcznie.

 

Czyli z tego opisu wynika że kocioł reguluje moc w zależności od przeplywu - czy jeżeli głowice termostatyczne przymykaja przepływ to kocioł zmniejsza moc grzania i nie dojdzie do żadnej awari pompy z powodu braku przeplywu tak się domyślam bo w punkcie

3.5.2 Zasada pracy pompy

- tylko czujnik temperatury zewnętrznej

Przestrzegać instrukcji dołączonej do pakietu.

 

ale o jaka isntrukcję chodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wyłączenia pompy nie dojdzie, ponieważ w trybie pogodowym działa ona non stop. Funkcja "na 10min STOP" ma z kolei na celu ograniczenie "taktowania" kotła przy minimalnym przepływie.

Sytuacja zamknięcia całkowitego wszystkich termostatów jest rzadka i raczej pompie nic nie będzie. Poeksperymentuj z krzywą grzewczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej link do regulatora pokojowego

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=1&ved=0CDsQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.dedietrich.pl%2Fcontent%2Fdownload%2F7595%2F142001%2Ffile%2FqSense%2520IO%2C%2520IT.pdf&ei=4PXXUuaFM5CA7QaOzoGoBg&usg=AFQjCNH2qsz5Tr8-2eaDRQbhtjn_dLOkTw&bvm=bv.59568121,d.bGE

 

Na 8 stronie jest tabela

4.1.3. Wartości standardowe nastaw “Użytkownika”

 

czyli zeby zmienic to histereze to dla mojego przypadku musze ustawić

HuP Prędkość podgrzewu = 2

Cdn Prędkość wychładzania = 2

 

Wtedy bedzie lepszy komfort ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeden grzejnik odkręcił na max, a pompa jest pewnie adaptacyjna, więc się nie wyłączy lub jak w starszych kotłach bywało może być zawór upustowy, zabezpieczający pompę

 

Co do prędkości podgrzewu i prędkości wychładzania są one zależne od charakterystyki cieplnej budynku i instalacji CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.