Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe Tylko W Łazience


lolita

Rekomendowane odpowiedzi

  Panowie 

 

 przymierzam się do remontu łazienki i planuję  założyć w niej ogrzewanie podłogowe. Hydraulik upiera się aby zasilanie podłogówki pociągnąć osobną nitką  z kotłowni , ponieważ wpięcie się w starą instalację o dużych średnicach spowoduje że podłogówka nie będzie grzać. Podejrzewam że facet ma trochę racji, przyglądałem się kilku spapranym podłogówkom. Mam wątpliwości czy jedynym zabezpieczeniem podłogi ma być termostat pompki i zawór zwrotny. Co o tym sadzicie? Jego zdaniem zawory RTL zdają egzamin  jedynie wtedy gdy cała instalacja jest na odpowiednich przekrojach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to są odpowiednie przekroje????bo cos ktoś tu kręci)

 

Napisz coś więcej czy masz instalacje grawitacyjną czy masz już pompkę w instalacji. Zamiast rtl lepiej użyć 3d termostatycznego.Jak daleko masz z łazienki do kotła bo może faktycznie będzie łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam  starą instalację  z dużymi przekrojami, tzn . 2 cale z kotła  i dalej stopniowo redukowane , do grzejników żeliwnych 1/2 bądź 3/4 cala. Instalacja działa na grawitacji ale pompka jest dołożona. Kocioł stoi w piwnicy kilka metrów od pomieszczenia , nad którym są łazienki. W tym pomieszczeniu są rury  zasilania i powrotu , ale on twierdzi ze tam lepiej się z tym nie wpinać, bo zaburzy przepływ w tej gałązce.Chce dołozyć pex z kotła i pompkę z prostym sterownikiem, który po osiągnięciu zadanej temperatury ją wyłączy, ale przeciez w podłoge przez chwile i tak pójdzie kilkadzięsiąt stopni bez podmieszania , czy do dopuszczalne...? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje.Łazienka ma 8 m2, chciałbym również w przyszłości  założyć podłogówkę  w  drugiej łazience umieszczonej nad nią . facet chce się wpiąć pex -em w kotłowni, ja wolałbym rurkę stalową  3/4 potem zredukować na 1/2 i dopiero przy podłogówce ten pex. Gośc twierdzi że na Rtl - ach to nie chodzi itp...A czym grozi jego rozwiązanie bez RTL-a? Pompę w kotłowni mam na powrocie.Uchylcie rąbka wiedzy, nie chce potem zbierać płytek ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tsa 78 myślę że zawór trójdrożny  to najlepsze rozwiązanie, dałby stałą temperaturę na zasilaniu podłogówki, ale jak do wpiąć w tą instalację? jeżeli zasilanie do niego z kotłowni  to powrót też ? czy połączyć go z powrotem z podłogówki  i wpiąć gdziekolwiek w instalację?

Trochę techniki i się człowiek gubi <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor przemyślałem  trochę sprawę .Rozwiązanie , które podałeś jest najbardziej prawidłowe. Ale mieszacz ,pompa  itp. to już koszt, a to nie jest mój dom, więc jeżeli nie da się tego zrobić na jednej pompie i Rtl - u bądź jakimś innym rozwiązaniu, to z tego zrezygnuję. Podłogówka nie musi mi zapewnić ogrzania łazienki ,bo grzejnik tam pozostanie ,dokupię jeszcze drabinkę, ale przydaby się choćby ":efekt ciepłej płytki". Czy jest sens robić to na Rtl-u ? Czy zawór 3d termostatyczny musi mieć oddzielną pompę? i czy pompa musi być za nim czy przed nim?Mam już 2 pompy , jedna jest na  tylko na CWU, może z niej mógłbym skorzystać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim przerobisz instalację zastanów się nad zamontowaniem zaworów na grzejniki aby móc w razie potrzeby przydławić przepływy. Przy instalacji grawitacyjnej z grubymi rurami może być problem z uzyskaniem przepływu przez podłogę, nawet z pompą na C O.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zachodzi taka obawa jw to możesz też powiększyć średnice pexa do 20mm i skoro to ma być tylko złamanie temp podłogi to rozstaw co 20-25 cm wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Panowie 

łazienka nadal nie zrobiona , ale zima ustępuje i zaczniemy się za to zabierać. Mam kilka pytań...czy podłogówka może mieć oddzielny jedynie pion zasilania , a powrót wpięty w pion powrotu z  grzejników?Czy mogę podłączenie podłogówki zrobić w piwnicy pod łazienką?Czy RTL musi być powyżej ogrzewanej podłogi? jak wygląda odpowietrzenie?Czy mogę pod zasilanie podłogówki wpiąć bojler rurą 1 cal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ja mam małą łazienkę i podłogówka jest w niej zasilana bezpośrednio z powrotu od  drabinki. Nie jest to specjalnie zgodne ze sztuką ale działa dobrze. Wszystko na oddzielnym "pionie" z zasobnikiem cwu. Oczywiście możliwość kryzowania zaworami. Powrót podłogówki wpuszczony do powrotu z kaloryferów. Latem po nagrzaniu CWU, całą gorącą wodę  z kotła pchnę jedyną pompą w instalacji w drabinkę i podłogówkę, czasami jest to nawet 80 st. C :ph34r: - zapobiega to wilgoci i wykorzystuje pozostającą w kotle porcję energii, która inaczej by się zmarnowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.