Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ewentualne Zmiany W Istniejącej Instalacji


donvito

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie uczestników forum.

Chciałbym przedstawić Wam schemat mojej instalacji CO (bez rozrysowanych rur ciepłej i zimnej wody). Instalacja składa się z:

 
thumbnails.jpg
 

-kocioł dolnego spalania Hef 14Kw miarkownik ciągu

-mieszacz podłogówki TECE z pompą - podłogówka na całym dole

-grzejniki na górze + dwie pętle podłogówki RTL

-zasobnik CWU 140L z wężownicą

-pompa CO, CWU Wilo

-naczynie przeponowe Reflex 8L

-naczynie wzbiorcze 15L samouzupełniające się

-rury od kotła miedziane 25mm

-rury od podłogówki 16mm

-komin 8m 14x27 cegła

-ciśnienie w instalacji zimnej wody 2,0bar

-instalacja ok. 200l wody całość

Jak dotąd nie dorobiłem się sterowników czy termostatów na grzejnikach.

 
Jeśli chodzi o ogrzewanie to niestety jest krótka stałopalność i węgiel typu orzech (dość drobny) spala się w 6-8h na pełnym załadunku. Miałem nadzieję na dłuższą stałopalność kotła, więc chyba przyjdzie mi w przyszłości wymienić kocioł . Drewna używam tylko do ogrzania CWU bo kocioł ma małą komorę spalania. Jeśli chodzi o CWU to nagrzanie wody do temp. ok 80C w zasobniku daje komfort użytkowania ciepłej wody przez 2 dni (oczywiście w ograniczone ilości). Problemem staje się kiedy w kotle temperatura przekroczy 80C - zawór naczynia przeponowego puszcza i w kotłowni woda (puszcza powyżej 5,5bar). Czyżby naczynie było za małe? Dużym dyskomfortem jest użytkowanie wody pod prysznicem, ponieważ po uruchomieniu pompy CWU i odczekaniu kilkunastu sekund woda ciepła pojawia się, ale nie utrzymuje się stale na jednakowym poziomie. W momencie kiedy przerwie się pobieranie wody, a następnie wznowi (pompa CWU nadal działa) efekt jest taki, że leci przez chwilę woda gorąca, potem chłodniejsza, a następnie o pożądanej temperaturze. Daje to duży dyskomfort - ciągłe wahania mimo tych samych ustawień. Czytałem że można temu zaradzić stosując baterię termostatyczną lub za zbiornikiem CWU zawór 3D termostatyczny z zaworem zwrotnym. Czytałem również, że wiele osób ma w instalacji CO zawory 3D i 4D, których u mnie nie ma, czy warto wzbogacić o nie instalację?
Proszę o wypowiedzi jakie zmiany w instalacji mogą usprawnić jej działanie/poprawić jakość użytkowania.
Pozdrawiam.
Witek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jedną pompę i to jest twój problem. Powinieneś na bojler mieć osobną a na CO osobną. Dodam jeszcze że naczynie zbiorcze jest nieprawidłowo podłaczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć, że powinna być zamontowana jeszcze jedna pompa CO do przepychania wody przez wężownicę bojlera? Ja najczęściej gdy grzeję CWU to w tym czasie nie używam pompy CO rozprowadzania wody po grzejnikach. Proszę napisać coś jeszcze na ten temat. Co to zmieni w instalacji.

 

Przepraszam za wprowadzenie w błąd ale chyba pomyliłem jedną z rur na schemacie, która łączy się z naczyniem wzbiorczym.

Schemat poprawiony:

thumbnails.jpg
 
 Czy teraz podłączenie naczynia wzbiorczego jest poprawne?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do naczynia to najprosciej byłoby przerobić w ten sposób (ewentualnie jeśli masz dostęp to należałoby przerobić według normy) post-55264-0-06632600-1389624459_thumb.jpg  .Wode cwu grzejesz do granicznych temperatur dlatego naczynie może nie dawać rady,trzeba by zmierzyć ciśnienie wstępne w zbiorniku i obnizyć ewentualnie do wielkości cisnienia w instalacji ( u ciebie 2 bar+0,3),lub zmienić na większe.Problemy z ciepłąwodą mogą mieć kilka przyczyn ,trzeba by podać dokładny schemat podłączenia pompy cyrkulacyjnej ,czy sa zawory .gdzie i jakie oraz sposób sterowania. Spalanie to temat rzeka i nie na ten wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę napisz staran co zmieni przerobienie instalacji jak sugerujesz?

Czy jest także sens wpinać w instalację zawory 3D lub 4D? Co z zaworem termostatycznym 3D za bojlerem aby w kranach nie było "wrzątku"  - jest sens zastosować?

Ok, to spalanie odpuszczamy, a odnośnie CWU to tak wygląda układ:

thumbnails.jpg 
Co o tym sądzicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana podłączenia naczynia zapewni bezpieczeństwo i możliwośc odpowietrzania,powinno być podłączone rurą 1" bez żadnych zaworów i urzadzeń na odcinku kocioł-naczynie.Sądze że grzanie cwu ponad 80C jest niebezpieczne dla instalacji ,a przede wszystkim dla domowników,mozna się poparzyc,stąd wzrost ciśnienia i puszczanie na naczyniu.Nie wiem jaką masz pow.do ogrzania i ocieplenie ,ale powinieneś dążyć do stałego palenia w kotle na temperaaturach 50-65C i wtedy ocenić komfort cieplny i tem. powrotu,na tej podstawie zdecydujesz o potrzebie zamontowania zaworów 3,4d. Przy wachaniach temp. w cyrkulacji trzeba sprawdzić czy nie ma gdzies zrobionej przetoki z zimna woda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.