Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Siłownik Zaworu 4 D : Lepiej Dłużej Z Niższą Temperaturą Na Grzejniki Czy Krócej Z Wyzszą ?


dudus1234

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Piecyk z podajnikiem pracuje u mnie z zaworem 4 drogowym AFRISO 5/4 oraz siłownikiem tej samej firmy i sterownikiem TECH ST 431 N.

 

Do tego mam podłączony bezprzewodowy regulator pokojowy Auraton 2030 .

 

Temp. zadana na piecu to 65 stopni.

 

I tu mam pytanie :

 

W czasie gdy pokojówka da sygnał do sterownika zaworu o dogrzaniu pomieszczenia to :

 

lepiej puszczać większą temp. na grzejniki i szybciej dogrzać pomieszczenie ?

 

Czy puszczać mniejszą temp. na grzejniki i wolniej dogrzewać ?

 

Przykładowo przy temp. zewnętrznej 0 stopni .

 

Pierwszy przypadek:

 

Ustawiamy temp. na grzejniki 45 stopni .

 

A gdy pokojówka da sygnał o dogrzaniu ustawiamy w sterowniku siłownika żeby obniżył wtedy temp. wody wyjściowej o 5 stopni czyli na 40 st.

 

Drugi przypadek :

 

Ustawiamy temp. na grzejniki 50 stopni.

 

A gdy pokojówka da sygnał o dogrzaniu ustawiamy w sterowniku siłownika żeby obniżył wtedy temp. wody wyjściowej o 10 stopni czyli na tą samą jak w pierwszym przypadku = 40 st.

 

W obu przypadkach mamy tą samą temp. spoczynkową po dogrzaniu = 40 stopni.

 

 

Jak myślicie w kórym przypadku będą jakieś oszczędności czy też większy komfort cieplny dla użytkowników domu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem większy komfort cieplny będzie gdy grzejniki będą grzały dłużej, ale z mniejszą mocą - niższa temp, niż krócej, ale z większą mocą.

Nie będzie odczuwalnych skoków temperatury.

Co do oszczędności, to raczej bym na takie nie liczył przy wspominanych kombinacjach - praw fizyki nie przeskoczysz i dom musi swoje megadżule w ciągu doby otrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przerabiałem te wszystkie warianty i ostatecznie zrezygnowałem z obniżenia nocnego i obecnie mam ustawioną stałą temperaturę całą dobę max 21,5 st min 20,5 st. a obniżenie po dogrzaniu 5st. (wolniej a ciągle).Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć jeśli wolisz np. chłodniej w nocy to daj obniżenie nocne. Jeśli szukasz oszczędności na opale to zużycie u mnie było zawsze podobne ale ja mam kocioł zasypowy nie z podajnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie efekt jest taki, że ok. 10kg ekogroszku czeskiego na dobę oszczędzam grzejąc okresowo i trochę mocniej niż cały czas a słabiej. ( na noc obniżam temperaturę do 19C). Przy ciągłym grzaniu podajnik 90kg starczał na 3 doby, przy okresowym na 4 doby. Piec tłokowy. Jest to jednakj kosztem niedużych wahań temperatury +/- 2C, ale dla mnie do zaakceptowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam "Auraton 2030"

Co do oszczędności to ciężko określić. Wczesnej nie miałem regulatora pok. i spalanie podobne. Zauważyłem natomiast jak ustawiłem na piecu z 60 na 64 dało to trochę lepsze spalanie kg. w ciągu doby. Dużo zależy od pogody więc cały czas testuje (też go suszę jest wilgotny)

 

Nie wiem jak to jest z ekogroszkiem ale jak miałem piec na drewno i trzymałem temperaturę do 60 to drewno paliło się 2h. A przy temperaturze 70 -3h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolego "DUDUS 1234" mam podobny uklad do twojego piec 25kw z podajnikiem slimakowym powierzchnia domu ok 230 m u mnie sprawdzilo sie  sterowanie pokojowo-pogodowe z lekka korekcja temp. ok -5 st od zadanej po osiagnieciu temp ustawionej na str. pokojowym.Rozne sa opinie na ten temat i doswiadczenia poszczegolnych osob moim zdaniem duze znaczenie ma  moc pieca do budynku tzn. u mnie piec jest delikatnie niedowymiarowany mysle ze powinien byc min 29 kw  w zwiazku z tym piec dlugo musi chodzic jezeli po dlugim postoju rusza i musi podgrzac caly uklad o wiele lepiej sprawdza sie jezeli chodzi rowno i delikatnie sobie podgrzewa ale jezeli piec mialby wieksza moc byc moze latwiej byloby mu podgrzac caly uklad no i bylyby oszczednosci na postojach pieca wtedy kiedy sterownik daje sygnal ze pokoj dogrzany testowalem to na obnizeniu  o 10-15 stopni roznica znaczna na korzysc spokojnej rownej pracy jak pisalem powyzej ,jezeli chodzi o obnizanie okresowe w czasie doby to moim zdaniem tylko dla komfortu np.noca i to w granicach 0,5-1 st max bo i tak to bedzie pozniej musial nadrobic wiec oszczednosci raczej kosmetyczne ale kazdy uklad jest inny i nikt nie bedzie w stanie ci odpowiedziec,musisz sam sprawdzic i wybrac najlepsza opcje dodam tylko ze to wieksze obnizenie sprawdza sie u mnie  w okresie jesiennym i wiosennym wtedy straty sa mniejsze i piec tez ma latwiej je wyrownac pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.