Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Słaby Ciąg Przy Silnym Wietrze


dar12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Co może być przyczyną słabego ciągu w kominie przy silnym wietrze komin

murowany 14x26cm 8m wys. jak jest normalna pogoda to ciąg jest aż za duży

ograniczyłem go montując RCK lecz przy silnym wietrze zauważyłem

że kocioł ma słabszy ciąg i potrafi fuknąć.

Komin wystaje 1.3m nad kalenice w odległości 19m jest szpaler z drzew wys.około 7m

Czy spotkał się ktoś z takim problemem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zanim Zamontowałeś RCK też miałeś taki problem przy silnym wietrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było tak samo myślałem że RCK coś pomoże.

Czy jest możliwe że kratka wentylacyjna jest za duża i przez nią są problemy.

Wielości otworu pod kratkę to 30x17 cm bo jak przysłoniłem do 17x17cm to mam

wrażenie że jest lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje taka możliwość że szpaler drzew + dystans + wysokość komina + wysokość kalenicy + inne niewiadome .

Tworzą tzw. turbulencje powietrza .

A wylot Twojego komina może znajdować się akurat w strefie nad ciśnienia tego wiru..

I przy konkretnym kierunku wiatru może się tak zdarzyć.

Co jest przypadkiem raczej rzadkim...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie kilka lat w tył było identycznie - nie mam rck, bo był mi niepotrzebny

gdy pogoda bezwietrzna był ok - gdy wiatry - ruszt momentalnie się zapopielał albo cofał się dym - nie jarało się w ogóle - dym był ścinany przez wiatr a ciąg zanikał

 

zamontowałem coś takiego:

 

http://allegro.pl/e-kominy-rotowent-dragon-150-darco-strazak-i3872682682.html

 

i przynajmniej u mnie jest spokój - pali się cacy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może za mało  powietrza ?

U mnie tak było w te wiatry też furkało w piecu mimo, że mam rurę fi.150. otworzyłem drzwi i sprawa się rozwiązała.

Okazało się, że na tyle miałem silny ciąg w kratkach wentylacyjnych komina, że po prostu brak było powietrza które było pobierane właśnie z pieca.

Robiłem kilka prób z zamykaniem drzwi i otwieraniem. I jak zamknąłem to po jakimś czasie były lekkie wybuchy w piecu i jakoś słabo się paliło. Miarkownik otwarty żadne kiszenie. Jak otwierałem drzwi to wszystko ustawało.

 

Ja tak sobie to tłumaczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4-5 niewyregulowanych kanałów wentylacyjnych wyssą ci " psa z  budą" 

 

kup sobie wschodni anemometr i będziesz wszystko widział, gdzie i jak bardzo ciągnie

kolego w kotłowni mam jeden wywiew i jeden nawiew (nie licząc pieców) a nie 4-5 jak sugerujesz nie widzisz to nie wiesz a nawiew mam 200cm2 zrobiony zetką. Komin czysty i kanały też bo sprawdzałem jak była pogoda

 

Ale faktem jest, że jak sąsiad podniósł dach z lewej pare lat temu a drugi z prawej ostatniego lata to mój dom jest teraz niższy. Może to i to jest powodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak plastykowe :) nie no drewniane okna w sumie też więc tutaj też są nieszczelności przez które wieje.

Ale faktem jest, że po tych wiatrach zmienię zetkę na większą średnicę w lato raczej z tym problemu nie będzie.

Acha piwnica niepołączoną z mieszkalną częścią trza wyjść na dwór niestety do piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mnie to martwi. Obserwuje już to od dwóch lat a mieszkam 10 - starty dom. Nigdy wcześniej nie miałem z tym problemu. Zresztą w domu montowałem nawiewniki dwa w tym roku a dojdą w lato jeszcze dwa w okna. Wcześniej nigdy mi się taka sytuacja nie zdarzała teraz przy bardzo silnych wiatrach takie chocki potrafią się robić zresztą w części mieszkalnej też. Dlatego te nawiewniki montuje i dlatego chcę dać większa średnicę nawiewu.

Komin wystaje min. 60cm nad szczytem mojego dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawda ale w części mieszkalnej jest za mało nawiewów z tąd problemy. Okna platikowe a drzwi z pianą pur szczelne. Poza tym to proszenie się o grzyba.

Co do piwnicy to inaczej tam jest nawiew porządny ale tylko w silne wiatry się tak dzieje. Zupełna odwrotność.

Kominy to 14x14 więc to raczej minimalny przekrój do co i wentylacji. Większych brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest mało. Sprawdziłem właśnie u siebie w łazience, wiaterek bym powiedział delikatny (wg www.wunderground.com  2,7m/s). Prędkość przepływu powietrza w kanale wentylacyjnym 0,9-1,1 m/s x wymiary daje to 70 m3/h. Jak takich kratek masz 4-5 w domu, to jest już konkretna ilość. Bywa też tak, że z braku regulacji i nawiewów odpowiedniej ilości powietrza w kanale z najniższym ciągiem następuje cofka. Zjawisko się nasila w miarę wychładzania powietrzem z zewnątrz tego słabszego kanału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kratek mam dwie w mieszkaniach dokładniej to w łazience i w kuchni. Chciałem pomierzyc kiedyś ale wiatrak w anenometrze nawet nie drgnął ale na zapalniczke widzę że płomień jest ciągnięty do kanału.

Po dołożeniu nawiewników to pierwszy rok gdzie tylko ze 2-3 razy pompowało powietrze pomaga rozszczelnienie. Dlatego chce jeszcze ze dwa higrosterowalne dołożyć. Wietrze raz dziennie na wieczór bo jednak wilgotne powietrze mam bo osuszacz zbiera wodę taki prosty pastylkowy.

W kuchni mam ciśnieniowy założony i na full otworzony na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zrobiłem nawiew do kotłowni z poddasza rura 160 i teraz mam

za duży ciąg komina bo RCK ustawiony na 15Pa praktycznie

jest cały czas otwarty, komin 14x26cm  8m wys. lecz ponad dachem na dł. 1.3m  majster zrobił 20x30 cm.

Mam pytanie czy jak na czapkę komina założę zwężkę 160 lub 180 to czy zda to egzamin.

Bo teraz jak jest tylko lekki wiaterek to kotle słychać jak nierówno pali się płomień na razy

jest dobrze a za chwilę tak jakby nie było ciągu , i myślę że może jest za duży otwór komina i dlatego tak się dzieje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.