Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Pieca 17 Kw


Nyny4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam dylemat odnośnie wyboru pieca na eco groszek 17 kW. Powierzchnia do ogrzania to 147m2 o wysokości 2,6 m. Dom to Piwnica parter z garażem i poddasze użytkowe ocieplony 15 cm styropianem, ściana z ytoung 24,okna ALPHALINE 90 trzy szybowe. Poddasze ocieplone wełną o grubości 25+10cm. Może ktoś użytkuje piec z którego jest zadowolony i poleciłby go innym.. Na poddaszu będą grzejniki zaś parter ogrzewanie podłogowe ,1 grzejnik w garażu i 1 grzejnik w piwnicy. Myślałem o heitztechnik Q EKO DUO 17 kW lub DEFRO DUO 15 kW. Proszę o poradę w tej sprawie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sprawdził przed kupnem serwis. Często są z tym problemy. Czy w twojej okolicy wspomniani producenci mają swoich serwisantów dostępnych 24h faktycznie czy tylko fikcyjnie.

 

Przy heitztechnik podoba mi się serwisant który udziela fachowych porad na "heitztechnik >forum

 

Defro często słyszałem ,że stawiają na ilość i nie koniecznie na jakość. A to ,że kocioł jest ciężki nie znaczy ,że dobry. Podobno jest obciążony w miejscach gdzie nie musi. Wystarczy zadzwonić do Defro na infolinie. Pozatrudniali młodziaków którzy za wiele wiedzy o kotłach nie mają. Mają odbierać telefony i tyle. To o czym czytałem na forach o infolinii Defro sam się przekonałem. Chciałem uzyskać pewną informację i gościu przez tel. nie wiedział do końca o co chodzi.

 

Kupiłem w końcu Logiterm. Cena/Jakośc dobra. Długa gwarancja. Musisz sprawdzić jak z serwisem w twoim rejonie. Bo w moim warminsko-mazurskie podobno jestem pierwszym z tym piecem. I przyznać muszę ,że serwisant długo do mnie jechał z pierwszym uruchomieniem i bardzo ciężko dostępny telefonicznie.

Za to Pan od Koordynacji sprzedaży udzielił mi za każdym razem odpowiedzi poprzez e-mail lub telefonicznie.

Jeśli interesują cię dalsze szczegóły to napiszę.

 

Szukałem pieca w którym można również palić miałem pół na pół. I gorszej jakości ekogroszkiem. A wiem ,że nie wszystkie piece z tym sobie radzą. Z każdym rokiem będzie coraz ciężej kupić ekogroszek wysokiej jakości z polskiej kopalni (przy najmniej w moim rejonie)

Zwróć uwagę również na w miarę dobry sterownik. Bo mój jest prosty sterownik ,aż za prosty. A bajerów nigdy za wiele. No ale z drugiej strony za dużo bajerów/ustawień zmusi cię do siedzenia w kotłowni na wiele więcej godzin na ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam dylemat odnośnie wyboru pieca na eco groszek 17 kW. Powierzchnia do ogrzania to 147m2 o wysokości 2,6 m. Dom to Piwnica parter z garażem i poddasze użytkowe ocieplony 15 cm styropianem, ściana z ytoung 24,okna ALPHALINE 90 trzy szybowe. Poddasze ocieplone wełną o grubości 25+10cm. Może ktoś użytkuje piec z którego jest zadowolony i poleciłby go innym.. Na poddaszu będą grzejniki zaś parter ogrzewanie podłogowe ,1 grzejnik w garażu i 1 grzejnik w piwnicy. Myślałem o heitztechnik Q EKO DUO 17 kW lub DEFRO DUO 15 kW. Proszę o poradę w tej sprawie....

mam domek 142m2 po podłogach stary ocieplony tylko 10cm styro i 25cm wełny na podłodze poddasza. okna stare choć już z szybami zespolonymi moc jakiej mój kocioł potrzebował nie przekroczyła 8KW

ty na nowy dom chcesz ponad 2 razy tyle?

jeśli ma być kocioł na eko to 10KW nic ponad to 

a ja na Twoim miejscu myślałbym nad innym sposobem ogrzania domu. będzie koszt podobny lub niewiele wyższy a komfort w porównaniu z węglem dużo większy.

dodatkowo poczytaj o "zaletach"posiadania stałego rusztu wodnego.

przemyśl swój wybór póki nie jest za późno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym reklamował, ale do 135m2 mam kupiony niedawno Skam-P Plus 12kW z palnikiem Ardeo. Timon wskazał mi również na ruszt wodny stały i wyboru dokonałem innego niż początkowy Zębiec 14kW. A w Skam-p jest ruszt awaryjnym który możesz zdjąć i po przełożeniu niżej palić węglem, drewnem itp. No i jest jako "płyta" a nie jak niektórzy producenci - każda sztabka osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytaj ze zrozumieniem mój post(zwłaszcza część o zapotrzebowaniu na ciepło)

przeczytaj następnie w sieci o "zaletach" rusztu wodnego

przeczytaj na koniec o problemach z prowadzeniem kotła z podajnikiem tłokowym, zwłaszcza przewymiarowanego, na małych mocach. takie będą u Ciebie przez większość sezonu

 

podejmij decyzję dopiero jak odpowiesz na pytania sobie czy chcesz mieć tak duzy kocioł i tak problematyczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nyny4 co ty z tymi powtarzającymi się postami ?  Bijesz pianę czy chcesz poprawić własną statystykę?  A co do zasadniczego tematu  to tak jak radzi Timon -   no i jak poczytasz na tym lub innym forum w interesującej Cię tematyce - to już wyjątkowo znikomo kumate osoby po analizie potrafią wyciągnąć odpowiednie wnioski.  Ja myślę że nic nie czytałeś tylko rzucasz temat  - a powody twojego postępowania znasz nie tylko Ty (inni forumowicze także potrafią je rozszyfrować).   A ja radziłbym abyś nie tylko odpowiedział sobie na pytania jak radzi Timon, ale możesz być takim eksperymentatorem i spróbował lub lepiej wypróbował chociażby jeden z własnych pomysłów - doradzam piec 30kW to na pewno zrozumiesz co inni tutaj szukają - po prostu jak najtaniej/najekonomiczniej  ogrzewać dom,  do tego najlepiej bezobsługowo/lub najmniej własnej pracy i czasu,  a do tego w miarę ekologicznie. Dlatego rada:  czytaj, czytaj, czytaj  no i jeszcze raz czytaj ze zrozumieniem  bo wiedza rozwija horyzonty i daje przyjemność oraz satysfakcję z własnego "JA". Pozdrawiam wszystkich a szczególnie stałych forumowiczów bo jestem teraz tylko sporadycznie na forum (z konieczności).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszacowana przez kogo? Przy tym ociepleniu 100W/m2 to masakra jakaś, albo projekt zamawiał Witja z Władywostoku. Najprawdopodobniej szacunki są "konsultanta technicznego" firmy kotlarskiej lub Pana "ekspedienta".

 

Skąd to wyliczenie? Taka równa stówka wyszła projektantowi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wziąłem to ze strony DEFRO.

Na stronie PER-ECO wychodzi mi 15 KW. Jeśli jest to błędne, proszę o pomoc odnośnie mocy pieca. W projekcie mam 24 kW ( grzane piwnica parter poddasze garaż i pokój nad garażem.) Ja licze tylko pomieszczenie ogrzewane i wychodzi 147 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 kW jako potrzeby energetyczne budynku, czy obliczeniowa moc kotła? Jak kotła to jakiego: kotła węglowego czy gazowego, bo to ma znaczenie.

 

Kotłów na eko poniżej 15 kW jest niewiele, ponieważ ograniczeniem jest moc dostępnych palników, dla których 15 kW to często moc minimalna. Dalsze ograniczanie ich mocy jest możliwe, ale kosztem sprawności kotła i jakości spalania opału. Wybierając kocioł tej mocy tragedii nie będzie. Trzeba się będzie pogodzić z koniecznością częstych regulacji pracy palnika, a parametry spalania w mocy nominalnej i tak nie będą osiągalne. Coś za coś. Pocieszające jest, że wielu producentów przekonstruowuje swoje palniki do pracy w niskich, stałych mocach głównie przez ograniczanie "gardzieli" palnika i wynalazki "dopalające". Złoty środek chyba nie istnieje. Póki co jak w ofercie kotła 10 kW nie mają, to zalecą najmniejszy jaki mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nyny4

z opisu wnioskuję że dom nowy

powinno być OZC zrobione a w nim podane potrzeby budynku

producenci kotłów często zaniżają powierzchnie które mogą ich kotły ogrzać aby wogóle cokolwiek sprzedać

obecnie dom o powierzchni 150m2 ocieplony tak by spełnił przepisy wymaga około 7KW dla celów CO + dodatkowe 2-3KW na CWU

znajdź w sieci ile jest kotłów o mocy poniżej 10KW

a z kotłem węglowym jest inaczej niż z gazowym

przewymiarowanie gazówki nie jest tak groźne jak kotła węglowego, stąd w projektach kotły gazowe o mocach 24KW

jakby taki gazowy zamienić na węglowy o mocy 24KW to już różowo nie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczeniowo, czyli dla -20 na zewnątrz i +20 w środku. Ile takich dni masz w roku?

Węgiel najefektywniej spala się w mocy nominalnej kotła. Wszystko poza tym zakresem to spadek sprawności. Ideału nikt jeszcze nie wymyślił.

Są ludzie, którzy kupują samochody z silnikami 2,5-3 litry, bo chcą mieć "zapas" mocy. O ile na co dzień nie jeżdżą po autostradach, to w codziennej eksploatacji ekonomicznie to nie wychodzi. 

 

Wielkich różnic cenowych w tym przedziale mocy nie ma i mogę tylko doradzić zastanowienie się nad podajnikiem ślimakowym z retortą z palnikiem niskich mocy, bez rusztu wodnego. Do rozwagi jeszcze dorzucę kociołki SEKOM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nyny - początkowo chciałem wybrać jak znajomi -  "25kW bo tak majster doradzał", potem na stronie Zebca kalkulator wyliczył mi 18kW, pan z Zębca po krótkim wywiadzie zaproponował 14kW. Potem znalazłem to forum, przeczytałem poradnik Timona, znalazłem nawet projekt mojego domu, w którym dla ścian z pustaka betonowego 24+5+12 były straty rzędu 10kW. Ściany mam z gazobetonu - 25+10 styropian Więc po setce pytań do Jareckiego (Pieklorza) wybrałem skam-p plus z obrotową retortą, bez wodnego rusztu.

Nie jestem specem jeszcze od ustawień, ale w domu mam ciepło - 23-24 bo tak lubimy. I przy tych temperaturach co sa teraz kocioł wchodzi na 60-80% mocy. Rzadko kiedy widać 100%. Sprawdzę jak będzie jak przyciśnie -20. Ale mysle, ze powinien dac radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko że jestem z pomorskiego a sekom kotły ,,,,,,daleko...

słaba wymówka trochę

nie trzeba koni siodłać ani wozów pakować

ładują kurierem i jedzie

 

jak już musi być defro to szukaj bez rusztu wodnego i z podajnikiem ślimakowym

nie będzie sie tak brudzić i da się łatwiej sterować gdy potrzeba będzie mało mocy

tłok musi mieć stały odbiór ciepła na sporym poziomie inaczej kopci i wygasa lub przesypuje niespalony opał. 

masz wybór 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.