Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł wybrać i czy nie za duży?


sierocki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Długo rozważałem wybór kotła między kotłem gazowym kondensacyjnym a kotłem Co z podajnikiem. Wybór padł na ten drugi. Prosiłbym was drodzy użytkownicy o pomoc. Moje mieszkanie ma 68m2 i jest parterowe. Jaką moc kotła powinienem wybrać. To co oczekuję to temp w dzień ok 21-23 stopnie natomiast w nocy to ok. 19 stopni. Wiem, że kotły a podajnikiem sa dość duże jeśli chodzi o kW. Obawiam się iż kocioł taki może być zbyt wydajny na moje mieszkanie i nie będę w stanie zejść z temp minimalną poniżej 20 stopni. Chciałbym kupić kocioł z całą elektroniką. Proszę poradźcie jaki kocioł mam kupić. Chciałbym mieć również sterownik w domu aby móc regulować temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to mi chodzi aby się nie ugotować. Co to jest ten zawór 4d i czy połącznie go wraz z sterownikiem pogodowym umożliwi mi np uzyskanie temp w nocy na poziomie 19-20st?

Zawór 4d pozwoli ci utrzymać wysoką temperaturę na kotle i w tym samym czasie dowolnie niską lub wysoką na instalacji. Jeśli zainstalujesz siłownik, to piec sam będzie pilnował temperatury wody w obiegu grzewczym. W dodatku - przy sterowaniu pogodowym - sam będzie ustalać tę temperaturę w relacji do temperatury za oknem. Dodatkowo możesz także zainstalować termostat pokojowy, który będzie pilnować odpowiedniej temperatury w wybranych godzinach (np. w nocy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po zamontowaniu pieca np ksr14 KW dodatkowo muszę go wyposażyć w

1. Zawór 4d

2. Siłownik

3. Sterownik pogodowy

4. Termostat pokojowy

I wówczas będzie możliwe utrzymanie temperatury nocą w granicach 19-20st, no a w dzień np 22-23?

Dodatkowo prosiłbym o informację na temat cen siłownika, sterownika pogodowego oraz zaworu 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

"Rozstrzał" tem. o którym piszesz kolego jest strasznie nieekonomiczny ( spalania w kotłowni). Kocioł i automatyka zapewni takie tem ale z pewnością okaże się że lepiej oscylować wokół wartości zbliżonych. Kocioł spali więcej pomiędzy tem 19 a 23 niż cały czas by utrzymywał 21. ( zależne jest to od zdolności absorpcji ciepła i akumulacji w budynku). Lepiej oscylować w mniejszych różnicach tem. ( 2 stopnie to max). Chyba że mieszkanie jest konstrukcją niskoemisyjną. Poza tym różnica 4 stopni pomiędzy dniem a nocą jest nie zdrowa dla organizmu ( za duża). Pozdrawiam Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po zamontowaniu pieca np ksr14 KW dodatkowo muszę go wyposażyć w

(...)

3. Sterownik pogodowy

4. Termostat pokojowy

Jeśli piec nie ma sterownika obsługującego siłownik, to pojawi problem, co ma sterować pompą, czy sterownik kotła, czy ten dodatkowy dodatkowy sterujący siłownikiem. Dlatego lepiej jest kupić piec, który ma sterownik pogodowy zainstalowany przez producenta - masz wtedy gwarancję, że to wszystko będzie jakoś chodziło. Jeśli natomiast wybrałeś tańszy piec, to może lepiej pozostać przy jego oryginalnym sterowaniu. Tylko sprawdź jakie ma opcje, niektóre sterowniki sterują tylko pompą, a zawór 4d trzeba sobie ustawiać ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,odnośnie temp. w domu,nie mam żadnego regulatora pokojowego,4d ręcznie ustawiony i jakoś tak się skałda,że w dzień jest troche cieplej na dworze i słoneczko czasem zaglądnie i to wystarczy aby podnieść temp. do 21st. w nocy znowu trochę spadnie do około 20st :) (palę non-stop )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Reasumując wahania temperaturowe między dniem a nocą nie powinny przekraczać 2 st. Zatem dążyłbym do temp w nocy 20st natomiast w dzień 21-22st. Zależy mi na nocnej temp niższej gdyż ciężko jest spać przy wysokiej. Zatem zmierzając do do meritum sprawy proszę o podanie mi konkretnej oferty pieca z całym sterowaniem, które będzie mi potrzebne do utrzymania w/w temperatur w mieszkaniu o pow. 68m2. Tak jak wspominałem na początku dyskusji nie chciałbym się rozczarować i otrzymać temp 24 stopni w dzień i w nocy co będzie nie do zniesienia. Zatem panowie do rzeczy jaki piec konkretnie i co musiałbym do niego dodatkowo dokupić?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, nie powinienem w ten sposób się wypowiadać ale znając w tej chwili kostrzewę to najmniwjszy ceramik + 4d i spokojnie masz w domu ile chcesz i CWU też obskoczy,do kotłowni też się nie nabiegasz (sterownik jest w komplecie luxus4) :) to oczywiście tylko moje zdanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując (...) jaki piec konkretnie i co musiałbym do niego dodatkowo dokupić?

Wszystko zależy od tego, ile pieniedzy chcesz wydać. Dobry piec kosztuje, a z tanim musisz sam zaryzykować.

 

Dlatego, jeśli cię nie stać na Linga, faktycznie kup Warmet Ceramik. Lepszy dobry piec zasypowy, niż tani piec z podajnikiem. Bo jeśli źle trafisz, będziesz przeklinać dzień, w którym kupiłeś tani, mało znany piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konkretnie tobie podałem piec, niestety jest twoje mieszkanie małe, dla tego musisz zrozumieć ze dobry piec dla ciebie to

około 9KW. Jednak jak chcesz miec piec z podajnikiem to takiego malego pieca nie ma, najmiejszy chyba bedzie Per-Eko

14ksr za 5099 PLN z dostawa! Pamiętaj ze będziesz uwiązany do eko groszku!

 

pozdrowienia piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że 9kw to byłoby tak optymalnie dla mnie. Nastawiłem się na piec z podajnikiem gdyż wiem, iż piece węglowe oferują zupełnie inne ciepło niż piece gazowe. Obecnie mam instalację gazową i piec Junkers Novatherm. Nastawiałem go ostatnio na noc i pociągnął mi 15 m3 gazu za 14g pracy. Początkowo zastanawiałem się nad kondensem marki Vaillant z serii PRo ale podejrzewam, że koszty użytkowania takiego pieca będą o wiele wyższe nić użytkowanie pieca z podajnikiem. Stawiam na wygodę. Nie chciałbym mieć pieca do którego musiałbym chodzić 2 razy dziennie i zasypywać go węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wpadłem jeszcze na taki pomysł. Skoro moje mieszkanie ma 68m2 i jest nieco za małe do pieców z podajnikami, choć jak już wiem można to jakoś wyregulować. Co sądzicie o takim rozwiązaniu. Ponieważ mieszkanie jest parterowe, a kocioł będzie znajdował się w piwnicy to czy dołączenie np dodatkowego grzejnika w piwnicy i tym samym zwiększenie powierzchni do ogrzania nie rozwiąże po części problemu wysokiej temp w domu?Drzwi od piwnicy mogę uszczelnić, a tym samym będę miał także ciepło od podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy masz obliczone W/m2 dla swojego mieszkania?

bo jesli jest ocieplony z zewnatrz dom, masz szczelne okna, od góry bedzie ktos mieszkał i też ogrzewał to nawet owe 9KW moze być o 50% za duże

 

czy masz instalacje c.o. z małą iloscią wody? jeśli tak to bedzie fatalnie piec pracował który nie dość ze przewymiarowany to bedzie obslugiwał dajmy na 20-25 litrów wody w instalacji- 70 zeberek po 0,3 litra=21 litrów, to bedzie musiało źle pracować

 

nie lepiej kupic tańszy piec zasypowy (np polecany przez wielu Kostrzewa Ceramik za ok 3500zł) i dołozyc na ocieplony bufor 1000litrów, gdzie w okresie przejsciowym lub braku zimy palił byś w piecu co drugi dzień

 

ów Kostrzewa Ceramik jest polecany do gestej zabudowy gdyz jak stwierdzono w praktyce daje bezdymne spalanie, ale jesli nie zalezy Ci na takiej czystości spalin to moze kupic jakiś zwykly tani piec za 1500zł i palic w ten sposob że ładuje się cieplo w bufor

 

szkoda grzać piwnicy, lepiej zbierac cieplo w ocieplonym buforze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wyliczonych w/m2. Mieszkanie jest parterowe, nie ocieplone, jedynie do piwnicy w podłodze jest 30cm ocieplenia. Od góry grzeje sąsiadka. Okna i drzwi są nowe a więc bardzo szczelne. W mieszkaniu znajduje się 6 kaloryferów w tym jeden mały w ubikacji oraz zwykły łazienkowy grzejnik (łazienka). Grzejniki nie są żeberkowe. Są to takie już nowsze ( nie znam się na nich) ale jest to instalacja z małą ilością wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc najlepiej spisywać się będzie piec kostrzewa ceramik a do tego bufor 1000l? Jeśli dobrze rozumuję to tak choć ogólnie wyjaśnijcie mi na czym polega praca pieca z buforem jakie nadaje się do niego paliwo oraz jak często będę musiał zasypywać piec?I czy przy każdym zasypie muszę go ponownie rozpalać?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sie z decydujesz na bufor to kup duzy piec okolo 25-30 kw zeby szybko nagrzac opowiednia ilosc wody!

Np.

 

2000 L

 

Q=m x c x deltaV

 

Q=2000kg x 1.163 Wh/kgxK x 65K

 

Q=151190Wh

 

Q=151KWh

 

Gdy twoje mieszkanie ma zapotrzebowanie ciepła w zimie np. 7kw na godz. to taki zbiornik tobie teoretycznie starczy na 21 godz.:

151KWh : 7 = 21 godz.

 

Czas ładowania takiego zbiornika np. piecem 30KW to 5 godz. z temp. 25 do 90 Stopni :

 

151KWh : 30KW = 5godz.

 

Moze to tobie pomoże przy decyzji

 

pozdrawiam piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.