Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Instalacją Co (Pex)


młody85

Rekomendowane odpowiedzi

Wpierw chciałbym się przywitać z wszystkimi i prosić o pomoc oraz przeprosić za brak fachowego języka :). Mam kłopot z instalacją co zaczynam mieszkać w remontowanym mieszkaniu i była potrzeba usunięcia starych rur metalowych które szły jak chciały przy podłodze. Piec na węgiel jest już od nie wiadomo ile, ale pali jest ciepło jak się napali. Piec służy również do ogrzania wody w bojlerze. 

 

A więc instalacja wygląda mnie wiecej tak:

 

Doprowadzenie wody do pieca jest w pp pózniej podłączone jest pod instniejącą instalacje z rur metalowych tam jest trójnik do pieca i na bojler. Następnie z piwnicy wychodzi na mieszkanie(pierwsze piętro) rurką stabi, w mieszkaniu jest pex skręcany. W mieszkaniu są 4 grzejniki dwa żeliwne, jeden panelowy(180cm dł powdójny) i łazienikowy(nie zamontowany na tę chwilę) piętro wyżej 2-3m zbiornik wyrównawczy. Jak już wszystko było podłączone i sprawdzone to trzeba było zalać grzejniki. Tutaj mój błąd bo nie wiedziałem że musi być to powoli zrobione poszło na pełnym otwarciu. Udało sie żeliwne grzejniki odpowietrzyć, ale tego dużego ciężko za każdym razem jak temp na piecu sięgnie ok 65-75 stopni idzie ciśnienie i tak od tygodnia. A od dwóch dni na zimnych układzie ciekną złączki pex trójnik na połączeniu z rurą stabi(ciepła woda) która idzie z piwnicy oraz na dojściu do grzejnika dużego przy zaworze. 

 

Czy mogą one ciec od tego ciśnienia które co jakiś czas idzie na grzjnik?

Co z tym zrobić?

 

Spuścić wodę i jeszcze raz zalewać? Te złączki wtedy mogę wymienić, które ciekną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ja to kleiłem, górę czyt. mieszkanie mi polecono żeby w pex bo będzie szybko i tanio. kocioł chciałbym na przyszły sezon zmienić więc wtedy w kotłowni będzie porządek. Proszę o pomoc co zrobić bo to kapie na podkłady pod panelami które są z ekologiczne i to chłoną a pod nimi osb wiec tez lepiej żeby nie piły wody

 

 

Tak wygląda kotłownia i te dwa miejsca które ciekną. Jak Ktoś wie to proszę o rady.

post-57142-0-89854400-1388770437_thumb.jpg

post-57142-0-59131200-1388770444_thumb.jpg

post-57142-0-98523100-1388770451_thumb.jpg

post-57142-0-16386100-1388770458_thumb.jpg

post-57142-0-84271800-1388770465_thumb.jpg

post-57142-0-93488300-1388770473_thumb.jpg

post-57142-0-99047400-1388770481_thumb.jpg

post-57142-0-84518100-1388770489_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli palisz cyklicznie i amplituda wahań temperatury jest wysoka (np. 20-80, czyli 60 sC), to nawet dobrze zamontowana kształtka skręcana może się rozkręcić i na zimnym puszcza. Ten typ połączeń nie nadaje się do ogrzewnictwa. Nawet jeśli reszta dzisiaj trzyma, to za rok, dwa będą kolejne przecieki. Najlepiej byłoby wymienić je na zaciskane, które są dużo pewniejsze.

 

P.S.

Ten zawór kulowy w roli zaworu różnicowego to normalnie majstersztyk. Strach się bać, słów brakuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każda szanująca się hurtownia wypożyczy Ci za darmo zaciskarkę  ( zazwyczaj ręczną) jeśli kupisz u nich kształtki. Trudne to nie jest ale należy pamiętać o kalibrowaniu rur .

 

Na ostatnim zdjęciu masz doskonały przykład jak wysadzić kocioł oraz kotłownie ( zawór pomiędzy kryzami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam dziękuje za porady, złączki zrobione robota łatwa i szybka. Teraz mam pytanie układ zalany powoli. Teraz mam jeden kłopot grzejnik Stelrad podwójny długosć 1800 wys 600 podłączenie krzyżowe, automatyczny odpowietrznik. Z reguły jest do połowy zimny, gdy na piecu jest temp ok 80stopni to wtedy idzie cisnienie i sie odpowietrza i tak za kazdym razem gdy jest taka temp ponizej jej do połowy ciepły, co z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pewnego dnia zaczęło znów w grzejniki bulgotać, ale coś długo bulgotało, wiec poszedłem do pieca zerknąć co się dzieje. Temperatura 85 stopni wody w układzie o ok połowę mniej.

Pierwsze wnioski woda ciepła nie idzie do góry(grzejników) tylko już te opary z zagrzanej wody.

Jedna rzecz wyjaśniona. Na piecu była zamontowana pompka wilo ale do przepompowywania wody na max wysokość 1m, więc nie miała mocy jej wyrucić na pierszwe piętro, ale grawitacyjnie też było to samo. Czy jest to wina zbyt małej średnicy rurek w mieszkaniu(pex 16mm)? W piwnicy na piecu rurki cal, dalej stabi 25 i od niej już w mieszkaniu wspomniany pex.

 

Pompkę wymieniłem na Wilo Yonos pico 25-6 i problem znikł tak jakby, woda nagrzewa się powoli ale jak dojdzie do 75 stopni to czasem jest lekki bulgotanie(zawsze na grzejniku sterlad z odpowietrznikiem aut). Czy to może być teraz odpowietrzanuie się układu?

Ps. jeśli Ktoś zerka  na zdjęcie to w tym tygodniu jeszcze będzie wstawiony zawór grawitacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Wracam do tematu. :)

Kotłownia dostała nową pompę Wilo Yonos Pico 25/1-6 reszta została bez zmian, brak  funduszu na ulepszenia. 

Mam taki problem palę sobie pompe uruchamia sterownik przy 40 stopniach. Ciepło idzie na mieszkanie, ale tak duży grzejnik panelowy jest tylko ciepły u góry dopiero gdy temp na piecu osiągnie 75 stopni idzie ciepła bulgocze w tym grzejniku i rurkach, odpowietrza się. I tak za każdym razem. Napewno nie jest to dobre.

 

Czy może być przyczyną mała średnica rur pex i nie nadarzają one z przepływem ciepłej wody i to już idzie para wodna? 

Pompka chyba nie ma takiej mocy, aby zwiększyć przepływ. 

 

Jakieś propozycję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem instalacja nie jest dobrze odpowietrzona...

Ciśnienie tłoczenia pompki(wysokość podnoszenia w metrach) nie przekłada się na wysokość instalacji. Przecież pompka nie tłoczy wody na piętro z beczki, instalację należy traktować jak naczynia połączone..Pompka ma do pokonania tylko opory przepływy w instalacji.

 

Myślę że rurki nie mają tu większego znaczenia, uważaj na naczynie wzbiorcze, powinno być bezpośrednio do kotła podłączone. Co się stanie jak w grzejnikach zawory termostatyczne się zamkną a woda się zagotuje...?

Ekspertem nie jestem ale takie moje zdanie...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ostatnim zdjęciu z twojej kolekcji jest zawór miedzy kryzami. Czy jest on otwarty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.