Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zwiększone Spalanie Węgla


robert0

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Panowie.Kocioł  Unikessel bez żadnych klapek w drzwiczkach około 13 KW-Tylko dmuchawa i sterownik. 85 m do ogrzania + bojler 120 L.Pale miałem od góry zasypuje 2 i troche łopat .Temp.zadana 50 stopni dmuchawa 35 i 40 procent nadmuchu przy rozpalania a histereza 6.Wszystko ładnie pięknie lecz po około 5 lub 6 godz. przeciąga temp. nawet o 15 stopni .Tu zależy 12 czasem 14 godz. tak trzyma potem sie wygasza.Klapka w dmuchawie drzwiczki szczelne .Więc jakieś rady.?Dz i pdro.

Kotła nie znam i nie wiem jaka ma budowę, ale miałem pale tez bez zadnych klapek a jedynie za pomoca dmuchawy. U mnie kocioł 15kw ogrzewa jak już pisałem 200m2 plus boiler 200l a u Ciebie kocioł o podobnej mocy ( 13 kw) ponad dwukrotnie mniejsza powierzchnię, odpowiedzi sam sie domyśl czemu przeciąga Ci temperature... Nie napisałeś jeszcze( albo ja nie doczytałem ) czy dom ( ściany, strop) jest ocieplony czy tez nie.  Nie wiem jeszcze jaki masz sterownik u siebie, te z czujnikiem spalin (PID) sa bardzo dokładne jeżeli chodzi o utrzymywanie temperatury i mimo pełnego zasypu miału u mnie trzyma przez cały proces spalania zadana temperature, bez wzgledu czy jest ona zadana 45, czy tez 65 stopni, natomiast sterowniki z sygnałem wyjściowym nieciągłym( dwustawne, zał/wył wentylator) mają gorsze właściwości co do utrzymywania zdanej temperatury i oscyluja wokół niej z większym lub mniejszym błędem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterownik euroster w11b w obudowie kotła.ściany ocieplone 10 cm styropian.trochę gorzej z sufitem (dachem)-skosy ocieplone styropianem 5 cm.stara chałupa trzy rodziny na dole mieszkają dwie taka tam prawie patologia prawie wcale nie grzeją sporadycznie.od podłgi może ciagnąć.Tylko nie zawsze przeciąga.Zaladunek 2,5 do 3  łopat trzyma różnie 12 do 14 godz.Zaznaczam klapka w dmuchawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nerwus48 piszesz o swojej sytuacji która jest podobna do nonidentifie czy o sytuacji użytkownika nonidentifie?? Sterownika nie znam ale jeżeli nie posiada on czujnika temperatury spalin to może się zdarzyc ze przeciągnie temp o pare stopni. Piszesz że paląc miałem zdarza się ze temp skarze za wysoko od tej zadanej, a próbowałes kiedys palic w tym piecu węglem? Czy masz jedynie doświadczenie z palenia miałem?
Sądze ze węgiel przeciągal by Ci temp jeszcze bardziej niż miał. Napisz mi jeszcze, jezeli masz zadaną na piecu np 50 stopni  i przeciąga Ci o 10 czasami to przy jakiej temperaturze odłącza Ci nadmuch całkowicie i czy mimo tego temp dalej rośnie na piecu?? Nie wiem tez czy czy palisz pierwszy sezon w tym piecu czy juz którys z kolei i taka sytuacja z przeciaganiem temp zdarzyła Ci sie w tym sezonie grzewczym , czy miała tez miejsce wcześniej??
Dużo przyczyn moze się składac na przeciaganie temp, począwszy od przewymiarowanego pieca, docieplenia budynku z zewnątrz ( przy nieocieplonym mogło byc ok, a przy ocieplonym straty ciepła zostały zminimalizowane i piec juz bedzie "przeciągał" temp) , ustawień sterownika ( czas przedmuchów i jego przerwy, możesz miec po prostu zbyt krótkie przerwy w czasach przedmuchów lub sam czas przedmuchu moze byc zbyt długi), sam opał tez może róznie sie spalac zaleznie czy to miał/węgiel oraz jego klasa kaloryczności  a i sama temperatura na zewnątrz tez ma znaczenie bo nie bez przyczyny w duże mrozy spalamy więcej opału niz tak jak teraz czyli w temperaturach około 5 stopni na plusie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nonidentifie i nerus48 to to samo po prostu przy rejestracji pokickalo sie.Do tematu .Palę drugi sezon .jak zaznaczyłes paliłem poprzedni raz grubszym miałem i też przeciagąl.Tylko ze tez na 2 -3 łopatach trzymal 12 do 14 godzin.temp. zadana 50  histereza 6 .Temp. dojdzie do 54 i dmuchawa wyłącza sie .Przedmuchy 5 seki. co 28 minut..Mam 2 pomki na CO i na CWU.opal też próboweałem z różnych miejsc.Zaznaczam nie zawsze przeciąga robi to często ale nie zawsze.dmuchawa sie wyłaczy i wtedy też rośnie lecz nie zawsze..piec oczywiście chyba za duży więc plasnuje Zabudowac go szamotem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stałopalnośc masz dobra skoro taki zasyp wytrzymuje Ci około 14h, jedynie to przeciąganie temperatury. A wymiennik ciepła/piec w środku jak wygląda zasmolony/suchy? Jak już pisałem mozesz miec przewymiarowany piec i do tego dodatnie temperatury jak na ta pore roku dają w efekcie to ze temp jest wyzsza na kotle. Niektórzy stosują różne paliwa od temperatur jakie panuja na zewnątrz, np.  w silne mrozy pala bardziej kalorycznymi odmianami opału miału/węgla a w takich temperaturach jak teraz przepalanie mniej kalorycznym paliwem np weglem brunatnym lub niskokalorycznym miałem który spala sie mniej gwałtownie, jest to tez jakieś rozwiązanie. Możesz jeszcze sprawdzić szczelnośc klapki  która masz w drzwiczkach czy nie podaje ona powietrza gdy wentylator sie wyłączy oraz samej klapki wentylatora czy zamyka sie podczas jego wyłączenia. 
U mnie przedmuchy na miale sa ustawione na 8sekund co 10 minut z moca 50% wentylatora. U Ciebie rozwiązaniem jest albo zabudowa paleniska częściowo szamotem ( tutaj nie pomoge bo nie miałem z tym do czynienia) co wiąze się z ograniczeniem nominalnej mocy kotła, lub przepalanie mniej kalorycznym paliwem, zawsze na próbe mozesz kupic worek gorszego miału lub węgla mniej kalorycznego i zobaczyc jakie będa efekty.  U mnie na miale idalnie utrzymuje zadaną temperature mimo dodatnich tem na zewnątrz, natomiast mam tez bardziej kaloryczny gruby węgiel który potrafi mi przeciagac temperature nawet o ponad 10 stopni i dlatego obecnie nim nie pale bo nie ma takiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki wielkie za rady i za cierpliwość.Będę testował różnie ,a klapki takowej wogole nie ma .Wszystkie drzwiczki bez klakpi a w dmuchawie zamyka.Nawet taką przyslone na dmuchawie ma i też jest przymknięta tylko taki uśmieszek jest wolny na niej.To mówisz ,że jak spala taką ilośc w 12 no góra w 14 godz.t ok?Piec narazie zasypuje tak gdzieś 2/3 .DZięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś że wsypujesz 2-3 łopaty ( jakie łopaty ?) bo wiesz łopata łopacie nierówna. Najlepiej zważ ten miał ile kg wsypujesz na zasyp który pali Ci sie te 14h i wyjdzie Ci  ile kg spalasz na godzine. Pamiętaj aby miał, którym palisz był  lekko wilgotnawy, nie może byc zbyt suchy ale i zbyt mokry. Napisz jeszcze na jakim biegu chodzi Ci pompka CO. Np u mnie zmiana z biegu 3 na 1 wydłużyła stałopalność na jednym zasypie( pełny zasyp pieca) o jakies 8-10h . Pisałes tez że masz boiler 120l , czy jest on cały czas załączony na grzanie wody podczas palenia w piecu? U mnie boilera nigdy nie wyłanczam podczas palenia i działa on na zasadzie mini bufora który przyjmuje naddatki ciepła, gdy takowe wystepuja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lecz czy zabudować komore czy też wsypać mniej miału -nie wychodzi na jedno?.Wczoraj wsypałem takie słabe 2 łopaty no trzymał 12 h ale też przeciągnął z 50 st.zadanej na 60 st.Przypominam ,że robi mi to po około 5 lub 6 godzinach pracy.Kurna ,ale nie zawsze są dni kiedy trzyma te 55 bo histeraza 6 a 50 st. zadana i w ten sposób trzyma całe palenie aż do wygaszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw mniejszą histerezę. Jak się da to na 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że nie trzeba zabudowywac komory spalania i można mniej podrzucać do pieca ale to wiąże się z częstymi wizytami w kotłowni, sam mam znajomego który mówi ze on tam nie ma problemu ze spalaniem miału od dołu, tyle ze u niego teść co chwila jest w kotłowni i podrzuci słownie jedna łopateczke miału na żar... Zabudowując komore spalania szamotem po prostu ją "wyszczuplisz"  i ograniczysz powierzchnie paleniska nie tracąć przy tym na stałopalności ponieważ wysokośc zasypu będziesz miał taka sama a nawet większa jeżeli brać pod uwage taka sama ilość zasypanego paliwa na komore spalania przed i po zabudowie paleniska. Więc pozostają Ci 3 mozliwości, palić jak palisz, zabudowac komore spalania szamotem, luib przejsc na mniej kaloryczne paliwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro na zero to wytłumacz mi co ędzie się działo poprobuję.

Histereza jest związana z włączaniem dmuchawy, a nie z wyłączaniem.

Masz wartość zadaną 50 stopni i przy histerezie 6 dmuchawa załącza się przy 44 stopniach.

Dmuchawa "rozpędza" kocioł i po przekroczeniu 50 stopni kocioł ma problemy z "wyhamowaniem". Dlatego temperatura wzrasta do 55 stopni.

Oczywistym jest, że oprócz histerezy może być więcej powodów przekroczenia temperatury powyżej wartości zadanej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe .U mnie dmuchawa załącza sie razem z zastartowaniem sterownika .Mam ustawienia dmuchawy 35%i 40%.Histeraza 6 i u mnie jest tak że GDy mam te 50 i przy 54 dmuchawa się wyłącza .Lecz gdy im bliżej tych zadanych 50 to dmuchawa zwalnie obroty i u mnie dmuchawa sie wyłącza jak mam 54 przy histerezie 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emus

Chyba Ci sie trochę pomyliło.

 

nerwus48

Histereza działa jak napisałeś . im wyższa liczba nastawiona tym wcześniej zwalnia dmuchawa . Jeżeli kocioł przechodzi w przedmuchy to moc podawana przez kocioł jest za duża w stosunku do zapotrzebowania instalacji .

Wielkość rusztu to inaczej moc paleniska . W Twoim przypadku moc paleniska jest zbyt duża do aktualnego zapotrzebowania na ciepło .

Musisz zmniejszyć wielkość rusztu /moc paleniska / dzięki temu kocioł będzie spalał paliwo wolniej , adekwatnie do zapotrzebowania na ciepło . Ta sama ilość paliwa będzie się spalała wolniej w dłuższym odcinku czasu bo kocioł będzie pracował z mniejszą mocą niż w tej chwili .

Rozmiary rusztu/ paleniska  należy zmniejszyć do wysokości normalnego poziomu zasypu w kotle w taki sposób aby nie zatkac bocznych otworów nadmuchu w palenisko bo do palenia miałem od góry te dystrybutory są niezbędne .

To powinno Ci wystarczyć do zapanowania nad kotłem i jego spalaniem .Po zabudowaniu paleniska niezbędna ponowna regulacja nastaw dmuchawy .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj z instrukcji punkt "Histereza pracy dmuchawy".

Ustaw histerezę na 2, bo mniej się nie da.

 

Jeszcze możesz zrobić taką sztuczkę:ustaw wartość zadaną na 46 wtedy kocioł powyżej 50-51 nie przegrzeje.

 

Jeżeli w domu masz odpowiednią temperaturę to przegrzewaniem 4-5 stopni za bardzo się nie przejmuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmmmmmmmm.No właśnie a piszą ,że gdy kocioł na niskich temp.to smoli itp.Więc jak tu palić .TE 46 zad. to jaką dać histereze .Ale piszą ,że zbyt niska histereza to grzeje i wychładza kocio bo szybko spada i załacza sie znów dmuchawa.


50 mież na kotle + czy - kila stopni co kocioł przecignie bo nie wyhamuje-to troche mało nawet jak na te 5 czy 7 stopni na zewnątrz.


gdyby on mi przegrzewał czy też przeciągał 4-5 stopnia to bym lowy nikomu nie zawracał.Lecz jak zaznaczyłem nie awsze mi przeciąga.Jak jednak to zrobi to po około 5 -6 godz. pracy pieca.


Dzięki mac 65.Jeżel izabuduje kocioł to nastawy dmuchawy trza zmienić.Masz na myśli moc dmuchania czy czasy przedmuchu i przerwy między nimi?


Lecz gdy zabuduje ściany boczne ,a właśnie na jednej znich (lewa) jest taka listaw z dwoma rzędami otworów na nadmuch .Jest ich raem 12.Listwa w rgu lewej ściany zajmuje gdzieś tak 1/3 ściany .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie a piszą ,że gdy kocioł na niskich temp.to smoli itp.

 

Miałem 2 kotły na miał, 38kW oddałem bo po rozdziale ogrzewania był 2x za duży, została mi 250 w gospodarstwie.

Niejednokrotnie paliłem na 40st.(częściej to robię w tym co mi został) i zadnego smolenia nie zauważyłem. Wymiennik mam tylny, 4 szuflady, więc bardzej podatny na wykraplanie od górnego i zawsze jest suchy. Zresztą w tym mniejszym też ten problem nie występował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki mac 65.Jeżel izabuduje kocioł to nastawy dmuchawy trza zmienić.Masz na myśli moc dmuchania czy czasy przedmuchu i przerwy między nimi?

 

 

Lecz gdy zabuduje ściany boczne ,a właśnie na jednej znich (lewa) jest taka listaw z dwoma rzędami otworów na nadmuch .Jest ich raem 12.Listwa w rgu lewej ściany zajmuje gdzieś tak 1/3 ściany .

Komory spalania nie widze więc trudno mi coś  doradzić. Co do nadmuchu to powinien wystarczyć 30-40% . Natomiast co do przedmuchów to może się okazać że będą niepotrzebne bo przy ustawionej histerezie kocioł może nigdy nie wejdzie w nadzór / przedmuchy .Wszystko zależy od tego jak dużo zmniejszysz palenisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to -kocioł musi wejść w nadzór predzej czy póżniej.Osiągnie temp.zadaną z opcą histerezy i,wyłącza sie nadmuch i mamy nadzór.Nawet gdyby cyklicznie chodził i temp. znowu spadnie ponizej zadanej uwzględniając histereze .To w tym czasie jakieś przedmuchy będą.Nie ma takiej opcji żeby kocioł chodził cały czas na nadmucu(pracowała dmuchawa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.