Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Regulacji Przepływu Wody Ogrzewania Podłogowego Na Przepływomierzach


Darek123456789

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, mam problem z ogrzewaniem podłogowym.

Czytajac rożne wpisy uzytkowników tego forum, dowiedzialem się że na kolektorze z podłogówki na przpływomierzach ustawia sie przepływ wody na dany obwód

Regulacja jest na nich od 1 do 5, a w moim przypadku jest tak ze odkrecajac do oporu czyli na 5 nie schodzi wiecej niz na 2 (niewiem dlaczego nie da sie opuscic nizej) po ustawieniu wszystkich rotametrów po jakims czasie wszystkie sie wyrównoja na 1. nieumiem uzyskac temperatury na powrotach(sa zimne po kilku dniach palenia w piecu na 55stopni)

prosze o odpowiedz i o jakies rady co mam robic

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartość przepływu wskazywana przez rotametry jest wypadkową wielu czynników. Podstawowy to możliwości pompy w stosunku do liczby obsługiwanych obwodów oraz rodzaj pompy. Liczy się też długość poszczególnych pętli, sposób ich ułożenia, opory na "zakrętach", średnica użytej rury i kształtek, średnica pionów zasilających, drożność filtra pompy, układ pomp układu względem siebie, wartości kVs zaworu 3D, rodzaj użytego rozdzielacza i metody mieszania, zgodność komponentów rozdzielacza (nypel-rotametr, nypel-zawór powrotu), rodzaj czynnika grzewczego itd.

 

Musisz bardziej szczegółowo opisać co ty tam masz. Najlepiej wrzuć zdjęcia, szkic jak to jest złożone i wtedy otrzymasz jakieś konstruktywne odpowiedzi.

 

P.S.

Zimne, ciepłe, to dla każdego co innego znaczy. Musisz podać konkretne temperatury, ponieważ kilka stopni dla ogrzewania podłogowego to przepaść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwa kolektory jeden ma 10 obwodów drogi 7 (każdy z obwodów nie przekracza 100 mb)

rura PEX 16'

kolektory zasilane rurą fi 28' C.U

pompa do podłogówki COSMO 25/60

zastosowany zawór 3D  ESBE 1"Afriso KVS 2,5

sprzęgło hydrauliczne 5/4" taurus

 

PYTANIE:

Może ten zawór trójdrożny podaje za mało wody na 17 obwodów, i przez to nie można zwiększyć przelotu wody przez przepływomierze, przez co wraca woda zimna z podłogówek?

 

Powierzchnia do ogrzania przez ta podłogóke to 150m2 piec ma 35kw z podajnikiem jesli chodzilo by o zdjecie jestem w stanie dopiero jutro wrzucic kolo15  16

 

 

 czekam na odpowiedz z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , na początek mogę powiedzieć że jak masz przepływ 2 l/m przy tylu obwodach to jest super i taki przepływ Ci w zupełności wystarczy ( oczywiście jak to co pokazują przepływomierze jest prawdą ) ,ale przyjmijmy że tak jest , zdjęcia i jakiś szkic będzie potrzebny , musisz też podać jaką masz temperaturę zasilającą rozdzielacze ? . Tak na ślepo podejrzewam że jest to nowy budynek podłogówka nie była wygrzana i po paru dniach będzie coraz lepiej . ( jak jest przepływ i na zasilaniu podłogówki ok 40 st.C , a powroty są zimne znaczy że gdzieś ta energia jest oddawana , cierpliwości )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podłogówka  jest zapowietrzona stwierdziłem to przepuszczając jeden z obwodów wodą pod ciśnieniem, pozbyłem się z obwodu powietrza.

Moje pytanie brzmi:

- mam 17 obwodów wypełnionych woda+ glikol,  czy może mi ktoś doradzić dobry sposób odpowietrzenia tych obwodów nie tracąc już rozmieszanego glikolu z woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na rozdzielaczach montujesz odpowietrzniki automatyczne. Zamykasz wszystkie pętle podłogówki poza jedną, uruchamiasz pompę podłogówki i czekasz aż przez odpowietrznik wyjdzie powietrze następnie zakręcasz tą pętle i bierzesz się za następną. W trakcie odpowietrzania należy kontrolować poziom wody w układzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam jeszcze tylko jedno pytanie jeśli to Nie będzie problem

 

- czy na przepływomierzach mając 17 obwodów (kolektor z 10 obwodami i drogi z 7) i pompa 60 na obie szafki wystarczy? gdy sa wszystkie obwody puszczone przepływomierze pokazuja na 1( obowdy nie maja wiecej niz po 100mb)

 

odcinając szafkę z 7 obwodami czyli puszczając tylko ta z 10 obwodami schodzi do dwójki

 

zastanawiam się czy to wystarczy jeśli będą na jedynce przepływomierze na tych 17 obwodach, czy nie zastosować pompy 80,

to przepływomierze zeszły by niżej na tych szafkach.

 

zawór 3D na te 17 obwodów jest 4.2  wiec przepływ jest wystarczający mam nadzieje, pompa 60, podłogówka odpowietrzona.

proszę o odpowiedz bo naprawdę nie wiem czy pchać się w koszt pompy 80 czy to wystarczy na ta powierzchnie około 150 m2,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa 60 w zupełności wystarczy na 17 obiegów i nie ma sensu montować 80

 

Rozumiem że każdy przepływomierz pokazuje 1 czyli odpowietrzenie się udało i przez każdą pętle płynie woda

 

W jaki sposób sterujesz zaworem 3d oraz jaką aktualnie temperaturę poszczasz w podłogę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa 60 w zupełności wystarczy na 17 obiegów i nie ma sensu montować 80

 

Rozumiem że każdy przepływomierz pokazuje 1 czyli odpowietrzenie się udało i przez każdą pętle płynie woda

 

W jaki sposób sterujesz zaworem 3d oraz jaką aktualnie temperaturę poszczasz w podłogę ?

narazie mam na 6 ten 3D na maksa otwarty

 

afriso 4.2 m3/h  5/4'cala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajesz 55 sC przez 5 dni w podłogę i nadal nie grzeje? Może zapomniałeś dać styropianu pod wylewkę :D

 

A teraz poważnie potrzebne jest więcej informacji oraz zdięcia instalacji

 

Jaki kocioł ?

Czy poza podłogówką są jakieś grzejniki i jak są podłączone ?

Jak podłączony jest zasobnik ciepłej wody ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.