Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Histereza I Czas Nagrzewania Się Kotła


pstaszek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych koleków od 4 miesięcy usiłuję opracować jakis najbardziej optymistyczny sposób palenia mianowice \posiadam piec na ekogroszek od KOŁTONA moc 25 Kw temperatura na piecu zadana wynosi 60 s zawór 4D ustawiony na pozycję 4 lada dzień bede montował siłownik i sterownik temperatura w domu 22 s niby wszystko jest ok ale nie wime czy przy histerezie 2 sc czas w jakim kocioł donija do zadanej temperatury jest prawidłowy obecnie ustawienia to 10 sek podawnia 50 sek przerwy 60 stopni na piecu i dmuchawa na 5 prześwitu na ok 2 cm i czas w jakim podczas pracy pommpki w jakim piec dobije do zadanej temperatury to około 30 minut czy to prawidłowy czas ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze temperatury nie określa się w sekundach , tylko w stopniach Celsjusza [stC] względnie Kelvinach [K].

Na pytanie, czy to prawidłowy czas nie da się odpowiedzieć przy tak małej ilości danych, jakie podałeś.

Jaka powierzchnia ogrzewana?

Czy dom ocieplony?

Jakie temp na zewnątrz?

Jakie temp w domu?

Czy popiół jest dopalony? - podobny do szarego proszku.

Czy rura kominowa jest bardzo gorąca/gorąca/ciepła/chłodna? Jak masz tam termometr, to podaj temp spalin.

Jak ustalisz te wszystkie wartości i je tu podasz, to może znajdzie się ktoś, kto pokusi się o określenie, czy czas dochodzenia do temp zadanej w Twoim przypadku, jest prawidłowy.

Pamiętaj, że _każdy kocioł_ pracuje w absolutnie odmiennych warunkach i nie ma uniwersalnych reguł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega napisał 2 sc czyli 2 stopnie Celsjusza  :)

jeśli  30 minut od przysłowiowego zera to nie dużo, jeśli od jakiejś temp to od jakiej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut trwa ponowne zagrzanie kotła do temp zadanej czyli jełsi histereze mam ustawiona na 2 stopnie  to przy 58 stopniach piec załącza się i trzeba bez mała 30 miut aby ponownie dobił do tych 60 stopni i interesuje mnie czy czas w jakim to robi jest porównywalny do waszych kociołków temp w momencie pomiarowym za zaworem 4 d to równe 42 stopnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przez te 30 minut to wychładza sie miedzy czasie piec i spada mu temperatura ?

Bo u mnie potrafi czasami spaść nawet o 10 st. C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dociągnięcie do temp zadanej - 68 stC - trwa kilka, max kilkanaście minut przy ustabilizowanej pracy, to znaczy, kiedy dom nie był po nocnym obniżaniu temperatury, gdy nie dogrzewa się aktualnie cwu, gdy na zewnątrz nie ma trzaskających mrozów, ani wichur... Mam histerezę ustawioną na 5 stC.

Nie napisałeś jak masz ocieplony dom. 

Prędkość dochodzenia do temp zadanej jest z grubsza wypadkową aktualnej mocy palnika, i aktualnego zapotrzebowania na ciepło - dom i cwu.

Jak masz palnik zmodulowany na małą moc, a dom potrzebuje dużo megadżuli, to będzie dłużej pracował, by osiągnąć zadaną temperaturę - to proste. 

Chyba, że masz skopaną instalację i bezpośrednio do kotła wchodzą rurki z powrotu i permanentnie wychładzają Ci zład w kotle. Powinieneś mieć zawór 4d, hydrauliczne sprzęgło, albo wymiennik ciepła, coby powrotu z instalacji nie wpinać wprost do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe

siedziałem bez mała 2 dni w kotłowni zanim wpadłem na to co poustawiałem mianowicie zakładajać że siłownik puszcza 42 stopnie na co ustawienia które najbardziej pasują i sa najbardziej ekonomiczne to czas podawania 4s przerwa podawania 15 sek siła nadmuchu na 6 histeryza na 2 stopnie teraz wyniki jakie uzyskałem

 

piec średnio grzeje 14 do 15 minut

śtygnie w czasie od 26-28 minut

pompka od ce pracuje non stop

start kotła odbywa się przy temperaturce 66 stopni poczym spada do 65 i już dalej dobija do 68 powoli jeszcze dobija do 73-74 stopni i spada w czasie 26-28 i tak się cykl powtarza kopczyk w tym czasie jest ładnie usypany ekogroszek się dopala czyli jest 2 razy lepiej jak było kombinuje jeszcze z ustawieniami typu 5 stopni histereza ale tutaj musze operować czasem podtrzymania aby kopczyk był non stop wysoko wówczas piec dochodzi do temperatury w takim samym czasie jak przy 2 stopniach ale zużywam dodatkowo kilka cykli podawnia w przestoju ale czas stygnięcia uzyskuje na poziomie 40 minut jak to przelicze czyli po 24 godiznachd ziałania i zmierze srednie czasy to napisze jak wyszło czy jest to bardziej ekonomiczne na dzięń dzisijeszy zamontowany liczniek motogodzin wiec będą wyniki bez przekłamania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ty tak szybko do tego doszłeś i to ogarnąłeś.

Ja się morduje z tym chyba 2 tygodnie. I wkońcu przeszedłem na automatyczne sterowanie PID które jest oczywiście mało ekonomiczne.

A teraz jak ciepło było to paliłem wogóle drzewem żeby nie pójść z torbami i nie spalić całego węgla zanim sie jeszcze zima nie zaczeła na dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.