Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana Sterownika Do Tłoka Na Ster Z Pid Lub Fuzzy Logic


arthek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Zastanawiam się nad zmianą swojego obecnego sterownika dwustanowego Tech St - 40 w kotle tłokowym Protech Karo 25 kW.
Użytkuję go juz pieć sezonów i postanowiłem zmniejszyć problem występowania sadzy oraz ciągłej regulacji parametrów na sterowniku wynikających ze zmiany zapotrzebowania na ciepło.
Wkurza mnie też podawanie opału tuż przed przejsciem kotła w stan podtrzymania oraz to , że po przejsciu w stan pracy nie ma możłiwości dwukrotnego podania dawki paliwa lub skrócenia czasów podawania w pierwszej fazie pracy .

Cz jest ktoś na forum , kto użytkuje taki  sterownik w wersji do tłoka ?
Zastanawiam się na zakupem: IRYD RTZ FUZZY LOGIC ,  Experta PID dynamic z Elsteru lub Skorpion plus z PID'em.
Cena pewnie będzie decydująca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak,daruj sobie wymianę sterownika bo i tak nie wyeliminujesz sadzy.

Maiałem taki sam kocioł i wiem że nie ustawisz sterownika w ten spsób aby wyeliminować kopcenie po zakończonej pracy wentylatora.

Sadza tak czy owak będzie się osadzała tak ten kocioł jest skonstuowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko ze sterowniki z pid i temu podobnymi algorytmami maja wyeliminować przechodzenie piece w tryb podtrzymania a co za tym idzie "kiszenie" opalu bez tlenu

wymiana sterownika na taki z pid czy fl będzie miała sens, jeśli palnik może pracować skutecznie i efektywnie z niska mocą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zmieniłem z sterownika dwunastawnego na cobre i super, ale od razu musiałem przerobic płytke palnika bo przy pid inaczej

dmucha wentylator ,jak dasz radę przerobić palnik to warto wymienić sterownik,ale i tak bedziesz się uczył ustawiać kocioł od nowa i to potrwa. Dobry sterownik to nie wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świadomy  , że sadzy w 100 % nie wyeliminuje , bo palę w tym kotle 5 sezonów więc trochę na temat palenia  już wiem.

Chcę ją jeszcze bardziej ograniczyć poprzez zmianę sterownika  który będzie "pilnował" aby kocioł żadko przechodził w stan podtrzymania.

Doszedłem już do takich ustawień , że zdaję sobie sprawę z faktu , ze najwięcej sadzy powstaje po przejsciu kotła w stan podtrzymania.

 

MIrek39 , powiedz jaki masz kocioł i co zobiłeś z palnikiem aby dobrze pracował.

Myślę też nad cobrą , ale muszę być niemal pewny , że zmiana sterownika przyniesie zakładany efekt ponieważ koszt jej zakupu nie jest mały ( 900 zł) .Jaką powierzchnię ogrzewasz , jakim kotłem ( producent ) ?

Możesz wrzucić zdjęcie palnika lub chociażby szkic ?

Często kocioł przechodzi ci na cobrze w stan podtrzymania ?

Sadzy jest wyraźnie mniej po zmianie sterownika ?

Jaki wcześniej miałeś sterownik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kocioł ze sterownikiem Cobra ma Mietek 440, kocoł też tłokowy Grobelny spróbuj zapytać czy jest zadowolony.

Jest jeszcze sterownik Bolecki, przeznaczony też do tłoka. Nie wiem czy to PID ale czytałem o nim pozytywne opinie na FM.

Ciekaw jestem twojego wyboru i opini z użytkowania, pamiętem jeszcze twoje posty z Forum Budowlanego, przyjemnie się je czytało.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świadomy  , że sadzy w 100 % nie wyeliminuje , bo palę w tym kotle 5 sezonów więc trochę na temat palenia  już wiem.

Chcę ją jeszcze bardziej ograniczyć poprzez zmianę sterownika  który będzie "pilnował" aby kocioł żadko przechodził w stan podtrzymania.

Doszedłem już do takich ustawień , że zdaję sobie sprawę z faktu , ze najwięcej sadzy powstaje po przejsciu kotła w stan podtrzymania.

 

MIrek39 , powiedz jaki masz kocioł i co zobiłeś z palnikiem aby dobrze pracował.

Myślę też nad cobrą , ale muszę być niemal pewny , że zmiana sterownika przyniesie zakładany efekt ponieważ koszt jej zakupu nie jest mały ( 900 zł) .Jaką powierzchnię ogrzewasz , jakim kotłem ( producent ) ?

Możesz wrzucić zdjęcie palnika lub chociażby szkic ?

Często kocioł przechodzi ci na cobrze w stan podtrzymania ?

Sadzy jest wyraźnie mniej po zmianie sterownika ?

Jaki wcześniej miałeś sterownik ?

Kocioł 25 kw lokalny mały producent Sikora, dom klocek z lat 70 250m cwu 120l,palnik płyta stalowa 200/200/20 zmiana polegała na wywierceniu innej ilości  otworów o innej średnicy większej, otwory wiercone o srednicy od 3,5mmdo 5mm, Praktycznie nie ma stanu podtrzymania przy   cobrze ,stary sterownik  Sp34 .Sadzy jest mniej .Przy cobrze pale na ustawieniach dla ślimaka tłok nie podaje jednej dawki tylko podzieliłem na dwie praca bez pozycjonowania tłoka.A jeszcze jedno do miału inna płytka palnika a do grupszego opału inna czyli inne średnice otworów Tak aby uzyskać leprze napowietrzanie i aby opał i popiół  nie przedostawał się do komory wentylatora w nadmiernej ilości.

Spalanie srednio od września do dnia dzisiejszego 19 kg miału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 arthek przy kotle mam  taką dmuchawę

http://www.elektro-miz.pl/pol/produkty/wentylatory/wentylator_wpa_120kl.html

poniżej 43% gwałtownie spada jej wydajność w wyniku czego przynajmniej ja nie mogę ustawić pauzy dla pracy dłuższej niż 204 , dodatkowo sterownik cobra przebija temperaturę 5 st.w sofcie A33m , w wyniku czego kocioł długo stoi w podtrzymaniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność dmuchawy faktycznie spada i dlatego przerobiłem palnik .Co do przerwy podawania to nie ma problemu ustawic nawet 360 lub 2 razy 180 dzieląc prace tłoka na 1/2 a nawet i więcej tu ma wpływ czym pale.

To nie sterownik cobra przebija (przeciąga) temperature nawet o 5 st tylko palenie z dużą mocą powoduje to przeciąganie temperatury zadanej po przejsciu kotła w podtrzymanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Przed podjęciem decyzji o zakupie sterownika proponuję sprawdzić, czy posiada on czujnik temperatury spalin. IRYD FL posiada i dobrze sie sprawdza. Wiem, bo go użytkuję. PID bez czujnika temperatury to trochę tak, jak katalizator bez sondy lambda. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek na czym polegała przeróbka palnika ? Co do dzielenia opału . Skoro nie mogę dopasować mocy dmuchawy , muszę do niej dopasować pauzę podawania , tak ? Łatwiej byłoby odwrotnie .

Przeczytaj cały post wcześniej opisałem co zrobiłem z palnikiem.Ja nie jestem zwolenikiem dmuchania na niskim poziomie w tłoku oczywiście.Czy łatwiej byłoby odwrotnie ? u mnie nie ma tego problemu z ustawieniami,zmieniam je tylko kilka razy w sezonie przy zmianie opału,a nie co chwila .Kocioł mam piąty sezon i wiem co i jak, co lubi a czego nie .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę o sterowniku Bolecki i wygląda on obiecująco.

Zapisałem się w kolejce do testów.

Jeśli uda mi się go przetestować , na pewno podzielę sie spostrzeżeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.