Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła I Instalacji Co I Cwu


horbol

Rekomendowane odpowiedzi

Buderus logano s 111 posiada jak się nie mylę ma kolega gondoljerzy ale gdzie go opisywał nie wiem musisz poszukać ale na super mi nie wyglądał.Chyba żaden z nas monterem nie jest i ja swój kocioł sam podłączam  tą przeróbkę tez sam nie ma tu wielkiej filozofi wystarczy opanować lutowanie na miękko a to śmiesznie łatwe w porównaniu do spawania, a mam układ z buforem co jest już trochę skomplikowane.Jeśli bym nie miał zielonego pojęcia to bym brał kolegę który ma to opanowane zamiast płacić kupę pieniędzy za przewymiarowany kocioł i być może spieprzoną robotę.Spadam bo nic tu po mnie.Życzę dużo pieniędzy bo kotłownia to najdroższy pokój w nowym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ze znów jestem w czarnej du##e myślałem że logano będzie dobrym wyborem a 3t węgla niezłym wynikiem a tu oo Kruper się zmył i nie chce gadać o głupotach niewiem jak to już będzie zobaczymy dzięki wszystkim za opinie i rady ją też mam dość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Horbol

3 t wegla na zime powinno Ci wystarczyc. Ja kupuje tez 3 t i zawsze mi zostaje przynajmniej 0,5 t. Tak ze co ktorys rok kupuje 2 lub 1 t.Pale od X do III, IV-jesien,wiosna bardziej na wode niz grzanie domu.

Jeszcze jedno do DAKONA. Kilka razy probowalem w DOR jak w gorniaku, wyjeta przegroda.palic weglem. Nie ma porownani inne palenie. Zar skupia sie na mniejszej powierzchni, duzo wyzsza temperatura zaru, czustsze spaliony, mniej kopci sie wymiennik. Zdecydowanie wole palic w dolniaku.

Jedyny mankament to uciazliwe czyszczenie/ zdejmowanie pokrywy, glebokie kanaly,klopot z czyszczeniem na dole/ i wegiel - musi byc odpowiedni. 

Jaki, sam musisz sie przekonac. Co do komina to wlasnie DOR 12 i 16 maja MNIEJSZE wymaganie co do ciagu, sprawdz w katalogach /google/

gtoni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego horbol nie wiem czego ty właściwie chcesz.Piszesz że bierzesz buderusa trochę za duży,ale będziesz go uszczelniał i wkładał szamot czyli będziesz nowy kocioł usprawniał!Chcesz buderus to weż dakon to to samo tylko parę stówek tańsze tylko jeden jest niebieski a drugi czerwony.Zastanów się dobrze,przemyśl to co ci napisałem i nabierz wiedzy bo to również pieniądze a jak się boisz czytać to  zapomnij o wszystkim i polegaj na firmie.Masz rację o głupotach nie chce mi się gadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czego chcę to w miarę ekonomicznie ogrzać domek i cwu w nim i o to tu pytam dla mnie to ważne jeśli dla Ciebie głupota to nie musisz pisać nieChcę marnować twojego czasu. Od czytania właśnie się zaczeło tak żył bum z tul co by mi założyli a tak zaczynam wymagać czegoś co dla mnie będzie dobre. Szukam rozwiązania bo mam na to pewnie że 4miesiące albo lepiej moje pytania i niezdecydowanie może denerwować ale jak tak jest to ttylko dla tego że szukam złotego środka na coś o czym nie mam pojęcia

Kurczę Dakon do dostania gdzieś w Bielsku białej a buderus U mnie w miasteczku chciałbym go wziąć na korzyść buderusa przemawia też serwis blisko zobaczymy jak to będzie

 

Najlepiej by bułki żeby ktoś mi poradził tak jak właśnie monerzy glukozy dobrze s nr pchać mi piec 18 cz 20kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Ale pisze z telefonu (chodzi o ten bełkot na samym dole)i nie zawsze dobrze mi to wychodzi ale mniejsza o większość na razie jedxcze poczytam i zobaczę co się da zrobić dziękuję wszystkim za poświęcony czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a buderus U mnie w miasteczku chciałbym go wziąć na korzyść buderusa przemawia też serwis blisko zobaczymy jak to będzie

 

 

Bierz buderusa i się nie łam.

Jakby co stoi na tablicy niebieska 16kW za 1000 do negocjacji. 3letni. Pewnie za 600-700 do wyjęcia.

Kup, popróbuj, przebuduj. Najwyżej za rok, dwa sprzedasz za trochę mniejsze pieniądze, a nabędziesz doświadczenia i wtedy zakupisz co trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

"Kup, popróbuj, przebuduj. Najwyżej za rok, dwa sprzedasz za trochę mniejsze pieniądze, a nabędziesz doświadczenia i wtedy zakupisz co trzeba."

 

 

Jeżeli nie musisz to się nie śpiesz bo to może Cię kosztować zamieszkanie w kotłowni i cały wolny czas będziesz przerabiał kocioł.Poczytaj różne opinie,Policz dokładnie czego potrzebujesz i wtedy podejmij decyzję sam bo to Ty będziesz zdany na ten kociołek przez kilka następnych lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz przetłumaczyć ostatnie zdanie bo nic nie kumam.To ty napisałeś że piszę głupoty(patrz twój post z godz. 20.25) i tylko przez to że tak panikujesz puszczam to bokiem uszów.Mój czas nie będzie zmarnowany jak zrobisz jak najmniej błędów a ty się do nich na siłę pchasz.Masz 4 mies. czasu przynajmniej skontaktuj się z kolegą posłuchaj co powie, skontaktuj się z innymi firmami i wtedy wybierz coś rozsądnego.Co ma serwis do kotła bez elektroniki,jeśli zacznie cieknąć producent musi przyjąć reklamację,serwis potrzebujesz do kotła gazowego, olejowego,pompy ciepła,kotła z podajnikiem i wszystkich innych naszpikowanych elektroniką.Kol. colover też ma rację,ale jak znam ludzi to każdy kto ma nową chatę woli ładny nowy kocioł,a co innego jak mieszka w starej jak ja chociaż ja bym się na nową nie zamienił.Jak chcesz palić w lecie drewnem to musisz zrobić pewną małą przeróbkę(bez ingerowania w budowę kotła) żeby spalić ekonomicznie drewno.Skoro roboty się nie boisz to rozważ kocioł na drewno,jeśli masz w pobliżu kompleksy leśne to nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tłumacze: Dobrze by było żeby ktoś mi doradził tak jak monterzy, tylko że dobrze a nie pchać mi kocioł 18 20kw na 120m, czyli jaki kocioł na jaki metraż i który był by odpowiedni( pisałem z telefonu w pracy i nie zdążyłem wyedytować i tak się napisało.)

 

To ty napisałeś że piszę głupoty(patrz twój post z godz. 20.25

ja nie napisałem ze piszesz głupoty, tylko ze napisałeś w poście: zmywamsię bo nie chcesz pisać o głupotach i pomyślałem ze nie masz już dość.

Co do paniki to jedna z moich wad że się mocno wszystkim przejmuję .

ale mimo to udaje mi się powolutku osiągać zamierzone cele. Wiem ze tylko spokój nas uratuje....

Napiszę do kolegi z forum może coś poradzi.

 

jeszcze jedno czy w moim przypadku warto wybrać kocioł ds czy może pokusić sie o gs i z tą nieszczęsną automatyką i wiatrakami  i palić od góry ?

bo szczerze to boję się spalania nadmiernej ilości węgla przy ciągłym paleniu no chyba ze idealnie dobiorę kocioł.

co do palenia drzewem to nie wiem.

 

Przez głowę zaczynają mi przechodzić myśli o piecu z podajnikiem ale taki do max 6 tys. ale nie ma szans chyba ze w marketach budowlanych, a to lipa. instalatorzy mówią ze z 8tys trzeba dać a to stanowczo za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam przejrzeć temat "przeciąga temperaturę" na stronie głównej i popisać z kolegą "mario1996",opisuje tam swój kociołek który jest bardzo ekonomiczny,może jego rady pomogą w doborze kotła do twojego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. horbol a co ja tu cały czas tłumaczę? Nie kupuj kotła większego jak 8 kw.,nie bierz dmuchawy ani elektroniki,i.t.d. co do kotła GS to jeśli palimy od góry węglem niczym nie ustępuje DS tylko nie można doładać żeby nie kopcić.Kol. mareckir1 dobrze prawisz tam na tym forum jest też nerwus który niecałą prawdę pisze ale to jego sprawa,mnie dziwi czemu nie wierzysz temu koledze co spala 7 kg. dobrego węgla na 60 m 2 mieszkanie.Bierz pod uwagę że to mieszkanie a nie dom wolno stojący,bo to wielka różnica.A co powiesz na to kominek ceramiczny(tylko promieniuje) bez rusztu,drewno pali się w szamotowym palenisku i w ok. 10 l. popiołu.Wyniki przy obecnych temp. połówka dębu o średnicy 20 cm.pali się 5- 6 godzin a ja siedzę w podkoszulku,bo w salonie 35 m 2 afryka(22 st.) co przy grzejnikach(konwekcji) odpowiada 26-28 st. Nie pisz wiem że nie wierzysz nikt oprócz tych co u mnie byli nie uwierzył a byli i tacy co mi chcieli posadzkę kuć i podłogówki szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisałem na razie do polecanego wcześniej kolegi i dostałem odpowiedz. Jeśli wszystko się uda to pewnie wezmę kocioł od Niego a jeśli nie to zostaje buderus lub jego protoplasta.Ogólnie to co będzie u mnie łatwo dostępne. Moc minimalna czyli 13,5 kw. do tego zastanawiam się czy nie zrezygnować z podłogówki bo bufor będzie kosztował tyle co piec z podajnikiem a niestety muszę ciąć koszty. Temat rozwojowy jak by co dam znać co doradził w/w kolega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego bufor ma kosztować tyle co piec z podajnikiem.Bufor 800 l. gotowy to koszt ok. 2500 zeta,ale można dużo taniej kupić zbiornik po hydroforze 1000 l. za kilka stówek(ja taki posiadam) trzeba go jednak dobrze wyczyścić i zaizolować(ale roboty się nie boisz) w sumie koszt max. 1000 zeta.Jeśli miałbym wybrać podłogówka a bufor wybrał bym to drugie.Jeżeli masz termostaty na grzejnikach to bufor musi być inaczej kiedy chata się nagrzeje a termostaty zaczną przymykać w kotle ci się woda zagotuje.Poza tym kocioł pracuje najbardziej ekonomicznie(bez przydłwiania powietrza) i wygoda bo w okresie wiosna-jesień palisz co drugi dzień a w zimie zawsze masz parę godzin czasu żeby rozpalić bez wychłodzenia chaty.A teraz idż spać bo nabrałeś wiedzy pieruńskim tempem.Dobranoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie skończyłem delektować się bimberkiem  z 2 kolegami których niewidziałem ze 2 lata :) niestety żaden nie jest specem od piecy czy hydrauliki. Poczekam cierpliwie na to co mi odpisze przemysław2ar. Ogólnie instalacja jeszcze nie istnieje. Czekam na wiosnę, albo na lekką zime mogę ruszać od stycznia jeśli pogoda pozwoli. Więc całą wiedzę jaką tu zdobęde postaram się wykorzystać przy rozmowie z monterami .

Na razie zamykam jape i cierpliwie czekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy żyjesz i nie oślepłeś(propaganda PRL-u wiecznie żywa),ale znawcy wiedzą że bimber dobrze zrobiony to najzdrowszy trunek i ja tylko taki spożywam.Nie mów że żaden z twoich kolegów nie ma kolegi co się na ogrzewaniu zna.My tu hanysy na śląsku robimy wszystko sami,moich dwóch sąsiadów robiło sobie ogrzewanie sami ja też następny sąsiad to wyuczony hydraulik,ale z tego co u innych robił to nie są za bardzo zadowoleni.Mój kocioł był podłączony przez firmę 10 lat temu a podłączali go 2 razy po swojemu czyli do d..y,znaczy tak że piec najpierw grzał bufor a jak bufor się nagrzał to zaczął chatę grzać.To właśnie wtedy w błyskawicznym tempie nabrałem wiedzy na szczęście znam dobrze niemiecki i to właśnie dzięki schematom buderusa z roku 2001 trzeci raz robiła firma według moich życzeń i nie chciałbyś słuchać co przy tym mówili.Najbardziej kulturalne określenie było,że robię bimbrownię no ale kiedy zrobili(cały czas pod moim nadzorem, bo co chwilę próbowali upraszczać) rozpaliłem i za parę minut grzejniki zaczynały być ciepłe jeden z nich wykrzyknął kur..a jak to grzeje a ja mówię kolego to tylko tak może grzać.Być może miałem pecha z fachowcami,ale niedawno kolega też nowicjusz w paleniu węglem chciał DS a dostał GS i też mówiłem nie więcej jak 10 kw. i co dostał: 20 kw. a chata twojej wielkości.Dzwoni do mnie na ryku, w kotle się nie chce palić jak drzwiczki zasypowe trochę uchyli dymi.Zajechałem, rura z czopucha i cały piec zawalony sadzą ,godzina przekonywania że to GS a kolega nie bo instalator powiedział że to GS i w nim się pali od dołu,na szczęście firma produkująca te kotły nie robi DS i kolega po następnej godzinie guglowania zrozumiał choć jeszcze nie mógł tego przetrawić.Następnego dnia po wyczyszczeniu kotła rozpalił od góry i do dziś niema sadzy w kotle,t.z.n. jest w minimalnych ilościach bo trzeba by jeszcze usprawnić podawanie PW ale chłop jest taki zadowolony że nie chce już nic usprawniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tyle razy już było - mały kocioł to łóżko w kotłowni dla palacza, chcesz się wyspać, ogrzać, to weź większy kocioł DS np o 20-30% = bufor rzędu 50l/kW nadmiaru mocy - np ze starego bojlera - może być wiszący na ścianie, ale pionowy!.

Piszesz że masz garaż to wstaw bufor do garażu.

Do tego prostą automatykę mieszania wody na podłogówkę i masz spokój na 10-16h.

Oczywiście w takim kotle palisz na max np 65-75C i nadmiar ciepła do buforka a z bufora w miarę potrzeb na dom.

U mnie dom 260m2 z podłogówką 160 m2 i grzejnikami 100m2 , bez problemu jest zasilany z bufora 800l nagrzanego do 80C przez ok 10-12h.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej.

 Kupfer żyje i mam się dobrze a to co spożywaliśmy to to klasyka gatunku więc wzrok to nawet mi się poprawił. Co do tematu to czekam cały czas na odpowiedz Pana Przemka. Zobaczymy jestem nawet zdecydowany na Jego usługi i po świętach skontaktuje się z nim telefonicznie bo teraz to wiadomo. Może przy okazji wyspawa mi ten bufor nie wystarczy mi z 500l?? Boję się kosztów  całej instalacji tu mam wycene na 21 tys a nie wiem jak będzie z buforem .macie  może kogoś godnego zaufania z woj lubelskiego??

 

Też życzę WESOŁYCH ŚWIĄT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam 

Byłem przywołany tu kilka razy to warto zabrać głos w dyskusji.

Oczywiście z kol.Horbol rozmawiałem i moja propozycja to kocioł 9-10kW + Bufor 800-1000l Ja bym bardziej obstawił wersję 15kW+1000l jednak w grę wchodzą też koszty.

Prawdopodobnie stanie na KDS-9kW + 800l + zasobnik CWU

 

@Leszek160

Co rozumiesz przez pojęcie słaby ciąg? Ja też mam słaby ciąg jak komin jest zimny ale jak się nagrzeje to rwie jak wściekły :) w twoim przypadku aby uniknąć problemów z rozpalaniem to polecam poszukać czegoś z wymiennikiem poziomym w mocy do 10kW  To ogniwo powinno być ok podobnie jak KSW 8kW  PER-EKO

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam małe sprostowanie do tego co wybrałem żeby nie było kocioł KDS 12kw Bufor 800l I cwu 140l. teraz tylko to połączyć z 7 kaloryferami i 6 obiegami podłogówki.... a miało być tak pięknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.