Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Połączenie Dwóch Regulatorów Pokojowego I Pogodowego


tomala993

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i zapraszam do dyskusji na temat tego co może dać nam zainstalowanie w domu dwóch regulatorów jeden pokojowy sterujący np kotłem, a drugi pogodowy sterujący zaworem 4D.

 

Proszę o opinie przemyślenia i wnioski

Czy takie połączenie spowoduje zmniejszenie ilości spalanego opału, czy nie będzie powodować np niekorzystnych zachowań wynikających np z różnicy w wyskalowaniu dwóch regulatorów.Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Moim skromnym zdaniem, to pracą zaworu czterodrożnego powinien sterować czujnik temperatury na powrocie do kotła, a nie sterownik pogodowy. Pogodówka jeżeli już ma być zainstalowana to ma sterować temperaturą ogrzewania CO, natomiast pokojówka powinna sterować pompą CO. Wszystkie te czujniki wepnij pod sterownik pieca i będzie dobrze. Ale to ja pisałem, a wszak wiadomo że ja ze wsi jestem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze nie bardzo jest sens takiej kombinacji. z mojego skromnego doswiadczenia wynika ze idealne jest polaczenie sterownika pogodowego (czujniki na zasilaniu powrocie i na zewnatrz) wybor dobrej krzywej grzewczej(2 tygodnie doswiadczalnie na kotle ling) i po sprawie. jedyne co ja bym zalecal to czujnik temperatury w domu ktory kontroluje temperature z zadana na kotle temp. domowa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i zapraszam do dyskusji na temat tego co może dać nam zainstalowanie w domu dwóch regulatorów jeden pokojowy sterujący np kotłem, a drugi pogodowy sterujący zaworem 4D.

 

Proszę o opinie przemyślenia i wnioski

Czy takie połączenie spowoduje zmniejszenie ilości spalanego opału, czy nie będzie powodować np niekorzystnych zachowań wynikających np z różnicy w wyskalowaniu dwóch regulatorów.Pozdrawiam Tomasz.

 

 

nie wymyslaj za duzo jesli to retorda to sterownik pogodowy z korekcja pomieszczenia do wysterowania zaworu i pompy przyczym pompa pracuje cały czas a zawór steruje temp CO ,i koniec ana kociołku ustawiasz 60st i zapominasz o sytemie a z doma regulatorami to mozez mic conajzyzej zimno w domu bo napewno sie nie uda dokładnie wszystkiego zgrac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja stosuję takie połączenie i uważam je za bardzo dobre. Pogodówka steruje temperatura c.o. (Zawór 4d z siłownikiem)w obiegu grzewczym a termostat pomieszczeniowy po osiągnięciu okreslonej temperatury w pomiesczeniu daje sygnał do obniżenia temperatury c.o. w obiegu. Taki układ bardzo ładnie pracuje i jest bardzo komfortowy trochę kosztuje ale z komfort sie płaci rozwiązania takie stosuje w kotłach z podajnikiem (ekogroszek, pelet, zerębka itd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam sterownik estyma + zawór4d z siłownikiem + podłączony czujnik na zewnątrz + euroster w domu.

 

Tak jak napisał kolega SanitSystem pogodówka w oparciu o krzywą dyktuje określoną temp na c.o, którą utrzymuje siłownik zaworu 4d. Osobiście korzystam z eurostera w ten sposób, że obniżam temp. na c.o na noc i podczas dni, w których jestem nieobecny w domu. Temp. na c.o w ciągu dnia generalnie utrzymuję stałą(bez obniżania) - tak ustawiam krzywą grzewczą aby nie było ani za zimno ani za ciepło. W domu temp. waha się w granicach ok 20,5 - 21,5*C. Krzywej nie ruszałem od początku grudnia, niczym nie kręcę niczego nie przestaiwam. Sterownik pogodowy w połączeniu z panelem pokojowym spełnia swoje zadanie na pewno w przypadku estymy i economic3000. Pompa c.o pracuje cały czas. Obniżana jest tylko temp na c.o w wybranych momentach.

 

Rozwiązanie zaproponowane do dyskusji przez kolegę Tomala wcale nie musi być drogie - wystarczy wybrać kocioł np. ze sterownikiem z rodziny A3000 RecalArtu lub ze sterownikiem Multi-Ster(elektromiz) lub RC09 (Tatarek). Wszystkie posiadają tzw. strefy czasowe.Sterownik Titanic jeszcze.. montowany do 'pleszewskich' kotłów.

 

Rozwiązań można znaleźć multum na rynku:

Niektórzy rozłączają okresowo pompę c.o(tomala zaproponował), inni korzystają z opcji "obniżenie" temp. c.o(posiada (estyma,economic) inni sterują pogodowo bez siłownika zaworu 4d :) - niektóre sterowniki umożliwiają ustawianie określonych temperatur kotła dla danych temp. na zewnątrz - jak wtedy wygląda temp. na c.o nie wiem, bo nie widziałem takiego układu.Jakoś mi się to nie widzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Ja tez się nad takim rozwiązaniem zastanawiam. Mam piec klimosz ling combi ze sterownikiem recalart 3000, zawór 4 drogowy i w pokoju mam auratona. Mam tez podłogówkę. Wszystko niby ok - ale w związku z tym, że kiedy obniża się temperatura w pomieszczeniu i dopiero wtedy startuje pompa co - przy temperaturach oscylujących w okolicy 0 - podłogówka nie jest wygrzana, bo piec załącza mi się 3 x dziennie. Dom z poddaszem uzytkowym dobrze ocieplony -przy takim systemie zużyłem w zeszłym sezonie od 20 wrzesnia do 30 kwietnia tego roku 3,5 tony ekogroszku. Myslałem o tym, żeby uruchomić w pełnej opcji pogodowej i wtedy pompka chodzi cały czas - podłogówka by nie stygła. Ale z drugiej strony jak pompka chodzi cały czas, to zbija temperaturę z pieca, podaje na grzejniki co powoduje jego ciągłe załączanie i zuzycie ekogroszku. A teraz piec załącza się kiedy jest to potrzebne z uwagi na spadek temperatury w pomieszczeniu - ale z jeszcze innej strony przy takich sporadycznych załączeniach w ciągu dnia piec jakby startuje wciąż od nowa niejako od zera wygrzewając cały układ. Nie wiem co o tym mysleć -może niech ktoś mnie wyprostuje i przekona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.