Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia Kotła Stąporków


jacek22

Rekomendowane odpowiedzi

ależ chcesz wszystko naraz

najpierw trzeba obniżyć moc

potem do tej mocy dopasować nadmuch

czyli 

wydłużasz przerwę

czekasz

zaglądasz 

jak żar nie schodzi dalej wydłużasz

jak żar schodzi lub bardzo mocno spieka obniżasz nadmuch

czekasz

krok pierwszy 

czekasz 

krok drugi

itd....

tylko powoli.

 

jak będzie kopcił wydłużysz przerwę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydłuż przerwę i to mocno bo masz przewęglony palnik i za mało powietrza

korekta i czekanie kilka godzin na efekty

potem kolejna

nie pamiętam czy pytałem już czy palnik uszczelniony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o palniku nic niewiem tj nowy kocioł pracuje od 3 tygodni chyba dopiero wydłuzyłem tą przerwe z 60 az na 85 ale nadal jest zle kopułka trochu sie zmniejszyła to ile jeszcze wydłuzyc ta przerwe ? to powiadasz ze nadmuch jest za mały tez czy jak ? a jeszcze powiedz mi jedno bo to mnie tez zastanawia czy zmniejszenie czasu podawania jest równoznaczne z wydłuzeniem przerwy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz zmniejszać czas lub wydłużać przerwę ale precyzyjniej jest regulować przerwą bo można mniejsze korekty robić

palnik powinien być uszczelniony- składa się z 2 części- korona ta od góry część jest luźno osadzana na palniku i wymaga uszczelnienia silikonem 

poszukaj w sieci haseł na uszczelnienie Brucera

nawet na tym forum było o tym wielokrotnie

bez tego lewe powietrze hula po komorze lub trafia w palnik nie otworami nadmuchowymi a całą powierzchnią łączenia korony z palnikiem i są problemy z regulacja parametrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego duzo mi to nie pomaga był u mnie instalator ten co montował piec i stwierdził ze to jest wina palnika bo nie pali sie równo na srodku tylko z jednego boku i dlatego z drugiej strony zpycha na dół niedopalony groszek bo dostaje powietrza wiecej z jednej strony własnie a pytałem o uszczelnienie to mówił ze na silikonie jest złozony takze mamy cos myslec nad tym palnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te palniki ta mają że na małych mocach palą bliżej kosza ale jeśli dawka jest ustawiona prawidłowo to nie będzie niedopałów. 

kopiec masz wysoki więc masz z czego schodzić w dół. tutaj wiedza o zwykłych :fajkach" nie ma zastosowania bo inny rozkład powietrza

wydłużaj przerwę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam to masz czas podawania pomiędzy 12 a 15 sek

jeśli nie to mnie popraw

dla 15 sek przerwa 100s to nie jest dużo 

to stosunek przerwa/podawanie 1:6,66

jak zejdziesz poniżej 1:10 czyli przy podawaniu 15sek przerwa 150 to będzie dość niska moc

żeby nie zaczęło spiekać lepiej robić krótkie czasy podawania przy zachowaniu tego samego stosunku do przerwy

zrób zamiast 15 sek 5 i przerwę zamiast 100s- 35 czyli wracamy do punktu wyjścia

to proponowałem na początku

dotarłeś w to samo miejsce tylko przy innych dawkach opału

masz za dużo węgla w jednostce czasu i stąd problemy z niespalonym eko i syfem w wymienniku(pomijając ruszt wodny) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Timon po zmniejszeniu czasu podawania na 5 sec i przerwy na 35 praktycznie zadnych efektów z wypalaniem jedyne co to ponad pół godz dochodzi do temp zadanej i ona spada z 50 az do 43 a w popielniku nadal wpierony spieków i niedopałów zastanawia mnie to ze z tyłu pieca sopada czysty popiół a z przodu po przeciwnej stronie kosza spadaja te spieki a palnik jest uszczelniony czyli w tym przypadku zmniejszenie mocy nie daje efektu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez zdjęć nie powiem na 100% czemu tak jest

jeśli korona poprawnie osadzona i uszczelniona to może problemem jest rodzaj węgla.

praca w okolicy 30 minut nie oznacza problemu jak równiez spadek o 7st a kotle.

obserwuj czy podczas podtrzymania żar nie schodzi zbyt nisko- to może powodowac ten spadek- kopiec musi się odbudować a w tym czasie temperatura spada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zmień ustawienia podtrzymania. jeśli masz włączone jakieś przedmuchy to wyłącz

jeśli podajesz opał to skróć okresy pomiędzy podaniami tak aby podało dawkę opału wcześniej nim żar zejdzie poniżej otworów nadmuchowych

wygasnąć nie powinno bez przedmuchów z godzinę nawet na kiepskim węglu więc nie ma obaw.

oznacza to dodatkowo że masz zapas mocy spory skoro żar ma czas zejść nisko w podtrzymaniu.

zmień nastawy na niższą moc

a i dopisz mi jaki sterownik masz bo jakoś nie znalazłem w całym temacie albo ze względu na późną porę za słabo szukałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jutro napisze jaki sterownik bo dzis mnie niema tam akurat ja mysle ze musze mu dowiercic chyba otworów nadmuchowych bo juz tylu ustawien próbowałem i bez efektu ja jest ciepło na zewnatrz i piec sie często nie włącza to jest w miare niema duzo syfu bo jak tez zmniejsze nadmuch z 55 na 45 to juz kopci w piecu a jeszscze mnie nurtuje ten nadmuch czy ten ogien powinien byc wysoki tak ponad ruszt czy nie czy iskry powinny leciec .     moze za duzo pytan na raz ale chciałbym w miare to ustawic jutro wrzuce tez zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogień powinien być duży i w miarę spokojny. im mocniej szarpie, zrywa i iskrzy tym wyżej idzie temperatura złoża, będzie duża strata kominowa i można przekroczyć temperaturę topnienia popiołu, stąd już do spieków blisko. u mnie jak się bestia rozchula to płomień potrafi być ponad defletor kilkanaście cm jednak teraz to się nie zdarza bo moc mocno obniżona na sterowniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie

masz ogromny jej zapas

jakby teraz osiągał w godzinę to w mrozy będzie kłopot.

możesz śmiało ją obniżać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sporo niedopałów w popiele

wydłużaj przerwę podawania jednorazowo o jakieś 5sek

potem czekaj około 4godzin i obserwuj, ilość niedopałów powinna zmaleć

na palniku sporo węgla

jakie masz parametry podtrzymania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w podtrzymaniu wg mnie jest w miare praca 25 s przerwa 20 minut a w trybie racy wg ciebie jest ok 16 na 60 czy nie i powiedz mi jeszcze jakbym juz chciał pominąc te spieki to co jestlepsze dla kotła i dla komina długa praca i krótkie podtrzymanie czy na odwrót bo różne są na ten temat zdania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nie jest chyba za dobrze w podtrzymaniu- podejrzewam że podanie co 20 minut powoduje że paliwa na palniku jest za dużo i stąd niedopał

wydłuż przerwę podawania do 30-35 minut jeśli kocioł stoi około 40 minut. wtedy nie powinno przewęglać palnika

ja wyznaję szkołe pracy a nie postoju. uważam że lepiej jak jest ruch 

czytałem jednak opinie klegów którzy sprawdzili i u nich ekonomiczniej jak szybko osiąga zadaną i długo odpoczywa.

pozostaje pytanie czy poza spalaniem niższym są tego inne plusy czy może raczej szybki zgon kotła i remont komina

na to pytanie nie znam odpowiedzi 

 

a co do spieków

jak zacząłem palić w kotle na ekogroszek 5 zim temu to brałem opał tylko od jednego dostawcy i był to ekoret. spieki zatem towarzyszą mi od początku

wolę widzieć w popiele spieki niż niedopalony węgiel

dodatkowo jak mam świadomość że spaliny nie są zbyt gorące i nie grzeję atmosfery to śpię spokojniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy podniesiesz nadmuch czy wydłużysz przerwę efekt będzie taki sam

 

w Twoim przypadku jest zapas mocy więc nie ma sensu jej podnosić(taki efekt da większy nadmuch)

lepiej ją obniżyć poprzez wydłużenie przerwy podawania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.