Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Klimosz Uni Pellets 15Kw I Pellet Z Castoramy ...


rarafael

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądałem chyba wszystkie dostępne kotły na pellet, jest kilka ciekawych konstrukcji, np ATMOS ma różne wersje - tylko na pellet i z możliwością adaptacji, Greń ma ciekawe konstrukcje, tylko te ceny... Kilku polskich producentów oferuje też zwykłe kotły z możliwością adaptacji. Kostrzewy to raczej wybrał bym Compact bio 10/16kW, bo ten mini przypominający adaptowany na szybko wymiennik z kotła na olej opałowy w ogóle mnie nie przekonuje mimo napchania w niego ceramiki. Większość z nich będzie jednak wymagała dobrego jakościowo pelletu, który się nie spieka.

Możesz też kupić palnik mało wrażliwy na jakość, ale kocioł musisz kupić taki do adaptacji, bo producent wykonuje same palniki, wygląda to tak: 

(filmik jest z dużym palnikiem, ale mały działa bardzo podobnie) ostatnio uruchomiłem go na zawilgotniałym pellecie i naprodukował mi kupkę granulek węgla drzewnego, jak bym się bawił w ustawienia to pewnie by sobie lepiej z tym poradził, ale miałem tego towaru tylko parę kg. 

Jeszcze są kotły w pełni automatyczne, np Windhager takie robi, jego obsługa ogranicza się do uzupełniania opału i wyniesienia skrzyneczki z popiołem co jakiś czas, czyszczenie i usuwanie popiołu z paleniska jest mechaniczne, masz luksus prawie jak z gazem, oczywiście za odpowiednią cenę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pokazy palącego się palnika na wolnym powietrzu nie  oddają pełnej jego pracy, brak np wpływy powietrza wtórnego i podciśnienia panującego w komorze spalania kotła.

To tak jakbyśmy porównywali palenie w kotle DS i z paleniem w biwakowym ognisku .

 

A jak o filmy to tu jeszcze jedna koncepcja kotła na pellet 

 

http://www.youtube.com/watch?v=B50srdNmJpo

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pierwszy raz znalazłem ofertę takich mini kotłów, to stwierdziłem że będzie idealny do mojego 91m2 domku, ale cena 17 do 27tys. za wersję z płaszczem wodnym błyskawicznie ostudziła mój zapał. Jak ktoś nie ma wydzielonej kotłowni i ustawi sobie taki zamiast pokracznego kominka to ok, ale w domku z kotłownią trochę się nie kalkuluje. Ten palnik z filmiku który wrzuciłem w kotle u mnie działa tak samo, ale mały 15-25 kW tak ładnie płomieniem kręci dopiero jak się dobrze rozpali i ma do tego miejsce w palenisku, tyle że palenisko starałem się zrobić właśnie pod ten palnik, w innych kotłach może to faktycznie zupełnie inaczej działać i ciężko będzie doradzić konkretny typ kotła pod ten palnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co prawda doświadczenia z kociołkami na pellet nie mam doświadczenia, chociaż bardzo mi się podobają, ale cena paliwa trochę je dyskwalifikuje w moich oczach. Sama cena tych kotłów jest również wysoka, ale widocznie tak musi być. Oglądając prospekty tych kociołków można zauważyć że coraz częściej pojawiają się wymienniki rurowe z zawirowaczami, które również czyszczą wymiennik.

Jak sprawuję się taki wymiennik w codziennym użytku i czy sprawność podawana przez producentów jest tożsama ze sprawnością eksploatacyjną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrym rozwiązaniem będzie kociołek cichewicza ultima 3 8-10 kw ? Jaki sterownik do tego dobrać?

Nada się, producent nawet przewidział możliwość podłączenia palnika, ale pewnie tylko firmowego. W mojej subiektywnej opinii lepszy był jednak starszy ultima II, który był kotłem dolnego spalania. Teraz już chyba jest nie do kupienia. Sterownik palniki mają swój, tylko niektórzy dowcipni producenci liczą sobie za niego parę stówek, tak samo za podajnik. Trzeba dzwonić i pytać, Ten z filmiku jest sprzedawany jak kompletny zestaw. Nie wiem czy już zrobili, ale miała być wersja z odpinanym sterownikiem, bo aktualnie jest wmontowany w palnik. Jak ktoś chce w innym miejscu musi sobie dłuższy kabelek podpiąć. 

 

 

Witam

Co prawda doświadczenia z kociołkami na pellet nie mam doświadczenia, chociaż bardzo mi się podobają, ale cena paliwa trochę je dyskwalifikuje w moich oczach. Sama cena tych kotłów jest również wysoka, ale widocznie tak musi być. Oglądając prospekty tych kociołków można zauważyć że coraz częściej pojawiają się wymienniki rurowe z zawirowaczami, które również czyszczą wymiennik.

Jak sprawuję się taki wymiennik w codziennym użytku i czy sprawność podawana przez producentów jest tożsama ze sprawnością eksploatacyjną?

Jak kocioł ma pełną automatykę do czyszczenia i kilo bajerów to ok, niech swoje kosztuje, za wygodę się płaci. Typowy mały palnik wrzutkowy na pellet jest około 2-3x droższy od palnika na ekogroszek, to już jest spora sumka, ale jak tak popatrzeć na cennik konstrukcji na pellet i porównać ze zwykłymi podobnymi, to nawet po odjęciu ceny palnika cena kotła wydaje się "delikatnie" naciągnięta.

Wymiennik rurowy sprawuje się dobrze, nawet bardzo dobrze, w kotłach węglowych też występuje, ale węgiel przy nieumiejętnym obchodzeniu się z nim potrafi naprodukować sporo sadzy i smoły, przez co potencjalny nabywca omija kociołek z daleka stwierdzając "ale przecież mi się to zaraz zapcha".

W pelletowych tego problemu nie ma, może być za to inny, wymiennik może okazać się zbyt sprawny, przez co końcówka wymiennika będzie "się moczyć" i rdzewieć, a naprawić to, to praktycznie oznacza wymianę kompletu rur + blachy.

Osobiście kotła nie kupowałem, zrobiłem sobie taki na razie prototyp właśnie z rurami, ma swoje różne wady, ale ciepło odbiera bardzo przyzwoicie nawet bez zawirowywania strugi.

Co do sprawności, producent podaje sprawność w warunkach laboratoryjnych (pewnie po x próbach), ale jak by nie liczyć, sprawność pelleciaka jest odorobine większa niż kotła węglowego, choć by z tego powodu że znacznie dłużej jest czysty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jak pierwszy raz znalazłem ofertę takich mini kotłów, to stwierdziłem że będzie idealny do mojego 91m2 domku, ale cena 17 do 27tys. za wersję z płaszczem wodnym błyskawicznie ostudziła mój zapał. Jak ktoś nie ma wydzielonej kotłowni i ustawi sobie taki zamiast pokracznego kominka to ok, ale w domku z kotłownią trochę się nie kalkuluje. Ten palnik z filmiku który wrzuciłem w kotle u mnie działa tak samo, ale mały 15-25 kW tak ładnie płomieniem kręci dopiero jak się dobrze rozpali i ma do tego miejsce w palenisku, tyle że palenisko starałem się zrobić właśnie pod ten palnik, w innych kotłach może to faktycznie zupełnie inaczej działać i ciężko będzie doradzić konkretny typ kotła pod ten palnik.

Witam, czy mógłbyś podzielić się opinią o tym palniku Kipi, przymierzam się do zakupu go i zamontowaniu we Viadrusie U 22. Czy jesteś z niego zadowolony etc.byłbym wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam Szukam opinii użytkowników kotła Vaidrus U22 z zamontowanym palnikiem na pellet, jak to wgl sie sprawdza? Planuję zakup palnika do U22 ale cały czas nie mogę się zdecydować który palnik byłby dobry do tego pieca i jak kocioł współpracuje z takim palnikiem? Palnik Kipi czy z Eco Palniki, a może zestaw dedykowany dokładnie do Viadrusa U22 z Klimosza? (Zestaw palnika peletowego do kotłów KLIMOSZ WALLY (U22), VIADRUS HERCULES U22 )? Za wszelkie opinie bedę wdzięczny :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, to już dwa lata upłynęło od mojego pytania, na które wtedy nikt nie odpowiedział. Teraz ja dzielę się opinią o KIPI +Viadrus :). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info :) Po mału przeglądam forum i zgłębiam temat jaki palnik dołożyć do tego mojego Viadruska, wychodzi mi że będzie to chyba jakis Kipi. Dam znać jak ostateczna decyzja zapadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.