Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Slim 23Kw Duże Problemy Z Ustawieniami


szczepan883

Rekomendowane odpowiedzi

nie wszystkie dmuchawy posiadają przesłonę

a moje zdanie (być może błędne) na temat przesłon jest takie ze są one dodatkowym sposobem regulacji nadmuchu. Przydatna regulacja jeśli sterownik posiada stopniowanie nadmuchu 1~x , teraz sterowniki maja stopniowanie 1~100% lub w zakresie 1~xx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tutaj takie moje wyliczynie do którego zakładam czas jednej godziny i dane oczywiście dotyczą mojego pieca:
Opcja 1) Ustawienie pieca 6s podawania 30s przerwy nadmuch 35%
10min pracy do osiągnięcia temperatury zadanej
12min podtrzymania
w sakli jednej godziny całkowity czas podawania to 5 min
Opcja 2) Ustawienia pieca 9s podawania 61s przerwa nadmuch 22%
40min pracy do osiągnięcia temperatury zadanej
12min podtrzymania
w skali jednej godziny czas podawania to 5,4min
opcja 3)Ustawienia pieca 14s podawania 45s przerwy nadmuch 37%
9min pracy do osiągnięcia temperatury
12min podtrzymania

w skali jednej godziny podajnik pracuje 3,5min
(każda opcja mierzona ze stoperem przez ok 4h)
więc wychodzi na to że najmniej spalania i najwiecej mocy wychodzi przy opcji 3 co na pierwszy rzut oka wynika że najwięcej podaje ale za to najszybciej dogrzewa i w skali jednej godziny czas podrzymania jest dłuższy niż czas pracy
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czas pracy podajnika przy opcji nr1  120min/24h
czas pracy podajnika przy opcji nr2  129,6min/24h
czas pracy podajnika przy opcji nr3   84min/24h
opcja nr 3 znacznie korzystniejsza :) wniosek
duużo mocy to niejsze spalanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tutaj takie moje wyliczynie do którego zakładam czas jednej godziny i dane oczywiście dotyczą mojego pieca:

Opcja 1) Ustawienie pieca 6s podawania 30s przerwy nadmuch 35%

10min pracy do osiągnięcia temperatury zadanej

12min podtrzymania

w sakli jednej godziny całkowity czas podawania to 5 min

Opcja 2) Ustawienia pieca 9s podawania 61s przerwa nadmuch 22%

40min pracy do osiągnięcia temperatury zadanej

12min podtrzymania

w skali jednej godziny czas podawania to 5,4min

opcja 3)Ustawienia pieca 14s podawania 45s przerwy nadmuch 37%

9min pracy do osiągnięcia temperatury

12min podtrzymania

w skali jednej godziny podajnik pracuje 3,5min

(każda opcja mierzona ze stoperem przez ok 4h)

więc wychodzi na to że najmniej spalania i najwiecej mocy wychodzi przy opcji 3 co na pierwszy rzut oka wynika że najwięcej podaje ale za to najszybciej dogrzewa i w skali jednej godziny czas podrzymania jest dłuższy niż czas pracy

 

A jakie masz ustawienia w nadzorze ?

Jaka temp. ustawiona na kaloryferach ?   Jaka temeratura powrotu ?

 

Też wygrzewam budynek.  Cały czas testuje.

Jutro zapodam twoje ustawienia i poobserwuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. 

 

Własnie zapodałem od rana twoje ustawienia:

 

14/45 33%   tj.   podawanie 14sek,  przewrwa 45sek,  nadmuch 33%  (miało być wg ciebie 37%)  ale tak daje czadu przy 37% u mnie ze iskry lecą.

 

U mnie pracuje na takim ustawieniu ok. 20min  i tyle samo około ma nadzoru. 

Temperatura  zadana na piecu 60*C.    dochodzi do ok. 62-64*C po trybie pracy.  a w nadzorze i na początku trybu pracy spada do 54*C

Tylko troche zaczął mi sie węgiel szlakować.

 

Wziąłem termometr na budowe żeby posprawdzać  czy sterownik pokojowy nie przekłamuje,  musiałem skalibrować termoretr. Teraz wiem że mam 17*C na parterze gdzie jest podłogówka, a na piętrze tylko 15*C -  czujnik zewnętrzny też troche przekłamywał ale dobrze że jest opcja kalibracji.

 

U mnie jeszcze schną gipsy na płytach K-G także jest cos wygrzewać.   Czekam jeszcze na montaż kaloryferów cały czas.

 

A jak u Ciebie kolego na tych ustawieniach ? Nie szlakuje cie sie węgiel na takim nadmuchu ?

temperatura powrotu ciągle u mnie zimny bo  ok 34-35*c.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche szlakuje nie powiem że nie ale nie chce sie na ten moment tak bardzo na tym skupiac wprowadzam now ustawienia i opisze wszytsko co i jak
mały sukces jest bo podajnik (5 worków) wysarczył na 3 pełne doby czyli o 40% zbiłem spalanie ale opisze wszystko w weekend
widze ze jest ok
w tym momencie moje ustawienia to 7/40 nadmuch 25% temperatura zadana CO 68st a na zaworze 4D skreciłem zeby mniej zimnej wody wracało do pieca wczoraj zasypałem podajnik zobaczymy na ile wystarczy jeśli też na 3 dni to niestety obawiam sie ze w tym sezonie juz nic nie polepsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, wszystko sie pozmienia. Być może jutro będą grzejnik, najpóźniej w czwartek.

 

Na pocieszenie dodam że dogrzałem dom do 19stopni samą podłogówką na której mam 31*C  tylko na parterze.  Na górze również sie ociepla, ciepło wiadomo ucieka do góry.

Martwi mnie tylko zimny powrót - 35*C.   Zastanawiam sie nad ustawieniem ochrony powrotu.

 

No i nie wiem jak ustawić regulator pokojowy - jak ma reagować po osiągnięciu zadanej temp w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sas multi 23kw,  ze 2 zaworami 4D.

 

90209e9828ba5e1agen.jpg

766b2340a77156d7gen.jpg

 

tak to u mnie wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś musiałem zakręcić na powrocie podłogówkę na parterze bo zaczynają sie gładzie,  musiałem rozłożyć tekturę i folię bo mam już tam wypłytkowane i nie chce żeby coś uszkodzili. 

Także znowu sie pozmienia wszystko w piecu.  Ten tydzien na straty. Nic sie nie poustawia. Grzeje teraz tylko 4 kaloryfery i  podłogi może z 30m2.

Jutro zakładam kaloryfery. Wtedy potestujemy :)

 

Szczepan883 nawet nie zauważyłem że tak blisko siebie mieszkamy !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie panowie jaka akcja. wczoraj juz sie wściekłem dość mocno i dzwonie do serwisu sasa o pomoc. Koles podał mi nastawy podobno najlepsze bo akurat znał opał którym palę ale powiedział zeby najpierw przywrócić ustawienia fabryczne kotła i sprawdzić a potem od tego ustawiać. Wiec wracam do domu wchodze w menu przywracam ustawienia fabryczne i okazało się ze fabrycznie miał zaprogramowaną funkcje PID. (sam jej wcześniej nie testowałem bo myślałem że nie mam czujnika temperatury spalin a okazało się ze mam :) ) i co tak jak mówiłem wcześniej i tak jak doradzaliście zawór 4d mam na 5/7 temperatura zadana CO 65st temperatura na grzejniki ok50st żeby tak przez miesiąc dobrze dogrzać mury. w domu mam troszke za ciepło około 24st ale jakos to zniose żona zadowolona :)

obserwowałem prace kotła na funkcji PID.  kocioł ma różne przerwy podawania rózny czas podawania i różną siłe nadmuchu sam sobie tym steruje i bardzo mi sie to spodobało. zauważyłem że temperature spalin utrzymuje w przedziale 90st -130st. Spala wciąż sporo no ale dogrzewam budynek takze sam nie wiem co o tym myśleć w każdym razie zaglądam dziś rano do pieca i sprawdzam popiół. średnio szary popiołek jak z papierosa zero koksu szlaki czy drobnego spieku dosłownie nic i dosłownie garstaka. Czy w tym wypadku nie przejmować się iloscią spalanego opału ze wzgledu na pierwszy sezon grzewczy??
Zakres pracy kotła bardzo ładny temperatura stabilna juz mi tak nie spada dochodzi w miarę szybko to zadanej kocioł cały czas pracuje z tym że w okolicach zadanej temperatury podawanie ma 1-2s na minutę a nadmuch pracuje cały czas na 5-10% a jak temperatura spalin spadnie ponizej 70stopni to mu dmuhnie tak konkretniej. temperatura zadana co jakis czas spada na 60st - 58 st ale ostatnio na moich kombinacjach potrafiła spadać do 52
wydaje mi sie ze zadem magik w moim przypadku nie ustawi kotła lepiej niż PID ale moze jestem w błędzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo wczoraj wróciłem do PID jak zobaczyłem te spieki ogromne.

Na PID przynajmniej popiół jest idealny.  Też wygrzewam mury i postanowiłem nie przejmować się już spalaniem.  Potestujemy spalanie po jakimś tam danym okresie bo teraz chyba za wcześnie.

A masz sterownik pokojowy ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a do mnie wczoraj w końcu przyjechał serwisant obejrzał budynek obserwował piec zmieniał ustawienia

i dzis znow przyjedzie i powiedział że ewidentnie jest cos nie tak bo jak kocioł ma temperature zadaną 65st i jest na Pidzie to nie ma opcji ze temperatura spadnie poniżej 60-ciu stopni w ciągu 15 min a spadek do 60-ciu to juz jest zbyt duzo a u mnie potrafił zechać do 52st
i powiedział ze jak dziś nic nie zdziała to przyjadą wymienić cały kocioł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, no to ciekawie...

 

Ja od dziś mam kaloryfery i właśnie zacząłem wreszcie grać.

Pusciłem 47*C. i zobaczymy jak sie szybko zagrzeje dom bo wychłodził mi się do 13*C po tym jak musiałem zakręcić podłogówkę na parterze.

 pale na PID bo wogóle nie mam żadnych spieków na nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jest racja PID sprawuje się rewelacyjnie, ale u mnei problem był inny a mianowicie kocioł tracił w 15 min od 12-20 stopni na zadanej i nikt nie wiedział dlaczego. I uwaga domu nie musze dogrzewać tzn nie jest to żadne wytłumaczenie wczoraj musiałem rano o 6.00 wygasić kocioł dla serwisanta który go rozbierał celem sprawdzenia poprawności konstrukcji oraz działania. o godzinie 16.00 zaczęliśmy rozpalanie (okazało się ze kotłem wszystko wporzo). W sumie przez cały dzień kocioł zagaszony w domu Ciepło malusieńka różnica temperatury. o 16.00 miałem 20,5stopnia. rozpalanie zadaliśmy temperature na kocioł 70stopni i wyłączyliśmy pompe CO jak osiągnął pusciliśmy na grzejniki pełną moc oczywiście temperatura na kotle spadła ale serwisant przeszedł po domu i sam był w szoku

bo w ciągu 20 min temperatura w pomieszczeniach wzrosła do 23,5 stopnia wiec budynek nie ma nadmiernego odbioru ciepła i cóż z tego jak o godzinie 19.00 już sie wszystko rozgrzało i co piec długo dochodzi do zadanej i krótko ją utrzymuje dochodzi do 65,66,67 i spada do 50stopni w ciągu 10-15min serwisant mówił że to wyglada jakby pod moje ogrzewanie podpięty był jakiś sąsid :) :) przeglądamy całą instalacje krok po kroku wszystko zrobione jak należy grzejniki grzeją w całości w każdym pomieszczeniu z tą samą temperaturą pompa na 2 biegu i dogrzane są całe i góra i dół, podłogowka podobnie wszystko grzeje jak nalezy wiec co sie dzieje ze znikającą temperaturą ??? bo ona dosłownie znikała w oczach. Serwisant rozłożył ręce kazał mi sprawdzic dla zartu czy jakiś grzejnik nie jest powieszony czasm na zewnatrz :):):) i kazał wezwać instalatorów bo muszą to przejrzeć bo ewidentnie gdzies musi być błąd.
Ale co serwisant pojechał a ja i tak nie dałem za wygraną i jazda zacząłem poszukiwania i cyk znalazłem po kilku godzinach mały szczegół który okazuje się duzym problemem. do zasilania i mieszania podłogówki mam taki oto system na zaworze 4d http://www.instalacjebudowlane.pl/6034-23-53-termostatyczna-mieszajaca-grupa-pompowa-do-ogrzewania-podlogowego-gm40-od-ferro.html i jak sie okazało on nie miesza wody powrotu z zasilaniem i jak miałem na podłogówkę 31stopni powrót miał 28stopni to właśnie 28stopni lądowało prosto w kotle i to jest przyczyna duzego spadku temperatury problemów z dogrzaniem itd. Zakręciłem podłogówkę i co spalanie przez noc spało mi o 300% a kocioł nie zszedł poniżej 61 stopni z zadanej 65 temperatura spalin na poziomie 150stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz możliwość podejrzenia jaka jest temp. powrotu   na kaloryferach  i osobno jaka jest na podłogówce ?

 

Bo u mnie wydaje mi się, że mam powrót pokazany ogólnie z obu tych zaworów i nie mam możliwości zobaczenia jake one mają wartości osobno.

Pozatym wydaje mi się ze też mam zbyt niski powrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, drugi raz z rzędu mi wygasło przez noc.

Podejrzewam dwie rzeczy.

1.  złe ustawienia w nadzorze.

2.  zauważyłem że węgla nie ma w całym ślimaku. Więc albo sie wypalił albo gdzieś przytyka i podajnik nie zatrybia węgla mimo ze sie kręci ślimak.  Może był zbyt mokry ?  Nie wiem....   raz paliłem lekko mokrym bo zanim wysechł jak mi przywieźli ale teraz staram sie ładować węgiel suchy i tak teraz było. 

 

miałem ustawienia w nadzorze 14sek podawania -  40minut przerwy  i  miał dmuchnąć po 30minutach przez 10sek.

Musze podvbić te ustawienia i obserwować.  Cholercia - znowu rozgrzewać cały układ.... i jak to później liczyć ile mi spala jak wszystko ciągle się zmienia...

Coraz bardziej jestem za załozeniem tam internetu i modemu internetowego do pieca żeby móc kontrolować spalanie na odległość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i się wyjaśniło.  Dziś znowu wygasło ale przy mnie. Zaglądam do pieca a tu nawet w retorcie nie ma węgla. 

Odkręciłem rewizje i okazało się że orgomny głaz węgla zawiesił się nad ślimakiem i zablokował gardziel.

Musiałem olbrzyma rozbić przecinakiem na 4 części przez rewizje bo w podajniku miałem 120kg węgla.   Muszę chyba staranniej się przyglądać jak wsypuje węgiel. Dziwię się że go nie zauważyłem.

 

@Szczepan883 jakie masz ustawienia na PID ?

Za zapodałem    0% -współczynnik nadmuchu.    -15% współczynnik podawania.   Nie wiem też jaki ustawić czy gruby czy drobny groszek. Póki co mam drobny ustawiony.  Czopuch ustawiłem na pełne rozwarcie, tak ponoć jest prawidłowo, a przymyka się jak sie pali na ruszcie zastępczym.  W popielniku zamknąłem ten uchył - choć nie wiem jak powinno być.

No i jeszcze jedna opcja której nie wiem kompletnie jak ustawić  - ochrona powrotu  35*C.    zadana 40*C na grzejniki.

Podłogówkę zgasiłem bo przy takich częstych jak miałem ostatnio wygaszenia pieca to ona nic mi nie grzeje :D

Jak będe już mieszkał to może sobie ją rozgrzeje i będzie można przykręcić kaloryfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pida nie przestawiaem pracuje wg fabrycznych ustawień podłogówke mam zakreceoną ale domu normalnie grzejniki dają rade i jest normalnie ciepło
w tym momencie od 4 dni piec spala mi ok 22-23kg groszku
instalator zabrał zawor do reklamacji i czekam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi jak doszliście do tego że 4D nie miesza powrotu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.