Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobor Kotla Do Domu Energooszczednego 100 M2


koniorc

Rekomendowane odpowiedzi

nie mogę tylko pojąc po co do tak maluktieko domku zaizolowanego jak termos pakowac si w opał stały ,nie lepiej kupić kocioł gazowy CGW 11 z wbudowany zasobnikiem i isc w lpg na razie z butli 33kg a docelowo postawisz czy w kopiesz zbiornik i podpiszesz z kimś umowę na dostawe gazu a jak kiedyś będzie gaz z rury to się przyłączysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy robi jak uważa, ale jak kolega pisze, że ma dostęp do darmowego drewna i ma ochotę się nim bawić, to bez sensu jest pakowanie się w koszty i wiązanie się jakimś koszmarnie drogim LPG. Też bym w LPG się nie pchał.

Pamiętaj, że są rejony w naszym kraju, gdzie nie ma planów rozbudowy sieci gazowniczej... tak po prostu. Np. u mnie. Skoro więc tak, to stawianie teraz czegoś hiperkosztownego w eksploatacji w nadziei, że się wiatry historii zmienią jest co najmniej nieracjonalne... nie sądzisz? :-). Kocioł na gaz można zawsze dostawić - spaliny wypuścić choćby przez ścianę, a praca hydraulika, to będzie jedna dniówka. Ale to jak ceny tego 'miodu' spadną co najmniej o 70 proc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no te super hiper wielkie koszty lpg to ile wyniosą na ten domek 1500zł -2000zł ??? ale tak jak piszesz to klient jak chce się babrać i ma checi i czas na to to niech stawia technologie na drewno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi, mieszkam na wsi i tutaj - wieś - drewno jest najbardziej dostępne i... najbardziej ekologiczne. 

Poczekaj jeszcze, a okaże się, że to drewno będzie jedynym sensownym wyborem w małych instalacjach... Drzewa absorbują tyle samo CO2 z atmosfery, ile wydziela się w procesie jego spalania.

LPG, czy nawet gaz ziemny są tak traktowane, jakby co najmniej wzbogacały atmosferę w tlen, a przecież one też do CO2 się spalają, a i innych toksycznych związków całkiem sporo do atmosfery się przy tym emituje, tylko lobby gazowe woli to przemilczać.

 

A co do kosztów...

załóżmy, że domek potrzebuje 10 tys kWh... to ok 1 tys litrów gazu wyjdzie, a to wcale nie tysiąc złotych jest... tylko coś pod trzy będzie hehe...

Łatwo się zaniża faktyczne szacunki, coby służyć ideologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

litr 1,67 to jest 1670zł a nie trzy a po drugie mnie nie musisz tłumaczyć palenia drewnem bo sam ma kocioł na HG i pale drewnem i brunatnym zgazowując go

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dość tanio liczysz... ja szukam po necie i coś innego mi wyskakuje. Ot pierwszy z brzegu link:

http://www.centrosan.viessmann.com.pl/ABC_ogrzewania_Porownanie_kosztow_ogrzewania.html

 

A tu ciekawa dyskusja na elektrodzie:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2503949.html

 

Wynika z tego, że wcale nie jest tak różowo, jak piszesz... i bliżej jednak do tych trzech tys, niż do 1670 ;-)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obsługuje klientów którzy maja lpg ,najmniejszy domek jaki montowałem i obługuje ma 170m2 zawsze tankowane do pełna w tym roku we wrześniu dotankowane przy mnie rachunek 2980zł w domu 4 osoby 23st i ogromne przeszklenia ,inny 220m2 5 osób 4500zł to taniej przy takim zużyciu jak gaz rury bo opłat stałych nie ma bo jedynie jakaś symboliczną opłatę mają roczną i rozliczają że za litry a nie z m3 to jest gwarancja że nie jest drogo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam za to sąsiada, który w mniejszym domu od mojego ma zainstalowane urządzenia lpg i...

spala w kominku ok 12 mp drewna. Bo - jak mówi - na samym gazie by nie dał rady finansowo.

Gdyby tak pomyślał przed budową, a nie po..., to zainstalowałby kocioł z prawdziwego zdarzenia i miałby kotłownię w kotłowni, a te 12 mp drewna to już na cały rok by mu wystarczyły, a nie jak teraz - do spółki z gazem ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chciał bym polemizować ale nie koniecznie musi oznaczać ze u niego jest drogo ,nie wiemy jak jest wybudowamy jaką ma izolacje i ile ludzi i jaka wentylacja ?

jak grawitacja to już zupełnie inna bajka dlatego niech pytający sam określi co chce a zasób wiedzy już ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie ma on żadnej wentylacji mechanicznej :-) - mój sąsiad - podobnie zresztą jak ja, ale i zasadność ekonomiczna takiego gadżetu jest bardzo dyskusyjna.

Może to już temat nie na ten wątek, ale skoro rozmowa zeszła na te tory, to zauważ, że oszczędności wynikające ze zmniejszenia zużycia energii przez zastosowanie rekuperacji, zostaną z powodzeniem spożytkowane przez większy rachunek za prąd, bo w końcu wentylatory muszą pracować non stop :-)... do tego dochodzi kolosalny koszt samej instalacji wentylacji i rekuperatora. Dyskutowaliśmy to już wielokrotnie na innych forach.

Wniosek... ?

Jak dla mnie bez sensu jest wydatek kilkunastu tysięcy na went mechaniczną na starcie i potem do stu złotych miesięcznie przez okrągły rok na prąd, żeby to w ogóle działało, tylko po to, by zaoszczędzić pięć stów na gazie w sezonie grzewczym, podczas gdy są pod ręką dużo tańsze źródła energii - jak chociażby u kolegi drewno z własnego lasu.

Szkoda tylko, że nie ma w ofercie żadnych kotłów z podajnikami na drewno - takie w polanach :-), nie żadne tam pellety. Ale może coś w rodzaju kotła szufladowego by się sprawdziło??? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega sarzyk w innym temacie podał link do ciekawych wyliczeń  kosztów ogrzewania różnymi paliwami i urządzeniami http://www.viessmann.pl/pl/dom-jednorodzinny/abc_techniki_grzewczej/od_k_do_j/koszty_ogrzewania.html Trudno posądzić taka firmę , żeby nie potrafiła liczyć.  

 

 

To już taniej od LPG wychodzi grzanie prądęm :(

post-21362-0-28083300-1386856007_thumb.jpg

post-21362-0-89397300-1386856423_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, szanuje wszytkie opinie  i wybieram grzanie drewnem. Lubie jego zapach, chce miec ogrzewanie ekologiczne. Wiem ze prosty piec bedzie dzialal bezawaryjnie a jak przyjda ciezsze czasy to zawsze sie troche drewna znajdzie zeby bylo cieplo a pieniazkow zostanie wiecej na chlebek. Lubie tez popracowc troche fizycznie bo na co dzien siedze za biurkie, Tyle w kwesti wyboru :). Bardzo was prosze teraz o pomoc w doborze pieca i bufora, jaki konkretnie mam kupic?

 

 

moderatora prosze o przeniesieni tematu do wlasciwej kategorii - chyba piece zasypowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak drewno to HG i do tego bufor np. 1000l ale wielkość jest uzalezniona od zapotrzebowania i od tego jak często chcesz palić ,natomiast ty masz podłogówkę z tego co pamiętam to bym wiekszegio bufora nie dawał bo podłogówka go rozbierze praktycznie do 25st ,ale napisz coś więcej jak masz czas na palenie i cos się dobierze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak ze  mam drzwi 90 cm do kotlowni takze bufor 1000L to max co przez nie przejdzie (chyba ze jakis robiony na zamowienie), podlogowke mam tylko na 25 m2 reszta  to 5 grzejnikow plus 2 drabinkowe w lazienkach. Moge palic raz dziennie to nie problem, fajne by bylo jesienia i wiosna palic co 2 dni. Dlaczego piszesz ze podlogowka "rozbierze" bufor? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem tylko kociol ATMOS DC15E . Ten model nie ma wentylatora, czy brac jak jest czy wziac trche wiekszy Atmos 18 ktory ma wiatrak? A moze inny polecicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupilem Atmosa dc18 dotego bufor1000l i laddomat21, dostalem 5 lat gwarancji. Wybralem piec 18 kw z uwagi na wentylator wyciagowy (15KW go nie ma) Dziekuje wszytkim za pomoc. Mam jeszcze jedna prosbe, jakiego schematu instalacji powinienem uzyc, mam grzejniki, podlogowke, cwu ma byc ogrzewane w lecie kolektorami slonecznymi w zimie piecem.moze ktorys ze strony atmosa sie nadaje

http://www.atmos.cz/poland/instalace-kotlu-006-dalsi-doporuce-zapojeni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

  Panowie, potrzebuje porady odnosnie doboru zaworu 3 drogowego oraz pomp do mojej instlacji. Buduje wg schematu nr 21 ze strony http://atmospolska.pl/schematy-montazu. Do obwodu podlogowki zakupilem zawor ESBE VTA 322 20-43C. Pytanie jaki zawor zastosowac do obwodu grzejnikow dla mocy 6.5kW? ESBE sugeruje zawor typu VRG 130 + silownik ARA 600. Pytanie czy dla tak malej mocy nie wystarczy zawor typu VTA jak do podlogowki? Ewentulanie zawor VRG 130 nastawiany reczenie plus zawory termostatyczne na grzejnikach. Szukam rozwiazania prostego i niezawodnego.

  Kolejne pytanie to jakie pompy obiegowe zakupic. Podlogowka to 5 obwodow a lacznej dlugosci 150m, Grzejniki to 3 rownolegle obwody po 2-3 grzejniki na obwod, w sumie 100m Cu15. Dom parterowy, kotlownia na parterze. Zalezy mi na energooszczednosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupilem zawor i pomki wg wskazowki sambora, dzieki:).

  Mam jeszcze pytanie odnosnie sposobu zasilania zbiornika CWU. Czy zrobic to ta jak na schemacie nr 21 ze strony http://atmospolska.pl/schematy-montazu . Czyli oddzielna pompka (jaka?) sterowana termostatem (jakim?)? .Czy moze uproscic i poscic goraca wode tak zeby pompa do podlogowi poprzez zawor 3D ssala goraca wode z bufora przeplywajaca przez spirale w cwu? Dodam ze z uwagi na instalacje kolektorow slonecznych zaloze na wysciu ze zbiornika CWU zawor 3D ta zeby nie mozna bylo sie poparzyc za goraca woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.