Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobor Kotla Do Domu Energooszczednego 100 M2


koniorc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszytkich. Prosze o pomoc w doborze systemu ogrzewania i kotla do ponizej opisanego domu:

1.Dom parterowy 100 m2, prosta bryla, poddasze nieuzytkowe.

2. Ocieplenie sciany steropian 14 cm, podloga 15 cm, sufit 50 cm welny w granulacie

3. Wentylacja docelowo mechaniczna

4. Dom polozony na wsi, brak gazu, dostep do drewna

5. Zakladalem piec 10 kW

6.Kotlownia w domu, wejscie z korytarza

7. 5 grzejnikow w pokojach +2 w lazienkach, podlogowka na 25 m2

 

Najpierw zakladalem kociol na pellety Kostrzewa mini Bio, wystraszylem sie jednak postow o awaryjnosci tego kotla, potem myslalem o kotle na ekogoroszek, a moze cos innego?

Prosze o pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty musisz to grzać teraz, poważnie pytam? Ilu mieszkańców?

Powietrzna pompa ciepła?

Nie ma podajnika, który ogarnie taki budynek.

Kocioł + Bufor http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a

 

Tak teraz doczytałem, zupełnie zbędna ta instalacja przy takiej izolacji, mieszkasz w termosie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź najmniejszy kocioł jaki się da, ale zrób podłogówkę po całości... Tylko nie pozwól jej skopać przypadkowemu 'fahofcowi'... :-)

 

Może być kocioł na drewno bez podajnika, ale zrób sobie instalację opartą na buforze i będziesz palił tym drewnem raz na dwa dni, albo rzadziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób OZC

do tego domu jakieś 3KW będzie trzeba i reszta na CWU

szukaj innego rozwiązania

nie baw się w paliwa stałe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za szybka odpowiedz. W domu beda mieszkac 4 osoby, podlogowka juz zrobiona i zalana wylewka. Podoba mi sie pomysl kotla na drewno plus bufor i palenie raz na dwa dni. Przeczytam spokojnie caly watek z linka. Jesli ta opcja to jaki piec, smieciuch czy kondensacyjny do drewna. Moglbym prosic o zasugerowanie konkretnego dobrego pieca? Jesli chodzi o paliwa inne niz stale to co zostaje, LPG, olej opalowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o liczbę mieszkańców, bo całkiem poważnie, każdy człowiek to około 80W, doliczysz do tego kuchnie, urządzenia elektryczne, które też grzeją, zwierzęta, jeszcze zyski z ogrzewania przez słońce to już zależy jak masz okna, mile widziane duże przeszklenia na południe, brak na północ i małe na wschód i zachód i sezon grzewczy zaczniesz w grudniu i będzie trwał trzy miesiące, a nie jak u większości 6. Zastanów się jak będziesz grzał wodę przez większość roku.... Kocioł najlepiej zagazowujący, drewno sezonowane, a co do modelu to najlepiej poszukaj na forum, dział kotły zasypowe, jest trochę tematów i firm, a każda sroka swój ogon chwali. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z paliw innych pozostaje np prąd ale nie w czystej postaci a wykorzystany w 200%  lub więcej przy użyciu pompy ciepła

nie latasz nigdy i nigdzie chyba że dookoła salonu za dzieciakami 

drewnem wyjdzie ci taniej jeśli masz swoje a jak nie to moze być koszt podobny tyle że przy pompie nie robisz nic zupełnie 

a przy kotle na drewno latasz 

LPG i olej sobie daruj 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze planem podstawowym bedzie jednak kocial na drewno plus bufor. Lubie rozwiazania proste i niezawodne. Domek jest na wsi, mam troche swojego lasku, mam maly magazynek na drewno, lubie sobie czasem porabac :). Czy mogli byscie mnie naprowadzic na orientacyjna moc pieca i pojemnosc buforu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainwestuje w bufor, bedzie wygodniej. Ten 1000l powinien przejsc przez drzwi 90 cm. Powiedz mi prosze jaki to ma byc bufor, czy wystarczy taki bez wezownicy? Docelowo planuje kolektory sloneczne do ogrzewania cieplej wody w lecie a w zimie energia pieca. Czy kolektory powinny miec wymiennik ciepla w boilerze czy w buforze? A moze warto zainwestowac w taki bufor ktory ma boiler w srodku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor i zasobni CWU podłączasz równolegle do kotła + zawór termostatyczny 3-D  na powrocie i pompa ładująca bufor- są gotowe schematy na forum poszukaj.

W przypadku solarów potrzeba drugą wężownicę w zasobniku CWU do której podłączone zostaną solary + ew grzałka el na wypadek chmur.

Bufor z zasobnikiem CWU w środku wymaga grzania całego bufora np aby otrzymać CWU w lecie musisz grzać np 1000l do temp 50-60C a nie tylko 100 czy 200l na potrzeby CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wszystkie bufory mają swoje plusy i minusy

Bez wężownicy wymaga dużego naczynia wzbiorczego u góry na które musi być miejsce

Bufor z bojlerem w środku sprawia problemy w okresach przejściowych gdy kolektory nie nagrzeją dostatecznie wody

 

Przelicz sobie dobrze koszt swojej instalacji: kocioł, bufor, zasobnik CWU, kolektory, osprzęt oraz sterowanie do tego, ponieważ za 25-30tyś zł możesz mieć bezobsługową powietrzną pompę ciepła która zapewni Ci bez obsługowe ciepło oraz CWU w cenie drewna które spalisz w kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W powietrzną pc bym się jednak nie pchał...

zależy gdzie kolega mieszka, ale im ostrzejszy klimat i im większe prawdopodobieństwo występowania prawdziwych mrozów - takich co najmniej dwucyfrowych - to pc powietrzna staje się bardziej ryzykowna. W przypadku przerw w dostawie prądu już nie chce mi się myśleć co będzie :-). Przecież to jest wieś, a tu z prądem bywa różnie.

Co do bufora, to żeby palić raz na dwa dni, w mroźne dni, tysiąc litrów może nie wystarczyć. Trzeba to jednak sobie dobrze przeliczyć. Jeżeli chodzi o grzanie bufora latem, to można przecież wpiąć baniak do cwu równolegle, a na lato zaworem odcinać bufor - i sprawa załatwiona.

Ja obstaję przy kotle bez zbędnej automatyki, na drewno i sensownie podłączony duży bufor. Sam coś takiego rozważałem, ale w końcu idea automatycznego kotła na ekogroszek przeważyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajedzie taki kocioł ogrzewając poza sezonem mniejszy załad na potrzeby CWU. Moim zdaniem powinien rozważyć powietrzną pompę ciepłą wyłącznie do CWU, czyli takie grzanie prądem, ale efektywniej, ewentualnie panele słoneczne skoro już ma to w głowie. Rozejrzałbym się za jakiś dofinansowaniem w tym kierunku, idioci zza biurek rozdają bezmyślnie publiczne pieniądze na lewo i prawo. Ewentualnie skoro mieszkasz na wsi, to jakaś kolektor "DIY" http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463-0.html, oczywiście ten konkretnie będzie działał tylko gdy ciepło na zewnątrz, no i trzeba by pomyśleć nad estetyką.

 

Pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym dla całego budynku to też jakiś pomysł, za chwilę urzędasy będą rozdawać kasę na ogniwa fotowoltaiczne, co w teorii pozwoli na bardzo szybkie zamortyzowanie się inwestycji, więc ogrzanie domu podobnie jak drewnem, które kolega ma swoje, byłoby w zasadzie za darmo. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest w woj. lubelski, okolice Parczewa, komin ma okolo 6,5 m dlugosci, wklad ceramiczny okragly chyba o srednicy 20 cm ale musze to jeszcze sprawdzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma dla ciebie dobrego rozwiązania bo pompa oki ale nie w w twoim rejonie ,ja bym widział kocioł CGW 11kW na lpg i na razie pracujący na butli 33kg ,i docelowo tez mógłby pracować tylko butle trzeba by na zewnątrz trzymać w wydzielonej klatce a isc w opał stały to porazka chyba że w kominek z nawiewem do podgrzewania pomieszczen chyba że pomieszczenia otwarte to najprostszy murowany z przednią szybą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie... tylko nie kominek ;-)...

Kominki to najbardziej nieefektywne źródło ogrzewania, jakie sobie można wyobrazić - tanie paliwo i drogi odzysk ciepła, bo ok 80 proc uchodzi do atmosfery. 

Jak już paliwo stałe - drewno - to tylko dedykowany do tego kocioł. Będzie miał przynajmniej sensowną sprawność.

Kominki to totalna porażka grzewcza. I ta kotłownia w salonie..., ale jak kto woli hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako dogrzewanie i klimat, to sugeruję piecyk kaflowy 8-P..

Sprawdza się rewelacyjnie i trzyma ok całej doby. Tu się napala i jest ciepło.

Z kominka ciepło jest tylko kiedy jest ogień... kończy się ogień, zaczyna być zimno. Wielu praktyków kominkowych na to narzeka, nawet tych, co to mają dgp i inne bajery kominkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kominek tez bede mial ale bez plaszcza wodnego, ewentulanie rozprowadzenie cieplego powietrza. Panowie zeby nam sie nie rozjezdzalo, musze w tym tygodniu kupic piec (odliczenia vat), czy kupic 

1.MORA ATMOS DC15E i do tego bufor 1000l

2. maly piec na pelety np Mini Bio

3. Lpg - ile to moze kosztowac?

pomozice mi prosze podjac decyzje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ma być kocioł z buforem i solary do CWU to taniej wyjdzie kocioł z buforem i powietrzna pompa do CWU np Hewalex-a

koszt pompy poniżej 4tysięcy a solary .....zależy jak kto wyciśnie z portfela inwestora jak zdolny naciągacz to i 10tysia zabierze

a pompa wspomoże ogrzewanie w okresach przejściowych i tylko na duże mrozy będzie zabawa z kotłem na drewno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poradzcie jeszcze prosze jaki piec na te drewno kupic, czy ten MORA ATMOS DC15E moze byc czy cos innego. Jaki typ buforu kupic z wezownic czy bez ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żartujesz sobie, czy o co chodzi? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.