Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podstawy Ekonomicznego Ustawienia Kotła


przemas22

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poruszyć temat ekonomicznego ustawienia kotła z podajnikiem. Sam posiadam kocioł 15KW tłokowy z Pleszewa sterownik Tiranic. Ogrzewa 70m2 + bojler 80l. Próbuje różnych ustawień i ile z wygasaniem, niezłym spalaniem i spiekami nie mam problemu. To ze spalania nie jestem zadowolony. Czytałem poradnik przekopałem różne fora i mam mały mętlik w głowie. Kocioł pracuje w dwóch cyklach praca i podtrzymanie. Na chłopski rozum aby uzyskać ekonomiczne spalanie powinnam dąży aby jak najdłużej był w tym drugim cyklu. Spotykam się jednak z opinią , że należy dążyć jednak był jak najdłużej cyklu praca. Z drugiej strony ktoś pisze , że w tłokowcu można fajnie dopalić paliwo w cyklu podtrzymanie i należy ustawić częste przedmuchy. Ktoś inny pisze , że jednak  przedmuch ma być  rzadki, gdyż jego rolą jest tylko zapobiegnięciu wygaśnięcia w podtrzymaniu. Która szkoła jest prawidłowa i odbije się na ekonomice.   Teraz podam przykładowe ustawienie mojego kotła i czasy pracy. Nie mam opcji ustawienie czasu pracy tłoka jest na stałe jeden pełny ruch  

podawanie co 10min

dmuchawa 3 z 12

czas pracy w podtrzymaniu 40s

przedmuch w podtrzymaniu co 10min

krotność 15

Orientacyjnie wychodzi to tak histereza 1stopien. Włącza się cykl pracy po 7minutach podaje opał. Po podaniu pracuje 3 minuty i osiąga zadana temp. Czyli był w cyklu pracy 10minut. Przeciąga temp o góra 2 stopnie Potem w podtrzymaniu jest ok. 25min w tym czasie 2 krotnie przedmucha.

Teraz kilka prostych pytań :

- Czy długie stanie w podtrzymaniu jest ok. Czy dążyć do dłuższej pracy w dochodzeniu do zadanej np.. przez zmniejszeniu dmuchawy ?

- Przedmuchy w podtrzymaniu częste aby dopalić paliwo czy stosować  je tylko do podtrzymania żaru

-Krotność w podtrzymaniu robić wysoką  aby unikać podawania opału w tym trybie. Czy wręcz odwrotnie nie bać się podawania opału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim dążyć do pełnego spalenia opału - brak spieków, brak sadzy, brak niedopałków, popiół przypominający szary proszek - przy jednoczesnej względnie niewysokiej temperaturze spalin wychodzących w komin.

Histerezę bym zwiększył - ja mam ustawioną na 5 st - bo przy małej palnik nie zdąży się rozkręcić i już musi się zatrzymywać. 

Oczywiście lepiej, gdy kocioł pracuje jak najdłużej z w miarę krótkimi okresami przestoju. To jednak jest raczej trudne do uzyskania, bo w każdym momencie jest inne zapotrzebowanie na ciepło w ogrzewanym domu i jedynie sterowniki z algorytmem pid jako tako radzą sobie z płynną modulacją mocy palnika. Coś na zasadzie - jak spada zapotrzebowanie na ciepło, zmniejsza się moc, czyli prędkość spalania opału.

Sam tryb podtrzymania nie służy do żadnego dopalania, tylko do niedopuszczenia do wygaśnięcia paleniska. Dużo efektywniej jest dopalić wszystko w trybie praca, a podtrzymanie zostawić tylko do utrzymania żaru na palenisku.

Powietrza powinno być tyle, żeby efektywnie spalać opał - za mało powietrza, nieefektywne spalanie, za dużo, to wysoka temperatura na palniku i koksowanie opału oraz większa tzw strata kominowa, bo spaliny zaczynają na wyjściu być gorące i spada sprawność wymiennika w kotle.

W kotłowni powinno być ciepło, żeby nie wychładzały się rurki instalacji, sama instalacja grzewcza w domu powinna być poprowadzona w tzw 'ciepłej strefie', czyli wewnątrz ocieplenia. Dom powinien być ocieplony, a moc kotła dobrana do faktycznego zapotrzebowania budynku na ciepło w ekstremalnych warunkach w danej lokalizacji.

Co do temperatury na kotle są różne szkoły, ale ja jestem zwolennikiem utrzymywania jej na w miarę wysokim poziomie.

 

To tyle w telegraficznym skrócie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.