Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Maly Kociolek.


Nimitz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Czytam forum od kilku dni i mam sporo watpliwosci. Nie wiem jaki piec wybrac i ktory spelni moje wymagania.

 

1. Niewielka moc. Wydaje mi sie ze max 10 -12 kW. A moze i to bedzie za duzo?

2. Mozliwie jak najwiekszy wachlaz paliw. (Podstawowe to ekogroszek, pelet moze jeszcze mial)

3. Latwy w obsludze.

4. Latwy w czyszczeniu.

5. Mozliwosc sterowania i kontroli przez internet.

6. Najmniej istotne kryterium cena. Ma byc poprostu jak najlepszy.

 

Parametry domu sa w stopce dodam ze ogrzewanie to w 50/50 podlogowka i kaloryfery. Zasobnik 220 l poza sezonem grzewczym bedzie podgrzewany grzalka elektryczna w czasie taryfy nocnej. Chyba ze macie jakis lepszy patent.

 

Ps. Sorry za brak polskich znakow ale nie mam ich w telefonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takich parametrach domu zapotrzebowanie na ciepło nie przekroczy 5KW

szukaj innego rozwiązania

nawet najmniejszy kocioł będzie dużo za duzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Mozna pokusic sie ewentualnie o jakis kociol  z funkcja rozpalania i wpiac bufor. Przykladowo ladowany do 70°. Przy rozladowaniu na poziomie 50° kociol sie rozpala i ponownie laduje. Za buforem jakies podmieszanie zeby wrzatek nie szedl na kaloryfery. Tylko nie nalezy tego dawac komus przypadkowemu do zrobienia. Instalacja musi byc dobrze przemyslana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JEDYNIE

tylko że wtedy to raczej kociołek na pellet

nie znam konstrukcji węglowych z zapalarka- możliwe że są takowe - chętnie poszerzę swą wiedzę

jednak przy tak niskim zapotrzebowaniu i niewielkiej powierzchni to węgiel w ostateczności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie zmartwiliscie. Moim mazeniem bylo posiadanie w pownicy zabawki takiej jak np. ktorys z kotlow firmy D z doposkiem uni w nazwie, ktory moze pracowac na wielu paliwach, nawet na owsie, lub cos rownie uniwersalnego o mniejszej mocy. Moja powirzchnia do ogrzania to 110 m domu plus garaz w mniejszym stopniu. Czy mniejsze kotly ptacujace w zakresach od 3-4.5 kW do 10-15 kW tez beda za duze? Gdzie jest blad w moich obliczeniach zapotrzebowania na energie?

Liczylem sobie tak dom 110 + 10 (pol garazu) × 60W + 3kW (cwu) = 10.2 kW.

 

???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kotle stałopalnym potrzebna moc do wyrównania strat będzie wynosić ok. 5 kW albo i mniej, stąd różnice w obliczeniach. A nie myślałeś o ogrzewaniu gazowym? Nowy dom z dobrą izolacją, po co się brudzić węglem, martwić spiekami, narzekać na coraz gorszy węgiel? I do tego z popiołem kłopot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to docieplone, ale kotły na węgiel z podajnikiem nie mają gibac na maxa.

One głównie pracuja w okolicy 30% mocy dla uzupełniania strat ciepła i wówczas popiół jest oki.

Znamionowa, czy też będąc bardziej precyzyjnym ok. 60-70%mocy będzie potrzebne w duże mrozy.

 

Jak ma dobrze chodzić na dole mocy i spalac węgiel, to odpowiednio małe musi być wyjście na paliwo do strefy spalania.

Odpuściłbym sobie przy bdb izolacji strikte palnik żeliwny, bo najmniejszy ma wygar 20kW.....

Uniwersalny na groszek, miał i domieszki pellet czy owsa to np. małe ardeo.

 

Przez neta tez idzie sterować, zalezy ile tych fajerwerków ma być, sa prostsze stery sterowane z neta z obsługa 2pomp, jak wystarczy, to i cena lepsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

No to mnie zmartwiliscie. Moim mazeniem bylo posiadanie w pownicy zabawki takiej jak np. ktorys z kotlow firmy D z doposkiem uni w nazwie, ktory moze pracowac na wielu paliwach, nawet na owsie, lub cos rownie uniwersalnego o mniejszej mocy. Moja powirzchnia do ogrzania to 110 m domu plus garaz w mniejszym stopniu. Czy mniejsze kotly ptacujace w zakresach od 3-4.5 kW do 10-15 kW tez beda za duze? Gdzie jest blad w moich obliczeniach zapotrzebowania na energie?

Liczylem sobie tak dom 110 + 10 (pol garazu) × 60W + 3kW (cwu) = 10.2 kW.

 

???

Jakis kociol o mocy X dla wegla bedzie mial nizsza moc dla pelletow  a jeszcze nizsza dla owsa. Wartosc opalowa wegla to jakies 27 MJ , 19 dla pelletow a owsa 17. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bajery per net... mialem na mysli jakies zmiany temp ewentualnie, dobre by bylo gdyby bylo widac ile w podajniku paliwa jest, ew. jakies alarmy.

 

Siec gazowa jest przy domu ale ciagle slysze opinie od znajomych, ze bardzo duzo ich kosztuje ta wygoda?!

Pierwornie myslalem o piecu jednofunkcyjnym z zasobnikiem wody, ktory mial wspomagac kominek z plaszczem wodnym, uruchamiany w czasie najwiekszych mrozow dla zmniejszenia zuzycia gazu oraz uciechy domownikow.

 

Zaczynam sie jednak zastanawiac czy nie wrocic do poprzedniej koncepcji. Czy roznica w kosztach ogrzewania na gazie jest faktycznie az tak duzo wieksza w wypadku nowego domu, czy jest ekonomiczne uzasadnienie zeby szarpac sie z weglem itp.??

 

Dodam ze mam dojscie do dobrego, niedrogiego drewna martwil mnie jednak fakt robienia z salonu kotlowni i ewentualne uniedogodnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mini Bio z Kostrzewy na pellet będzie dobry

Podoba mi sie ten piec. Fajnie ze odpala sie sam. To ze jest ekologiczny tez jest ok i podoba sie mojej corce. Czy instalacja na tym kotle bedzie wymagala bufora i jesli ktos wie jak to zwiekszy koszt inwestycji. Bufor ktos pisal 1000 l gezie to by mialo byc, jesli w piwnicy to juz sie nie da tam tego umiescic raczej przez drzwi standard 90 lol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukaj w sieci kalkulatorów energetycznych

można za ich pomoca policzyć oriemtacyjne koszty dla róznych paliw przy danym zapotrzebowaniu na ciepło

dla nowego domu musisz zrobić certyfikat

zrób go porządnie a nie tylko dla papieru aby móc mieszkać

z niego dowiesz się ile potrzebował będzie dom i podstawiając dane do kalkulatora będziesz znał różnice w kosztach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz trochę opisu  pracy podobnego kotła - posty użytkownika @parrot  https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/121-czy-warto-kupic-piec-na-pellet/page-9?do=findComment&comment=146502

Mini Bio jest mniejszy ale to takie same rozwiązania.

Bufor jest przydatny ale przy większym kotle - ja mam bufor 800l do kotła 20kW , w twoim może będzie niepotrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator koszt roczny:

1. Gaz - 4320 zl

2. Groch - 3193 zl

3. Pelet - 3868 zl

 

Zalozylem zapotrzebowanie 60 W m2. Dodatkowo kominek obnizy te koszty najmocniej w konfrontacji z piecem gazowym.

 

Szczerzem wowiac zaczynam watpic czy gra jest warta swieczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nimitz

koszty będą niższe ponieważ Twój domek będzie mniej potrzebował niż zakładasz. zmieniłbym jeszcze grubość wełny w dachu z 20 na przynajmniej 30cm i o dobrych parametrach a będzie jeszcze niżej z kosztami

wtedy przy różnicy na poziomie poniżej 1000zł to bym się nie bawił w węgiel

nie padło tu jeszcze magiczne słowo Pompa ciepła

poczytaj o powietrznych tylko tych dobrych a nie za 6tys co pracują tylko latem

wtedy koszt będzie niższy niż w przypadku ekogrochu i nic cię nie interesuje a na najgorsze napalisz w kominku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.