Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Wegiel I Podłogówka W Całym Domu


punto03

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie  Mam pytanie odnosnie ogrzewania podłogowego i kociołka na paliwo stałe ''wegiel'' 

Domek swieżo zbudowany 90m2 parterowy  suporex 24cm,docieplenie 12cm styropianu,zbiornik ciepłwj wody użytkowej 250l,podłogówka w całym domku tylko drabinka w łazience

Po wielu poszukiwaniach przypadł mi do gustu kocioł marki HEF 14kw dolnego spalania 

moje pytanie brzmi czy kocioł ten jest odpowiedni do ogrzewania podłogowego takiej powierzchni czy nie będzie za duży  a może polecicie jakiś inny kocioł?

Z góry dziękuje za porady 

pozdrawiam Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz nie wiem co mam wybrać, co będzie lepsze kocioł dolnego spalania czy może uniwersalny gorno dolny.

Głównie chciałbym palić węglem i czasami trochę drzewa

Może macie jakies propozycje odnosnie kociołków o mocy ok 10KW

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz nie wiem co mam wybrać, co będzie lepsze kocioł dolnego spalania czy może uniwersalny gorno dolny.

 

 

 

 

 

Weź nie pisz takich rzeczy, bo dostaniesz bana na otrzeźwienie ;)

Jeśli w ogóle to jakiś górniak, w przypadku domów o naprawdę mały zapotrzebowaniu to dobra alternatywa dla dolniaków, a twój dom potrzebuje bardzo mało, choć osobiście wolałbym, tych kotłów nie widywać, bo znudzi ci się takie palenie od góry lub przyjdzie nowy palacz i będzie truł okolicę.

 

Dziekuje za odpowiedz nie wiem co mam wybrać, co będzie lepsze kocioł dolnego spalania czy może uniwersalny gorno dolny.

 

 

Może macie jakies propozycje odnosnie kociołków o mocy ok 10KW

 

 

 

Jak stoisz z finansami? Przemyśl temat bufora, jeśli koniecznie kocioł zasypowy, zwłaszcza, że masz podłogówkę, poza tym hef srednio się nadaje. Najlepiej jakbyś  wział sobie jakiś mały podajnik, bo tego węgla to spalisz może 1,5 tony w porywach, ewentualnie pellet. Zastanów się, policz.

 

Vienybe 10

Dakon dor 12

KSGW Zgoda 8

 

Zwróć uwagę, który z tych kotłów ma największą komorę zasypową, odpowiednia moc  to jedno i nie jest bez znaczenia, ale jak będzie mała komora to i tak się nalatasz do kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl temat bufora, jeśli koniecznie kocioł zasypowy, zwłaszcza, że masz podłogówkę

no wlaśnie miałem zapytać, czy połączenie kotła węglowego zasypowego i podłogówki to najszczęśliwsze połączenie?

chyba trochę za delikatnie sugerujesz koledze, że to nie jest najlepsze wyjście - ze względu na wytrzymałość podłogówki (a właściwie jej brak) na wysokie temperatury wody obiegowej;

 

oczywiście bufor rozwiązuje problem, ale też znacznie zwiększa koszty instalacji; poza tym jest jeszcze kwestia miejsca w kotłowni - domek mały, to pewnie kotłownia też do największych nie należy;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za odpowiedzi .chodzi własnie o to że kotłownię mam zaadaptowaną z gazowej na paliwa stałe więc jest bardzo mała,i tak nie wiem jak się z tym wszystkim pomieścić nie wspominając już o buforze ciepla :(  .kurde mogłem budować większy dom to bym nie miał teraz problemu z tym kotłem a na taką małą powieżchnię ciężko znależc odpowiedni kociołek powież szczeże ze zainteresował mnie kocioł ksgw zgoda 11kw W tabeli na stronie producenta napisane jest że 11kw obskakuje metraż od 90 do 110 m2 więc chyba ten byłby właściwy bo jeszcze dochodzi u mnie zbiornik.C.W.U 250l 

Pozdrawiam forumowiczów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz ten sam problem co ja;

w projekcie miałem kociołek gazowy w kibelku na dole :)

zrezygnowałem z garażu - który został podzielony na dwie części: kotłownię i dodatkowe pomieszczenie (mam tam dzisiaj gabinet);

z kotła z podajnikiem zrezygnowałem m.in. przez małe wymiary kotłowni - w której oprócz pieca stoi jeszcze zbiornik CWU 300L (od kolektorów); tym samym zrezygnowałem też z podłogówki - właśnie przez ryzyko zagotowania wody obiegowej i możliwość zniszczenia podłogówki;

dzisiaj może przemyślałbym zakup kotła sas slim http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-slim/opis-waciwoci-kota.html

z zasobnikiem ma wymiary niecały metr na metr;

nie mówię, że go polecam - bo w sumie o kotle nic nie wiem, ale na pewno, gdybym był na twoim miejscu, to ten kocioł znalazłby się na liście potencjalnych;

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pellet można zainstalować zbiornik zewnętrzny, ale oczywiście to kosztuje, sam kocioł też jest droższy.  Z kolei kotły na eko z podajnikiem też nie przesiadajmy, ty potrzebujesz 10kW nie więcej, te kotły nie są znowu takie duże, sprawdź nim podejmiesz decyzję. Zębiec ma 9kW podajnik http://www.zebiec.pl/pl/kotly-co/linia-supernova/nowosc-merkury-9. Jedne co musisz się pogodzić, z tym, że na wodę "trochę" poczekasz, ale lepsze to niż kupowanie 24kW na 100m2, poza tym masz zbiornik 250L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) siedzę już piąty wieczór i nie znalazłem wyjscia z sytuacji ale za to ile jestem mądrzejszy :)  Powiem tak, z kasą u mnie krucho bo niestety budowa kosztuje dlatego na podajnik mnie w tej chwili nie stać a uczepiłem się teraz tak tego kotła bo chciałbym do końca roku zakupić zeby jeszcze parę złotych vatu odliczyć szczeże mówiąc myślałem ze wybór kotła to będzie sama przyjemność a tu zonk :angry:  dzwoniłem wczoraj do firmy hef doradzili mi że najlepszym dla mnie rozwiązaniem bedzie kocioł hef start 12kw który to ma ogrzać do 90 m2 tylko trzeba jakiś zawór wstawić 3 czy 4 d czy cós takiego

Pytanie do palaczy  :)  co o tym sądzicie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hef start to kocioł górno-dolny, najgorszy z możliwych! Biorąc pod uwagę, że w zasadzie nawet 10kW przy -20 to będzie dla ciebie dużo za dużo, to w takim hef start podczas przestoju, przez dziurę, która jest nad pierwszym wymiennikiem wyleci do komina mnóstwo opału, po drodze obklejając wymiennik, komin i takie tam, po prostu obniżając sprawność kotła. Z kotłów małej mocy dolnego spalania, jeszcze jest seko eko. Ogólnie zbyt dużego wyboru nie ma, bo producenci przespali temat, a twój przykład pokazuje, że i inwestorzy temat ogrzewania traktują po  macoszemu. Jeśli celowałbyś w moce 12-14 to już lepiej Dakon dor, choć uważam, że palenie tak dużym kotłem, w tak małym domu nie będzie ekonomiczne.

 

post-22041-0-58258500-1386391639.txt

 

Tu masz dyskusję, gdzie dom o pow. 140m2 ogrzewany jest kotłem 9kW https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12273-piec-dolnego-spalania-hef/page-16?do=findComment&comment=167778

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego wszyscy(prawie) proponują piec dolnego spalania Przy takim metrażu i zapotrzebowaniu na ciepło? U mnie nie sprawdził by się żaden dolniak(85m2) przy moim zapotrzebowaniu na ciepło,np wczoraj skończyłem palic o godz 21 i w tej chwili mam 21.5 stopnia w domu. Wiadomo że górniak to jest prosta konstrukcja ale też ma swoje zastosowania tam gdzie nie ma potrzeby palenia non stop. Pozdrawiam i życzę słabego wiatru bo u mnie wieje że nie można wyjść na dwór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym jeszcze do tego dodał obsesyjne, prawie chorobliwe przeliczanie mocy kotła do powierzchni domu;

że parę KW z dużo w stosunku to tego co policzył kalkulatorek, i juz będzie tragedia;

o tym też pisał niedawno przemyslaw2ar (o tym kiedy kocioł pracuje z maksymalną mocą) - podałbym linka, ale nie mogę znaleźć;

 

ja opalam 145 metrów kotłem 23 KW - SAS UWT - i nie widzę problemów; ideałem byłby dla mnie 17 KW, ale zmniejszyłem 6 cegłami komorę i jest spoko - stałopalność 24 godziny, zero smoły, komin suchy, sadza po czyszczeniu komina - raz w roku - brązowa i wysuszona (ta najmniej szkodliwa ze zdjęć Lastrico);

 

palę orzechem (I albo II) - rozpalając od góry;

 

mam miarkownik, ale rewolucji nie było po przejściu z dmuchawy - ale skoro juz założony (w tym roku) to palę teraz hybrydą - na ostatnie 6-8 godzin przechodzę z miarkownika na dmuchawę, co znacznie ułatwia dopalanie koksu w końcowej fazie wypalania zasypu;

 

u kolegi punto03 największym problemem będzie odbiór ciepła i wrażliwość podłogówki na skoki temperatury - i uważam, że zasypowy kocioł bez bufora to zła droga;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hef start 12kw może być , tylko z małym buforkiem np 300-500l .

Dodatkowo trzeba się określić jak palić z dołu czy z góry i trochę przerobić kocioł np zatkać górny przelot i będzie fajny górniak. 

A moc zależy też od paliwa np przy tańszym słabszym węglu bedzie mniejsza czyli lepiej i dodatkowo oszczędniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tosiek, chłopie weź pomyśl chwilę nim coś napiszesz. Nieznacznie przewymiarowany górniak palony od góry to nie problem, to do czego się odwołujesz dotyczy pewnie wypowiedzi Przemka odnośnie tego typu kotłów i nie można stawiać tutaj znaku równości z kotłem dolnego spalania.  Taki kocioł swoją moc nominalną uzyskuję przede wszystkim podczas odgazowania paliwa, potem ona stopniowo spada i tutaj przewymiarowanie, nie ma aż takiego znaczenia. Za duży dolny kocioł to naprawdę nie jest dobry pomysł, dlatego jak napisał sambor choćby niewielki bufor w przypadku takiego kotła jest bardzo wskazany. Po tym co widzę u siebie naprawdę jestem daleki od polecania kotłów dolnego spalania bez bufora, a już na pewno nie jest dobrze, gdy jest on za duży. Dlatego najlepiej albo optymalnie dobrać moc takiego kotła albo wybrać kocioł z buforem lub zdecydować się po prostu górniaka i palić według LastRico.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tosiek, chłopie weź pomyśl chwilę nim coś napiszesz. Nieznacznie przewymiarowany górniak palony od góry to nie problem, to do czego się odwołujesz dotyczy pewnie wypowiedzi Przemka odnośnie tego typu kotłów i nie można stawiać tutaj znaku równości z kotłem dolnego spalania.

oczywiście, że myślę - cały czas piszę o górniakach;

i to co napisałem to uzupełnienie wpisu mareckir1 - o tym, że cały czas wszyscy proponują tylko piec dolnego spalania;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze mnie taka myśl naszła...

 

powiedzmy, że ja polecam "górniaka";

arthi "dolniaka"

sambor napisał o HEF Start (dolniak), że trzeba "trochę przerobić kocioł np zatkać górny przelot i będzie fajny górniak"

a jak punto poszuka to zaraz znajdzie na forum wątek HANa z przerabianiem miałowca (górne spalanie) na "dolniaka"

 

i gdzieś pomiędzy jest ten zwykły użytkownik - który chciałby kupić po prostu kociołek, ogrzać nim dom, a najważniejsze dla niego jest to, żeby nie latać co godzinę do kotłowni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tosiek, tu jest ta wypowiedź Przemka, którą pewnie miałeś na myśli: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16352-kociol-do-domu-220m2/?view=findpost&p=165064 odnośnie oddawania mocy przez kotły górnego i dolnego spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie się zdecydowałem dzięki waszym podpowiedziom.Przeszedłem z dolnego spalania na górne i wybrałem kociołek defro ultima comfort z miarkownikiem ciągu mam nadzieję ze wszystko będzie git tylko teraz jaki dobrać do tego sterownik aby sterowł pompkami ^_^ macie coś godnego polecenia? :)

pozdrawiam Seba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh.... w kotle nie ma otworów powietrza wtórnego, czyli to nie górniak tylko śmieciuch, taki kubeł, tylko z wymiennikiem, szkoda. Takich kotłów nie powinno się w ogóle sprzedawać, a tym bardziej promować, ale skoro mleko się rozlało to poczytaj ten tamt, przyda ci się przy tym kotle:  http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego/page26

 

Sterownik np. taki http://www.techsterowniki.pl/shop,29,63,st-27i, ale wybór jest znacznie większy i wszystkie robią to samo, poszukaj na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wszystko w porządku, po modyfikacji to będzie dobry kociołek, nawet kilka takich przewinęło się w tym wątku, ten materiał powinien cię zainteresować. Nie zapomnij pochwalić się na forum jak się sprawuje.

http://www.youtube.com/watch?v=Eveyl-3FnHY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.