Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mieszkanie 65M2 - Jak, Czym Ogrzewać?


rudzik136

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Jestem świeżym użytkownikiem Kotła co.
Czytałem sporo nt palenia, kotłów itd na tym forum oraz na czysteogrzewanie.pl i na muratorze.
Postanowiłem się zarejestrować i zapytać Was o moją sytuację.
Sytuacja wygląda następująco:
Mieszkanie kupiłem rok temu i dopiero jedna zima za mną. Przeszedłem ją bez większego bólu (tak myślę) paląć od dołu drewnem (brudno). Teraz w weekend spróbowałem od góry (drewnem), stałopalność wiadomo lepiej ale nie wiem w jak to na dłuższą metę...
Mam 4 grzejniki panelowe 120x60 (jednopanelowe - te cieńsze) jeden grzejnik drabinkowy w łazience i jeden grzejnik 60x60 (dwupanelowy, normalny) + zbiornik CWU 100 litrów koło kotła.
Chciałbym aby ogrzewanie mojego mieszkania pochłaniało jak najmniej funduszy (Chyba jak każdy)...
Obecnie palę w (dostałem w spadku kocioł) Camino 3/4, samo drewno (buk + sosna) - przez zimę spalone jakieś 12-14mp (ciężko ocenić dokładnie - cała duża przyczepa traktorowa z czubem). Palę od dołu, temp trzymam tak ok 65-70 na kotle, w domu wystarczająco ciepło. Stałopalność, hmmm... żadna?:) Co godzinę latam do pieca aby podłożyć 2-3 klocuszki (mały ten piecyk) i się pali dalej... Wieczorem wiadomo wygasa i rano od nowa.
Teraz moje pytanie do Was doświadczonych kotłowców:)
Czy w mojej sytuacji można zrobić coś (zmienić kocioł, opał, sposób palenia) aby ogrzewanie domu było "lepsze"? Tzn zależy mi głównie na nie wydawaniu foruny na opał a jakby przy okazji stałopalność wzrosła to było by fajnie:)
Czytałem o tych kotłach i mętlik taki mam, że w sumie nie jestem w takiej złej sytuacji z tym Camino, ale czy napewno u mnie nie sprawdzi się jakiś nowocześniejszy piec? I czy nie zmienić opału na węgiel aby było taniej? Z tym lub innym kotłem...

Proszę o rady:)
Jak pominąłem jakieś ważne dane, fakty to pytajcie:)
pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz do bloku nie poprowadzony (Być może w przyszłości...). Też bym chchaił gaz:)

A piec z podajnikiem.. hm... Nie zależy  mi aż tak na stałopalności a raczej na ekonomicznym spalaniu i żeby inwestycja nie kosztowała krocie. Myślę raczej o kotle zasypowym tylko nie wiem czy Górnego spalania czy dolnego i czym ogólnie palić aby było tanio i dobrze.

Ale dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy twojej powieszchni każdy kocioł będzie za duży.Camino ma słaby wymiennik i spalając tak drewno duzo ciepła idzie w komin.Piszesz że spalasz 12 m drzewa,w mojej okolicy trzeba by załacić za to równowartośc 2 t węgla,a taką ilością węgla śmiało ogrzejesz  .Spalając od góry uzyskasz stałopalnośc i oszczędnośc.Swoją drogą powinieneś przyjrzeć się mieszkaniu, przy obecnych tem.musisz grzać ciagle na 70C,gdzieś muszą być duże straty.Podsumowując kocioł nie jest zły mozna w nim czysto i oszcZaędnie palic.Jeśli chciałbyś zmieniać to może na coś takiego https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/15650-kociol-dolnego-spalania-malej-mocy/  i rosół przy okazji ugotujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 4 grzejniki panelowe 120x60 (jednopanelowe - te cieńsze) jeden grzejnik drabinkowy w łazience i jeden grzejnik 60x60 (dwupanelowy, normalny) + zbiornik CWU 100 litrów

Obecnie palę w (dostałem w spadku kocioł) Camino 3/4, samo drewno (buk + sosna) - przez zimę spalone jakieś 12-14mp (ciężko ocenić dokładnie - cała duża przyczepa

Spalone to za dużo powiedziane, raczej drewno zostało zutylizowane ;)

 

Piszesz o oszczędnościach, a chcesz wymienić sprawny kocioł? Masz kocioł kup worek, dwa dobrego węgla zapal od góry i zobacz, czy taki sposób palenia tobie odpowiadam. Jakiej mocy te Camino? Tu jest wątek o Camino https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/2390-camino-kwd3/

 

Przy węglu zbyt czysto nie ma, względnie czysto to jest przy drewnie, brykiecie, biomasie, pellecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rudzik 136

oj oj złociutki zmarnowałeś trochę tego drzewa a było by na rozpałkę na parę sezonów .Caminko piękny kociołek ale nie na drewienko . Proponuję na skład opału kupić woreczek węgla OII ( starczy na dwa dni jak nie dłużej ) rozpalić od góry i takiego komfortu jeszcze nie miałeś :D

A zresztą co tu dużo pisać przeczytaj o Camino  masz w tematach parę linijek poniżej . Oj nie jeden chciał się go pozbyć dopóki nie nauczył się w nim palić .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za konkretne odpowiedzi,

upewniliście mnie, żę nie mam co się czepiać mojego CAMINO:) (to jest ten njmniejszy 3/4, chyba 9,77kW)

Na początek zmienię opał, kupię worek węgla i zobaczymy. Orzech II najlepszy rozumiem:)?

Może uda się Caminkiem taniej przejść przez zimę:)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.