Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ekogroszek - Który Najlepszy, Co Proponujecie ?


ZOOM38

Rekomendowane odpowiedzi

             Witam wszystkich zainteresowanych. Niestety jestem ze ściany wschodniej i mam cholerny problem z dobrym opałem, Dzisiaj objechałem 7 potencjalnych importerów/handlarzy ekogroszkiem. każdy mówi to samo czyli że opał jego jest najlepszy. Czy możecie podzielić się kopalniami skąd macie materiał ? dobrze by było gdyby ktoś udzielił instrukcji na jakie współczynniki zwracać uwagę. Ja dla przykładu mam tylko dostęp do rosyjskiego i kazachstańskiego... Ten pierwszy właśnie będzie odstawiony bo zbyt dużo spieków i syfi na maxa.

 

Będę wdzięczny za inormacje.

 

pozdro ZOOM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z importu to nie jest ekogroszek! Aby paliwo nazwać ekogroszkiem musi być "... wyprodukowane z wysokokalorycznego (≥24 MJ/kg) węgla o niskiej zawartości siarki (≤1%), małej zawartości wody i substancji niepalnych (≤12%) oraz niskiej spiekalności (RI < 10)[2]..." oraz posiadać certyfikat Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Jak nie ma certyfikatu to zwykła podróbka, właściwie 100% tzw ekogroszków sprzedawanych luzem to podróbki, te pakowane w worki o kaloryczności poniżej 24 MJ również ( zamiast ekogroszek nazywane jest często "paliwem do kotłów retortowych"). Sprzedawca często nazywa ekogroszkiem sortyment groszek. Niestety certyfikowany ekogroszek jest drogi nawet bardzo drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie go znależć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno pytanko co do spiekalności. czy współczynnik 3 czy 4 oznacza tragedię. może ktoś udzielić "instrukcji obsługi" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja palę węglem z kopalni Piast.

Dostępny luzem na lokalnym składzie.

Jedynym parametrem, jaki udało mi się ustalić, to jego cena za tonę :-)... oprócz tego wiem, że jest czarny i jak go przesuszę w kotłowni to jest suchy.

Spala się na szary proszek i schodzi mi go ok 3,2 - 3,5 tony na sezon.

Kiedyś kupowałem na grzejtanio.pl, ale tam coś drogo mieli, próbowałem też wynalazków z taniopal.pl, ale to porażka była i nigdy więcej.

Wróciłem do poczciwego Piasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ZOOM 38"  - poczytaj posty moje oraz innych w tym temacie - patrz tam m.in.: "Jak palić ekogroszkiem....",  " Jak to jest z tą sadzą", mój  post 7 w"Problem Z Ustawieniem Pieca Na Ekogroszek".   Poczytaj to zrozumiesz, wszystko co pytasz jest tam opisane:  m.in. o rosyjskim ekogroszku, o spiekalności (nawiasem to im niższa tym lepsza - nie żużluje się tylko wypala na popiół przy niskiej spiekalności /a ta spiekalność 4 moim zdaniem jest b.dobra/)  A tak nawiasem, to nie masz żadnej pewności skąd na składzie mają opał - nawet kopalnie sprzedają obcy to nie dziwota że i składy kupują gdzie taniej -  ale dla nas najważniejsze aby opał miał dobre/zadowalające klienta parametry jakościowe a do tego był w miarę umiarkowanej cenie. Ja wyleczyłem się z patrzenia tylko na cenę pytam o wiele rzeczy przed zakupem a większość sprzedawców nie ma zielonego pojęcia o nich - a dokumentów z dostawy zawierających parametry niechcą pokazywać  (zastanów sie dlaczego?). No to poczytaj i daj znać coś wydedukował, wymedytował. 2 lata temu kupiłem ekogroszek rosyjski i wcale nie taki zły - dlatego niejeden sprzedawany przez składy może tylko pomażyć aby mu dorywnywać może kaloryczność była "tylko" min 23 ale była sprawdzona przez kolegę z forum Arka. Czekam na odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na kilka skladow obowiazuja dwie nazwy. Bobrek i Pieklorz. Oczywiscie zadnych dokumetow nie zobaczysz po prostu taki jest i tak sie nazuwa, dziekuje, dowidzenia. Na czeskim jest napisane, ze jest czeski, wiem co kupuje i dlatego kupuje. Kiedys kupilem polski, czarny po prawie 800zl i przelatywal przez kociol tak samo szybko jak czeski za 520. Dobrze, ze wziolem tylko 500kg to przeplacilem 150zl a nie wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie za niedługo dojedzie RBR 17 kW i trzeba będzie zacząć palić. Narazie tylko tak żeby wygrzać podłogówki i żeby tynki w końcu powysychały ale jednak palić zacząć trzeba. I właśnie się mi nasunął problem ze w końcu nie wiem jaki ten groch kupić i skąd :) Macie jakieś porady z tym zakresie. Dodam że jestem z Rybnika (śląskie). Z tego co widzę to węgla z chwałowic nie za bardzo polecacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ZOOM 38"  - poczytaj posty moje oraz innych w tym temacie - patrz tam m.in.: "Jak palić ekogroszkiem....",  " Jak to jest z tą sadzą", mój  post 7 w"Problem Z Ustawieniem Pieca Na Ekogroszek".   Poczytaj to zrozumiesz, wszystko co pytasz jest tam opisane:  m.in. o rosyjskim ekogroszku, o spiekalności (nawiasem to im niższa tym lepsza - nie żużluje się tylko wypala na popiół przy niskiej spiekalności /a ta spiekalność 4 moim zdaniem jest b.dobra/)  A tak nawiasem, to nie masz żadnej pewności skąd na składzie mają opał - nawet kopalnie sprzedają obcy to nie dziwota że i składy kupują gdzie taniej -  ale dla nas najważniejsze aby opał miał dobre/zadowalające klienta parametry jakościowe a do tego był w miarę umiarkowanej cenie. Ja wyleczyłem się z patrzenia tylko na cenę pytam o wiele rzeczy przed zakupem a większość sprzedawców nie ma zielonego pojęcia o nich - a dokumentów z dostawy zawierających parametry niechcą pokazywać  (zastanów sie dlaczego?). No to poczytaj i daj znać coś wydedukował, wymedytował. 2 lata temu kupiłem ekogroszek rosyjski i wcale nie taki zły - dlatego niejeden sprzedawany przez składy może tylko pomażyć aby mu dorywnywać może kaloryczność była "tylko" min 23 ale była sprawdzona przez kolegę z forum Arka. Czekam na odpowiedź. 

Hektoras. Niestety ale musze stwierdzić iż dobry opał jest na chwilę obecną po prostu nie osiągalny. ( Chyba, ze ktoś po prostu będzie miał farta )

ja tak jak już pisałem wcześniej nie mam dostępu niemniej jednak przestałem na chwilę obecną zwracać uwagę na spieki bo przy ruskim tego nie wyeliminuje. Najważniejsze aby była dobra kaloryczność gdzie przy ruskim groszku nie mogę narzekać. Kocioł w podtrzymaniu jest od 25 do 45 minut przy ponownym trybie pracy z zadanych 62 spada na 60 i po max 7-10 minut znowu wchodzi na zadaną temperaturę. Nie wiem co będzie przy mrozach nie mam pojęcia ale czas pokaże na dzień dzisiejszy idzie 15kg/doba. Uważam to za bardzo dobry wynik. Szczerze Wam powiem, że nie ma co szaleć z ustawieniami. Ja uważam, że kwestia ustawień to tzw kosmetyka w momencie kiedy już mamy dobry opał. Dla przykładu kolega w palniku ekoenergii pali pestkami z wiśni i czereśni. Nie ukrywam, że pól roku je suszył grabił zasypywał do worków. Teraz widać efekt. gdzie spala tego ca 20kg na dobe a koszt zakupu to 350 PLN za 5m3.

zabawy multum. kwestia naszego pomyslu. Co do przeróbek pieca... tu można poszaleć przedemną długa droga ale nie po to, zeby zminiejszyc koszty a po to zeby bylo wygodniej. moja instalacja to budowa przyslowiowego cepa i zamierzam parę złotych zębów jej dodać. biorąc pod uwagę tani materiał ( od matki ROsji ) - ca 500 PLN/t dla mnie nie ma znaczenia czy spale 3,5t czy 5t na sezon. Obym tylko jak najmniej czasu spędzał w kotłowni. na czyszczeniu pieca to jest jedna jdyna rzecz która mnie delikatnie rzecz biorąc wkurza. Ale po testach powiem ze przy tym materiale czyszczenia raz na miesiac pieca to na spokojnie da rade. gorzej z popiolem i spiekami ktore trzeba czyscic na dzien dzisiejszy 1 raz na 2-3 dni to max.

 

Co do materiału. Wejdzie ustawa blokująca import węgla, co pozwoli na uruchomienie sprzedaży ze składów polskich ( zbyt dużo węgla zalega na kopalniach )

wtedy dopiero ceny pójdą w górę, także ja już zaczynam dumać co jeszcze mogę palić w piecu aby było kaloryczne... sezon jest dłui a pomysłów pełna głowa :)

 

zycze powodzenia i wytrwałości wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.