Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka + Grzejniki Najprościej Jak Sie Da


lork

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

czytam i czytam w sumie to do konca nie jestem pewny czy moj plan bedzie dzialal a wyglada tak:

maly domek do ogrzania 110m2 z czego 60m2 bedzie podlogowki, dom bedzie bardzo dobrze ocieplony (20cm styropianu - sciany + podloga, 40cm welna pod dach, 10cm na fundament i okna trojszybowe) do tego rekuperator, z obliczen wyszlo ze wspolczynnik zapotrzebowania na cieplo powinien wyniesc nie wiecej niz 40kWh/m2rok, do obliczen ogrzewania przyjalem 50W/m2 - mysle ze powinno wystarczyc? Napedzac to wszystko ma kociol dwufunkcyjny z zamknieta komora spalania i niewielkim zasobnikiem warstwowym (kondensacyjnego nie chce poniewaz wyliczylem ze przy takim zapotrzebowaniu zwrocilby sie za 30 lat wiec szybciej go trafi niz sie zwroci). Temperatura zasilania calego ogrzewania bylaby stala 45/35, wybralem taka zeby byl zapas w przypadku jakis mega mrozow, wyczytalem ze grzejnik przy takim zasilaniu traci okolo 70% mocy wiec grzejniki bylyby 3,5 razy przewymiarowane liczac od zasilania 75/65, w moim przypadku nie jest to duzo bo do najwiekszego pokoju wystarczy 650W wiec grzejnik 2400W przy zasilaniu 45/35 powinien wystarczyc? kolejna i najwazniejsza sprawa czy moge to wszystko spiac razem a mianowicie zasinanie z pieca rozdzielic trojnikiem, jeden odwod porozdzielac i podpiac do 4 grzejnikow a drugi odwod na rozdzielacz do podlogowki ktory bedzie mial tylko przeplywomierze? nie potrzebuje sterowania silownikami przez czujniki w pomieszczeniach itp. Ma to byc najprosciej jak sie da. Podlogowke podziele na 6 stosunkowo krotkich obwodow i przelicze rozstaw rurek pod odpowiednie temperatury w poszczegolnych pomieszczeniach, zalezy mi tylko na tym zeby w calym domu bylo ok 21 stopni a w lazienkach 24 przez dzien a w nocy nie spadalo ponizej 18, rozumiem ze korekty temperatury w pomieszczeniu mozna dokonac na przeplywomierzu jakby obliczenia okazaly nieidealne? Na grzejnikach zalozylbym zawory z termostatami zeby byla jakas regulacja. Czy w takim przypadku wystarczy sterownik wewnetrzy ktory bedzie zalaczal i wylaczal kociol jak temperatura w jedym pomieszczeniu osiagnie zadana wartosc czy ma sens stosowanie sterownika pogodowego, jak tak to w czym bylby lepszy? NIe wiem jak z zaworami trojdroznymi/czterodroznymi, czy jest to konieczne, ponoc mozna podniesc temperature na piecu dzieki nim i dluzej utrzymac stala temp na grzejnikach czy podlogowce? Czy pompa w piecu pociagnie to wszystko? Jak sprawuje sie kociol niekondensacyjny przy takiej temperaturze jaka zakladam? Na koniec czy moje rozumowanie ma w ogole sens?  :)

Za wszelkie odpowiedzi z gory dziekuje i pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Jak w większości domu podłogówka to zdecydowanie kocioł kondensacyjny.

2. Jak mieszana instalacja grzejnikowo-podłogowa to sterownik pogodowy z obsługą dwóch obiegów grzewczych.

3. W zdecydowanej większości przypadków trzeba stosować do takiej instalacji układy mieszające, a często również sprzęgło hydrauliczne.

4. Temp. zasilania grzejników 45C w okresach przejściowych może być wystarczająca, w czasie dużych spadków temp. to może być za mało.

5. Czy wystarczy jedna pompa? To wyjdzie z obliczeń i zaleceń producenta kotła.

6. Najlepiej zleć wykonanie projektu i doboru urządzeń. Na forum jest pełno postów od użytkowników którzy wychodzili z podobnego założenia jak Ty, i to przeważnie nie działa jak potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. dlaczego lepiej nie puszczac zwyklego kotla na podlogowke? kondensat na tak mala powierzchnie sie nie zwroci, a tak w ogole jaka jest jego zywotnosc?

2. czy tak przewymiarowane grzejniki nie dadza rady i musi byc ten drugi obieg?

3. taniej wyjdzie calkowita rezygnacja z grzejnikow i tylko podlogowka? co wedlug Pana jest lepsze w sypialniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecane schematy hydrauliczne w różnych wariantach znajdziesz na stronach producentów kotłów. Zwykły kocioł też może być, ale ogrzewanie podłogowe to ogrzewanie niskotemperaturowe idealne do kotła kondensacyjnego. Zakładasz stałą temperaturę zasilania grzejników czyli stały wydatek ciepła, co jest założeniem fałszywym. Parametrem doboru grzejników są temperatura zasilania, i max temp. zewnętrzna ( na przeważającej obszarze Polski jest to -20C) a grzejnik musi pokryć zapotrzebowanie pomieszczenia. Niestety przy niskiej temperaturze zasilania grzejniki wychodzą ogromne. Wg kalkulatora doboru ( grzejniki płytowe) przy parametrach 45/35/20 moc ok 700 W uzyskuje się z grzejnika o wymiarach 900x800 mm a przy parametrach 70/50/20 te same 700 W uzyskuje się z grzejnika 600x600 mm czyli grzejnik ma połowę mniejszą powierzchnię. Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie o twój dobór grzejników musisz sprawdzić czy dla parametrów pracy jakie zakładasz na pewno są przewymiarowane. Dwa obiegi grzewcze to nie kwestia "wodotrysków czy bajerów" tylko sterowania. Aby odpowiedzieć na pytanie czy jedna pompa wystarczy trzeba wykonać obliczenia przepływów w instalacji i porównać z wydajnością pompy kotłowej i zaleceniami producenta kotła odnośnie instalacji mieszanych (patrz strony internetowe producentów kotłów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do grzejnika to liczylem na taka moc grzejnik dupanelowy 600x1400mm wiec jeszcze wieksza powierzchnia (dla mnie to nie jest duzy grzejnik i w niczym by taki nie przeszkadzal),

poczytalem jeszcze troche i chyba jednak zdecyduje sie na podlogowke w calym domu, pasowaloby dac dwa rozdzielacze na parterze i pietrze ewentualnie jakis jeden duzy i ciagnac rurki z dolu do gory do kazdego obwodu i teraz nasuwaja mi sie pytania (zakladajac ze jedna pompa starczy):

- czy jest sens stosowac zawory 3d na zasilaniu rozdzielaczy, jak tak to czy powinny byc sterowane z pogodowki i jak tak to czy pogodowka moze sterowac dwoma takimi zaworami, czy lepiej jeden zawor zaraz za kotlem przed rozdzieleniem na rozdzielacze?

- czy da sie korygowac temperature danego obwodu na przeplywomierzu czy lepiej zastosowac zawory z termostatami na powrotach (widzialem taki rozdzielacz z tymi zaworami)?

- co do kotla, to jak uparlbym sie na niekondensacyjny to czy powrot wody o temp. 30 stopni go nie zabije, czy trzeba zastosowac jakis sterowany zawor 4d ktory utrzymywalby wyzsza temp pracy kotla?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Twoje założenia trzeba poprzeć obliczeniami(!!!) przepływu i wydajności zastosowanej pompy kotłowej.

2. Ilość rozdzielaczy jest wynikiem ilości i długości pętli które trzeba zastosować. Nie polecam zintegrowanych rozdzielaczy do współpracy z wiszącym kotłem gazowym. Ilość obiegów jakie może obsługiwać sterownik zależy od jego możliwości. Proste obsługują jeden (bez mieszacza), droższe dwa w tym obieg z mieszaczem, najdroższe mogą obsługiwać wiele obiegów w tym z mieszaczem. Informację jaki zastosować znajdziesz w cenniku.

3 Jest sens stosowania zaworu mieszającego (patrz minimalna temperatura pracy kotła)

4. Temperatura powrotu przy podłogówce będzie nawet niższa i to jest właśnie zysk który wykorzysta kocioł kondensacyjny. Przy wiszących kotłach gazowych nie ma potrzeby stosowania ochrony powrotu, i nawet niska nic mu nie zaszkodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za wszystkie odpowiedzi, rozwialo to duzo moich watpliwosci. 

Co to kotlow to wybieralbym miedzy Vailantami:

aquaPLUS VUI wersja Turbo lub jezeli kondensat to: VSC ecoCOMPACT

oba maja temperature c.o. od 35 stopni, rozumiem ze dziala to tak ze ustawiam na kotle 40 stopni i tak projektuje instalacje zeby przy tej temperaturze przetrwac mrozy, jak jest cieplej to mieszaczem obnizana jest temperatura zasilania, wiec jeden mieszacz na zasilaniu dwoch rozdzielaczy powinien starczyc i tym wszystkim steruje pogodowka, nie rozumiem tylko dlaczego w takim przypadku nie lepiej zagrzac podlogi temperatura 40 stopni i pozniej jak temperatura w pomieszczeniach osiagnie zadana wartosc wylaczyc kociol? lepiej ogrzewac ciagle nizsza temperatura niz zalaczac i wylaczac skokowo?

Jeszcze tylko pytanie odnosnie regulacji temperatury na poszcegolnych obwodach:  czy da sie korygowac temperature danego obwodu na przeplywomierzu czy lepiej zastosowac zawory z termostatami na powrotach (widzialem taki rozdzielacz z tymi zaworami)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak poczytalem jeszcze instrukcje sterownika pogodowego na jeden obieg grzewczy i ten sterownik steruje temp c.o. w kotle, dopiero dodatkowa przystawka na drugi obieg grzewczy ma sterowanie mieszaczem, wynika z tego ze przy jednym obiegu grzewczym mieszacz nie jest potrzebny, dobrze to rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak poczytalem jeszcze instrukcje sterownika pogodowego na jeden obieg grzewczy i ten sterownik steruje temp c.o. w kotle, dopiero dodatkowa przystawka na drugi obieg grzewczy ma sterowanie mieszaczem, wynika z tego ze przy jednym obiegu grzewczym mieszacz nie jest potrzebny, dobrze to rozumiem?

Nie do końca. Trzeba rozróżnić obieg grzejnikowy od obiegu z podłogówką. Poz tym to kombinujesz tylko nie wiem po co? Boisz się mieszacza jak diabeł święconej wody. Mieszacz jest dla twojej wygody i sterowania układem. Koszt mieszacza (diviconu) to ok 1400 zł wg cennika vaillant i naprawdę warto wydać te pieniądze. Zresztą jak ma być w całym domu podłogówka to proponuję wykonać projekt i dobór urządzeń i rozwieje to wszystkie twoje wątpliwości i w razie błędów będziesz wiedział do kogo się zwrócić o poprawę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

poczytalem sobie dokladnie i schemat z mieszaczem wymaga jeszcze sprzegla hydraulicznego a to dodatkowe koszty do tego jeszcze rozdzielacz powinien byc wyzej niz podlogowka wiec na pietrze albo dwa osobne, a w takim przypadku musze dac dwa mieszacze? czy jeden mieszacz na dwa rozdzielacze? czy jeden rozdzielacz na pietrze i ciagnac rurki na parter?

czy na prawde ten mieszacz w przypadku podlogowki w calym domu jest niezbedny?? przeciez temperatura steruje sobie kociol i taki schemat tez jest w specyfikacji kotla

jak jest z tymi zaworami termostatycznymi na powrocie ma to jakis sens?

 

jeszcze jedna prosba: jak wyliczyc czy pompa z kotla jest w stanie to uciagnac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.