Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Retorta Do Uszczelnienia Jak Myślicie?


krystian899

Rekomendowane odpowiedzi

Witam pisałem kilka tyg temu ze mam problem z duzym spalaniem bo ok 70kg na dobe moze i wiecej przypomnę piec pleszew trochę za duzy bo 38kw a grzeje nim 250m2 myślałem ze to wina opalu bo paliłem słabym czechem lecz zakupiłem 200kg na próbę dobrego grochu w sklepie i jest podobnie pali tyle samo juz próbowałem wszystkich ustawień ale nic to nie daje nie zejdę poniżej 70kg na dobę mimo ze na zaworku 4d tak ustawiłem ze na dom płynie tylko 35stopni popiół ok sa małe spieki ale jest w miarę ciepło myślę ze kominem nie ucieka bo moge dotknąć czopucha i skóra na nim nie zostaje :rolleyes:  Wiec juz mysle ze to tylko pozostało uszczelnienie retorty bo na wygaszonym zrobiłem próbę to zamiast wiać z tych otworków to tylko z nich chucha a wieje ze ślimaka z samego dołu retorty i pali tylko środkiem retorta ekopal kwadratowa na srodku jest ogien a jak juz opał niedopalony pojdzie na boki to koniec gasnie na tych rogach a potem spada mimo ze sa otwory dokładnie pod tym niedopalonym weglem? Martw mnie to troche bo bede miał z tym troche roboty i chce sie upewnic ze to na pewno to bo niestety sruby sa na imbusa chciałem to odkrecic to niestety klucz objechał a sruba sie posypała i juz nie jest na imbus tylko dziura i zebym je teraz odkrecił musze wyjac cały podajnik z retorta zeby dojsc kontowka ściąć je i dopiero odkręcić normalnym kluczem płaski roboty troche jest wiec musze sie upewnic czy to ma sens :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli objechales srube imbusowa tzn, ze problem masz z otworem wewnatrz sruby. Na twoim miejscu przyspawalbym cos do tej sruby- jakis kawalek preta i odkrecil. Spawanie rozgrzeje i ruszy srube a jak wystygnie to powinno pojsc. Tez mam ta retorte i sie zastanawiam czy kotly stalkotu po prostu nie sa paliwozerne. Mi na 70m2 polowy domu zuzywa ok 20kg czecha na dobe. Nawet jak jest cieplo to nie zejde ponizej 15-tu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masakrycznie i to ma byc piec ekologiczny  <_< Tej doby spaliło mi prawie 80kg groch ze sklepu prawie tys za tone matko jak przyjda mrozy po -20 to 2 razy na dzien bede chyba musiał podajnik uzupełniac to juz chyba predzej zamowie zwykły wegiel kamienny zamontuje ruszt i bede palił jak w zwykłym piecu :( Ta retorta wydaje mi sie ze jest ok ale bardziej mnie martwi komin jaki on powinnien byc jesli chodzi o temperature moj czopuch jest ciepły jak mam dmuchawe teraz na 50% moge go trzymac gdzies z 4 sek potem zaczyna bolec reka :rolleyes:  a teraz zmniejszyłem dmuchawe na 20% automatycznie tez podawanie zmniejszyłem bo nie zdarzał palic czopuch teraz jest taki letni moge go trzymac tylko ze dłuzej sie piec dogrzewa i szybciej spada temp zadana tak ma byc spali teraz mniej? Płomien jest podobny jak zmniejszyłem nadmuch tylko switu juz takiego nie ma w piecu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma prawidlowosci. Kazda instalacja jest indywidualna wiec nie da sie porownac. Z moich doswiadczen wynika, ze najlepiej w moim przypadku jest palic czechem z w miare duza moca. Jak mam ladny popiol to troche zwiekszyc nadmuch, zeby lekko spieki sie robily to wtedy wyciagam maxa z groszku. Zmiana przerwy, podawania, mocy kotla nie ma bardzo duzego wplywu na ilosc spalanego groszku. Pobor ciepla przez dom sie nie zmienia i sposob w jaki uzyskuje go z wegla nie ma wiekszego znaczenia. Czecha kupuje po 520zl i zuzywam ok 20kg na 70m mieszkaniu w nieocieplonym starym domu z nowymi oknami. Zaizolowalem czesc stropu to mam troche wyzsza temp. Zauwazylem tez, ze mozna zaoszczedzic jesli kociol chodzi na grawitacji a nie na pompie. Ale moja grawitacja wyrabia do +10 st pozniej musi chodzic pompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Gość Visitor1230

Chyba sie tu podepne. I tylko prosze sie ze mnie nie smiac. Uszczelnienei retorty... Kociol ling dziala juz u mnie siodmy sezon. Palnik, podajnik to jest pierwsza generacja. Fajka zaliwna, kolnierz nalozony i nieobrotowy.  Czytalem o uszczelnieniach retorty. I generalnie myslalem , ze ma to zwiazek z " poprawianiem producenta". W pewnym momencie olsnilo mnie. Przecierz ja tez mam nieuszczelniony kolnierz! Panowie przy montazu kotla po prostu to olali a ja zylem w blogiej nieswiadomosci, I zastanawiam sie jak ten kociol dzialal mi tyle lat bez wiekszych problemow. Teraz palnik dziala jak w kuzni. Sadza jaka pojawia sie na poziomych wymiennikach to tylko w trakcie podtrzymania sie wytwarza zauwazylem. Dziwilo mnie tez, ze przed uszczelnieniem regulacja nadmuchu( przeslony) niewiele zmieniala proces spalania. Sterownik niestety nie zapewnia regulacji wydajnosci wentylatora. Przeslone wentylatora przeslonilem prawie na maksa i daje jak z kuzni.

 

I tu moje pytanie o wysokosc plomienia. Deflektor u mnie to plyta szamotowa nad cala szerokoscia paleniska. Zawieszony na plaskownikach nad cala szerokoscia paleniska. Na wysokosci 14  cm nad kolnierzem retorty. Czy plomien powinien omiatac duza powierzchnie deflektora? Czy spaliny , ktore wydostaja sie tym kanalem ida prawidlowo? czy deflektor powinien byc przesuniety do przodu, by powstal drugi kanal spalinowy? Zalaczam pogladowy rysunek i bylbym wdzieczny za porady fachowcow. Bo tych tu naprawde nie brakuje.

post-55163-0-06715800-1394012385_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem obecne usytuowanie półki deflektora jest prawidłowe.

 

Możesz dodatkowo, na brzegu płyty szamotowej ( na całej szerokości) od strony drzwiczek popielnika, zamocować kawałek blachy skierowany w dół (5-10 cm).

Będzie to powodowało opadanie większych pyłów na dno popielnika i częściową recyrkulacje spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

montaz deflektora powinien byc pokazany w DTR kotła. moim zdaniem prawidłowo jest. co do uszczelnienia. Fajka jest na sznurach więc wystarczy kontrola ich stanu przed sezonem i jeśli zachodzi potrzeba to wymiana. można tez obrzęd gromniczny zrobić w kotle. włączyć nadmuch i przystawić świecę wokół palnika obserwując płomień. jesli nie ma lewego wiatru to nie powinno się nic dziać. jeśli jest będzie wiadomo gdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Dzieki panowie za odpowiedzi. W DTR kotla nie ma niestety jasnej informacji. Jest tylko ze trzeba tam to wlozyc. Co miales Timon na mysli piszac: . można tez obrzęd gromniczny zrobić w kotle. włączyć nadmuch i przystawić świecę wokół palnika obserwując płomień

 

Edit: zle przeczytalem. Przestawic zamiast przystawic. 

A ponawiam pytania jak wysoki powinien byc plomien. Bo z uszczelnieniem to palnik zachowuje sie calkiem inaczej. Od retorty do deflektora jest 14 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz jakies zdjęcie na uszczelnionym palniku?

Ponadto mam jeszcze pytanie czy sznur uszczrlnia tak samo dobrze jak silikon?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś dawno dawno temu czytałem opisy w stylu płomień szeroki leniwy o barwie jasnożółtej opływający deflektor.

u Ciebie do by musiałbyć niezły pożar by tą płytę płomień mógł "opływać"

generalnie rolą deflektora jest:

 

  • poprawa sprawności kotła;
  • obniżenie temperatury spalin mierzonej na „czopuchu”
  • wydłużenie żywotność kotła;
  • czystsze spaliny (aspekt ekologiczny);
  • zmniejszenie zużycia paliwa – wymiar ekonomiczy 

ale to nie moje słowa są tylko więcej niż ja wiedzących

 

podaje się też odległość deflektora od palnika w przedziale 10-15cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

U mnie z kolei plomien wygina sie w jedna strone (zawsze przeciwna do podajnika) dlatego pytalem o zdjecie plomienia z twojego palnika. U mnie uszczelnienie wykonane za pomoca snura. Dlatego zastabawiam sie czy jest jakas przewaga silikonu nad sznurem. Czy taki wygienty plomien moze byc oznaka zlego uszczelnienia talerza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

U Ciebie kociol jest nowszej generacji i z tego co pamietam masz inny wymiennik. Ale palnik chyba ten sam podejrzewam.To wygiecie plomienia napewno jest zwiazane z nadmuchem. Moze masz cos jeszcze nieszczelne. A napewno silicon jest lepszy od sznura. Uszczelni na 100%. Jutro strzele fote i wrzuce jak u mnie wyglada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety wyglada to tak. Przy mniejszym nawiewie mam niedopalony wegiel w popielniku. Czy tak wyglada nieuszczelniona retorta

post-41588-0-64557900-1394131121_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyczystke czyscilem 1 miesiąc temu. Po czyszczeniu i tak zawsze sciaga na lewo. We wrześniu sewrwisant wyciagnal snur ocenil jego stan na bardzo dobry i założył raz jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Landcaster

po mojemu to po pierwsze masz niżej deflektor niż kolega i po drugie zbyt mocno nawęglony a właściwie przewęglony palnik

zjechałbym z czasem podawania w dół doprowadzając do spłaszczenia złoża - teraz jest kupa węgla na nim.

sprawdziłbym też czy palnik jest w poziomie oraz czy korona jest symetrycznie nacięta(otwory nadmuchowe)- może jej obrócenie sprawi że się poprawi z tym wiatrem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .zrób mała szczelinę na dwa lub trzy cm i obserwuj czy się poprawiło trochę . Obieg spalin bedzie troszkę krótszy ale powinno poprawić spalanie

na talerzu retorty. Gdybyś patrzył przez szybę na płomień , a nie na otwartych na oścież drzwiach to też to inaczej wygląda i jest równo . Dopóki dopala groszek to to żaden problem . Ciąg komina robi swoje i taki jest przepływ spalin. Czy drzwi nie są zbyt gorące podczas pracy kotła ? Spaliny je liżą gorące

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Ja sprobowalbym w pierwszej kolejnosci zalecen kolegi Timona. Wydaja sie sensowne. I sprawdz Lancaster czy bez wegla dobrze dmucha na calem obwodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Landcaster

po mojemu to po pierwsze masz niżej deflektor niż kolega i po drugie zbyt mocno nawęglony a właściwie przewęglony palnik

zjechałbym z czasem podawania w dół doprowadzając do spłaszczenia złoża - teraz jest kupa węgla na nim.

sprawdziłbym też czy palnik jest w poziomie oraz czy korona jest symetrycznie nacięta(otwory nadmuchowe)- może jej obrócenie sprawi że się poprawi z tym wiatrem

TIMON wracając do twojego wpisu a dokładnie odnośnie deflektora znalazłem poniższy film https://youtu.be/Y2GPvjmaXY4

Mamy tutaj również kocioł klimosz ng 15kw i deflektor jest wyżej. Co mi nie daje spokoju to fakt że kocioł serwisowalo już 3 autoryzowanych serwisantow i żaden nie zwrócił na to uwagi. Ponadto na tej wyższej półce zamontowany jest standardowo ruszt awaryjny wyjmowany. Klimosz 25kw ma dwie półki na deflektor +1 na ruszt. Moj 15kw ma jedną półkę +1 na ruszt. Co może poprawić się w spalaniu jak podniose deflektor na tą wyższa półkę. Pytam po pale na tej niższej już 4 sezon:)

 

Prośbą również do posiadaczy 15kw jak macie zamontowany ten deflektor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na najwyższej półce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.